TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пармаковска, Станојоски и Прља во последниот круг од избор за „Роман на година“ за 2017

Црнобело - 14.03.2018

Романите „Одбројување“ (Или-Или) на писателката Фросина Пармаковска, „Апокалипса.мк“ (Готен) на писателот Бранко Прља и „Диссомнии“ (Антолог) на писателот Игор Станојоски влегоа во последниот круг од изборот за престижната награда „Роман на година“ ...

Утре ќе биде соопштен добитникот на наградата „Роман на годината“

Република - 14.03.2018

Утре , четврток, 15 март, во просториите на НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје, во 11 часот, Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ ќе одржи прес-конференција на која ќе биде соопштено името на лауреатот ...

Реакција на писателот Игор Станојоски на ставовите од Димковска и Кокаланов

Таратур - 12.03.2018

Реакцијата која писателот Игор Станојоски ја објави јавно на својот Фејсбук профил по повод коментарите на поетесата Лидија Димковска и Сашо Кокаланов за неговиот роман „Диссомнии“ кој е еден од трите финалисти за наградата „Роман на годината“ ...