TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Сител - 14.01.2022

Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија ...

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

ТВ21

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Скопје инфо

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

24Инфо

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

24 Вести

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Опсервер

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Канал5

Република CivilMedia Независен Кајгана Либертас Курир Frontline Вечер Прес

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

Р.С.Европа - 14.01.2022

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека неговата критика за Преспанскиот договор не се однесувала на името, туку „на македонскиот јазик и македонската етничка припадност“. Како што пренесе МИА, тој во интервју за грчката телевизија „Антен“, ...

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор не е за името, туку за македонскиот јазик и македонската етничка припадност

Zoom

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

Курир

Мицотакис смета дека во Преспанскиот договор има „неизлечиви“ грешки

Н.Македонија - 14.01.2022

Грешките во Преспанскиот договор не можат да се излечат, кажа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Антена“, додавајќи дека Грција сега се стреми кон добри односи со Македонија.

За Мицотакис македонскиот јазик и македонската етничка припадност се грешки во Договорот од Преспа, но ќе го почитуваат

МКД

Мицотакис: Преспанскиот договор има грешки кои не можат да се излечат

Deutsche Welle

Мицотакис: Признавањето на македонскиот јазик и етничката припадност со Преспанскиот договор е голема грешка

Телма - 14.01.2022

Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија ...

Мицотакис: Се стремиме кон добри односи со С Македонија, иако Договорот од Преспа има грешки

360 степени

И НА МИЦОТАКИС МУ ПРЕЧИ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Грчкиот премиер смета дека „некои грешки не можат да се излечат“

+инфо

На Мицотакис му пречи македонскиот јазик – преку пристапниот процес ќе може да се поправат грешките

Нетпрес

Мицотакис: Голема грешка е што во Договорот од Преспа се дозволи македонски јазик и македонската етничка припадност, но се стремиме кон добри односи

еМагазин

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

Алсат-М - 14.01.2022

Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија ...