TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доктор Јовев: Не ми понудиле, но би прифатил да бидам министер за здравство

Скопје инфо - 10.06.2023

Докторот Сашко Јовев беше разрешен од директорската позиција на Клиниката за кардиохирургија, но сè уште не го потпишал решението. Јовев гостуваше во емисијата „Стадион“ на „Канал 77“ и притоа кажа дека никогаш не му било понудено да биде министер ...

Докторот Сашко Јовев за “Канал 77”: Не ми никогаш нудено да бидам министер за здравство, но ако тоа  се случи со задоволство ќе го ставам цел свој капацитет на располагање. Значи да, би сакал

Бриф

(Видео) Изведовме чуда и направивме „бум“ иако кубуриме со кадар: Проф. д-р Јовев за функционирањето на Кардиохирургија

ММС

„Храбро срце“: Жална и неоправдана е одлуката на Меџити да го разреши Д-р. Јовев

Алфа

Јовев: Одбивам да бидам национален советник за кардиохирургија на министерот за здравство

Lider

(ВИДЕО) Јовев открива колкава е платата на директорот на Клиниката за кардиохирургија

Lider

Кардиохирургот Јовев: Платата на директор без дежурства е околу 80.000 денари, а со дежурства се стигнува и двојно

Фокус

Либертас 24Инфо Бриф Локално Фокус

Врз основа на кои критериуми во последниве 10 дена се назначени три нови директори на Клиниката за гастро, ...

Скопје1 - 10.06.2023

Четвртиот министер за здравство во владата на ДУИ и СДСМ, освен политички пазар и партиски интереси ништо друго не прави во ресорот здравство кој и онака е во исклучително лоша состојба, Игор Николов, претседател на комисија за здравство на ...

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството, со нетранспарентноста на скопските клиники само го демотивира и брка стручниот кадар

24Инфо

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството, со нетранспарентноста на скопските клиники само го демотивира и брка стручниот кадар

Курир

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството, со нетранспарентноста на скопските клиники само го демотивира и брка стручниот кадар

Република

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството

Бизнис Вести

Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството

Zoom

(ВИДЕО) Николов: Меџити само ги продлабочува проблемите во здравството

А1 On

Опсервер Нетпрес Канал5 Во Центар Сител

„Ја изградив куќата, потоа ме избркаа од неа“ – Јовев не се согласува со разрешувањето, Меџити дециден

ТВ21 - 09.06.2023

Поранешниот директор на Кардиохирургија, Сашко Јовев, кој вчера беше во емисијата Клик Плус на ТВ21 изјави дека го погодил разрешувањето од функцијата директор. Откако го разреши, министерот за здравство, Фатмир Меџити го покани професорот да биде ...

Покрај д-р Јовев разрешени уште 20 директори на Клиники – кажал министерот Меџити

ММС

Д-р Јовев: Бев во стрес, разрешени се 20 директори на клиники

Локално

Проф. Јовев: Министерот Меџити ми кажа дека не сум само јас разрешен, 20 директори биле разрешени

ТВ21

Што мисли професор д-р Јовев за еден генерален директор на Клиника?

ТВ21

Проф. Јовев за разрешувањето: Се најдоа некои нерегуларности дека немаме дозвола да дежураме, но тоа е грешка во законот

ТВ21

Проф. Јовев: Барањето за дежурство го поднесуваме во јануари, а го добиваме во март, април но во меѓувреме не можеме да ги оставиме пациентите!

ТВ21

ТВ21 ТВ21 ТВ21 ТВ21 ТВ21 ТВ21 ТВ21 ТВ21

Кога министерот Меџити би бил инспиративен лидер

Слободен Печат - 09.06.2023

Да гледаше министерот најголем ресурс во човечкиот потенцијал ќе се насочеше да му овозможи да се чувствува достоинствено на работа, не само на хирургот Јовев, туку на многу лекари и медицински персонал кои се чувствуваат понижени, фрустрирани, па ...

Левица: Меџити одлучи Mакедонците да плаќаат за лекување на граѓаните на Косово и Aлбанија

Сител

Срцето И (не)разумот

Кумановски м.

Не сакам пи-ар, подобро со парите да реновираме тоалети, рече Меџити откако се пофали што сработил за 100 дена

360 степени

Меџити го испил утринското кафе со Јовев, но не ја менува одлуката за негово разрешување

Сител

Меџити и Јовев заедно го испиле утринското кафе - поместување во позициите нема

24 Вести

Пиеле кафе, помуабетиле, но ниту збор не паднал за понудата за Национален советник за кардиохирургија – тврди Меџити за средбата со д-р Јовев

Телма

Канал5 Алфа Фактор ТВ21 24Инфо Денешен ММС Во Центар