TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео: Мечка се спушти до куќите во село Жировница

24Инфо - 03.10.2023

Мечка вечерва се спушти во селото Жировница во Маврово доаѓајќи до самите куќи во селото. На видеото објавено од директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, се гледа како мештаните со викање ја бркаат мечката надвор од ...

Мечките станаа редовни посетители на Жировница (ВИДЕО)

Локално

(Видео) Мечка се спушти во Жировница

Скопје1

Мечка во Жировница, мештаните и селските кучиња ја бркаа низ тесните улички | ВИДЕО

Сител

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Мета - 03.10.2023

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените места, коишто претставуваат извор на привлекување на мечката.

Владата донесе одлука да се отстрани ѓубрето од Маврово и Ростуше за да не доаѓаат мечки

4NEWS

Шефовите на сите безбедносни и разузнавачки агенции на состанок за проблемот со мечките во Маврово-Ростуше

Сител

Превентивни мерки по зголемено присуство на мечки во Маврово и Ростуше

Локално

Превентивни мерки по известувањето за зголемено присуство на мечки во Маврово и Ростуше

Република

Нема да има отстрел на мечките, ќе се дохрануваат и ќе се дислоцираат

Независен

Први мерки на владата во „битката“ со мавровските мечки

Телма

Курир Нетпрес Макфакс Опсервер Press24 Кајгана Точка Lider

Ќе се чистат ѓубриштата за да не се симнуваат мечките по храна во Маврово-Ростуше, реши Владата

МКД - 03.10.2023

По поплаките на жителите од Општина Маврово-Ростуше дека од мечките кои се симнуваат во селата и влегуваат во нивните дворови им е загрозена безбедноста, Владата денеска го разгледала барањето за прогласување кризна состојба и за преземање на итни ...

МЕЧКИТЕ НЕМА ДА СЕ УБИВААТ Владата одлучи да се дохрануваат

+инфо

Мечките во Мавровско нема да се убиваат, ќе ги дохрануваат

Фокус

Мечките во Мавровско нема да се убиваат, ќе ги дохрануваат

Либертас

Мавровските мечки нема да се убиваат, ќе се дохрануваат или успиваат и дислоцираат

Слободен Печат