TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економски експерти за 24 Тренд анализа: Потребна е поголема борба против невработеноста

24 Вести - 02.12.2019

Кочо Анѓушев, вицепремер за економски прашања во денешното гостување во 24 Тренд анализа потенцираше дека вистината е во реалноста и дека со минималната плата не се штитат вработените.Тој е согласен дека треба да се бориме против невработеноста.

Анѓушев: Никој нема илузија дека со 14.500 плата може да се преживее

Press24 - 02.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...

Анѓушев: Целта на зголемување на минималната плата е да се заштитат оние кои немаат алтернатива

Локално - 02.12.2019

Вицепремиерот на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев на денешната дебата на ТВ24 изјави дека целта на мерката која стартуваше од денеска, пораст наминималната плата од 14.500 денари не е да се заштитат сите ...

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Скопје24 - 02.12.2019

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари Од месецов почнува да важи покачената минимална плата. На сметките на околу 90.000 граѓани кои добиваат минималец, треба да легнат 14.500 денари.

Анѓушев за минималната плата: Таа е за заштита на луѓето кои немаат алтернатива

Фактор - 02.12.2019

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Ангушев во интервју за Тв 24 вечерва изјави дека минималната плата е со цел да се заштитат работниците кои немаат алтернатива. Ангушев вели дека во пасивните краеви во Македонија, а како пример ги наведе ...

Анѓушев: Не може да се преживее со минималната плата

Курир - 02.12.2019

Вице премиерот Кочо Анѓушев вечерва гостуваше во емисијата Тренд Анализа на ТВ 24 каде истакна дека со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтернатива. Тој кажа дека не треба да се има илузија дека може да се преживее со минималната плата.

Заев не се откажува: Очекуваме да стигнеме „блиску“ до просечна плата од 30.000 денари

Фактор - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев не се откажува од предизборното ветување дека на крајот на мандатот просечната плата во Македонија ќе изнесува 500 евра. Мандатот истекува предвремно во април поради вонредните парламентарни избори, но шефот на македонската ...

Со зголемената минимална плата, ќе се подобри ли стандардот на работникот и ќе се намали ли сиромаштијата?

Скопје инфо - 02.12.2019

Од овој месец ниту еден вработен во државава нема да добива плата помала од 14.500 денари. Владата очекува со ова зголемување да се подобри животниот стандард на работникот, а и да се намали сиромаштијата.

Почна исплатата на минимална плата од 14.500 денари - инспекторатот нема механизми за сузбивање плаќање на рака

Сител - 01.12.2019

Од денеска стартува покачената минимална плата. На сметките на околу 90 илјади граѓани кои добиваат минималец , треба да легнат 14. 500 денари. Од УЈП очекуваат дека ќе има анонимни пријави од работници за злоупотреби.

Од денеска минималната плата е 14.500 денари

Алсат-М - 01.12.2019

Законски утврдената мининална плата која од денеска треба да ја исплаќаат работодавачите е 14.500 денари. Во следниот период, УЈП очекуваат граѓаните да пријавуваат ако се соочат со злоупотреби при исплаќање на минималецот.

Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите, парите се враќаат кај граѓаните

24Инфо - 01.12.2019

СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука.

Од денес стартува покачената минимална плата

365 - 01.12.2019

Минималната плата е загарантирана како 14.500 денари и таа стартува од денеска. Мерката за субвенционирање на платите се однесува на покачување од минимум 600 до максиум 6.000 денари и државата го покрива придонесот за покачувањето.

ОД ДЕНЕСКА ГРАЃАНИТЕ ПОБОГАТИ ЗА НЕКОЈ ДЕНАР: Стартува минималната плата од 14.500 денари

Магазин - 01.12.2019

Од денеска според новиот закон ниту еден вработен во државава, од овој месец нема да добива плата помала од 14.500 денари. Од Владата на Република Македонија очекуваат со новиот закон, да се зголеми стандардот на работниците, но исто така и да се ...

Од месецов почнува со исплата повисокиот минималец

MakPress - 01.12.2019

Ниту еден вработен во државава од овој месец нема да добива плата помала од 14.500 денари. Висината на минималната плата по неколкумесечно преговарање беше усогласена преку социјален дијалог со сите социјални партнери, во договор и со синдикатите и ...

Минимална плата од денеска 14.500 денари, ќе ги „крене“ ли и другите плати?

+инфо - 01.12.2019

Ниту еден вработен во државава од овој месец нема да добива плата помала од 14.500 денари. Висината на минималната плата по неколкумесечно преговарање беше усогласена преку социјален дијалог со сите социјални партнери, во договор и со синдикатите и ...

Работодавачи внимавајте: Од денес важат нови законски решенија

Скопје1 - 01.12.2019

Минималната плата е загарантирана како 14.500 денари и таа стартува од денеска. Мерката за субвенционирање на платите се однесува на покачување од минимум 600 до максиум 6.000 денари и државата го покрива придонесот за покачувањето.

Почнува пресметувањето за новата минимална плата

Нетпрес - 01.12.2019

Законски утврдената минимална плата од денеска (1 декември 2019) во Македонија ќе изнесува 14.500 денари и е зголемена за 2.000 денари, а споредено со 2017 година за 5.500 денари. Истовремено државата ќе ги субвенционира придонесите од 600 до 6.000 ...

Стартува покачената минимална плата, ќе предизвика ли пораст и на другите плати

ММС - 01.12.2019

Ниту еден вработен во државава од овој месец нема да добива плата помала од 14.500 денари. Висината на минималната плата по неколкумесечно преговарање беше усогласена преку социјален дијалог со сите социјални партнери, во договор и со синдикатите и ...

Од денеска стартува покачениот минималец од 14.500 денари

Вечер - 01.12.2019

Законски утврдената минимална плата од денеска (1 декември 2019) во Македонија ќе изнесува 14.500 денари и е зголемена за 2.000 денари, а споредено со 2017 година за 5.500 денари. Истовремено државата ќе ги субвенционира придонесите од 600 до 6.000 ...

Колемишевски: Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите, парите се враќаат кај граѓаните

Канал5 - 01.12.2019

СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија, рече на прес конференција, Кирил Колемишевски, претседател на Комисија за економија на СДСМ.

(ВИДЕО) Колемишевски: Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите

А1 On - 01.12.2019

„СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука.

Колемишевски: Економијата е стабилна, растат платите, парите се враќаат кај граѓаните (ВИДЕО)

Локално - 01.12.2019

„СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука“, вели Кирил Колемишевски, ...

Колемишевски: Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите

MakPress - 01.12.2019

СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука.

Колемишевски: Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите, парите се враќаат кај граѓаните

Опсервер - 01.12.2019

Скопје, 1 декември 2019 СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука.

Колемишевски: Фактите потврдуваат, економијата е стабилна, растат платите, парите се враќаат кај граѓаните

Сител - 01.12.2019

СДСМ продолжува преку конкретни реформи и мерки да ја стабилизира и унапредува македонската економија. Во текот на овие 2 и пол години СДСМ со бројки и со факти докажува дека економијата на прав пат и не застануваме тука.

Заев: Очекуваме да стигнеме „блиску“ до просечна плата од 30.000 денари

24Инфо - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев не се откажува од предизборното ветување дека на крајот на мандатот просечната плата во Македонија ќе изнесува 500 евра. Мандатот истекува предвремно во април поради вонредните парламентарни избори, но шефот на македонската ...

(ВИДЕО) Заев: Граѓаните почнаат да ги чувствуваат придобивките на зголемените плати и намалените трошоци

А1 On - 02.12.2019

После 2 и пол години водење на силна и одговорна економска политика, граѓаните почнаат да ги чувствуваат придобивките на зголемените плати и намалените трошоци, порача денеска премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил.

Заев: Ќе дојдеме блиску до 30.000 денари просечна плата

Press24 - 02.12.2019

После 2 и пол години водење на силна и одговорна економска политика, граѓаните почнаат да ги чувствуваат придобивките на зголемените плати и намалените трошоци. Ова го вели денеска премиерот Заев.

ЗАЕВ ВО НОВА ОФАНЗИВА СО СТАРОТО ВЕТУВАЊЕ: Многу сме блиску до плата од 500 евра

Денешен - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев старото ветување го враќа како нова надеж за проселна плата во Македонија од 500 евра, ветување што го ширеше на митинзите пред доаѓањето на власт. – Со новото покачување на минималната плата од 14.500 денари, заедно со ...

Анѓушев: Не може да се преживее со минималната плата

Нетпрес - 02.12.2019

Вице премиерот Кочо Анѓушев вечерва гостуваше во емисијата Тренд Анализа на ТВ 24 каде истакна дека со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтернатива. Тој кажа дека не треба да се има илузија дека може да се преживее со минималната плата.

Анѓушев: Никој нема илузија дека со минималната плата може да се преживее

Слободен Печат - 02.12.2019

Кој е тој што ќе може да ги задржи вработените со 14.500 денари?, запраша Анѓушев. Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени.

Анѓушев: Вработивме многу повеќе од претходната влада

iPortal - 02.12.2019

Вицепремиерот на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев на денешната дебата на ТВ24 изјави дека целта на мерката која стартуваше од денеска, пораст наминималната плата од 14.500 денари не е да се заштитат сите ...

Анѓушев: Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива

Нова ТВ - 02.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...

Анѓушев: Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива

Вечер - 02.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...

Анѓушев: Со минималната плата се штитат само луѓето што немаат алтерантива

+инфо - 02.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...

Вицепремиерот призна: Не се живее со минимална плата

Република - 02.12.2019

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва гостуваше во емисијата Тренд Анализа на ТВ 24 каде истакна дека со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтернатива. Тој кажа дека не треба да се има илузија дека може да се преживее со минималната плата.

Арсовска: 14.500 не се пари достојни за живот, но минималната плата да не расте исилено и вештачки

MakPress - 03.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...

Бизнисот против зголемување на минималната плата, Анѓушев вели се штитат луѓето што немаат алтерантива

еМагазин - 03.12.2019

Вистината е во реалноста, а реалноста е дека со минималната плата од 14.500 денари не се штитат сите вработени. Никој нема илузија дека со таа плата може да се преживее. Со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтерантива, оние на возраст ...