TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полициски час од 16 часот до 05 часот

24 Вести - 09.04.2020

Вчера стапија во сила и новите владини мерки, со кои се предвидува забрана за движење за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16:00 часот до 05:00 часот наредниот ден.

Правила и прилагодувања во услови на полициски час

Курир - 09.04.2020

Граѓаните, институциите, стопанството… во целата држава се прилагодуваат на дополнитените забрани за движење на цела територија, откако стапија во сила новите поригорозни мерки на Владата за спречување на ширењето на коронавирусот.

Манчевски: Дозволите за движење се само за одење до работното место и враќање дома

Слободен Печат - 08.04.2020

Втор на видеосесијата која се одржува во Владата говореше министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, кој информираше за дозволите за движење за време на полицискиот час. -Во основа постојат различни категории на фирми за кои ние издаваме ...

И Србија воведува забрана за движење од петок попладне до понеделник наутро

360 степени - 08.04.2020

Србија ја продолжи забраната за движење која предвидува полицискиот час да започне од петок во 17 часот и да трае до пет часот во понеделник, како мерка против ширење на коронавирусот. Досега забраната за движење важеше од сабота во 13 часот до ...

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

А1 On - 08.04.2020

Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, досега забраната за движење важаеше од сабота во 13 ...

Децата со посебни потреби ќе може да бидат изнесени за време на полицискиот час

Фактор - 08.04.2020

Владата донесе одлука со која децата со посебни потреби ќе може да бидат изнесени надвор за време на забраната за движење преку работната недела и викендите. Семејства со деца со посебни потреби: од понеделник до петок можат да ги изнесат надвор ...

Полицискиот час од денеска од 16 до 5 часот

Р.С.Европа - 08.04.2020

Забраната за движење на населението на територијата на Македонија, од денеска почнува во 16 и завршува во 5 часот наутро во работните денови. Во деновите од викенд ќе има целодневен полициски час за сите граѓани, односно од 16 часот во петок до 5 ...

Овозможена работа на фабриките и за време на полициски час- работниците ќе одат на работа со посебни дозволи

Press24 - 07.04.2020

Владата на 36-та седница , одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус), заклучи дека е кономските ...

Граѓаните кои се грижат за стари и болни лица ќе добијат дозвола за движење за време на полицискиот час

Сакам да кажам - 07.04.2020

Дозволи за движење за време на полицискиот час ќе добијат и граѓаните кои се грижат за стари, болни и немоќни лица. Членовите на семејството или лицето кои се грижи за овие лица, ќе треба да поднесат барање за добивање дозвола до Министерството за ...

Дополнителни одлуки и објаснувања за работното време, за работата за маркетите и аптеките, за граѓаните со домашни ...

24Инфо - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Дозволена прошетка на кучиња во три термини и од по половина час за време на полицискиот час за викенд

Скопје24 - 07.04.2020

Во сабота и недела, кога има целосна забрана за движење 24 часа, на граѓаните кои имаат кучиња ќе им биде дозволено изнесување на милениците наутро од 8.00 часот до 8.30 часот, попладне од 15.00 часот до 15.30 часот и во вечерните часови од 20.00 ...

Големи редици и турканици пред банките, се чека и по два часа за да стигне на ред

Локално - 07.04.2020

Од утре лицата над 67-годишна возраст стравуваат дека нема да успеат да ги завршат неопходните обврски во дозволениот термин за движење од 10 до 12 часот. Денеска имаше долги редици каде повозрасните лица чекаа пред банкарска експозитура за да си ги ...

Министерството за транспорт со соопштение до работниците во градежниот сектор

Бизнис Вести - 07.04.2020

Во однос на многубројните прашања кои се однесуваат на мерките, препораките и одлуките за ограничување на движењето а поврзани со ангажирање на работниците во градежниот сектор, вработените во градежните компании кои што изведуваат градежни ...

Домашните миленичиња надвор три пати дневно за викенд, работа од дома за вработените вон Скопје

+инфо - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Достава на храна ќе има и преку викенд, миленичињата ќе се шетаат во неколку одредени периоди

Република - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, Владата заклучи дека за време на забраната и ...

Влада: Дополнителни одлуки и објаснувања за работното време, за работата на маркетите и аптеките, за домашните ...

ТВ21 - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Дополнителни одлуки и објаснувања за работното време

Тера - 07.04.2020

Владата соопштува за дополнителни одлуки и објаснувања за работното време, за работата за маркетите и аптеките, за волонтерската работа во општините и за граѓаните со домашни миленичиња во новите услови со дополнителни рестрикции на движењето.

Владата со дополнителни одлуки и објаснувања за работното време, за работата за маркетите и аптеките и забраната за ...

Press24 - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, Владата заклучи ...

Дополнителни одлуки и објаснувања за дополнителните рестрикции на движењето

Кумановски м. - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Дополнителни одлуки за работното време и за работата за маркетите и аптеките

Kumanovo News - 07.04.2020

Притоа, граѓаните да го задржат минимум потребното растојание од останатите лица и да не се групираат. Согласно оваа одлука, Владата ги задолжи сите органи на државната управа, јавните претпријатија основани од државата, акционерските друштва во ...

Дополнителни одлуки и објаснувања во новите услови со дополнителни рестрикции на движењето

Скопје1 - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Владата со дополнителни одлуки за работното време, за работата на маркетите и аптеките и забраната за движење

Скопје инфо - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, Владата заклучи ...

Владата објави дополнителни објаснувања за новите рестрикции

Академик - 07.04.2020

Владата објави дополнителни одлуки и објаснувања за работното време, за работата за маркетите и аптеките, за волонтерската работа во општините и за граѓаните со домашни миленичиња во новите услови со дополнителни рестрикции на движењето.

Административци ќе работат од дома, маркет ќе доставува неопходни намирници

Вечер - 07.04.2020

Владата ги задолжи сите органи на државната управа, јавните претпријатија основани од државата, акционерските друштва во државна сопственост, агенции, фондови, бироа, заводи, управи и сите останати државни институции, а се укажува на единиците на ...

Фабриките и транспортот ќе функционираат и по воведувањето на построгите владини мерки

Алсат-М - 07.04.2020

Производствените погони, фабрики и транспорт ќе продолжат да функционираат и во време на полицискиот час којшто од утре 8 април почнува од 16:00 часот и ќе трае до 5:00 часот следното утро секој работен ден, како и за време на викенд (од петок од ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците ќе одат на работа со ...

24Инфо - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија, на 36-та седница , одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 ...

На работа со посебни дозволи, фабриките и транспортот продолжуваат со работа и за време на полицискиот час

Република - 07.04.2020

Владата на 36-та седница, одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус), заклучи дека економските ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час

Кумановски м. - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија, на 36-та седница, одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 ...

Дополнителни одлуки и објаснувања за работното време и за работењето во новите услови со дополнителни рестрикции на ...

iPortal - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Јавните установи да го прилагодат работното време согласно новите измени на забраната за движење

OhridNews - 07.04.2020

Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за утврдување распоред на работното време во Владата на Република Северна Македонија, министерствата и другите органи на државната управа, во насока работното време да го прилагоди согласно забраната ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го ...

Кучињата за викенд може да се шетаат трипати на ден, вработените во администрацијата преку недела пред 16 часот да ...

МКД - 07.04.2020

За време на забраната и посебниот режим на движење на територијата на државата сите граѓани кои живеат во станбени објекти за колективно домување и што имаат домашни миленичиња (куче), од понеделник до петок ќе можат да ги изнесуваат надвор од ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Канал5 - 07.04.2020

Како што сооопшти денеска владината прес-служба, производствените погони, фабрики и транспорт ќе продолжат да функционираат и во време на полицискиот час. Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

А1 On - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Сител - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Курир - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полициски час, работниците со посебни дозволи

Денар - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Со посебни дозволи овозможена работа на фабриките, транспортот и доставата и за време на полицискиот час

еМагазин - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

ММС - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

iPortal - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Нетпрес - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Либертас - 07.04.2020

– Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

PressingTV - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

CivilMedia - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Frontline - 07.04.2020

Како што сооопшти денеска владината прес-служба, производствените погони, фабрики и транспорт ќе продолжат да функционираат и во време на полицискиот час што почнува од утре во 16 часот и ќе трае до 5:00 часот следното утро секој работен ден, како и ...

Одлуката за ограничување за движење на максимално две лица не ги опфаќа градежниците во работниот процес

А1 On - 07.04.2020

Одлуката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на државата се однесува за движење на јавни места и јавни површини. Оваа мерка не ги опфаќа работниците од градежниот сектор при реализација на нивните работни обврски, ...

Meрките за нив не важат: Градежниците можат да работат во групи

Република - 07.04.2020

Одлуката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на државата се однесува за движење на јавни места и јавни површини. Оваа мерка не ги опфаќа работниците од градежниот сектор при реализација на нивните работни обврски, ...

Мерката за групирање по максимум двајца не важи за градежните работници

Макфакс - 07.04.2020

Градежните компании кои изведуваат активности, мора да се придржуваат до препораките на Владата и задолжително да ги применуваат во работниот процес, информираат од Министерството за транспорт врски.

Одлуката за ограничување за движење на максимално две лица не ги опфаќа градежниците во работниот процес

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Одлуката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на државата се однесува за движење на јавни места и јавни површини. Оваа мерка не ги опфаќа работниците од градежниот сектор при реализација на ...

Ограничување за движење на максимално две лица не ги опфаќа градежниците во работниот процес

Press24 - 07.04.2020

Одлуката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на државата се однесува за движење на јавни места и јавни површини. Оваа мерка не ги опфаќа работниците од градежниот сектор при реализација на нивните работни обврски, ...