TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинески генерал: Пелоси не е храбра, го натеравме нејзиниот авион да заобиколи до Тајван

Press24 - 05.08.2022

Акциите на кинеската војска го натерале авионот на Ненси Пелоси да го промени правецот кон Тајван, кажа генерал на кинеската Народноослободителна војска. Војската во вторникот го надгледувала авионот Ц-40 на американското воено воздухопловство кое ...

Кина прекина голем дел од односите со САД, се интензивираат вежбите околу Тајван

Сител

Блинкен: Кинеските воени вежби околу Тајван претставуваат провокација

МКД

Блинкен: Воените вежби на Кина се ескалација

Макфакс

Кина испалила 11 ракети, Тајван најавува одговор на „непријателската ситуација“

Вечер Прес

Тензијата расте: Кинески авиони влегоа во воздушниот простор на Тајван

Канал5

Tајван во борбена готовност по воените вежби на Kина околу островот

Алфа

Вечер Прес Сител Zoom Вечер Прес Локално Точка МКД Кумановски м.

Кина го опколи Тајван со воени бродови, граѓаните на Пекинг беа во екстаза: “И благодариме на другарката Пелоси!”

Во Центар - 05.08.2022

Камче е доволно за да предизвика лавина. Кина отиде подалеку со овие вежби од кога било досега Кина во четвртокот започна со воени вежби без преседан, еден ден по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Што ќе се случи ако Кина сепак го нападне Тајван?

А1 On

Кина ја прекинува соработката со САД

24 Вести

САД, Русија и Кина седнаа на заедничка маса во разговорите со земјите од југоисточна Азија

Телма

КИНА: Санкции за Пелоси, замрзнување на одбранбената соработка

Пулс24

Кина прекинува низа активности со САД, како одмазда за посетата на Пелоси на Тајван

МКД

Кина воведе санкции против Пелоси откако таа го посети Тајван

360 степени

Deutsche Welle Р.С.Европа МКД Во Центар Фактор Deutsche Welle Независен Еспресо

Блинкен: Реакцијата на Кина за посетата на Пелоси во Тајван е непропорционална и опасна

Глас на Америка - 05.08.2022

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во ексклузивно интервју за Гласот на Америка во хотелот Соха во Пном Пен, Камбоџа, откако присуствуваше на министерскиот состанок на Групата најразвиени азиски држави - АСЕАН и се сретна со ...

Кина ја прекинува соработката со САД во неколку области

Р.С.Европа

Пелоси во Тајван: Важен сигнал или историска грешка?

Deutsche Welle

Пелоси: Кина не може да ги спречи американските претставници да го посетат Тајван

Р.С.Европа

Пелоси: Кина нема да ни ја прави агендата на патувања

А1 On

Земјата тоне заради пренаселеност, национално јадење е смрдливо тофу - Факти за Тајван

Црнобело

Пелоси во Токио: „САД нема да дозволи Кина да го изолира Тајван“

Еспресо

Локално Локално Deutsche Welle Во Центар Во Центар Во Центар 24Инфо Сител

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1 On - 05.08.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. – Овие провокации претставуваат значителна ескалација.

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Frontline

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Канал5

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Курир

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

24Инфо

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

Опсервер

Блинкен: Кинеската воена вежба во близина на Тајван е провокација

MakPress

Либертас Н.Македонија Независен Република Денешен 360 степени Вечер Прес Фокус

Премиерот на Јапонија: Кина веднаш да ги прекине вежбите во Тајванскиот Проток

Макфакс - 05.08.2022

Јапонскиот премиер Фумио Кишида повика на „итно запирање“ на кинеските воени вежби насочени кон Тајванскиот теснец. Кишида, по средбата со американската функционерка Ненси Пелоси во Токио, рече дека Јапонија апелирала за итен прекин на воените ...

Премиерот на Јапонија: Кина веднаш да ги прекине вежбите во Тајванскиот теснец

Локално

Премиерот на Јапонија: Кина веднаш да ги прекине вежбите во Тајванскиот теснец

Точка

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

Опсервер - 05.08.2022

Од друга страна Кина изрази незадоволство поради неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, автономен остров кој Пекинг го смета за дел од својата територија.

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

А1 On

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

24Инфо

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

Frontline

СВЕТСКИТЕ СИЛИ НА СРЕДБА ВО КАМБОЏА: За првпат откако почна украинската војна САД, Русија и Кина седнуваат на иста маса

Денешен

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

MakPress

САД, Русија и Кина учествуваат во разговорите со земјите од југоисточна Азија

Телма

Канал5 Н.Македонија Во Центар

Цаи: Кинеските воени вежби се неодговорни

Опсервер - 05.08.2022

Претседателката на Тајван, Цаи Инг-вен синоќа изјави дека кинеските воени вежби се „неодговорни не само кон Тајван, туку и кон меѓународната заедница“. Таа во видеообраќање истакна дека Тајван нема дополнително да ги ескалира тензиите со Кина, но ...

Цаи: Кинеските воени вежби се неодговорни

24Инфо

Цаи: Кинеските воени вежби се неодговорни

Канал5

Цаи: Кинеските воени вежби се неодговорни

MakPress

Претседателката на Тајван: кинеските воени вежби се неодговорни

Тера

Цаи: Кинеските воени вежби се неодговорни

Телма

Блинкен: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

Локално - 05.08.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на состанокот на АСЕАН (Асоцијација на нации од Југоисточна Азија) изјави дека реакцијата на Кина на посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван е „флагрантна ...

Блинкен: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

Макфакс

Блинкен: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

Точка

Блинкен: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

MTM

БЛИНКЕН: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

Кумановски м.

Кинески балистички ракети веројатно паднал во водите на Јапонија

Нетпрес - 04.08.2022

Кинеските балистички ракети истрелани во четвртокот според најавите во рамките на воените маневри близу Тајван како што се очекуваше и предупредуваше, веројатно паднале во областа на јапонската исклучива економска зона (EEZ) што би било првпат во ...

Јапонија тврди дека кинески проектили паднале во нејзината економска зона

Независен

Јапонија: Пет ракети паднаа во нашиот појас, ова е огромен проблем

Локално

Јапонија тврди дека кинески проектили паднале во нејзината економска зона

Опсервер

Токио го обвини Пекинг дека кинески проектили паднале во нејзината економска зона

Слободен Печат

Јапонија тврди дека кинески проектили паднале во нејзината економска зона

Кајгана

Јапонија тврди дека кинески проектили паднале во нејзината економска зона

Frontline

24Инфо Либертас +инфо MakPress Сител Курир Фокус Канал5

(Видео) Кина започна воени вежби околу Тајван, истрелани се 11 балистички ракети

Макфакс - 04.08.2022

Снимките објавени на кинеските социјални мрежи покажуваат дека проектилот е истрелан кон Тајванскиот теснец. Неколку проектили паднале во морето околу Тајван, а тајванските власти тврдат дека биле истрелани 11 проектили.

Тајван: Кина ја имитира Северна Кореја со истрелување проектили во водите

А1 On

Тајван: Кина лансираше 11 балистички ракети во водите во близина на островот, ja имитира Северна Кореја

365

Снимки од кинеските ракети истрелани кон Тајван (ВИДЕО)

Кумановски м.

Тајван: Кина лансираше 11 балистички ракети во водите во близина на островот

Frontline

Тајван ја обвини Кина дека лансирала 11 балистички ракети во водите во близина на островот

24Инфо

Тајван: Кина лансираше 11 балистички ракети во водите во близина на островот

Канал5

Курир +инфо MTM 24 Вести MakPress Либертас Фокус Сител

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

Слободен Печат - 04.08.2022

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси денеска пристигна во Јапонија, последната станица од нејзината азиска турнеја. Авионот на Пелоси слета во воздухопловната база Јокота, западно од Токио.

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

Канал5

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

24Инфо

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

Курир

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

ТВ21

Ненси Пелоси пристигна во Јапонија

Нетпрес