TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за пандемијата

Р.С.Европа - 09.04.2020

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска зад затворени врати за прв пат ќе го информира Советот за безбедност за пандемијата на коронавирусот. Најмоќното тело на ОН е критикувано за непреземање мерки против глобалната криза ...

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Европска агенција за превенција од болести: Европа сѐ уште не го достигнала пикот

Press24 - 08.04.2020

Ковид-19 сѐ уште се шири и убива голем број луѓе ширум Европа. Нема знаци дека е дојдено до врвот на епидемијата, заклучи Европскиот центар за контрола и превенција на болести, пренесува Ројтерс.

Европска агенција за превенција на болести : Европа сеуште не го достигнала врвот на кризата

Канал5 - 08.04.2020

Ковид-19 сè уште се шири и од него умираат голем број луѓе низ цела Европа. Нема индикации дека епидемијата е на својот врв, се наведува во наодите од Европскиот центар за контрола и превенција на болести, пренесува Ројтерс.

Европа се уште не го достигна врвот на епидемијата

+инфо - 08.04.2020

Ковид-19 се уште се шири и убива голем број луѓе низ цела Европа, и засега нема никакви знаци дека е дојден врвот на епидемијата, заклучуваат експертите од Европската агенција за превенција на болестите, пренесуваат британските медиуми.

Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19

Слободен Печат - 08.04.2020

Соопштението од кабинетот на Гутереш е лиферувано по критиката на американскиот претседател Доналд Трамп за работењето на Светската здравствена организација. Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека сега не е ...

Интернет огорчен поради името кое мајка му го дала на новороденчето во време на пандемијата

+инфо - 08.04.2020

Изборот на името за дете може да биде стресно. Некои родители инспирацијата ја пронаоѓаат во популарната култура, некои името го даваат по некоја личност во семејството, а некое името го смислуваат со помош на тековните настани во светот.

Угриновски: Земјите на кои им беше важно здравјето – подобро се справија со пандемијата

24 Вести - 08.04.2020

Земјите на кои поважно им беше здравјето отколку профитот – подобро се справуваат со пандемијата. Сегашните рестриктивни мерки во земјава покажуваат дека и ние сме во групата на они кои даваат предност на здравјето на граѓаните – изјави во ...

Две венчавки во Корона пандемија

24 Вести - 08.04.2020

Како во Марксовото дело „Љубов во време на колера“, вистинската љубов трпеливо се чека, а состојбата е слична и во време на корона. Мерките кои стапија на сила за да го спречат ширењето на коронавирусот ги спречија и младоженците да уживаат во долго ...

Азијците во ЕУ се сѐ почеста мета на расистички напади поради пандемијата

Радио МОФ - 08.04.2020

Во услови на криза поради пандемијата на новиот коронавирус, во Европската унија се забележуваат се повеќе случаи на расистички напади врз луѓе за кои се смета дека се од кинеско или азиско потекло, предупредува Агенцијата за фундаментални права на ...

Сите се прашуваат како нема корона во ова германско село: Тука има центар за обука на НАТО, а приказната почнува уште ...

Точка - 08.04.2020

Германското село Оберамергау, во кое има НАТО центар за обука, еден од најголемите на сетот, нема ниеден случај на коронавирус, а мештаните веруваат дека од епидемијата ги чува завет стар 400 години.

Угриновски: Поранешните комунистички држави подобро се справуваат со Ковид-19 за разлика од капиталистичките суперсили

iPortal - 08.04.2020

Неврохирургот Јовица Угриновски во денешното “Отворено студио” на 24 ТВ даде свој осврт на светската закана Ковид-19 и оценка за мерките во нашата земја: “Ова го предвидов многу години пред да се случи, не знаев кога ќе се случи.

Епидемијата во Белгија најверојатно се приближува до пикот

А1 On - 08.04.2020

Белгиските здравствени власти сметаат дека е “веројатно“ дека земјата се приближува до пикот на инфекции од коронавирусот, но сѐ уште е рано за укинување на мерките за изолација, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Интервју со амбасадорот на НР Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Треба да се прошири тестирањето од ковид-19

Вечер - 08.04.2020

Кина нема да го контролира извозот на медицинските материјали и се надева да обезбеди силна поддршка за борбата против епидемијата во целиот свет. Без оглед која држава ја прави вакцината, во процесот учиме едни од други и ќе си помагаме меѓусебно, ...

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Опсервер - 08.04.2020

Мајами, 8 април 2020 () – Во Њујорк, каде тестирањата покажаа дека на коронавирусот се позитивни 76.876 лица, што е за неколку илјади помалку отколку во Кина во врвот на пандемијата, досега починале 4.009 лица, а некои градски служби предупредуваат ...

Пандемијата и лузните врз неолибералната држава

Либертас - 08.04.2020

Петер Слотердајк во препораките за преживување на човештвото (Што се случува во дваесетиот век) препорачува и вели: треба да се премавне капиталистичката неконтролирана експанзија и ширење, да се постигне меѓународна солидарност која може да создаде ...

СДСМ: Изградивме систем што работи за граѓаните, државата е тука за сите

Канал5 - 08.04.2020

Нашата држава влегува во фаза која според експертите е оценета како критична, но и клучна фаза во борбата против коронавирусот. Пред нас е клучен период во кој се очекува пикот на ширење на вирусот и затоа токму сега е потребна уште поголема ...

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов

Gotvi.mk - 08.04.2020

Постојат правила кои мора да ги почитуваме особено сега кога има Корона пандемија, но и воопшто во секојдневието, за да не дојдеме до бактерии и болести. Храната треба правилно да се чува.

Италија е неподготвена за битката што ја очекува по пандемијата?

Н.Македонија - 08.04.2020

Италија беше првото жариште на коронавирусот во Европа и прва земја која воведе драстични мерки за да ја сузбие пандемијата. Како што таа полека стивнува, властите се прашуваат кога и како да ја отворат економијата, пишува Фердинандо Џулијано во ...

Во Њујорк дневно умираат 200 луѓе кои не се регистрирани

Локално - 08.04.2020

Во Њујорк, каде што тестирањата покажаа позитивни 76.876 луѓе на коронавирусот, неколку илјади помалку отколку во Кина на врвот на пандемијата, 4.009 лица официјално ја изгубиле својата борба со вирусот досега, при што некои градски оддели ...

Подготовки за следната пандемија

Локално - 08.04.2020

Кога заразна болест достигне ниво на пандемија, можноста да се изградат испробани и сигурни системи е оддамна помината. Сите нови структури спроведени во овој момент се „ад хок“, но не значи дека се нужно неефикасни, пишува „Алџезира Балканс“.

Кога животот ќе почне да се враќа во нормала?

Р.С.Европа - 08.04.2020

Европските земји веќе почнуваат да размислуваат како да го зачуваат јавното здравје, но во исто време постапно да почнат да го враќаат животот во нормала. Македонија засега е фокусирана на здравствената криза.

Телефонски разговор Столтенберг – Пендаровски: НАТО ќе продолжи да и помага на земјата во битката со коронавирусот

ТВ21 - 08.04.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во телефонски разговор со претседателот Стево Пендаровски, и уште еднаш посака добродојде на Македонија во НАТО друштвото. Столтенберг го информираше Пендаровски дека НАТО продолжува да се бори против ...

Добри вести од Италија: Пандемијата попушта, Серија А се враќа побрзо од најавите!

Sport 1 - 08.04.2020

Италија е земја која досега беше најжестоко погодена од пандемијата со коронавирусот, но ситуацијата од ден на ден е сѐ подобра, поради што доаѓаат најава за постепено нормализирање на животот, а тоа значи и враќање на спортот далеку побрзо од ...

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Gotvi.mk - 08.04.2020

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и се мијат рацете и лицето.

Дисциплината најсилно оружје

Н.Македонија - 08.04.2020

Деновиве, кога како и целиот свет, и Македонија се соочува со опасната заразна болест – коронавирусот. И кога човечките жртви поради пандемијата, за жал, стануваат само статистички бројки, надлежните институции и Владата секој ден татковски нѐ ...

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемијата?

Бизнис Вести - 08.04.2020

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемија? Одговорот е многу, многу внимателно, пишува Си-Ен-Ен Бизнис. Дури и додека новиот коронавирус продолжува да се шири низ целиот свет, европските влади почнуваат да размислуваат за ...

Каков ќе биде светот по коронавирусот? Четири можни верзии

Либертас - 07.04.2020

Каде ќе бидеме за шест месеци, една година, десет години од сега? Навечер лежам буден, прашувајќи се што носи иднината за моите најблиски. Моите ранливи пријатели и роднини. Се прашувам што ќе се случи со мојата работа, иако сум посреќен од ...

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата со коронавирусот

Press24 - 07.04.2020

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска, 7 април, оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се заблагодари на генералниот секретар за ...

(ВИДЕО) Заев: Влегуваме во критична фаза од борбата со коронавирусот, заедно ќе победиме!

А1 On - 07.04.2020

„Веќе неколку недели, вие, јас, целата наша татковина, функционираме на поинаков начин, во секојдневна борба против коронавирусот. Заедно се бориме против невидлив непријател кој предизвика глобална пандемија и го загрозува здравјето на нашите ...

Што не учи историјата за физичкото дистанцирање во пандемија?

Р.С.Европа - 07.04.2020

Податоците од пандемијата на шпанскиот грип во почетокот на минатиот век сугерираат дека строгото физичко растојание и другите слични мерки го забавуваат ширењето на инфекцијата. Тие ја намалуваат стапката на смртност за дури 50 насто онаму каде што ...

Пендаровски и Столтенберг зборувале за справувањето со коронавирусот

Р.С.Европа - 07.04.2020

Претседателот Стево Пендаровски и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговарале за потребата од здружување на силите за успешно справување со корона-кризата која има не само здравствена, туку и социјална и економска ...

„Коронахумор“: збирка на Етнографскиот музеј на Словенија

Оff.net - 07.04.2020

Кога велиме дека пандемијата е тест за голем број институции, не мислиме само на болници, министерства и војска, туку и за оние од областа на културата. Еве како реагира една, барем географски не толку далеку од ...

Во Франција епидемијата е сè уште во фаза на влошување и после третата недела од кризата

Сител - 07.04.2020

Франција денеска влезе во четвртата недела од мерките на ограничено движење во борбата против коронавирусот, но според здравствените власти, земјата е далеку од излегувањето од овие мерки, со речиси 9000 мртви и покрај некои надежни резултати.

Во Италија повеќе од 420.000 луѓе ќе останат без работа

А1 On - 07.04.2020

Италија, каде производствената активност е намалена за 34 проценти, како резултат на вирусот Ковид-19, се соочува со огромна криза, при што се проценува дека во текот на оваа година без работа ќе останат повеќе од 420.000 луѓе.

Изолацијата во Франција ќе трае онолку колку што „треба“, сè уште не е достигнат врвот на пандемијата

МКД - 07.04.2020

Министерот за здравство на Франција изјави дека е премногу рано да се разговара за олеснување на строгите забрани воведени на национално ниво бидејќи смртоносната пандемија ковид-19 во земјата сè уште не го достигнала врвот.

Словенија за малку го избегна италијанското сценарио: „Да не воведевме мерки, ќе имаше 90 илјади мртви“

Press24 - 07.04.2020

Словенечките епидемиолошки експерти сметаат дека државата се приближува кон врвот на епидемијата и дека се ќе биде појасно до крајот на овој месец – според нив, Словенија за малку го избегнала италијанското сценарио.

Франција брои 833 смртни случаи од корона вирус во еден ден

Сител - 07.04.2020

Вкупиот број на смртни случаи кај пациенти позитивни на коронавирусот во Франција изнесува 8.911, а бројот на заразени 98.100, според последните вчерашни статистики. „Уште не сме стигнале до пикот на епидемијата“, предупреди министерот за здравство ...

Зошто не бевме подготвени за епидемијата на коронавирусот

Н.Македонија - 07.04.2020

Организациите одговорни за предупредувања поврзани со опасностите што се закануваат – вклучувајќи ги и разузнавачките агенции, претставуваат само еден дел од системот за рано предупредување за можни закани. Вториот дел ги вклучува т.н.

Гутереш в четврток на Советот за безбедност на ООН за пандемијата на коронавирусот

Макфакс - 07.04.2020

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, ќе го информира Советот за безбедност на ООН в четврток за прв пат, зад затворени врати, за пандемијата на коронавирусот. Најмоќното тело на ООН е критикувано за нерешавање на глобалната криза ...

Пендаровски и Столтенберг разговарале за кризата со коронавирусот

360 степени - 07.04.2020

Претседатлеот Стево Пендаровски денеска телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, информираа од претседателскиот кабинет. Пендаровски, посочуваат оттаму, го информирал Столтенберг за состојбите во државата со ковид-19 ...

Советот за безбедност на ОН в четврток ќе расправа за влијанието на пандемијата врз меѓународната безбедност

360 степени - 07.04.2020

Советот за безбедност на ОН в четврток ќе одржи состанок за новиот коронавирус, првиот на кој ќе се разговара за можното влијание на пандемијата врз меѓународната безбедност. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ќе брифира 15 претставници на ...

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од Ковид-19

Канал5 - 07.04.2020

Црн ден за Франција за едно деноноќие регистрирани 833 смртни случаи од ковид-19, со што бројот на починати од почетокот на епидемијата до сега е околу 9 000 . Информациите ги даде министерот за здравство, Оливие Веран, кој прецизира дека во ...

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за влијанието на пандемијата на меѓународната безбедност

360 степени - 07.04.2020

Советот за безбедност на ОН в четврток ќе одржи состанок за ситуацијата со новиот коронавирус, прв на кој ќе се разговара за можното влијание на пандемијата врз меѓународната безбедност. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ќе ги брифира 15 ...

Коронавирусот го одложи и одбележувањето на Денот на словенечкото знаме

Сител - 07.04.2020

Епидемијата на коронавирусот го одложи и одбележувањето на 7 април – Денот на словенечкото знаме. Традиционалното празнување кое со години го организира друштвото Хералдика Словеника е откажано, со што поради епидемијата е прекината долгогодишна ...

Руските вирусолози го коментираат коронавирусот во Италија

Руска реч - 07.04.2020

Од крајот на март осум бригади руски воени вирусолози (околу 100 лекари) работат во италијанскиот град Бергамо, еден од деловите на земјата кои се најтешко погодени со епидемијата на коронавирусот.

Експертите предупредуваат: Коронавирусот е само прва во низата пандемии што нè очекуваат!

Слободен Печат - 07.04.2020

Дури и кога ќе успееме да го запреме ширењето на коронавирусот, ќе мораме да се позабавиме со подготовките за следната глобална зараза, тврдат стручњаците за зачувување на животната средина.

Заев: Пред нас е најголемиот предизвик во борбата со коронавирусот (видео)

360 степени - 07.04.2020

Постепено нашата држава влегува во критична фаза која од стручните лица е оценета како најтежок и најсериозен период од пандемијата, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев, во видео-обраќање, откако владата вчера донесе поригорозни мерки за справувањесо ...

Српски епидемиолог тврди: Достигнат е пикот во Србија, остануваат уште 10 дена

Слободен Печат - 07.04.2020

Неопходно е да се спроведат сите мерки за да се спречат контактите, а на тој начин да се спречи и активноста на вирусот, вели Кон. Доктор Предраг Кон, епидемиолог и на српскиот владин кризен штаб, вели дека епидемијата со корона вирусот е ...

Жителите на Њујорк стравуваат дека нема да можат да се прехранат

Слободен Печат - 07.04.2020

Дури 49 отсто од жителите на Њујорк се изјасниле дека стравуваат дека нема да можат да си обезбедат храна за време на епидемијата од корона вирусот. Истражувањето на јавното мислење по однос на ова прашање го спровел Колеџот Сиена.