TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Берлускони:Мојата партија сака предвремени избори

Канал5 - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија , Напред Италија , сака државата да оди на предвремени избори , доколку не може да се формира влада на десен центар . Лидерот на партијата Силвио Берлускони рече по падот на коалициската влада на Движењето 5 ѕвезди и ...

Макрон ја нападна италијанската влада: Пукнаа откако склопија сојуз со десничарите!

Точка - 22.08.2019

Познато е дека односите помеѓу Макрон и италијанските десничари не се баш најдобри, а францускиот претседател сега остро го нападна и лидерот на „Пет ѕвезди“. Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека Италија заслужува лидери кои се ...

Берлускони е за избори ако не се формира влада на десниот центар

Макфакс - 22.08.2019

Опозициската партија „Форца Италија“ е за одржување на избори доколку не е можно да се формира влада на десниот центар, рече лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиски тајкун Берлускони се обрати по повод падот на владата ...

Матарела сака брз договор за формирање на новата влада на Италија

Нетпрес - 22.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела сака политичките партии во следните неколку дена да постигнат договор за формирање нова коалициска влада, доколку сакаат да ги избегнат предвремените парламентарни избори, односно излгедната победа на десната ...

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

Република - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Џузепе Конте: Ни требаат луѓе и мажи со моќ да одлучуваат, но и почитување на институциите и чувство на одговорност

IRL - 21.08.2019

Џузепе Конте поднесе оставка како премиер на Италија, откако го обвини Матео Салвини, лидер на екстремно десничарската лига, како „опортунист“ за предизвикување на владина криза што може да има „сериозни последици“ за Италија.

Во тек се консултации за новата италијанска влада- вонредни избори наесен

Канал5 - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ги почна преговорите со политичките лидери за решавање на најновата политичка криза во земјата. Со оставката на премиерот Џузепе Конте , кризата е формализирана , а почна со острите кавги со потпретседателот ...

Салвини сака на власт по секоја цена

Deutsche Welle - 21.08.2019

За шефот на Лега, владината коалиција беше само средство до целта. Сега ја турна партијата Пет ѕвезди од „бродот“ и планира преземање на власта. Пробивот на десните радикали е речиси незапирлив, смета Барбара Везел.

Сплетки и обвинувања во италијанската политичка „Игра на тронови“

Н.Македонија - 21.08.2019

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вчера поднесе оставка, зголемувајќи ја можноста за нови избори наесен, кои би можеле да го донесе на власт анти-имигрантскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој го организираше падот на Конте, пишува ...

Ричард Гир: Салвини е мал Трамп

Репортер - 21.08.2019

Американскиот актер Ричард Гир упати сериозни критики и навреди кон италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини нарекувајќи го „мал Трамп“. Гир вели дека Салвини исто како и американскиот претседател, го искористува стравот кај луѓето ...

Италија пред предвремени избори?

Р.С.Европа - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџио Матарела денеска ги започнува разговорите со клучните играчи во обид да и стави крај на италијанската политичка неизвесност, ден откако премиерот Џузепе Конте поднесе оставка.

Италија: Претседателот Матарела почнува консултации за формирање нова влада

ММС - 21.08.2019

Претседатеот на Италија, Серѓо Матарела, ја прифати оставката на премиерот Ѓузепе Конте и денеска ќе почне консултации со партиските челници за надминување на политичката криза, соопштуваат од канцеларијата на претседателот.

Италијанскиот претседател ги почнува консултациите за наоѓање излез од кризата

Нетпрес - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ги започнува разговорите со политичките партии за наоѓање начини за излегување од политичката криза, откако во вторникот премиерот Џузепе Конте поднесе оставка.

Италија, претседателот ги почнува консутациите со партиите по оставката на премиерот Конти

Алсат-М - 21.08.2019

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела, ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конти и денеска ќе започне консултации со партиските лидери за изнаоѓање решение за политичката криза, соопштуваат од претседателскиот кабинет.

Берлускони: Сакаме предвремени избори

Нетпрес - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија , Напред Италија , сака државата да оди на предвремени избори , доколку не може да се формира влада на десен центар . Лидерот на партијата Силвио Берлускони рече по падот на коалициската влада на Движењето 5 ѕвезди и ...

Новиот италијански премиер би можел да биде екстремен десничар

Канал5 - 20.08.2019

Италија се најде среде драматичен политички потрес по оставката на премиерот Џузепе Конте. Вечерва претседателот Серџо Матарела ја прифати оставката на Конте , што значи и дека официјално падна владата на Италија.

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

А1 On - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Независен - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Салвини: не се плашам од избори

Р.С.Европа - 21.08.2019

Министерот за внатрешни работи на Италија и лидер на десничарската партија Лига Матео Салвини изјави во италијанскиот Сенат дека предизвикал владина криза, бидејќи не се плаши од вонредни избори.

Берлускони е за избори, ако не се формира влада на десниот центар

24Инфо - 22.08.2019

Опозициската партија „Форца Италија“ е за одржување на избори доколку не е можно да се формира влада на десниот центар, рече лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиски тајкун Берлускони се обрати по повод падот на владата ...

Италијанскиот претседател од утре почнува консултации со лидери на партии

+инфо - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и утре ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Падна владата на Италија, премиерот пред заминувањето го нападна десничарот со кого владееше

Нетпрес - 20.08.2019

Премиерот на Италија Џузепе Конте денеска поденесе оставка пред италијанскиот Сенат, откако десничарската Лига, предводена од министерот за внатрешни работи Матео Салвини, одлучи да ѝ ја ускрати поддршката на владата.

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

Независен - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

24Инфо - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Сител - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Берлускони е за избори, ако не се формира влада на десниот центар

Точка - 22.08.2019

Опозициската партија „Форца Италија“ е за одржување на избори доколку не е можно да се формира влада на десниот центар, рече лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиски тајкун Берлускони се обрати по повод падот на владата ...

Италијанскиот претседател Матарела почнува консултации со лидери на партии

А1 On - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Салвини: Подготвен сум да чекам се додека не се усвојат клучните закони

MakPress - 20.08.2019

Лидерот на партијата Лига и министер за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини денеска изјави дека е подготвен да ја зачува актуелната владејачка коалиција, која би го одобрила буџетот за 2020 година и би гласала за реформи на Парламентот пред ...

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

24Инфо - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Независен - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди”

24Инфо - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди”, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Италија: По оставката на премиерот Конте, претседател Матарела од утре почнува консултации со лидери на партии

Денешен - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и утре ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Салвини: Подготвен сум да чекам се додека не се усвојат клучните закони

Опсервер - 21.08.2019

Лидерот на партијата Лига и министер за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини денеска изјави дека е подготвен да ја зачува актуелната владејачка коалиција, која би го одобрила буџетот за 2020 година и би гласала за реформи на Парламентот пред ...

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

Опсервер - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Опсервер - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Опсервер - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Италијанскиот претседател Матарела од утре почнува консултации со лидери на партии

24Инфо - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и утре ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

А1 On - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Курир - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Република - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно- изјави Ренци за ...

Италијанскиот претседател Матарела од утре почнува консултации со лидери на партии

Нетпрес - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и утре ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

Локално - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Телма - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

А1 On - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Италијанскиот претседател Матарела од утре почнува консултации со лидери на партии

Опсервер - 20.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и утре ќе почне со консултации со лидерите на партиите за изнаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на Матарела.

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар ќе има избори

Нова ТВ - 22.08.2019

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Република - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Курир - 21.08.2019

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“, доколку таа соработа доведе до конструктивен став кон Европа. -Треба да се обидеме и да формираме влада, доколку е тоа можно, изјави Ренци за ...

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

PressingTV - 22.08.2019

Лидерот на италијанската опозициска партија „Форца Италија“, Силвио Берлускони, се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар. Поранешниот премиер и медиумски тајкун Берлускони се обрати по повод падот ...

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Сител - 21.08.2019

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ја прифати оставката на премиерот Џузепе Конте и денеска ќе почне консултации со лидерите на партиите за пронаоѓање решение за политичката криза, соопшти кабинетот на шефот на државата.