TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Војната на Израел за елиминирање на Хамас ќе продолжи

Вечер Прес - 09.12.2023

Видео-изјавата од кабинетот на израелскиот премиер доаѓа кога илјадници Израелци излегоа на улиците на Тел Авив барајќи од владата да направи повеќе за да обезбеди ослободување на затворениците. Некои побараа и оставка на Нетанјаху.

Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Независен

Израел соопшти дека загинале уште петмина војници

Независен

(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

А1 On

Нетанјаху: Праведната војна за елиминација на Хамас продолжува

Нетпрес

Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Курир

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Макфакс

Курир 4NEWS Канал5 Во Центар Zoom А1 On PressingTV Макфакс

Неуспешен обид на изралски специјалци да ослободат заложници, еден е убиен

Вечер Прес - 09.12.2023

Израелецот киднапиран во Газа на 7 октомври „е убиен“, потврди неговото здружение за кибуц и семејство, еден ден откако палестинското исламистичко движење Хамас, одговорно за киднапирањето, соопшти дека тој бил убиен во неуспешен обид на израелската ...

Потврдена смртта на израелски заложник по неуспешниот обид за ослободување

Нетпрес

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Макфакс

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Макфакс

Хамас соопшти дека загинал заложник при неуспешен обид на ИДФ да ги ослободи киднапираните

Либертас

Заложник ослободен од Хамас му кажал на Нетанјаху: „Хеликоптер пукаше кон нас“

Во Центар

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека е убиен израелски војник држен во Газа

Во Центар

Нетпрес Опсервер Скопје1 Centar 24Инфо 365 Канал5 Слободен Печат

МЗ во Појасот Газа: За 24 часа загинаа 133 лица

MakPress - 10.12.2023

- Израелските напади однесоа уште 133 животи во рок од 24 часа во Појасот Газа, соопшти денеска Министерството за здравство, јави ДПА. Вкупно 71 мртов и 160 повредени се донесени во болницата Ал Акса, покрај 62 мртви и околу 100 повредени пренесени ...

Речиси 18.000 Палестинци загинаа од почетокот на војната, вели Министерството за здравство во Газа

Макфакс

Израелската економија е во проблеми додека судирите во Газа продолжуваат втор месец

Бриф

Заробени Палестинци по гаќи клечат пред израелските воjници

Вечер Прес

Политико: Америка му даде рок на Израел да ја заврши војната со Хамас до крајот на годината

24Инфо

ВИДЕО| Хамас го осуди Израел за објавувањето снимки на уапсени Палестинци соблечени по долна облека

Нетпрес

Во Белград забранет собир за поддршка на Палестинците, се жалат организаторите

Р.С.Европа

Либертас А1 On Вечер Прес Во Центар Во Центар Во Центар Сител Вечер Прес

“БОРБИТЕ СЕ ВОДАТ ОД ВРАТА ДО ВРАТА“ – Армијата на Израел ги повика палестинските цивили итно да ја напуштат оваа ...

Во Центар - 09.12.2023

Денес, Армијата на Израел (ИДФ) упати „итен апел“ до палестинските цивили да го напуштат поголемиот дел од областа поради жестоките борби што се водат во и околу градот Кан Јунис, на југот од Појасот Газа, пренесува CNN .

Нема безбедни точки за цивилите во Газа тврдат Обединетите нации и Палестинците

А1 On

ФОТО| Интензивни борби ширум Газа по американското вето на прекинот на огнот во Советот за безбедност

Нетпрес

Ако Израел сака да стави крај на Хамас војната мора да се прошири во уште еден град

Lider

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Бизнис Вести

ИДФ напредува во Кан Јунис, ракетиран југот на Израел

MakPress

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Либертас

Бриф Н.Македонија 24Инфо Канал5 Слободен Печат Frontline 24 Вести Република

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

ВИДЕО | АВИОН СЛЕТУВА ДОДЕКА ОКОЛУ НЕГО СЕ СЛУЧУВА ВИСТИНСКИ ДОЖД ОД РАКЕТИ – Неверојатна снимка од Тел Авив: Еве колку навистина е моќен системот на Израел

Во Центар

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Снимател на турската новинска агенција Анадолу е убиен во воздушните напади на израелската војска врз Појасот Газа, се вели во синоќешното соопштение на Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА), пренесе ДПА.

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

24Инфо

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Рацин

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

MakPress

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Израелската војска соопшти дека пронашла оружје и тунели на теренот на Универзитетот Ал Азхар во Појасот Газа и дека палестинската исламистичка група Хамас го користи кампусот за своите активности, јави ДПА.

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Макфакс

Израелска војска откри влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Република

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Во Центар

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Слободен Печат

Откриен тунел на Хамас под универзитски кампус во Газа, тврди ираелската војска

360 степени

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Канал5

MakPress Опсервер Скопје1 Вечер Прес 24Инфо Centar Слободен Печат Сител

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас од 7 октомври

Бизнис Вести - 09.12.2023

– Европскиот советот донесе одлука да додаде уште две лица на Терористичката листа за санкции на ЕУ, како дел од одговорот на Унијата на заканата од движењето Хамас и неговите брутални и неселективни терористички напади врз Израел на 7 октомври 2023 ...

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас

Канал5

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас од 7 октомври

MakPress

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Канал5 - 08.12.2023

„Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада. Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето ...

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Либертас

Невладини организации: Во Газа е апокалиптично, на преживеаните им се заканува смрт од глад или болест

360 степени

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Слободен Печат

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

MakPress

УНРВА: Газа ја достигнува точката од која нема враќање, општеството е пред целосен колапс

МКД - 08.12.2023

„Доаѓаме до точката од која нема враќање во Газа, каде што очигледното непочитување на меѓународното хуманитарно право ја оштетува нашата колективна совест“, предупредува агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци, УНРВА.

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Нова ТВ

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Слободен Печат

ВО ТЕК Е НОВ БРАН РАСЕЛУВАЊЕ Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање

+инфо

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

MakPress

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Канал5

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

Либертас - 08.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и ...

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Либертас

Палестинските власти и САД работат на повоен план за управување со Газа

Слободен Печат

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

24Инфо

Палестинските власти работат со САД на создавање план за управување со Газа по војната

365

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Канал5

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

MakPress

Рацин 360 степени Локално Слободен Печат Frontline Сител 365 Канал5

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Либертас - 08.12.2023

Дојче Веле Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24 ноември, само неколку часа по стапувањето на сила на прекинот на огнот.

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Независен

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Бриф

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Слободен Печат

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Курир

КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ СУДБИНИ Еве какви приказни раскажуваат ослободените израелски заложници

+инфо

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Н.Македонија

Канал5 MakPress Рацин

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Либертас - 08.12.2023

Израел се согласи, на барање на САД, да го отвори граничниот премин Керем Шалом само за проверка и инспекција на хуманитарната помош испорачана во Газа преку преминот Рафа, соопшти висок американски функционер.

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Бизнис Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

CivilMedia

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24Инфо

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24 Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Слободен Печат

Во Центар Вечер Прес MakPress