TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски верува дека Мијалков е сè уште во земјава, но не знае дали имал двојно државјанство

360 степени - 23.02.2021

Министерството за внаттрешни работи не знае дали побегнатиот екс-директор на УБК, Сашо Мијалков, имал двојно државјанство, но според нивните анализи и проценки тие веруваат дека тој сè уште е на територијата на С Македонија.

Спасовски: Не вперувам прст кон никого, можевме да го следиме Мијалков само со судска наредба

ТВ21

Спасовски: Оние кои не постапиле соодветно за овој случај, мора да понесат одговорност

ТВ21

Спасовски: Според проценките Мијалков не излегол од државата, продолжуваме со сите расположиви мерки за негово пронаоѓање

Алсат-М

Спасовски: Според сите проценки Мијалков е во државата, ги повика Судот и ЈО да одговорат на сите прашања

OhridNews

Спасовски: Имаме сознанија дека Мијалков е во државата

ТВ21

Спасовски: Не чувствувам одговорност за бегството на Мијалков, системот не ни чини

+инфо

+инфо Фокус 360 степени Press24 Слободен Печат CivilMedia Република ТВ21

Мијалков се појави кај Русковска: Никогаш нема да побегнам

Deutsche Welle - 23.02.2021

Додека цела држава е на нозе и го бара поради бегство, поранешниот шеф на тајната полиција дојде во судот за да го подигне решението за куќен притвор. Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков по кој неколку дена трае потрага поради наводно ...

За Спасовски одговорноста и оставките се триумф на криминалот

Телма

Спасовски отфрли одговорност за бегството на Мијалков и презентираше хронологија на настаните

Канал5

Спасовски за бегството на Мијалков: Има приведени, пронајдени се предмети, земени се изјави, се проверуваат „кртови“…

360 степени

Спасовски отфрли одговорност за бегството на Мијалков и презентираше хронологија на настаните

360 степени

Поднесена интерпелација за Спасовски, ќе се бара и недоверба на влада

Телма

Не поднесувам оставка, тоа би било триумф на криминалците, кажа Спасовски по бегството на Мијалков

Сакам да кажам

Телма МКД Фокус Република +инфо Press24 Скопско Ехо Frontline

Оставка на Спасовски и Буши, едно од можните сценарија по бегството на Мијалков?

Алсат-М - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за денеска во 15:00 часот ја закажа својата прва прес конференција по исчезнувањето на екс-шефот на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во случајот за нелегалното прислушување со кодно име „Таргет-Тврдина“.

Заев ја разводни одговорноста – ќе чека резултати па ќе пресече кој ќе „лета“ поради бегството на Мијалков

+инфо

Хаос во Влада, одговорност за бегството на Мијалков се бара и од Заев

Нетпрес

Оливер Спасовски закажа прес-конференција - ќе си поднесе ли министерот оставка?

Press24

Спасовски денеска ќе поднесе оставка?

Press24

Спасовски денеска ќе поднесе оставка?

+инфо

По бегството на Мијалков, Спасовски денеска поднел оставка?

Нетпрес

Локално Локално Мета Курир Либертас PressingTV 24Инфо Точка

„Со оставка не ги решаваме проблемите, само ќе дојде до триумф на криминалците“, рече Спасовски

ТВ21 - 23.02.2021

Оливер Спасовски рече дека за некој да понесе одговорност мора да има одговорност. Тој уште еднаш напомена дека МВР постапила согласно барањата. „Јас кажав во однос на личната одговорност, не само моја, туку на било кој.

Не сум жртва на криминалец – Министерот Спасовски не чувствува одговорност да поднесе оставка

ММС

Спасовски: Оставката нема да ги реши проблемите, само ќе дојде до триумф на криминалците

Сител

Спасовски: Не сум јас одговорен за Мијалков и не поднесувам оставка – има кртови на ВМРО-ДПМНЕ во институциите

Press24

Спасовски: Јас не сум одговорен за бегството на Мијалков, во институциите има кртови од претходниот режим

Точка

СПАСОВСКИ ОСТАНУВА МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ - лага е дека депонирал оставка, тврдат од МВР

Фактор

СПАСОВСКИ НЕ КАЖА НИТУ ЗБОР - депонирал ли оставка во Владата

Фактор

24Инфо Нетпрес PressingTV Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да не глуми лудило и да даде оставка зашто знаел и дозволил Мијалков да избега

+инфо - 23.02.2021

Опозициската партија смета дека Сашо Мијалков побегнал со помош на луѓе од власта. Власта знаела два дена дека Сашо Мијалков ќе бега и не презела ништо за да го спречи, а сега најодговорниот за тоа Оливер Спасовски глуми лудило и не поднесува ...

Обвинител уште во петокот на член на владата му кажал дека Мијалков се спрема да бега, вели Спасовски

Либертас

За бегството на Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Спасовски

360 степени

Министерот Оливер Спасовски не поднесе оставка и најави дека истрагата продолжува

Акцент

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш оставка од Оливер Спасовски

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да си даде оставка веднаш

OhridNews

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да си даде оставка веднаш

Курир

Република 24 Вести Сител Фокус 24Инфо Локално Нетпрес Опсервер

Спасовски: Мијалков е во државата, вината е во системот, а има и кртови

Р.С.Европа - 23.02.2021

Најкатегорично ги отфрлам сите шпекулации за некакви договори за бегство на Сашо Мијалков, ве уверувам дека Министерството за внатрешни работи (МВР) трага по него и сметаме дека тој е се уште во државата, рече денеска министерот за внатрешни работи, ...

Спасовски: Категорично ги отфрлам шпекулациите за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков

Press24

Спасовски ги отфрли шпекулациите за договори за бегството на Мијалков

Сител

Спасовски ги отфрли шпекулациите за договори за бегството на Мијалков

24Инфо

Спасовски ги отфрли шпекулациите за договори за бегството на Мијалков

Опсервер

Министерот Спасовски не чувствува одговорност за бегството на Мијалков

24 Вести

Спасовски ги отфрли шпекулациите за договори за бегството на Мијалков

Кајгана

MakPress iPortal Либертас Независен Скопје1 Канал5 Граѓански збор Тера

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Press24 - 23.02.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја одложи за половина час прес конференцијата која првично беше најавена во 14:30 часот. И Владата и Министерството за внатрешни работи првично ја закажаа прес конференцијата во 14:30 за што беше ...

Прес-конференцијата на Спасовски презакажана за во 15:00 часот

Сител

Оливер Спасовски закажа прес-конференција денес во 14:30

Сител

Прес конференцијата на Оливер Спасовски презакажана за 15 часот

24Инфо

Министерот Спасовски ја одложи најавената прес конференција

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ го оцени пресот на Спасовски како патетичен и паничен: Власта два дена знаела дека Мијалков ќе бега и не ...

Слободен Печат - 23.02.2021

Патетична и панична е оценката на ВМРО-ДПМНЕ за прес-конференција на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во неговото прво излегување во јавност по бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков .

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш!

Курир

Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Што треба да се случи за Спасовски да чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ: Власта знаела цели два дена дека Мијалков ќе бега и не преземала ништо за да го спречи

Сител

Што треба да се случи за да Спасовски чувствува одговорност, власта знаела дека ќе бега и не го спречила, оставка веднаш!

Опсервер

360 степени 360 степени Канал5 Либертас Вечер Прес

Спасовски: Одговорност треба да преземе оној кој ја чувствува, дали направил или не направил нешто

Локално - 23.02.2021

Во рамки на прес конференцијата која ја оддржа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски одговори на новинарско прашање, зошто никој досега не поднел оставка, односно морална или политичка одговорност поради бегството на Мијалков.

Касами: За бегството на Мијалков одговорна е и Владата, одговорност мора да има

Press24

Беса ќе бара одговорност за бегството на Мијалков

Скопје1

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

Курир

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

Press24

Еден од главните партнери на Заев бара одговорност од Спасовски

Expres

Касами -За бегството на Мијалков ке бараме одговорност од владата и институциите

Либертас

Република Нетпрес МКД Нова ТВ Мак. Весник MakPress ТВ21 ТВ21

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

ТВ21 - 23.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција уште еднаш побара оставка од владата. Тој истакна дека Оливер Спасовски немал храброст да се појави пред јавноста, додека Заев се „препелкал“ пред граѓаните.

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

PressingTV

Мицкоски: Додека Спасовски се фали колку казни напишал на народот, Мијалков го пуштија да избега со милионите

Press24

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно“ гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се на актуелните случувања во врска со бегањето на некогашниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Заев и Спасовски се главните виновници за бегството на Мијалков

Нетпрес

Арсовски: Заев да даде оставка поради бегството на Мијалков, но низ вода ќе го пушти само Спасовски

+инфо

Опсервер MakPress Курир

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

Либертас - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот.

Пировска: Ако Мијалков физички бил следен, како одеднаш исчезнал

Press24

Пировска: Институциите должат многу одговори на јавноста околу скандалот

Република

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

360 степени

Пировска: И jас извикував нема правда- нема мир, испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Локално - 22.02.2021

Тоа што се случи денес, покажа дека кај граѓаните постои огромнa количина на бес, поради тоа зашто во Македoнија не се случи спроведувањето на правдата, вели директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо ...

Пировски: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

Press24

Пировска: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

360 степени

Проф. Најчевска: Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска

Опсервер - 22.02.2021

Јас сега веднаш би ја ослободила Гордана Јанкуловска. Само таа имаше мадиња да не побегне туку да си отслужи казна затвор. И очигледно само таа нема испокрадено толку многу за да си обезбеди добар живот во ...

Само Јанкуловска имаше мади*а да не побегне, туку да си ја отслужи казната

Мак. Весник

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Press24 - 22.02.2021

Универзитетската професорка Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил напиша дека сега треба да се ослободи поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, бидејќи, како што вели, само таа имала храброст да не побегне и да се ...

Пировска: Испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Фокус - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, на „360 степени“ изјави дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.