TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема одговор од претседателскиот кабинет на реакциите зошто на венецот не стои името на државата

24 Вести - 25.05.2024

Нема одговор од претседателскиот кабинет на бројните реакции на социјалните мрежи, која тоа држава претседателката Силјановска Давкова ја претставувала вчера и во чие име го положила венецот цвеќе пред гробот на свети Кирил и пред плочата на ...

Намерна ескалација на тензиите: СДСМ свесно го разгореа проблемот со името пред претседателската инаугурација на Гордана Силјановска Давкова

Lider

Молк од вилата „Водно“ во чие име претседателката Сиљановска-Давкова постави венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

24Инфо

(ФОТО) Давкова положи венец на спомен плочата на Св. Кирил без име на државата

Телма

Кого претставуваше Сиљановска Давкова, венецот на спомен плочата на Кирил и Методиј без име на државата

Скопје1

Без име на државата, Сиљановска – Давкова положи венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

Слободен Печат

(Фото) Венецот на спомен-плочата на Св.Кирил во Рим без името на државата

еМагазин

24Инфо Локално Алсат-М CivilMedia Frontline Независен А1 On Бриф

Петровска: За Давкова и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

24Инфо - 25.05.2024

Откако новата претседателката Гордана Сиљановска Давкова не го користи уставното име на државата а по тие патеки тргнаа и од ВМРО-ДПМНЕ со свој коментар на социјалните мрежи се јави претседавачката на Централниот одбор на СДСМ и министерка за ...

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Независен

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Фокус

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Либертас

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го ...

360 степени - 24.05.2024

По молебенот пред гробот на Свети Кирил, претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и државно-црковната делегацијата положија цвеќе пред спомен-плочата на македонски јазик во чест на делото на Кирил и Методиј во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во ...

Сиљановска Давкова од Рим: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

24 Вести

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Либертас

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Скопје1

Силјановска Давкова: После средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

ТВ21

Сиљановска Давкова: Кирил порачал дека јазикот е код за разбирање, дека треба да се разбираме, да се обидеме да се слушаме, да се помагаме

Локално

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сител

4NEWS Курир А1 On Денешен Нетпрес +инфо МКД Lider

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

360 степени - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова која ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан вчера имаше аудиенција кај папата Франциск, а денеска ќе се поклони пред гробот на Свети Кирил во базиликата „Свети Климент“ во Рим.

За светците на словенската писменост- гробот на Свети Кирил е светилиште во Рим, но мистерија е каде е погребан неговиот брат Свети Методиј

Телма

Молебен во чест на Свети Кирил во Рим

Алфа

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил, цвеќе на плочата на македонски јазик

ТВ21

Претседателката Силјановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

ТВ21

(Галерија) Силјановска се поклони пред гробот на Св. Кирил во Рим

еМагазин

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил

Нетпрес

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Независен - 24.05.2024

Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде се наоѓа гробот на Свети Кирил и на базиликата „Санта Марија Марџоре“ денеска во Рим продолжува посетата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова по повод одбележувањето на Денот на сесловенските ...

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Либертас

Сиљановска Давкова попладнево во Рим на средба со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Канал5

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Сител

Силјановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Lider

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Во Центар

Курир Нетпрес Рацин PressingTV Денешен Zoom Вечер Прес Zoom