TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина Алан Паркер, режисерот на „Евита“

Репортер - 01.08.2020

Британскиот режисер Алан Паркер, кој ги режираше филмовите „Полноќен експрес“ и „Евита“, почина по долго боледување на 76 години. Роден во 1944 во Лондон, Паркер направил пробив во Холивуд со својот прв филм „Багзи Малоун“ од 1976, за две години ...

Почина британскиот режисер Алан Паркер

Независен - 31.07.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...

Почина британскиот режисер Алан Паркер

Либертас - 31.07.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...

Почина британскиот режисер Алан Паркер

Н.Македонија - 31.07.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...

Почина британскиот режисер Алан Паркер

MakPress - 31.07.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...

Почина британскиот режисер Алан Паркер

4NEWS - 01.08.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...

Почина Алан Паркер, режисерот на „Полноќен експрес“

Сакам да кажам - 31.07.2020

Алан Паркер, прославениот британски режисер на филмови како „Полноќен експрес“ и „Евита“, почина на 76 години по долго боледување. Роден во 1944 во Лондон, Паркер направил пробив во Холивуд со својот прв филм „Багзи Малоун“ од 1976, за две години ...

Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

А1 On - 31.07.2020

Британскиот режисер Алан Паркер, познат по филмовите Bugsy Malone, Fame, Midnight Express и „Евита“, почина на 76 години, јавија британските медиуми. Во изјавата дадена од семејството на директорот се вели дека Паркер починал во петокот во Лондон по ...

Почина Алан Паркер режисерот на „Полноќен експрес“ и „Евита“

Вечер Прес - 31.07.2020

Сер Алан Вилијам Паркер, познатиот британски режисер кои стои зад филмовите „Евита“, „Багзи Малоун“, и „Полноќен експрес“, почина на 76-годишна возраст, пренесува Би-Би-Си. Меѓу останатите негови филмови познати се и Angela’s Ashes, Pink Floyd – The ...

Почина Алан Паркер, режисерот на „Полноќен експрес“

Република - 31.07.2020

Еден од најуспешните британски филмски режисери, Алан Паркер, почина денеска на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Паркер има режирано голем број познати филмови, вклучувајќи „Bugsy Malone“ (1976), „Midnight Express“ (1978), „Fame“ ...