TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Учесниците во толпа“ пред Суд

Р.С.Европа - 17.05.2017

Речиси 30 луѓе се осомничени за учество во толпа, кој за потешко, кој за полесно кривично дело, за поголемиот дел од нив се изречени мерки за претпазливост, а само за неколкумина имаше притвор за насилството во Собранието.

Продолжуваат исказите на нападнатите пратеници, утре почнува судењето на обвинетите за насилствата во Собранието

Телма - 17.05.2017

Утре почнува судењето на обвинетите за насилствата во Собранието. Деветмината први идентификувани од полицијата како ги тепаат пратениците во салата за прес конференции треба да се појават пред суд.

ЗА НЕРЕДИТЕ ВО СОБРАНИЕ: Првите осомничени утре ќе се појават на суд

Телеграф - 17.05.2017

За крвавите настани во Собранието 30-тина лица се осомничени дека физички нападнале пратеници и новинари. Неколкумина од нив се во притвор, а двајца, татко и син, се осомничен за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, кој помина со најтешки ...

Утре прво рочиште за насилствата во Собранието

МКД - 17.05.2017

Во Основниот суд Скопје 1 утре ќе почне судењето на обвинетите за насилствата во Собранието. Засега обвинети се 9 лица, идентификувани од полицијата како учесници во тепањето на група пратеници во прес салата во Собранието на 27 април.

За утре закажано првото рочиште за настаните од Собрание

Слободен Печат - 17.05.2017

Утре во Основен суд Скопје 1 ќе започне судењето на обвинетите за насилствата во Собрание што се случуваа на 27 април. Засега, обвинети се 9 лица, учесници во толпа што предизвикала немири во прес-салата на Собранието.

Утре почнува судењето на обвинетите за инцидентите во Собранието

Press24 - 17.05.2017

Утре лицата кои учествуваа во инцидентите кои на 27. април се случија во македонското Собрание, седнуваат на обвинителна клупа. До сега исказ дадоа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Радмила Шеќеринска и други пратеници, а денеска исказ во Основното Јавно ...

Пратеници од СДСМ и денеска на распит  – Гешковска заминува од шефовската позиција на скопското ЈО

ТВ21 - 16.05.2017

Скопското јавно обвинителство продолжи со сослушување на дел од пратениците на СДСМ кои како оштетени даваа исказ за случувањата од 27 април во Собранието. Целта на демонстрантите кои влегоа во собранискиот прес центар беше ликвидација на ...

Судење за „Крвавиот четврток“

24 Вести - 16.05.2017

Деветминта обвинети за крвавите настани кои се случуваа во Собранието в четврток ќе се најдат на обвинителна клупа во Кривичен суд. Стартува судењето за правата група идентификувани напаѓачи. Тие се гонат за учество во топла.

Деветмина осомничени од упадот во Собранието в четврток на суд...

Н.Македонија - 16.05.2017

Деветмина осомничени од упадот во Собранието в четврток на суд В четврок во Кривичниот суд ќе започне судењето против девет осомничени кои се товарат за „учество во толпа што ќе спречи службено лице во службено дејствије“ при насилствата во ...

Богоевски, Николовски, Зекири со часови сведочеа во обвинителството – деветмина насилници в четврток во судница

Телма - 16.05.2017

Јавен обвинител, судијката Милка Ангеловска - Васевска, и деветмина обвинети во четврток треба да се соочат на првото рочиште на закажаното судење за обвинетите за насилтвата на 27 април во Собранието.

Дел од осомничените за насилства во Собранието в четврток на обвинителна клупа

Фактор - 16.05.2017

В четврток во Кривичниот суд ќе им се суди на девет лица кои се осомничени за насилствата од 27 април во Собранието. Ќе почне судењето на правата група идентификувани напаѓачи. Тие се товарат за учество во топла.

Нападнати пратеници во Собранието и денеска сведочеа пред ОЈО

Алсат-М - 16.05.2017

Во јавното обвинтиелство и денеска дојдоа дел од нападнатите пратеници при упадот на 27 април. Почнувајќи од утрото, во својство на оштетени или сведоци, пред јавен обвинител сведочеа Љупчо Николовски, Павле Богоевски и Мухамед Зекири.

Павле Богоевски сведочеше за нападите во собранието

Канал5 - 16.05.2017

Мора да има правна разврска по крвавите инциденти во законодавниот дом – велат пратениците од СДСМ кои денеска дадоа свој исказ во јавното обвинителство. Павле Богоевски со апел: „Тоа што сега е важно и тоа што би сакал да упатам апел до надлежните ...

Пратеници на СДСМ и денеска ќе даваат исказ во ОЈО

24 Вести - 16.05.2017

Пратеници од СДСМ и денеска ќе даваат исказ во Основното јавно обвинителство за насилствата во Собранието кои се случија на 27 минатиот месец. Дел од нив досега сведочеа пред јавен обвинител, а потоа и пред камерите се потсетија на крвавите ...

Девет насилници кои тепаа пратеници во четврток во судница

+инфо - 16.05.2017

Двајца од насилниците ќе бидат донесени од притвор, двајца од куќен притвор, а 4 претходно добија мерки за претпазливост. Јавен обвинител, судијката Милка Ангеловска- Васевска и 9 обвинети во четврток треба да се соочат на првото рочиште на ...

Шеќеринска: Обвинителството да не биде соучесник на насилниците

Телма - 15.05.2017

Пратениците беа мета на крвнички напад со цел да бидат убиени а обвинителството ќе стане соучесник ако продолжи да ги гони насилниците само за учество во толпа, порача пратеничката Радмила Шеќеринска, откако повеќе од еден час на обвинителот му ги ...

Тепаните пратеници и денес сведочеа пред ОЈО

Алсат-М - 15.05.2017

„Неприфатливо е насилниците кои извршија невидено насилство против нас, не како пратеници, туке пред се како граѓани на оваа држава, доведувајќи го во опасност нашиот живот да бидат процесирани во Судот како дело „учество во толпа“.

Пратеници од СДСМ дадоа исказ во ОЈО – Шеќеринска: ОЈО да не стане соучесник во насилството

ТВ21 - 15.05.2017

Јавното обвинителство, ако ги минимизира нападите, ќе стане соучесник во насилствата од Собранието – порачаа дел од пратениците на СДСМ кои денеска како оштетени даваа исказ за случувањата од 27 април.

Шекеринска: ОЈО да не стане соучесник во политичкото насилство

Мета - 15.05.2017

Во Обвинителството го раскажав настаните што се случија во Собранието и дека тој ден луѓето присутни таму, особено пратениците, беа цел на еден крвнички напад, за некои од нив и да го изгубат животот, изјави Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Обвинителството да не стане соучесник на насилниците

Канал 77 - 15.05.2017

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска во Обвинителството даваше исказ за инцидетите кои на 27-ми април се случија во Собранието на Република Македонија. По исказот, таа за медиумите изјави дека била два пати нападната во ...

В четврток почнува судење против девет обвинети поради насилството во Собранието

Фокус - 16.05.2017

Првото рочиште на судењето против девет обвинети за насилствата на 27 минатиот месец кога во Собранието беа тепани пратеници се очекува да се одржи во четврток , објави Телма . Меѓу првите деветмина за кои обвинителството изработи обвинителен акт и ...