TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За домашна изолација без проблеми: Совети за парови

Женски магазин - 25.03.2020

Како да поминете многу време заедно затворени без проблеми Ако сте се ограничиле на домашна изолација за да го ограничите ширењето на коронавирусот, веројатно е дека некој од вашето семејство, вие или партнерот може да одите до продавница, до аптека ...

Запознајте ги секојдневните херои на пандемијата

Скопје инфо - 25.03.2020

Волонтерите стануваат херои на пандемијата на Корона вирусот. Во Полска, тие носат кафе и ручек на докторите кои работат напорно и под притисок во текот на денот. Во Њујорк, тие пакуваат храна за луѓе кои веќе не можат да си дозволат да ја купат.

Како реагира Бикот, Девицата и Јарецот на домашна изолација

Женски магазин - 25.03.2020

Не секој реагира на домашната изолација исто. Затоа вашиот хороскопски знак може да ви даде идеја како да се справите со здодевноста, нервозата или вознемиреноста Бик (20,4 - 20,5): Опуштете се на најдобар можен начин За Биковите, останувањето дома ...

Надал ги израдува припадничките на понежниот пол со тренинг фотографиите

Спортклуб - 25.03.2020

Шпанскиот тенисер Рафа Надал, како и останатите спортисти кои се во изолација, тренира во изолација, со цел да остане во „каква-таква“ форма. Надал ги израдува припадничките на понежниот пол со фотографија од неговите самостојни тренинзи додека трае ...

МВР, 103 случаи на прекршување на полицискиот час и карантинот, глоби од по 2.000 евра

Алсат-М - 25.03.2020

Во последните 24 часа надлежните органи донесоа 39 решенија за здравствен надзор, додека 111 граѓани се пријавени доброволно за самоизолација, со што бројот на лица во карантин се искачи на 9.964.

Вкупно 12 лица во самоизолација во Македонска Каменица

Канал5 - 25.03.2020

Вкупно 12 лица потврдиле дека се во самоизолација во Македонска Каменица, но се уште нема лица со решенија за карантин. Ова го потврди градоначалничката на Македонска Каменица Соња Стаменкова, која информираше дека генерално мерките од Владата и ...

ФОТО: Затворен во карантин со ваква девојка, а тој игра Плејстејшен

Sport M - 25.03.2020

На фудбалерот на Ливерпул, Алекс Окслејд Чембрлејн многумина му завидуваат бидејќи е во карантин со згодната девојка Пери Едвардс. Тие веќе објавија еден провокативен танц предизвик и покажаа дека лудо се забавуваат, во време кога многумина паѓаат ...

Познати светски ѕвезди седат во своите вили и се жалат поради изолацијата

Макфакс - 25.03.2020

Бројни светски sвезди преку социјалните медиуми се пожалија поради самоизолацијата или, пак, им покажуваат на фановите дека останувањето дома не мора да биде толку тешко. Така, Кардашијанките и нивната мајка Крис Џенер му порачаа на човештвото дека ...

ФОТО: Шеф Марк во изолација зготви превкусни јадења - покажа и како изгледал како дете

Press24 - 25.03.2020

Во време на домашната изолација поради коронавирусот, сите се трудиме да најдеме нешто во што ќе уживаме и така ќе ни поминува побрзо времето. Познатиот готвач кој го гледмаме во емисијата „Брза кујна“ на Сител телевизија Марк де Јонг или шеф Марк ...

Во Општина Гевгелија се самоизолирани 250 лица

ММС - 25.03.2020

Во домашна самоизолација моментно се наоѓаат 250 лица од општина Гевгелија кои изминатиов период се вратиле дома од други земји. Ниту еден од нив, според епидемиологот Сашо Олумчев, нема симптоми на Ковид-19.

Самоизолацијата прави проблеми: За возачи, карантинот за коронавирусот не важи?!

Слободен Печат - 25.03.2020

Возач раскажува како на четвртиот ден од карантинот почнале и телефонските повици и разубедувањата од газдата како да излезе од самоизолација и да продолжи да вози, бидејќи немало доволно луѓе во фирмата, проследено со закани за отказ! Возач на ...

Полска преку апликација го контролира непочитувањето на карантинот

Макфакс - 25.03.2020

Полска лансира апликација која ќе и` помогне на полицијата да обезбеди дали луѓето во изолација, кои дошле од странство, не ја кршат забраната за излез од дома, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Ако некој знае изолација, астронаут знае

Оff.net - 25.03.2020

Парадоксална е таа нивна професија: за да стигнат таму каде што другите не можат, тие не можат да мрднат од своите тесни безвоздушни комори. Астронаути даваат совети како да се прегрми изолацијата и притоа да се сочува памет.

Бројот на лица во самоизолација во земјава близу 10.000, регистрирани прекршувања на полицискиот час

Алсат-М - 25.03.2020

Бројот на лица во самоизолација во последниве 24 часа достигна 9.964, а во државен карантин ставени се 31 лице, дознава Алсат. Според информациите со кои располагаме, за време на синоќешниот полициски час регистрирани се 6 случаи на прекршување на ...

Во Гевгелија 250 лица во самоизолација од Корона вирус

Локално - 25.03.2020

Околу 250 граѓани на општина Гевгелија се наоѓаат во домашна самоизолација од Корона вирусот. Според информациите, сите лица се во самоизолација како резултат на в раќањето од други земји.

Aстронаутите даваат совети за самоизолација

Факултети - 25.03.2020

Ако постои некој што бил најмногу изолиран, тоа се астронаутите. Истражувачите на вселената, од кои многумина поминале месеци живеејќи во изолација на другите места, ги споделуваат своите упатства за тоа како луѓето да се справат со животот во ...

Објавите на ѕвездите од карантин ги разбеснаа фановите: Мора да ви е тешко во тие големи вили

Локално - 25.03.2020

Бројни светски ѕвезди побрзаа на социјалните мрежи да се пожалат на самоизолацијата и на фановите да им покажат дека псотојаното седење дома не мора да биде тешка работа. Па така, Кардашијанките и нивната мајка Крис Џенер им порачаа на фановите дека ...

Некои карантини се подобри од другите (ВИДЕО)

Кумановски м. - 25.03.2020

Изолацијата е најважна во борбата против коронавирусот, но, понекогаш доведува до снимки како оваа… Пред неколку дена, светот беше воодушевен (сè уште е) како двајца млади луѓе се запознаа без да ја прекршат изолацијата .

Вавринка ја има најоригиналната фотографија од самоизолација (ФОТО)

Дерби - 25.03.2020

Станислас Вавринка како многу спортисти ширум светот во овие моменти не може да го работи тоа што најдобро го знае, а причината за тоа е КОВИД-19, вирусот со кој планета води војна да го надмине, уништи и животот да продолжи да тече по нормален тек.

Една третина од светската популација во карантин

Expres - 25.03.2020

По одлуката на Индија која да им нареди на своите 1,3 милијарди жители да останат дома, бројот на луѓето кои се ставени во изолација драматично се зголеми на драматични 2,6 милијарди. Тоа претставува повеќе од една третина од целото светско ...

Шеф Марк во домашна изолација прави чуда, а објави и нешто неочекувано (фото)

Вистина.мк - 25.03.2020

Во време на домашна изолација сите имаме време за некои работи кои семе ги правеле помалку или воопшто. Познатиот шеф Марк, кој пред телевизиската публика се прослави во шоуто„Брза кујна“, како и сите нас поминува време во изолација како мерка за ...

Чулев: 8 709 лица се во самоизолација, поднесени се 113 кривични пријави против 89 лица кои ја прекршиле мерката

Телма - 24.03.2020

МВР е ангажирано и во контрола на лицата кои имаат решенија за самоизолација и решенија за здравствен надзор, изјави министерот Чулев во вечерашната Топ Тема. Тој прецизираше дека во моментот решенија за здравствен надзор има за 1105 луѓе на ...

Тајван го следи секој чекор на сите во карантин – ако не се јават на телефон, на врата им тропа полиција

Иновативност - 24.03.2020

Иако ни изгледа сосема логично луѓето кои се во карантин и самоизолација да знаат каква опасност се за другите околу нив, праксата во Македонија и во светот покажа дека таквите обврски не се почитуваат.

Како реагира Овнот, Лавот и Стрелецот на домашна изолација

Женски магазин - 24.03.2020

Не секој реагира на домашната изолација исто. Затоа вашиот хороскопски знак може да ви даде идеја како да се справите со здодевноста, нервозата или вознемиреноста Овен (21.3 - 19.4): Исчистете го вашиот дом за да заблеска Овните остро реагираат на ...

Самоизолација: 5 работи што мора да ги знаете

Женски магазин - 24.03.2020

5 работи за самоизолацијата кои мора да ги знаете, особено ако сте допатувале од високо ризична земја или пак сте биле во контакт со некој кој е заразен од КОВИД-19. 1.Остани дома Ако ви е кажано да се самоизолирате, тоа значи да останете дома.

ФОТО: Ова е најинтересната фотографија од спортист од самоизолација поради коронавирус

Sport M - 24.03.2020

Швајцарскиот тениср преку социјалната мрежа Инстаграм сподели фотографија и откри како го поминува денот. За да прикаже колку му е здодевно што мора да седи во самоизолација, тој со помош на фотошоп или апликација на мобилниот телефон направи ...

Чулев: Бројката за решенија за самоизолација порасна на 8.709 лица

Курир - 24.03.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во своето гостување во телевизија Телма истакна дека полицијата има тешка задача со оглед на тоа што е вклучена во контрола на лицата кои што имаат решенија за самоизолација.

Вечерва на Канал 5 документарен филм ,, Еден месец во изолација во Вухан , Кина”

Канал5 - 24.03.2020

Вечерва во 18.40 часот на Канал 5 ќе биде прикажан документарниот филм ,,Еден месец во изолација во Вухан , Кина’ Вечерва во 18.40 ќе го прикажеме документарниот филм ,,Еден месец во изолација во Вухан , Кина” .

Црногорка ја прекршила самоизолацијата, со авион сакала да побегне од Подгорица

Република - 24.03.2020

Полицијата во Подгорица ја спровела во карантн А.Ш. (45) која, иако во самоизолација, се обидела да ја напушти Црна Гора. Против неа е поднесена кривична пријава поради непостапување по здравствените прописи за сузбивање на заразни болести.

Вавринка ја има најинтересната фотографија од изолација (Фото)

Спортманија - 24.03.2020

Швајцарскиот тенисер на креативен начин покажа како го минува денот. Познатите спортисти ширум светот, своите фанови редовно ги информираат за активностите кои ги имаат деновиве кога мора да седат затворени дома, а се чини дека најкретивната ...

Втор ден полициски час - поднесени кривични и прекршочни пријави за повеќе прекршување

Сител - 24.03.2020

Втор ден полициски час помина со голем број прекршоци. 133 лица не ја почитувале мерката а најголем број биле од Скопје. Од МВР за Сител соопштија дека дури 42 се приведени во текот на изминатата ноќ а најмногу лишувања имало во Штип.

Полицијата во Бразил нема трпение за оние што не го почитуваат карантинот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.03.2020

Државните власти ги затворија границите и воведоа вонредна состојба, што подразбира луѓето да останат во домашна изолација, за да се запре ширењето на коронавирусот. Бразил на сите начини се обидува да го сузбие ширењето на коронавирусот, кој досега ...

Седум лица го прекршиле полицискиот час во Тетовско

Канал5 - 24.03.2020

Уште седум лица ноќеска не го почитувале ограничувањето на движењето во периодот од 21 од 5 часот, соопшти денеска МВР. Полицијата вчера инфомираше дека пет лица на тетовското подрачје не останале дома во време на полицискиот час, или вкупно 12 за ...

Во Србија притворени 74 лица поради кршење на мерките за самоизолација

А1 On - 24.03.2020

Заради кршење на мерките за самоизолација во Србија во моментов 75 лица се наоѓаат во притвор, соопштија од Министерството за правда. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дирекцијата за извршување на кривични санкции при Министерството за ...

Вавринка ја има најдобрата фотографија од домашната изолација (ФОТО)

Спортски - 24.03.2020

Бројни спортисти ширум светот овие денови се соочени со досадата со оглед на тоа дека се затворени во своите домови поради коронавирусот. Еден од нив е Стан Вавринка кој на фотографија направрна во фотошоп покажа како му поминува еден ден во ...

Надлежните во Република Српска ги објавија имињата на оние кои ја прекршиле домашната изолација

Слободен Печат - 24.03.2020

Целиот свет се бори со коронавирусот, по сѐ изгледа дека најголем проблем претставуваат оние кои имаат симпоми на вирусот, а не ги почитуваат мерките за домашна изолација, констатира „Телеграф.рс“.

Издавачкиот центар „ТРИ“ со пишувачки предизвик „Карантински приказни“

Радио МОФ - 24.03.2020

Почнуваме со предизвик што го нарековме „Карантински приказни – Антологија на изолацијата“, со кој сакаме да ги поттикнеме и собереме најоригиналните и најинтересни раскази настанати во ова тешко време што сме принудени да го поминеме во изолација и ...

Вавринка ја има нај „шик“ фотографијата од изолацијата: Покажа кој занает го учи деновиве

Спортклуб - 24.03.2020

Многу од славните спортисти деновиве кога се во домашна изолација, се обидуваат да бидат шегобијни, но и да се забавуваат преку социјалните мрежи. Еден од нив е и тенисерот Стен Вавринка, кој во слободно време реши да учи како се работи на фотошоп.

Од две до три илјади евра казни за прекршување на самоизолацијата

Алфа - 24.03.2020

Охриѓанец, кочанчанец и штипјанец заработија казна во висина од 2000 до 3000евра, затоа што не ги почитувале препораките за самоизолација. Иако при влезот во државата потпишале изјава дека нема да излегуваат од дома, по само ден два го сториле ...

Задолжителната самоизолација не се почитува и во Арачиново, жител се соочува со казна од 2 000 евра

360 степени - 24.03.2020

Иако на доаѓањето во Макеоднија потпишал дека ќе биде во задолжителна самоизолација, жител на Арачиново сепак не ја испочитувал мерката и го прекршил законот. Основното јавно обвинителство Скопје му предложи на Судот на обвинетиот да му изрече ...

Прекршители на самоизолација во Индија ќе носат транспарент за казна

24 Вести - 24.03.2020

Полицијата во индискиот град Меруту одлучи да ги казни прекршителите на самоизолација, така што ќе ги принуди да носат транспаренти на кои пишува „Јас сум му пријател на коронавирусот“, за да можат останатите граѓани да ги фотографираат и да ги ...

Како полесно ќе ја поднесете самоизолацијата според хороскопскиот знак

Локално - 24.03.2020

Вашиот хороскопски знак може да ви даде некакви идеи како да се носите со носадата или немирот, во време кога сте присилени да останете дома. Овен: Исчистете го својот дом до совршенство За Овните изолацијата тешко им паѓа, но тоа не значи дека ...

Чулев со информации за втората вечер од полицискиот час

Курир - 24.03.2020

Во текот на втората вечер од спроведувањето на мерката за ограничување на мерките на граѓаните во период од 21 до 05 часот, ја информирам јавноста дека: ✔️ Вкупно 133 граѓани не ја почитувале забраната за движењето на територијата на Република ...

До денес: 148 заболени, 1 излечен, 2 починати и 7.307 во самоизолација

Бриф - 24.03.2020

До денеска до 12 часот состојбата со коронавирусот во земјата е 148 заболени, 1 излечен, 2 починати и 7307 во самоизолација. Од заболените најмногу има во Скопје, 88, потоа следи Дебар 40, Куманово 8, Штип 7, Кавадарци 2, Охрид 2 и едно лице во ...

Во Кочани се намалува бројот на лицата во самоизолација

Бриф - 24.03.2020

По истекот на предвидените 14 дена за карантин бројот на лицата од кочанскиот регион кои се наоѓаат во самоизолација денеска е намален за една четвртина и сега забраната за контакт со општествената средина важи за 108 граѓани.

Астронаут од НАСА со совети за социјална изолација

Опсервер - 24.03.2020

– Американскиот астронаут Скот Кели, кој помина речиси една година во Меѓународната вселенска станица како дел од мисија, советува како луѓето можат да ја преживеат социјалната изолација која е наметната кај повеќе од една милијарда луѓе во светот ...

Повторно случаи на непочитување на мерките за самоизолација во Охрид

Press24 - 24.03.2020

Уште две лица во Охрид заработија кривични пријави заради непостапување по преораките за време на епидемија, односно на мерката за самоизолација во времетраење од 14 дена. Лицата Д.Т.(48) од Охрид и Х.П.Т.

Пријави за уште две лица во Охрид кои не ја почитувале мерката самоизолација

OhridNews - 24.03.2020

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 48-годишна жена од Охрид, како и против 48-годишно лице од Швајцарија, со ...

Граѓани кои се враќаат од странствo во земјата, во изолација во сместувачки капацитети во Охрид

OhridNews - 24.03.2020

Дел од граѓаните кои се враќаат од странство со контролиран влез во земјата и полициска придружба, ќе бидат во задолжителна изолација во сместувачки капацитети во Охрид, кои се одзвале на повикот на државата.

Шпанската полиција го губи трпението: Соборен на земја постар човек кој ја прекршил изолацијата...

Точка - 24.03.2020

Шпанија се наоѓа на врвот на епидемијата на коронавирусот, здравствениот систем е пред тотален колапс, властите на секој начин се обидуваат да го спречат ширењето, а голем товар паѓа врз полицијата.