TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бузаку за смената на Реисот: Ова е лична режија на Сулејман Реџепи

360 степени - 27.05.2020

Скендер Бузаку, кој од лани е во институционална битка за преземање на челната позиција во ИВЗ смета дека во одлуката за разрешување на поглаварот е вмешана политиката, но дека се е во лична режија на Сулејман Реџепи, кој, според него, за само ...

Сулејман Реџепи влезе во улога на младоженец, излезе од улогата на реис

Телма - 27.05.2020

Влезе во улога на младоженец, излезе од улогата на реис. Токму 50 години помладата невеста, му пресуди на Сулејман Реџепи. Го разрешија токму најблиските – муфтиите кои стоеја зад него и неговите скандали сите иминати години.

Разрешен реисот Сулејман Реџепи

24 Вести - 27.05.2020

Се ожени, го прослави Рамазан Бајрам, го прогласи коронавирусот за мртов и го сменија. Сулејман Реџепи повеќе не е поглавар на Исламската верска заедница. Ријасетот, највисокиот орган на ИВЗ денеска едногласно одлучил да му престане мандатот на ...

Ријасетот на ИВЗ го прогласи Сулејман Реџепи за бивш

Deutsche Welle - 27.05.2020

Највисокото тело на Исламската верска заедница денеска му стави крај на раководењето на Сулејман Реџепи со организацијата. Реџепи беше на чело на ИВЗ од 2006 година. Честопати ја шокираше јавноста со контроверзни изјави.

Разрешен Сулејман Реџепи и именуван В.Д. до изборот на нов поглавар на ИВЗ

AKO - 27.05.2020

Ријасетот на Исламската верска заедница го разреши Сулејман Реџепи од функцијата поглавар на ИВЗ. Како што информираа од Ријасетот, одлуката ја донеле две третини од муфтиите на Исламската верска заедница врз основа на член 36 и 38 во кои се вели ...

Риасетот на ИВЗ го разреши реисот Сулејман Реџепи

Мета - 27.05.2020

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница едногласно донесе одлука за разрешување на Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Реис Ул Улема, претседател на Исламска верска заедница, информираше гостиварскиот муфтија ...

[Видео] Верските заедници се правни лица и мора да ги почитуваат законите

Радио МОФ - 27.05.2020

Денот кога на вонредна седница на ријасетот на Исламската заедница, мнозинството муфтии го разреши поглаварот на ИВЗ, реисот Сулејман Реџепи објавуваме поткаст на тема дали кокетирањето со верниците го стави под знак прашалник целиот сет на ...

ВД реисот Фетаху близок на сменетиот Реџепи и на ДУИ

Либертас - 27.05.2020

Поставениот вд Реис, досегашниот муфтија од Гостивар, Ефенди Шаќир Фетаху според извори во ИВЗ е човек од доверба на сменетиот Сулејман Реџепи а двајцата наводно инклинираат кон владејачката ДУИ.

Со мнозинство на гласови на Риасетот на ИВЗ: Разрешен Реисот Сулејман Реџепи

Нова ТВ - 27.05.2020

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница со мнозинство гласови го разреши реисот Сулејман Реџепи од функцијата. Дел од медиумите наведуваат дека позитивно се изјасниле две третини од муфтиите, а дел, пак, дека ...

Разрешен Реисот на ИВЗ, Гостиварскиот Муфтија назначен за вршител на должноста

Gostivarpress.mk - 27.05.2020

Денеска во Гостиварското муфтиство, на вонредна седница е донесена одлуката за разрешување на Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи. Одлуката за разрешување на Реџепи од функцијата е донесена со 2/3 мнозинство.

Разрешен реисот Сулејман Реџепи

OhridNews - 27.05.2020

Со одлука на Ријасетот на Исламската верска заедница од функцијата претседател е разрешен досегашниот Реис Ул Елема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. За одлуката гласале две третини од членовите на Ријасетот, објави порталот 360 степени.

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Алсат-М - 27.05.2020

На денешната вонредна седница на Риасетот на Исламската заедница, мнозинството муфтии (две третини) одлучило да го разреши поглаварот на ИВЗ, Реисот Сулејман Реџепи. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија, ...

Разрешен Реисот на ИВЗ

Телма - 27.05.2020

Со мнозинство гласови , Ријасетот на ИВЗ денеска го разреши Реисот Сулејман Реџепи. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, изјави Ефенди ...

Реисот на ИВЗ разрешен поради женидбата со 50 години помлада невеста?

365 - 27.05.2020

Сулејман Реџепи е разрешен од позицијата Реис на ИВЗ , соопшти денеска гостиварскиот муфтија и заменик претседател на ИВЗ – Шаќир Ефенди Фетаху, без да ја наведе причината за таквата одлука на Риасетот.

Разрешен претседателот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

24 Вести - 27.05.2020

Со двотретинско мнозинството на Ријасетот на Исламската Верска Заедница (ИВЗ) во Република Северна Македонија, денеска е разрешен од позицијата прв човек на ИВЗ, досегашниот реисул улема Сулејман Реџепи, изјави муфтијата на Гостивар, Шаќир Фетаи, ...

Разрешен реисот Сулејман Реџепи

А1 On - 27.05.2020

Риасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница. Одлуката била донесена со двотретинско мнозинство.

Разрешен реисот на ИВЗ Сулејман Реџепи

МКД - 27.05.2020

Реисот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од функцијата, дознава МКД.мк од свои извори. Одлуката за разрешување на Реџепи од функцијата е донесена со 2/3 мнозинство. Разрешен е по член 36 и член 59 од Уставот на ИВЗ.

Разрешен Реисот Сулејман Реџепи кој го прогласи ковид-19 за мртов

Сакам да кажам - 27.05.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница(ИВЗ) Сулејман Реџепи е разрешен од функцијата. До избор на нов претседател функцијата ќе ја извршува гостиварскиот муфтија Хафир Шаќир Хетаи. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман ...

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

360 степени - 27.05.2020

Со одлука на Ријасетот на Исламската верска заедница од функцијата претседател е разрешен досегашниот Реис Ул Елема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. За одлуката гласале две третини од членовите на Ријасетот.

ИВЗ го разреши Реисот Сулејман Реџепи

еМагазин - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство од гласовите на муфтиите денеска на вонредна седница е донесена е одлука за разрешување на Реисот Сулејман Реџепи од функцијата претседател на Исламската верска заедница, пренесуваат повеќе македонски медиуми.

Мнозинството од Риасетот на ИВЗ го разреши Реисот Сулејман Реџепи

ММС - 27.05.2020

На денешната вонредна седница на Риасетот на Исламската заедница (ИВЗ, мнозинството муфтии одлучило да го разреши поглаварот на ИВЗ, Реисот Сулејман Реџепи. За в.д. поглавар е поставен гостиварскиот муфтија, Шакир Фетаи, беше објавено по завршување ...

ВИДЕО: Реисот Реџепи разрешен од функцијата

ТВ21 - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија. Одлуката стапува на сила од денеска.

Сулејман Реџепи разрешен од позицијата поглавар на ИВЗ

365 - 27.05.2020

Тазе женетиот Сулејман Реџепи ќе има повеќе време да се посвети на бракот откако денеска, на вонредна седница, Риасетот на Исламската заедница го разреши од позицијата поглавар (Рејс Ул Улема) на ИВЗ.

ИВЗ го разреши Реисот Сулејман Реџепи

Локално - 27.05.2020

Со мнозинство гласови , ИВЗ денеска го разреши Реисот Сулејман Реџепи. Вршител на должност до организирањето избор на нов поглавар ќе биде гостиварскиот муфтија Шаќир Ефенди Фетаху. Одлуката стапува на сила од ...

Му го прекинаа медениот месец, разрешен Реисот на ИВЗ

Expres - 27.05.2020

По итната постапка за смена со 2/3 мнозинство од муфтиите на ИВЗ донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија. Одлуката стапува на сила од денеска.

Движење на муслиманите за реформи во ИВЗ: Оди си Сулејман Реџепи!

МКД - 26.05.2020

Не оставка, оди си, чашата е прелеана. Сулејман Реџепи ја узурпира функцијата и насилно ја извршува. Тој треба да си замине и што побрзо да ја ослободи Исламската верска заедница, која ја силува речиси половина век, пишува во отвореното писмо ...

ВИДЕО: Реисот Реџепи разрешен од функцијата

Либертас - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија. Одлуката стапува на сила од денеска.

Реисот Реџепи разрешен од функцијата

Press24 - 27.05.2020

Со дво-третинско мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата поглавар на исламската верска заедница, објави ТВ21 . До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија.

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Centar - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, објави ТВ 21 . „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, ...

(ВИДЕО) Реисот Реџепи разрешен од функцијата

Frontline - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Сулејмен Реџепи од функцијата Реис Ул Улема, пренесе ТВ21. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Реис Ул Улема претседател на Исламска ...

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен Печат - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, иформира ТВ21. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, ...

Поглаварот на ИВЗ, реисот Реџепи денеска е разрешен

Вечер Прес - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, изјави Ефенди ...

Реисот Реџепи разрешен од функцијата

Фокус - 27.05.2020

Реисот Реџепи денеска е разрешен од функцијата во ИВЗ. -Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница, изјави Ефенди Шаќир Фетаху.

ВИДЕО: Реисот Реџепи разрешен од функцијата поглавар на ИВЗ

Курир - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, јавува репортерот на ТВ21 . „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска ...

Со 2/3 мнозинство Реисот Реџепи разрешен од функцијата

Скопје инфо - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата. „Едногласно донесеовле одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, изјави Ефенди ...

Разрешен Сулејман Реџепи, поглаварот на ИВЗ

CivilMedia - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, јавува ТВ 21. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, ...

ИВЗ го разреши реисот Сулејмани

24Инфо - 27.05.2020

Со одлука на Ријасетот на Исламската верска заедница од функцијата претседател е разрешен досегашниот Реис Ул Елема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. За одлуката гласале две третини од членовите на Ријасетот.

Разрешен реисот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

+инфо - 27.05.2020

Со мнозинство гласови, Ријасетот на ИВЗ денеска го разреши реисот Сулејман Реџепи. – Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема, претседател на Исламска верска заедница – изјави Ефенди ...

Разрешен Сулејман Реџепи

Сител - 27.05.2020

Со одлука на Ријасетот на Исламската верска заедница од функцијата претседател е разрешен досегашниот Реис Ул Елема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. За одлуката гласале две третини од членовите на Ријасетот.

(ВИДЕО) Реисот Реџепи разрешен од функцијата поглавар на ИВЗ

Нетпрес - 27.05.2020

Со дво-третинско мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, јавува репортерот на ТВ21 . „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на ...

НАЈНОВА ВЕСТ: Реисот Реџепи разрешен од функцијата!

Магазин - 27.05.2020

Со 2/3 мнозинство донесена е одлука за разрешување на Реисот Реџепи од функцијата, јавува репортерот на ТВ21. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија.

Разрешен Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи кој го прогласи Ковид-19 за мртов

Мак. Весник - 27.05.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница(ИВЗ) Сулејман Реџепи е разрешен од функцијата. До избор на нов претседател функцијата ќе ја извршува гостиварскиот муфтија Хафир Шаќир Хетаи. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман ...

Разрешен поглаварот на ИВЗ, реисот Сулејман Реџепи

Независен - 27.05.2020

Неочекувано денеска е разрешен поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи со одлука на Ријасетот на ИВЗ. Одлуката била донесена од мнозинството од две третини на муфтиите. е разрешен од функцијата.

НАЈНОВА ВЕСТ: Реисот на ИВЗ, Реџепи денеска е разрешен

Скопје24 - 27.05.2020

Со мнозинство гласови, 2/3 мнозинство, Ријасетот на ИВЗ донесе е одлука за разрешување на Реисот Сулејман Реџепи од функцијата. „Едногласно донесовме одлука за разрешување на господин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на ...

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Макфакс - 27.05.2020

Риасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница. Одлуката била донесена со двотретинско мнозинство.

Со двотретинско мнозинство разрешен претседателот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

MakPress - 27.05.2020

Со двотретинско мнозинството на Ријасетот на Исламската Верска Заедница (ИВЗ) во Република Македонија, денеска е разрешен од позицијата прв човек на ИВЗ, досегашниот реисул улема Сулејман Реџепи, изјави муфтијата на Гостивар, Шаќир Фетаи, кој ...

ИВЗ СО НОВ ПОГЛАВАР: Разрешен реисот Реџепи по прогласувањето на коронавирусот за мртов

Денешен - 27.05.2020

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија, Сулејман Реџепи е разрешен од функцијата, а до изборот на нов поглавар оваа функција ќе ја извршува гостиварскиот муфтија Хафир Шаќир Хетаи.

Разрешен претседателот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Бриф - 27.05.2020

Со двотретинско мнозинството на Ријасетот на Исламската Верска Заедница (ИВЗ) во Република Северна Македонија, денеска е разрешен од позицијата прв човек на ИВЗ, досегашниот реисул улема Сулејман Реџепи, изјави муфтијата на Гостивар, Шаќир Фетаи, ...

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Р.С.Европа - 27.05.2020

На денешната вонредна седница на Риасетот на Исламската заедница, мнозинството муфтии (две третини) одлучило да го разреши поглаварот на ИВЗ, Реисот Сулејман Реџепи. До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија, ...