TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 24 случаи на корона во земјава најмногу во Скопје 15, за прв пат и во Тетово

Сител - 26.03.2020

Нови 24 заразени со коронавирус се регистрирани последното деноноќие. Прв случај е потврден и во Тетово. Се работи за 69 годишен пациент, кој бил на лекување во неколку здравствени установи во Скопје, а околу 2 недели престојувал и во Заводот за ...

Тестирање за Ковид-19 на волја на граѓаните? – Матичните лекари: Пациентите со симптоми да се пријават

ТВ21 - 26.03.2020

Сите граѓани кои имаат симптоми на грип можат да се јават кај матичниот лекар за реализација на прашалникот за КОВИД-19. Пријавувањето се прави телефонски. Потоа, лекарот одредува дали треба или не да се тестирате за Ковид-19, објаснува за ТВ21 ...

Во последните 24 часа 24 нови случаи – вкупната бројка на заразени се искачи на 201 пациенти, прв случај во Тетово

ТВ21 - 26.03.2020

Во последните 24 часа се евидентирани 24 нови случаи со коронавирус, а вкупната бројка на заразени лица во земјата се искачи на 201. Меѓу новозаразените е и неподвижен 69 годишно лице од Тетово, кој е првиот заразен со корона вирус од овој град.

(23:00) Вонредна состојба, ден 8: Огромна помош за борба против КОВИД-19, Заев категоричен за платите, бескаматни ...

CivilMedia - 26.03.2020

„Следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на корона вирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот на април, ...

Прв случај на коронавирус во Тетово, пациентот не сакале да го тестираат-семејството обвинува за пропусти во ...

Алфа - 26.03.2020

69 годишен маж е првиот случај позитивен на ковид-19 од Тетово.До моментот на неговото тестирање за коронавирусот,семејството поминало низ вистински маки, и како што тврдат, сериозни пропусти во здравствениот систем.

14 здравствени работници се тестираат за Ковид-19 по потврдениот случај во Тетово

Телма - 26.03.2020

Првиот заболен од корона вирус во тетово 69 годишниот маж лежел во болницата за рехабилитација во Капиштец од 9 ти до 23 ти март. Ова попладнево на прес конференција го потврди министерот за здравство Венко Филипче.

Нови 24 случаи со коронавирус, вкупно 201, од нив 123 во Скопје

Канал5 - 26.03.2020

Најголем раст на бројот на заболени од коронавирусот во изминатите 24 часа има во Скопје, со 15 новозаболени, следува Куманово со 4, а од денеска прв случај е потврден и во Тетово. Со овие 24 лица, вкупната бројка се искачи на 201 регистриран случај ...

Заразениот со Ковид-19 од Тетово е непознаница за здравствените власти

Deutsche Welle - 26.03.2020

Нови 24 случаи на заразени од коронавирус се регистрирани во земјава во изминатите 24 часа, информира министерот за здравство Венко Филипче. Од следната недела на терен и мобилни екипи. Заразен од коронавирус од Тетово кој бил на лечење во Центарот ...

Филипче: донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови пристига следната недела

Глас на Америка - 26.03.2020

Договорена е и донација на респираторни машини од Новрешка а се чека на одговор од Кина. Уште еден лекар од Клиниката за кожни болести е позитивен на тестот. Се утврдува како неподвижниот хоспитализиран тетовец се заразил од вирусот.

Филипче: Мерките кои што се воведоа се сосема доволен механизам да се постигне крајната цел

Канал5 - 26.03.2020

Нови 24 случаи со коронавирус во изминатото денонокие, со што вкупниот број до денеска напладне достигна 201 лице... Од новодијагностицираните 15 се од Скопје, четворица се од Куманово, двајца од Дебар и по еден од Охрид, Штип и Тетово.

Пациент од Заводот за рехабилитација заболен од Ковид 19, нов случај и на Кожна клиника

Нова ТВ - 26.03.2020

Уште еден пациент е заразен со коронавирус, а е поврзан со Кожната клиника. Прв случај е регистриран и во Тетово, тоа е пациент кој престојува во Заводот за рехабилитација во Козле Пациент од Тетово кој престојувал во Завод за рехабилитација во ...

Доктор од охридска трансфузиологија заразен од коронавирус, пациентите исконтактирани да се самоизолираат

А1 On - 26.03.2020

Едно лице дел од персоналот на Одделот за трансфузиологија во Охрид е позитивно на коронавирусот, дознава „А1он“ од свои извори. Неофицијално, станува збор за доктор, кој имал контакт со првозаболеното лице од Охрид кое не ја почитувало препораката ...

Немаат симптоми, но се чекаат резултатите за 14 лекари од болницата во Козле кои биле во контакт со заболениот пациент ...

Телма - 26.03.2020

Тројца излекувани пациенти, но и тројца починати до сега, соопшти Министерот за здравство Венко Филипче. Во добра здравствена состојба е и 4-годишното девојче во Штип. „Сабота и Недела од 16 до 05 часoт се забранува движењето на граѓаните е мерка ...

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Фокус - 26.03.2020

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот ...

Филипче: тројца заболени излекувани од коронавирусот

Р.С.Европа - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот.

Завршува карантинот во Дебар, лицата од други градови кои беа затечени ќе се тестираат, рече Филипче

Сакам да кажам - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека денеска, по два последователни негативни теста според протоколот, од Инфективната клиника на домашно лекување се испратени едно лице од Скопје и едно лице од Дебар.

69-годишен маж првиот пациент во Тетово

Телма - 26.03.2020

Првиот случај на Корона Вирус во Тетово е регистриран кај 69 годишен пациент. Тој со симптоми на КОВИД 19 покачена температура и главоболки како што тврди неговото семејство, бил веќе неколку дена сместен на клиниката во Козле каде лежел по ...

Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (ВИДЕО)

Канал5 - 26.03.2020

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче со најнови информации поврзани со заразата од коронавирус во земјава. Филипче рече дека според предвидувањата се подготвува детална анализа во врска со бројот на заболени и очекувањата во временски ...

Филипче: Вкупно тројца пациенти се излекувани од коронавирусот во Македонија

Press24 - 26.03.2020

Регистрирани се 24 нови случаи заразени со коронавирус. Има уште еден пациент со кожната клиника во Скопје, со ова вкупната бројка е до 12 часот 201 лице, информираше министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Нови 24 случаи со коронавирус, вкупно 201, излекувани уште двајца заболени

Канал5 - 26.03.2020

Најголем раст на бројот на заболени од коронавирусот во изминатите 24 часа има во Скопје, со 15 новозаболени, следува Куманово со 4, а од денеска прв случај е потврден и во Тетово. Со овие 24 лица, вкупната бројка се искачи на 201 регистриран ...

Филипче: Следната недела донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови, реагенси за тестирање на коронавирус

А1 On - 26.03.2020

Дополнително, одговор најавуваат и од амбасадата на Кина, една донација која ние ја побаравме веќе пред неколку недели и најавија претставниците на Амбасадата дека во следните денови ќе добиеме дефинитивен одговор.

Филипче: Тимовите за мобилни тестирања од понеделник подготвени за работа

Алсат-М - 26.03.2020

Од понеделник тимови од министерството за здравство ќе бидат подготвени за мобилни тестирања, а ќе ги опфатат лицата и категориите коишто ќе бидат посочени од страна на епидемиолозите, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, ...

Обвинителството чека дополнителни информации од СВР Скопје за поднесување кривична против директорката на кожно

Сител - 26.03.2020

Се уште нема кривична пријава против разрешената директорка на Клиниката за кожни болести, која заболела од корона вирус и заразила најмалку пет колеги. Министерот за здравство вчера информираше дека кај вработени на Кожно кои биле во контакт со ...

Уште еден заразен пациент поврзан со Клиниката за кожни болести

Нова ТВ - 26.03.2020

Нови 24 заразени со коронавирус се регистрирани последните 24 часа, со што вкупната бројка е 201 заболен. Уште еден пациент е поврзан со Кожната клиника, информираше на пресконференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Уште еден заразен од коронавирусот од Кожната клиника

А1 On - 26.03.2020

Уште еден нов пациент, дел од персоналот на Клиниката за демартологија во Скопје е позитивен на коронавирусот, по направените тестови во изминатите 24 часа. Со ова, бројот на заболени се искачи на шест лица кои се вработени на Кожната клиника.

Се тестираат 14 медицински лица и 4 пациенти од скопскиот завод за рехабилитација по Првиот заболен од ковид-19 од ...

Сакам да кажам - 26.03.2020

Првиот заболен пациент со коронавирус од Тетово, од 9 до 23 март бил во Заводот за рехабилитација во Скопје, а покачена телесна температура имал по доаѓањето во Тетово, кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција во ...

Филипче: Од понеделник почнува и мобилното тестирање на коронавирусот

МКД - 26.03.2020

Од следната недела ќе имаме и мобилни екипи за тестирања во градови каде што сметаме дека тоа треба да се аплицира. Еден од тие градови е Куманово, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче кој додаде исто така дека од наредната недела ќе ...

Мобилни тимови за тестирање на коронавирус од следната недела

Радио МОФ - 26.03.2020

Од следната недела ќе почнат и мобилни тестирања за коронавирусот, а деновиве ќе се селектираат пошироки групи на граѓани согласно мислењето на епидемиолозите, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче .

Тетовец кој бил на лекување во Заводот за рехабилитација има коронавирус – тестирани пациенти и персоналот

360 степени - 26.03.2020

Четиринаесет здравствени работници од Заводот за рехабилитација во Козле и четворица пациенти се тестирани. Нивните тестови за коронавирус се негативни, откако биле во контакт со лице од Тетово кое било хоспитализирано во Заводот, а по заминување ...

Филипче: 24 нови случаи , вкупно 201 заболени од коронавирус (Во живо)

Канал5 - 26.03.2020

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче со најнови информации поврзани со заразата од коронавирус во ...

Tест за корона за 14 медицински лица и за четворица пациенти од Заводот во Капиштец

Мета - 26.03.2020

Првиот пациент дијагностициран со корона вирус од Тетово, бил во Заводот за рехабилитација во Капиштец во периодот од 9 до 23 март, што е причина да се испитаат докторите и здравствените работници со кои тој бил во контакт, информира министерот за ...

Помеѓу новите случаи, еден е од Кожната клиника, двајцата излекувани пациенти се од Скопје и Дебар

360 степени - 26.03.2020

Еден од новите 24 случаи со коронавирус е поврзан со Кожната клиника во Скопје, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Со ова бројката на заразени од оваа Клиника преку поранешната директорка, порасна на шест лица со оглед на тоа дека ...

Трансфузиолог заразен со коронавирус во Охрид, одделот и понатаму под клуч

24 Вести - 26.03.2020

Нов позитивен случај на ковид 19 во Охрид. ТВ 24 дознава дека токму еден од деветте тестови направени врз медицинскиот персонал на охридска трансфузиологија е позитивен на коронавирус. Според информациите тоа значи дека едно медицинско лице од овој ...

Тетовец позитивен на корона две недели бил во Заводот за рехабилитација, се тестира персоналот и другите пациенти

Фокус - 26.03.2020

Пациент од Тетово кој е еден од новите позитивни случаи заразен со корона вирус две недели, односно од 8 до 23 март бил сместен во Заводот за рехабилитација во Скопје. Пациентот бил неподвижен и само еднаш имал посета, но сомнежи за корона вирус се ...

Филипче: Вкупно три лица се излекувани од коронавирус

ТВ21 - 26.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на редовната пред конференција посочи дека од Инфективната клиника е испишан уште еден пациент од Дебар, откако двата контролни теста за коронавирус биле негативни.

Завршува карантинот, сега ќе се тестираат лицата кои беа затечени во Дебар и Центар Жупа

Република - 26.03.2020

По 14 дена завршува карантинот во Дебар и лицата кои беа затечени во градот, а живеат во други градови ќе бидат тестирани. Потоа, согласно резултатите, ќе бидат пуштени да си одат дома, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Се испитува како се заразил пациентот во Козле, кого и со зголемена температура го упатиле на други испитувања

+инфо - 26.03.2020

Како се инфицирал со коронавирусот пациентот од Тетово кој престојувал во Заводот во Козле од 9. до 23. март – тој е неподвижен, од октомври лани не патувал никаде и немал посети, а неговата 7-члена фамилија немала контакт со лица од странство.

Наредната недела ќе стигнат 20 000 теста и 500 000 маски, ќе се започне и со мобилни тестирања

360 степени - 26.03.2020

Од следната недела здравствените власти ќе бидат спремни и за мобилни тестирања, најави министерот Венко Филипче. Тој ја повтори информација за донацијата од норвешката амбасада на 25 респиратори кои, како што рече, се очекува да пристигнат на ...

Филипче: Уште едно лице од Клиниката за кожни болести заразено со коронавирус

ТВ21 - 26.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната редовна прес конференција посочи дека има уште едно ново лице од Клиниката за кожни болести е позитивно на тестот за коронавирус. Тој додаде дека со ова, бројот на заразени вработени во кожната ...

Филипче најави мобилно тестирање за коронавирус

Деца - 26.03.2020

Од следната недела во неколку градови во Македонија ќе се спроведува мобилно тестирање на граѓаните за коронавирус, најави министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција. – Подготовките траеја во текот на изминативе денови и во текот на ...

Обновено: Уште двајца пациенти излечени и пуштени на домашно лекување

OhridNews - 26.03.2020

Пациент од Дебар и една пациентка од Скопје, по извршени два последователни тестови кои биле негативни на коронавирус, се пуштени на домашно лекување, со што бројот на излечени лица во земјава е 3.

Во Србија почина уште едно лице, бројот на заразени се зголеми на 457

ТВ21 - 26.03.2020

Во Србија регистриран е уште еден смртен случај од коронавирусот. Починала жена на 48. години. „Денеска имаме уште еден смртен случај. Во клиничкиот центар Драгиша Мишовиќ почина уште едно лице на возраст од 48 години“, соопшти Верица Јовановиќ, ...

Професор од Инфективната клиника во визита на Кумановската болница

Kumanovo News - 26.03.2020

- Во болницата во Куманово, престојуваше наш експерт, професор на Инфективната клиника во Скопје, којшто детално разговараше со лекарите од инфективното одделение и менаџментот на болницата, разговаа за начинот на третман и прием на пациентите, ...

Филипче: Следната недела пристигнува донација од 500.000 маски и 20.000 тестови

+инфо - 26.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека земјата има добиено многу одговори од донатори, како норвешката Влада за респираторни машини кои ги очекуваат на почетокот на април, како и од амбасадата на Кина и дека следната недела ќе биде ...

Заболениот пациент со коронавирусот од Тетово e неподвижен, како се заразил?

еМагазин - 26.03.2020

Првиот случај на заболен со коронавирусот од Тетово, маж кој има 69 години, е неподвижен, потврди на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој информираше и дека две недели пациентот се лекувал во Заводот за ...

Скопје рекордер со заразени од коронавирусот, 15 потврдени случаи во последните 24 часа

Скопје инфо - 26.03.2020

За 15 нови лица од Скопје е потврдено дека се позитивни на коронавирусот и со ова бројката на заразени во главниот град достигна до 123 лица. Ова на денешната прес конференција го соопшти министерот Венко Филипче.

Филипче: Интересот е голем, па на мапа ќе бидат означени населбите од каде што се пациентите со коронавирус

Слободен Печат - 26.03.2020

Верувам дека добро ќе се изработат тие технички податоци овие денови веројатно до викендот, посочи Филипче. Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција одговарајќи на прашањето на Слободен печат, од кои населби во Скопје се ...

Заболениот од Тетово претходно бил во Заводот за рехабилитација – Козле

Независен - 26.03.2020

Фото: Б. Грданоски Заболениот пациент од Тетово бил претходно хоспитализиран во Заводот за рехабилитација во Козле, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Исконтактирани се сите лекари кои биле во контакт со него.

Филипче, како заразениот тетовец имал посета додека лежел во Заводот, кога важеше забрана за посети поради корона ...

Денешен - 26.03.2020

Според министерот за здравств Венко Филипче, заразениот од Тетово, две седмици лежел во Заводот за рехабилитација во Скопје. Оттаму, пак, според новинарка од Тетово која го пренесе сведоштвото на неговите блиски, бил пренесен со возило на итна помош ...

Прогнозите за пикот на вирусот засега остануваат исти, се изработува детална анализа

iPortal - 26.03.2020

Засега прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април и оти бројката на заболени ќе достигне до околу 2.000 лица. Сепак, министерот за здравство Венко Филипче најавува детална анализа за очекувањата и за ...