TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубовната приказна на Стивен Хокинг: Во бракот секогаш бевме четворица

Кајгана - 14.03.2018

После филмот „The theory of everything“, во кој беше прикажан приватниот живот и бракот на Стивен Хокинг, тој имаше само еден коментар: „Потребно му е повеќе наука“. Неговата поранешна сопруга пак, Џејн, имаше дијаметрално спротивен коментар: „Му ...

Ова се петте најголеми достигнувања на Стивен Хокинг

Иновативност - 14.03.2018

Меѓу бројните откритија и достигнувања на големиот научник и популаризаторот на науката Стивен Хокинг издвојуваме пет кои поради влијанието и досегот може да се сметаат за најзначајни. Црните дупки не се само црни Се до 1974 година физичарите беа ...

Мотивационата животна приказна на борбениот физичар Стивен Хокинг низ фотографии

Фактор - 14.03.2018

Физичарот чијшто живот е мотивација за многумина, Стивен Хокинг почина на 76 години. Погледнете го неговиот живот низ овие интересни фотографии. Стивен Хокинг, роден 1942 година, студираше физика на Охфорд, а потоа замина на Кембриџ за неговите ...

Редок гениј и прекрасна личност: светот му оддава почит на Стивен Хокинг

МКД - 14.03.2018

Астронаути, научници и познати личности го слават животот на „џиновскиот ум и прекрасниот дух", а на социјалните медиуми се споделуваат фотографии со празна инвалидска количка. Од астронаутите до светските лидери, целиот свет му искажува почит на ...

Почина Стивен Хокинг

Глас на Америка - 14.03.2018

На 76-годишна возраст, почина познатиот британски физичар Стивен Хокинг, кој се обидуваше да разбере голем број космички теми, од почетоците на универзумот, до сложеноста на црните дупки. Портпаролот на семејството изјави дека тој починал мирно во ...

Стивен Хокинг, најсветлата ѕвезда на науката, почина на 76 години

Окно - 14.03.2018

Стивен Хокинг, најсветлата ѕвезда во сводот на науката, чии идеи ја обликуваа модерната космологија и инспирираа милиони луѓе низ светот, почина на 76 години. Неговото семејство ја известија неговата смрт во неговиот дом во Кембриџ во раните ...

Стивен Хокинг почина на 76 години!

ЗаЗабава - 14.03.2018

Брилијантниот теоретски физичар Стивен Хокинг чии научни достигнувања се познати во светот и ја надвладеал тешката моторичка болест, денес починал на 76. ...

Генијот Стивен Хокинг - контроверзен и омилен

Deutsche Welle - 14.03.2018

Тој е еден од најпознатите физичари по Алберт Ајнштајн. Стивен Хокинг, врзан за инвалидска количка поради неизлечивата болест, за многумина беше најголемиот гениј на денешницата. Почина вчера на 76 години во Кембриџ.

Извонредниот живот на Стивен Хокинг, низ слики

365 - 14.03.2018

Стивен Хокинг беше три во едно: еден од најголемите космолози и научници во светот, медицинско чудо, и ликот што имаше најмали реални шанси да стане суперзвезда. А стана. Невромоторна болест му беше дијагностицирана во 1964 година, на возраст од 22 ...

Стивен Хокинг – човек на силата, знаењето и хуморот

Нетпрес - 14.03.2018

Човек со голема смисла за хумор, светски популарниот амбасадор на науката, британскиот физичар Стивен Хокинг, еден од најценетите и напознатите научници на модерното време секогаш настојуваше јавноста да има директен пристап до неговата работа, ...

Стивен Хокинг- генијален ум на модерното време

МРТ - 14.03.2018

Научната фела се збогува со еден од најголемите умови во историјата на денешницата. Британскиот теоретски физичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст во својот дом во Кембриџ. Значаен придонес направи во областа на космологијата и квантната ...

Што говореше Хокинг за Бог, религијата, вештачката интелигенција, вонземјаните...

Кајгана - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, почина на 76 години. Во оваа прилика, да се потсетиме на некои од неговите лични ставови кои привлекоа најмногу внимание во светот? За Бог и религијата Стивен Хокинг ...

Хокинг го прогонуваа пропаднати бракови, разделена фамилија и опсесивни фанови

Факултети - 14.03.2018

Стивен Хокинг беше познат во светот по неговата работа како астрофизичар, но неговиот личен живот е можеби исто толку комплициран како и некои негови теории. Хокинг го прогонуваа пропаднати бракови, разделени фамилии, обвиненија за злоупотреба и ...

7 интересни работи за Стивен Хокинг

Friday.mk - 14.03.2018

Стивен Хокинг е еден од ретките генијалци кои доаѓаат на овој свет. Тој е креатор на голем број на теории. Поради неговата парализа, неговата енергија целосно ја пренасочил на истражувањето.

Зборувал за космосот и црните дупки, но една работа за Хокинг останала мистерија

Репортер - 14.03.2018

Физичарот кој почиина рано утрово на 76 годишна возраст Стивен Хокинг, ќе остане запаметен по големиот допринес во светот на науката, но и на самото човештво. Стивен Хокинг, бил еден од најеминентните научници на светот, но една работа за него ...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешнината

Телма - 14.03.2018

Најпознатиот физичар на светот, професорот Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. Хокинг починал мирно, рано утрово, со неговото семејство до него.

Светот се збогува со Хокинг: Во моето срце е голема црна дупка…

Слободен Печат - 14.03.2018

Астронаути, научници, славни личности и обожаватели на трудот на Стивен Хокинг на социјалните мрежи се збогуваат со него, човекот кој се сметаше за еден од најголемите умови на денешницата.

Почина генијалниот физичар Стивен Хокинг на 76-годишна возраст

Фемина - 14.03.2018

Денес, светот го изгуби еден од најгенијалните умови. Британскиот физичар и космолог Стивен Хокинг издиша за последен пат на 76-годишна возраст. Според официјално соопштение, Хокинг починал мирно во неговиот дом во Кембриџ.

Светот се збогува со брилијантниот Стивен Хокинг

IT.mk - 14.03.2018

Светот остана посиромашен за една навистина огромен ум. Легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг почина на 76 години. Во текот на својот живот тој напиша повеќе книги кои значително влијаеа на сфаќањето на универзумот. Г.

Така зборуваше Стивен Хокинг

Сакам да кажам - 14.03.2018

Стивен Хокинг, „најсјајната ѕвезда на научното небо“ и еден од најголемите умови на нашето време, почина на 76-годишна возраст во својот дом во Кембриџ. НАСА го опиша Хокинг како амбасадор на науката, а за светот, тој стана симбол на неограничените ...

Исповед на сопругата на Стивен Хокинг: За светот беше гениј, а за семејството тиранин

Точка - 14.03.2018

Стивен Хокинг, брилијантниот теоретски физичар кој ја надвладеал тешката моторичка болест, денес починал на 76. години. Неговите научни достигнувања се познати во светот, меѓутоа, подеднакво внимание привлекува и неговата биографија.

Почина Стивен Хокинг

Deutsche Welle - 14.03.2018

Британскиот астрофизичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст во Кембриџ, соопшти неговото семејство. За многумина тој беше најголемиот гениј на денешницата. „Длабоко сме растажени дека нашиот сакан татко почина денеска“, британската новинска ...

Светот се збогува со Стивен Хокинг

МК News - 14.03.2018

Во јануари годинава, Стивен Хокинг наполни 76 години, а почина на 14 март, два месеца подоцна. Еден од најславните физичари на светот, Хокинг почина на ден 3/14, денот на Пи. Имаше 76 години и, и покрајхендикепот, богата кариера, која не беше само ...

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите умови на денешницата

Денар - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најреномираните научници во светот, почина на возраст од 76 години, соопшти неговата фамилија, а пренесе “BBC”. Британскиот теоретски физичар е познат по својата пионерска студија за црните дупки и е автор на неколку ...

Почина познатиот и единствен Стивен Хокинг на 76 годишна возраст

Smartportal - 14.03.2018

Познатиот физичар за кого и не треба претставување, Стивен Хокинг, почина во раните часови на денешниот ден (среда) во својот дом во Кембриџ. Како што истакнуваат од неговото семејство, тој починал мирно, а повеќе информации не се истакнати во овој ...

Почина Стивен Хокинг, најголемиот ум на денешницата

Фокус - 14.03.2018

Брилијантниот теоретски физичар, Стивен Хокинг, почина утринава на возраст од 76 години. Од Универзитетот Кембриџ каде предаваше со децении соопштија дека Хокинг починал мирно во својот дом во Кембриџ, Англија.

Почивај во мир, Стивен Хокинг...

Телефони.мк - 14.03.2018

Стивен Хокинг од Велика Британија беше генијалец од модерното време, кој почина на 76 годишна возраст, дома, во Кембриџ. И покрај неговиот хендикеп со атрофирани екстремитети, тој секогаш имаше ставови со висока свест, невообичаена за нормалниот ...

Стивен Хокинг – физичарот кој одбра “совршен“ ден да замине меѓу ѕвездите

Бизнис Инфо - 14.03.2018

Фото: Facebook Најголемиот ум на денешницата Стивен Хокинг рано утрово почина на 76 годишна возраст. Во чест на неговото дело еве неколку интересни факти за генијалецот од Оксфорд. Го викале Ајнштајн Кога одел во училиште, му дале прекар – Ајнштајн.

Почина најголемиот ум на денешницата

Ladybook - 14.03.2018

Стивен Хокинг, на 76-годишна возраст, почина во својот дом во Кембриџ. Англискиот физичар и космолог, познат по својата работа и истражувањата за црната дупка и релативноста, денеска во раните утрински часови почина мирно во својот дом.

Почина светски познатиот генијалец Стивен Хокинг

Иновативност - 14.03.2018

Познатиот бритaнски теоретски физичар и светски генијалец Стивен Хокинг починал рано утрово во својот дом во Кембриџ на 76 години, јавуваат британските медиуми „ Тажни сме поради смртта на нашиот татко.

Почина Стивен Хокинг

МКД - 14.03.2018

Стивен Хокинг, најсјајната ѕвезда на космологијата, почина на 76 години. Физичарот и автор на „Кратка историја на времето“ почина во својот дом во Кембриџ. Неговите деца рекоа: „Ќе ни недостига засекогаш“.

Хокинг: „Алчноста, најлошата страна на човештвото, ќе ја уништи цивилизацијата“

Факултети - 14.03.2018

Животната приказна на Хокинг претставува инспирација за многумина денес. Во продолжение се сеќаваме на неговите најдобри изреки. „Имам забележано дека дури и луѓето кои тврдат дека сè е претходно одредено и дека не можеме да сториме ништо за да го ...

Почина брилијантниот генијалец Стивен Хокинг

Fashionel - 14.03.2018

Еден од омилените физичари на денешницата, Стивен Хокинг, почина утринава во 76-тата година од својот живот. Информацијата ја потврдија и од Универзитетот Кембриџ каде и предаваше со децении.

Замина од светот најголемиот генијалец

Friday.mk - 14.03.2018

Светот е во шок, бидејќи почина големиот научник чии што говори и теории ќе живеат уште долго со нас. Станува збор за британскиот научник Стивен Хокинг кој ја стекна својата слава преку неговите теории за црните дупки.

Почина Стивен Хокинг

Кајгана - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, чии размислувања и теории ја обликуваа модерната физичка космологија, почина на 76-годишна возраст. Британецот беше познат по неговите трудови и теории за црните дупки ...

Неверојатно: Хокинг почина на роденденот на Ајнштајн

Бриф - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најголемите научници на денешницата, почина утринава на 76-годишна возраст во неговиот дом во близина на Кембриџ, соопшти семејството. Интересно е што токму на овој ден во 1879 година се родил Алберт Ајнштајн, а ...

Стивен Хокинг беше еден од најголемите умови!

Независен - 14.03.2018

Мојата цел е едноставна, а подразбира целосно разбирање на универзумот, таков каков што е и зошто воопшто постои, истакнуваше англискиот и светски познат теориски физичар Стивен Хокинг, кој денеска почина на 77 години во својата куќа во Кембриџ.

Замина генијалниот ум: Почина Стивен Хокинг

Нова ТВ - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина 76 годишна возраст. Британецот, познат по своето дело за црните дупки и релативитетот починал мирно во својот дом во Кембриџ утрово, соопшти неговото семејство.

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите светски научници

Макфакс - 14.03.2018

Еден од најголемите светски научници, британскиот физичар и теоретичар, Стивен Хокинг, почина вчера на 76 годишна возраст, соопшти неговото семејство. Професорoт Хокинг живееше во очекување на својата смрт од рана возраст.

На денешен ден: Роден Алберт Ајнштајн

Бриф - 14.03.2018

На денешен ден е роден познатиот германски физичар со еврејско потекло Алберт Ајнштајн во 1879 година. Ајнштајн е германски теоретски физичар, најпознат по неговата теорија на релативноста и теоријата за Еднаквост на масата и енергијата.

Почина Стивен Хокинг: Холивудските ѕвезди се збогуваат со трогателни пораки

Хитпортал - 14.03.2018

Еден од најголемите умови во науката во последните стотина години, Стивен Хокинг, почина на 76-годишна возраст. Семејството на Стивен Хокинг објави дека научникот починал вчера во раните часови од денот, во неговиот дом во Кембриџ, Англија.

Неверојатни цитати од Стивен Хокинг по кои засекогаш ќе го помниме

Кафе пауза - 14.03.2018

Професорот Стивен Хокинг, кој на јавноста ѝ е познат како еден од најдобрите физичари од нашето време, почина на 14-ти март, среда, на 76-годишна возраст. Хокинг го остави својот белег во физиката со неговото истражување за црните дупки и потеклото ...

Сопругата на Стивен Хокинг: За сите беше генијалец, за семејството тиранин

Press24 - 14.03.2018

Сопругата на генијалниот ум Стивен Хокинг кој на 76. годишна возраст почина мирно во својот дом, во едно интервју во 2014. година истакна дека за сите бил генијалец, за семејството тиранин.

Почина теоретскиот физичар Стивен Хокинг

Р.С.Европа - 14.03.2018

Стивен Хокинг, кој се обиде да објасни некои од најкомплицираните прашања за животот почина на 76 години, соопшти Здружението за медиуми на Британија, повикувајќи се на претставник на неговото семејство.

Светот се збогува со Стивен Хокинг - чудото на медицината

Црнобело - 14.03.2018

Стивен Хокинг , кој важеше за вистинско чудо на медицината, во раните утрински часови почина мирно во својот дом во Кембриџ. Тој беше англиски теориски физичар и космолог, најпознат по неговата работа и истражувања за црни дупки и релативност.

Почина истакнатиот британски физичар Стивен Хокинг

МакМода - 14.03.2018

Истакнатиот британски теоретски физичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст,во својот дом во Кембриџ, објави неговото семејство. „Длабоко жалиме што нашиот драг татко почина. Беше голем научник и извонреден човек чија работа и дело долго ќе ...

Прогнозирале дека ќе живее само неколку години: Еве како Стивен Хокинг ги надмудрил лекарите, а ова се неговите ...

Точка - 14.03.2018

Познатиот британски физичар Стивен Хокинг умрел на 76 години во својата куќа во Кембриџ, соопштило неговото семејство во раните утрински часови. "Многу сме тажни што нашиот мил татко почина денес.

Почина прекрасниот ум – Стивен Хокинг

365 - 14.03.2018

Познатиот светски научник, ако не и најголемиот, починал утрово на свои 76 години, мирно, во својот дом во Кембриџ, соопшти неговото семејство. Во изјавата на неговите деца Луси, Роберт и Тим, велат вака: „Длабоко сме натажени што нашиот татко денес ...

Стивен Хокинг си замина на денот посветен на бројот „Пи“ и денот кога е роден Ајнштајн

Факултети - 14.03.2018

Стивен Хокинг, физичар и еден од најголемите научници, почина утринава на 76-годишна возраст во неговиот дом во близина на Кембриџ, соопшти семејството. Интересно е што токму на овој ден во 1879 година се родил Алберт Ајнштајн и дека денес денот ...

Почина славниот физичар Стивен Хокинг

Сакам да кажам - 14.03.2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина рано утрово на 76 години. Починал мирно во неговиот дом во Кембриџ, соопшти семејството. Британецот е познат по својата работа за црните дупки и релативитетот, напишал неколку популарни научни книги, ...