TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косовска полиција: Ситуацијата на северот е стабилна, но има инциденти

Слободен Печат - 09.12.2022

По повод последните настани на северот од Косово, косовската полиција на официјалниот фејбук профил соопшти дека континуирано ја следи и оценува безбедносната состојба и соодветно ги презема неопходните мерки, зголемувајќи ги своите капацитети со ...

Курти: Србија да ја признае независноста на Косово

Пулс24

На северот на Косово мирно но тензично

Сител

Брнабиќ потврди дека Србија размислува да побара враќање на своја војска на Косово

Телма

Курти: Косовската полиција не е против Србите

Алсат-М

Тензично на Косово,Белград разгледува можност да врати околу илјада свои трупи на северот?

Канал5

Курти: Косовската полиција не е насочена против Србите

360 степени

Вечер Прес Сакам да кажам 4NEWS Локално 360 степени Локално Мета 360 степени

Мирно, но со тензична атмосфера – повреден полицаец на северот на Косово

ТВ21 - 09.12.2022

Ситуацијата во северниот дел на Митровица изгледа мирна по серијата тензии во последните денови. Голем број на припадници на косовоската полиција и на ЕУЛЕКС патролираат во текот на денот.

Србија ја обвинува Приштина дека подготвува окупација на северно Косово

Фокус

Петковиќ: Единствена опсесија на Курти е да нема Срби на Косово

Слободен Печат

Петковиќ: Приштина подготвува окупација на северот на Косово

Локално

ВИДЕО | Андоновиќ: Колку е реално враќање на 1000 српски војници на Косово кое е предвидено со резолуцијата 1244?

Слободен Печат

Петковиќ: Курти се изживува врз српскиот народ

Локално

Белград размислува за „враќање на 1.000 припадници на српските безбедносни сили на Косово и Метохија“

Телма

360 степени Р.С.Европа МКД Слободен Печат Макфакс Локално 4NEWS 24Инфо

Османи: На Косово никогаш нема да има полицајци и војници од Србија

Макфакс - 09.12.2022

Претседателката на Косово, Вјоса Османи посочи дека последните инциденти на северот на Косово, се насочени против уставниот поредок и суверенитетот на Косово и претставуваат повреда на правото на слободно информирање, пренесуваат медиумите во ...

На Косово никогаш повеќе нема да има ниту српска полиција, ниту војска, вели Османи

Фактор

Вјоса Османи: Во Косово никогаш веќе нема да има српска војска и полиција

Бизнис Вести

Османи: На територијата на Косово никогаш нема да има српски полицајци и војници

4NEWS

Вјоса Османи: Во Косово никогаш веќе нема да има српска војска и полиција

А1 On

Вјоса Османи: Во Косово никогаш веќе нема да има српска војска и полиција

Сител

Вјоса Османи: Во Косово никогаш веќе нема да има српска војска и полиција

Zoom

Слободен Печат Фокус ТВ21 365 Пулс24 Локално Еспресо Press24

Стано: ЕУ е загрижена за ситуацијата на Косово

Макфакс - 09.12.2022

Европската Унија е загрижена за ситуацијата на северот на Косово и внимателно го следи развојот на теренот, изјави денеска портпаролот на Европската комисија, Петер Стано, нагласувајќи дека ЕУ повикува на одговорност и релаксирање на тензиите.

Стано: ЕУ е загрижена за ситуацијата на Косово

Нова ТВ

Стано: ЕУ е загрижена за ситуацијата на Косово

Точка

ЕУ повикува на одговорност и релаксирање на тензиите на северот на Косово

Телма

Брнабиќ: Белград е блиску до одлука да побара враќање на војската на Косово

360 степени - 09.12.2022

Секојдневно не се крши само бриселскиот, туку и кумановскиот договор. Блиску сме до барање за враќање на нашите сили на Косово според резолуцијата 1244, бидејќи КФОР не си ја врши работата, рече српската премиерка Премиерката на Србија Ана Брнабиќ ...

Брнабиќ: Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката да ја вратиме војската на Косово

Курир

Брнабиќ: Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката да ја вратиме војската на Косово

Независен

Брнабиќ: Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката да ја вратиме војската на Косово

MakPress

Брнабиќ: Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката да ја вратиме војската на Косово

Опсервер

Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката да ја вратиме војската на Косово, истакна Брнабиќ

Н.Македонија

Брнабиќ: Курти нè донесе на работ на војна

Република

ММС Сител Lider +инфо Алсат-М Вечер Прес Во Центар 365

Полициски сили повторно распоредени во Северна Митровица

А1 On - 09.12.2022

Припадници на косовската полиција од утрово патролираат во северниот дел на Косовска Митровица. Пред нешто повеќе од половина час во населбата „Три Солитера“ се појавиле 15-тина припадници на полицијата.

Мирно, но тензично во Северна Митровица по влезот на над 300 вооружени полицајци

Телма

Во северниот дел на Косовска Митровица мирно, но тензично: Граѓаните се разотидоа

Локално

Тензично на северот на Косово, повреден полицаец, пукано со огнено оружје

Zoom

Тензии на северот на Косово: во Северна Митровица влегоа 200 вооружени специјалци (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Повеќе од 200 специјалци на косовската полиција влегоа во Северна Митровица

360 степени

(ВИДЕО) Тензии во Косово, полиција влегла во северниот дел на Митровица

Нова ТВ

Н.Македонија Либертас Centar Вечер Прес Frontline +инфо 4NEWS Канал5

Нападната косовската полиција во Звечане, повреден полицаец

Слободен Печат - 09.12.2022

Припадник на косовската полиција е ранет во синоќешниот вооружен напад врз полициска патрола во селото Србовац, во општина Звечане, во северно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението на косовското МВР, полициската патрола ...

Косовска полиција: Патролата синоќа била нападната од вооружени лица, повреден е полицаец

4NEWS

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

Фактор

Нападната косовската полиција во Звечане, повреден полицаец

Курир

Нападната косовската полиција во Звечане, повреден полицаец

Независен

Нападната косовската полиција во Звечане, повреден полицаец

Опсервер

Напад врз полицијата на северот на Косово

Алсат-М

Сител А1 On +инфо 24 Вести Во Центар Пулс24 Фокус Press24

Косовската влада демантира дека на северот на земјата се испратени специјалци: Се работи за обична полиција

360 степени - 08.12.2022

„Се работи само за полицијата, не за која било друга единица“, изјавил портпаролот на косовската влада Перпарим Криезиу за регионалниот сервис на Радио Слободна Европа Претходно, министерот за внатрешни работи на Косово Џелал Свечла во објава на ...

Косовските институции тврдат: Не се специјалци туку обична полиција влегла во Северна Митровица

Слободен Печат

Косовската Влада демантира дека специјални сили се испратени во северниот дел на земјата

Р.С.Европа

Косовската влада: На север беше испратена само полиција, а не специјални единици

Локално

Се огласи косовската Влада со објаснување за акцијата во Митровица вечерва

Press24

КОСОВСКИТЕ ВЛАСТИ НЕГИРААТ Во Сремска Митровица влезе обична полиција, а не единицата „Росу“

+инфо

Косовската влада: На северот испративме полиција, а не специјални единици

Макфакс

24Инфо Фактор

ВИДЕО| Косовските „Росу“ ја блокираа Северна Митровица, повеќе од 200 специјалци влегоа во градот

Слободен Печат - 08.12.2022

Повеќе од 200 вооружени специјалци на косовската полиција, придружувани од оклопни возила, вечерва од Јужна Митровица влегле во Северна Митровица и го блокирале целиот град Специјалците се распоредија низ градот и ја блокираа цела Северна Митровица.

Новa ситуација за тензии во Косово: Преку 200 косовски специјалци влегоа во Северна Митровица

Телма

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Фактор

Драма во Косово: Специјалци влегле во Митровица - вечерва вонредно обраќање од српската Влада

Press24

Пукаат шок бомби - 200 косовски специјалци со оклопни возила влегоа во српскиот дел на Митровица

Press24

(ВИДЕО) Тензии во Косово: Преку 200 косовски специјалци влегоа во Северна Митровица

Нетпрес

Над 200 вооружени косовски специјалци влегле во северниот дел на Митровица

Денешен

Фокус Канал5 MakPress Lider

Косовската полиција влезе во Северна Митровица, Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Бизнис Вести - 09.12.2022

Околу 300 до 350 припадници на косовската полиција, вклучително и припадници на специјалните единици со долги цевки под целосна воена опрема и со оклопни возила, вечерва влегле од Јужна во Северна Митровица, и се распоредиле низ градот, изјави ...

Косовската полиција влезе во Северна Митровица, Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Опсервер

Косовската полиција влезе во Северна Митровица, Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Независен

Косовската полиција влезе во Северна Митровица, Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Либертас

Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Курир

Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Нетпрес

Косовската полиција влезе во Северна Митровица, Србија ќе го разгледа враќањето на безбедносните сили на Косово

Zoom

А1 On Lider Во Центар Н.Македонија Денешен Сител MakPress

Борел ги поканил Вучиќ и Курти на нова средба во Брисел, датумот на состанокот сè уште не е познат

360 степени - 08.12.2022

„Неколку пати кажавме дека ќе има средба меѓу претседателот Вучиќ и премиерот Курти. Високиот претставник Жозеп Борел веќе ги покани да дојдат во Брисел. Точниот датум на средбата ќе го објавиме во догледно време“, изјави портпаролот за надворешна ...

Наскоро средба на Вучиќ и Курти во Брисел

Р.С.Европа

Стано: Борел ги повика Вучиќ и Курти да дојдат во Брисел

Локално

КУРТИ ГИ ОТВОРИ КАРТИТЕ: Приштина до крајот на месецот официјално ќе аплицира за членство во ЕУ

Во Центар - 08.12.2022

Премиерот на Косово, Аљбин Курти , денеска во Виена најави дека Приштина до крајот на декември ќе поднесе барање до Брисел за членство во ЕУ. – Косово ќе поднесе барање за членство во ЕУ пред Божиќ – рече Курти на Самитот на лидерите од Западен ...

Косово поднесува барање за членство во Европската унија

А1 On

Косово овој месец ќе поднесе барање за членство во Европската унија

Вечер Прес

Косово во следниве две недели ќе поднесе барање за членство во Европската унија

Република

Вучиќ му ја повторил на Хил неопходноста од формирањето на Заедница на српски општини

Фокус - 08.12.2022

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, со кого имаше „отворен и конкретен разговор за безбедносната состојба на Косово и Метохија”, како и за можностите и предлозите на ЕУ за ...

Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

А1 On

Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

Вечер Прес

Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

Сител

Вучиќ-Хил: Конкретен разговор за безбедносната ситуација на Косово

MakPress