TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каракачанов: Македонија продолжува кон ЕУ како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот

Фокус - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов објаснувајќи ја позицијата на бугарската Влада во врска со очекувањата за почеток на преговори ...

Каракачанов: Од Македонија зависи дали реално ќе ги почне преговорите сo ЕУ наскоро или подоцна

Фактор - 09.10.2019

Бугарија ќе го поддржи пристапувањето на Република Северна Македонија кога земјата ги исполни сите критериуми од претходните поглавја. Нашите услови се јасни, а сега тие се многу подетални, изјавила министерката за надворешни работи на соседна ...

Единаесетти октомври не може да се блокира со ништо

Н.Македонија - 09.10.2019

Македонија в петок го прославува 11 Октомври – Денот на народното востание, значаен државен празник со кој се одбележуваат борбата за национално ослободување на македонскиот народ и држава и антифашистичката борба на македонскиот народ, кој застана ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Локално - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Софија бара Скопје да се откаже од малцинството во Бугарија

Сител - 08.10.2019

Подршката на Бугарија за влезот на нашата држава во ЕУ никогаш не била безусловна вели министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. Конкретните услови веќе влегле во бугарското собрание.

Бугарија со одредени услови ги поддржува преговорите за членство во ЕУ на Македонија и Албанија

МКД - 08.10.2019

Категорична е нашата поддршка за членството на Македонија во ЕУ, бараме целосно почитување на Договорот за пријателство и добрососедство и примена на историската вистина. Ова се главните точки во нацрт-декларацијата на Бугарија за добивањето на ...

Една недела до одлуката на европскиот совет – Пендаровски очекува позитивна одлука од Франција и Холандија

ТВ21 - 08.10.2019

Остануваат уште само седум дена кога 28 земји-членки на ЕУ треба да гласаат во Советот – дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за старт на пристапните преговори. По Германија, за Македонија се очекува позитивно мислење и од ...

Бугарското собрание со декларација за условите за почеток на преговорите со ЕУ

365 - 08.10.2019

Бугарија дава целосна поддршка за интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската унија, се вели во нацрт декларацијата на бугарското Народно собрание, посветена на европроширувањето и процесот на стабилизирање и асоцијација на РС ...

Пендаровски: Исполнето е буквално се за да добиеме датум од ЕУ

Телма - 08.10.2019

Се е направено во контактите со француската администрација за да се пренесе дека земјава ги исполнила сите барања кои ЕУ и ги постави за добивање на датум, е одговорот на претседателот на државата Пендаровски за тоа дали ќе му се јави францускиот ...

Нов услов за ЕУ: Прекин на претензиите кон малцинствата во Бугарија!

Expres - 08.10.2019

„Останати прашања“ е 35. и последна глава од преговарачкиот процес на секоја земја што пристапува кон Европска унија и Бугарија ќе бара токму со неа да почнат и да завршат преговорите со Македонија, порача шефицата на дипломатијата Екатерина ...

Декларација на бугарското Собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Локално - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Холандија денеска ја носи одлуката, Бугарија нема да не блокира за датумот за преговори

Канал5 - 08.10.2019

Претседателот Пендаровски не очекува блокада од Бугарија за добивање на датум за почеток на преговори со ЕУ. Вели дека бугарската позиција за Македонија е внатрешна работа на земја – членка на унијата и не очекува тоа да влијае на состанокот во ...

Македонски научен институт од Софија со осум услови за Македонија во ЕУ

Expres - 08.10.2019

Софискиот Македонски научен институт (МНИ) поставува осум барања пред бугарската Влада во врска со претстојната одлука околу отворањето преговори со Македонија за членство во Европска унија.

„Македонски научен институт“ од Софија со 8 услови за членство на Македонија во ЕУ

Expres - 08.10.2019

Македонскиот научен институт упати осум барања до бугарската влада во врска со претстојната покана за с. Македонија за влез во ЕУ, соопштин претседателот на Инситутот доц. Проф. Александар Гребенаров.

Пендаровски: И Скопје и Тирана треба да почнат преговори, на сите во ЕУ им е јасно дека Северна Македонија испорача

24Инфо - 08.10.2019

Ставот на целокупниот државен врв, премиерот, министерот за надворешни работи и мојот секојпат бил двете држави да ги почнат преговорите, изјави денеска шефот на државата Стево Пендаровски, во врска со најавите дека денеска Холандија треба да ја ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Независен - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Сител - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Две третини анкетирани од портал во Бугарија се за вето за Македонија во ЕУ!

Expres - 07.10.2019

Двајца од тројца учесници во анкетата на бугарскиот портал „Топ новини“ направена минатата седмица се изјасниле за блокирање на пристапувањето на Македонија кон Европска унија. На прашањето „треба ли да ја блокираме Северна Македонија во ЕУ“ дури ...

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 07.10.2019

На 30 септември бугарскиот државен врв одржа консултативната средба кај претседателот Румен Радев, на која присуствуваа Борисов, Каракачанов и вицепремиерката и шефица на дипломатијата Екатерина Захариева.

Борисов: Со Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Заедно со Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

24Инфо - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

24 Вести - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО. – За темата дали Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО со ...

Борисов: И јас и Каракачанов сме за Северна Македонија да влезе во ЕУ и НАТО

+инфо - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Локално - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија

Press24 - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

4NEWS - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Со Каракачанов имаме ист став, Македонија во ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 07.10.2019

За темата дали Северна Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО со вицепремиерот Красимир Каракачанов сме на ист став. Со мојот заменик го поддржуваме зачленувањето на Северна Македонија. Се разбира дека и Албанија треба да биде членка, изјави денеска ...

БОРИСОВ: Сега и Каракачанов го поддржува членството на С. Македонија во ЕУ и НАТО

Денешен - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО, откако пред десетина дена Каракачанов изјави „Бугарија да не ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

iPortal - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Магазин - 07.10.2019

Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО. – За темата дали Северна Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО со ...

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Опсервер - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Независен - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

ММС - 07.10.2019

Фото: actualno.com Бугарскиот премиер, Бојко Борисов тврди дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана, Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

MakPress - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО. – За темата дали Северна Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО ...

Борисов: И јас и Каракачанов сме за Северна Македонија да влезе во ЕУ и НАТО

1tv - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Вечер - 07.10.2019

– За темата дали Македонија треба да влезе во ЕУ и НАТО со вицепремиерот Красимир Каракачанов сме на ист став. Се разбира дека и Албанија треба да биде членка, изјави Борисов за време на средбата со претставници на Американската трговска комора.

Борисов: Со министерот за одбрана Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

CivilMedia - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

еМагазин - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов го „смири“ Каракачанов – заедно ја поддржуваат Македонија за ЕУ (ВИДЕО)

Expres - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Борисов: И јас и Каракачанов сме за Северна Македонија да влезе во ЕУ и НАТО

Либертас - 07.10.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ и НАТО.

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Фокус - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

А1 On - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Алсат-М - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

+инфо - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Претседателот Пендаровски уверен дека Бугарија нема да го блокира датумот

Слободен Печат - 08.10.2019

По средбата Борисов нагласи дека Софија секогаш истакнувала дека Македонија може да смета на неа на патот кон ЕУ, но никогаш не кажала дека безусловно го поддржува нејзиниот прием. Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Нова ТВ - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Локално - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

24Инфо - 08.10.2019

Елементите на бугарската позиција во однос на натамошниот процес на интеграцијата на Северна Македонија се внатрешно-политичка работа на една земја-членка на Унијата и таа позициија со сигурност нема да биде изнесена на претстојниот Европски совет, ...