TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај потврди дека денеска ќе отпатува за Хаг

Локално - 23.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај потврди дека денеска ќе отпатува за Хаг, каде што е повикан на распит, во својство на осомничен, пред Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина .

Харадинај денеска оди во Хаг

Кумановски м. - 23.07.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Хараднија потврди дека денеска ќе патува во Хаг, каде ќе биде сослушан во специјален суд за злосторства кои ги сториле поранешните припадници на ОВК врз српското и неалбанско население.

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Макфакс - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај ќе замине утре во Хаг, со цел во својство на осомничен да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот суд за воени злочини, пренесуваат косовските медиуми.

Харадинај ги извести за оставката парламентарните партии, но не и Српската листа

Локално - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај објави дека за својата оставка денеска ги известил написмено челниците на државните институции и лидерите на парламентарните партии на Албанците, како на оние од владејачката коалиција, така и на ...

Харадинај: Да се почитуваат рековите за одржување избори

Алсат-М - 22.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вели дека треба да се почитуваат временските рокови за одржување на избори. Според Харадинај, нема причина да се одложуваат изборите. Во интервју за Радио Слободна Европа Харадинај, ги кажа причините што го натераа ...

Мета и Харадинај се сретнаа во Приштина

Макфакс - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера во Приштина се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. „Среќен сум што се сретнав со премиерот Рамуш Харадинај во Приштина. Горд со неговиот инспиративен карактер“, напиша Мета на „Фејсбук“.

Косовоските политичари жалат поради оставката на Харадинај

Призма - 22.07.2019

Коментари на жалење на косовските функционери и политичари, предизвика денешната шокантна оставка на Рамуш Харадинај, до која дојде откако Специјализираното обвинителство на Косово во Хаг, кое води истраги за злосторствата извршени за време и по ...

Харадинај поднесе оставка

Призма - 22.07.2019

Како што денеска на прес-конференција во Приштина изјави Харадинај, тој поднесува оставка бидејќи бил повикан да даде исказ пред Специјаизираното обвинителство на Косово, кое спроведува истраги за злосторства извршени за време и по војната на ...

Харадинај: Не сакаме Додик република во Косово

Р.С.Европа - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, преку „Фејсбук“ им се заблагодари на неговите поддржувачи и порача дека не сака „Додик република во Косово“. „Бараме признавање, а не поделба на Косово, а не ‘Додик република’ во Косово“, напиша тој на ...

Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

24Инфо - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Харадинај плаќа за злосторства или за таксите и границите

Независен - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, вчера се појави на откривањето на статуите во „Меморијалната академија на патриотите“ во Ораховац. Веќе денеска тој ќе се појави во новоформираниот Специјален суд во Хаг каде е осомничен за злосторства ...

Харадинај напиша на „Фејсбук“ дека не сакаат „Додик република“ во Косово

Макфакс - 22.07.2019

Рамуш Харадинај, премиерот во оставка на привремените приштински институции, се јави на „Фејсбук“ за прв пат откако поднесе оставка на функцијата што ја вршеше. Тој им се заблагодари на сите за поддршката што му ја даваа во изминатите неколку дена и ...

Вулин: Оставката на Харадинај – фарса

Слободен Печат - 22.07.2019

Вулин рече дека станува збор за „игра за внатрешна употреба“. Оставката на Рамуш Харадинај, поради покана од Специјалниот суд да биде сослушан како осомничен, е фарса и начин да се задоцни и прекине дијалогот, но и да се стави товарот врз Србија.

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

Локално - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември

Слободен Печат - 22.07.2019

Според извори на РТК, Тачи одлучил да објави вонредни избори кои ќе се одржат на 8-ми септември Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8. септември, се дознава од извори во косовското претседателство.

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Независен - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Вонредни избори во Косово на 8 септември?

PressingTV - 22.07.2019

Вонредни парламентарни избори во Косово, по оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември, извести државната радио-телевизија повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата.

Месечината и замрзнатиот Балкан

Н.Македонија - 22.07.2019

„Ако можеме да испратиме човек на Месечината, сигурно можеме да го пронајдеме патот Белград и Приштина да се најдат на преговарачката маса“, напиша американскиот амбасадор во Белград Кајл Скат, по најавите за обновување на дијалогот меѓу Србија и ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

24Инфо - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Зошто Мета и Харадинај се сретнаа во еден ресторан во Приштина?

Слободен Печат - 22.07.2019

Мета беше меѓу првите политичари кои реагираа по оставката на Харадинај. Албанскиот претседател, Илир Мета, се сретнал во Приштина со косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај. Веста ја објави самиот Харадинај преку постирање на Фејсбук, ...

Премиерот на Косово во оставка, денес сепак се појави во Владата

Алсат-М - 21.07.2019

Иако пред два дена ја објави својата оставка од премиерската функција, Рамуш Харадинај денеска ја продолжи агендата, појавувајќи се на откривањето на статуата на патриотот Шејх Михедин Шеху на 21 -годишнината од неговото загинување.

Вучиќ: Оставката на Харадинај е политички трик

Тера - 21.07.2019

Србија за случувањата во Приштина мора да реагира смирено, одмерено, трезвено и без каква било еуфорија, рече српскиот претседател Александар Вучиќ по повод оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

Оставката на Харадинај ги враќа во игра Тачи и поделбата на Косово

Локално - 21.07.2019

Со оставката на Рамуш Харадинај претседателот Хашим Тачи останува без главниот конкурент. Тоа би можело да ја врати на маса идејата за размена на територии, коментира Вилма Филај-Балвора Дваесет години по војната на Косово многу рани остануваат ...

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

Опсервер - 21.07.2019

Лидерот на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека по вчерашната оставка на премиерот Рамуш Харадинај, вонредните избори во земјата се неминовни и дека неговата партија е ...

Харадинај поднесе оставка, но денеска дојде на работа

Слободен Печат - 21.07.2019

Денеска Харадинај продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац. Рамуш Харадинај иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој сепак продолжува да ја извршува функцијата.

Новата група беше испрашувана во најголема тајност: Сведоците против Харадинај мистериозно беа убивани

PressingTV - 21.07.2019

Последниве неколку месеци во врска со злостортвата од страна на Рамуш Харадинај сослушани се околу 20 сведоци, Албанци и Срби. Сослушувањето е направено во најголема тајност на Северот на Косово или во Белград, пишува „Курир.рс“.

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Точка - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај ќе замине утре во Хаг, со цел во својство на осомничен да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот суд за воени злочини, пренесуваат косовските медиуми.

Харадинај ги извести за оставката парламентарните партии, но не и Српската листа

А1 On - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај објави дека за својата оставка денеска ги известил написмено челниците на државните институции и лидерите на парламентарните партии на Албанците, како на оние од владејачката коалиција, така и на ...

Мета и Харадинај се сретнаа во Приштина

Н.Македонија - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера во Приштина се сретна со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. – Среќен сум што се сретнав со премиерот Рамуш Харадинај во Приштина. Горд на неговиот инспиративен карактер – напиша Мета на својот ...

Албанскиот претседател Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

Либертас - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Харадинај напиша на „Фејсбук“ дека не сакаат „Додик република“ во Косово

Точка - 22.07.2019

Рамуш Харадинај, премиерот во оставка на привремените приштински институции, се јави на „Фејсбук“ за првпат откако поднесе оставка на функцијата што ја вршеше. Тој им се заблагодари на сите за поддршката што му ја даваа во изминатите неколку дена и ...

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

А1 On - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Сител - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

CivilMedia - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Оставката на Харадинај ги враќа во игра Тачи и поделбата на Косово

Либертас - 21.07.2019

Со оставката на Рамуш Харадинај претседателот Хашим Тачи останува без главниот конкурент. Тоа би можело да ја врати на маса идејата за размена на територии, коментира Вилма Филај-Балвора Дваесет години по војната на Косово многу рани остануваат ...

Харадинај поднесе оставка, но денеска дојде на работа

Република - 21.07.2019

Рамуш Харадинај иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој сепак продолжува да ја извршува функцијата. Денеска тој продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац.

Харадинај патува во Хаг, в среда ќе излезе пред судот

Н.Македонија - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, утре ќе замине во Хаг со цел, во својство на осомничен, да даде изјава пред обвинителите на Специјалниот суд за воени злосторства, пренесуваат косовските медиуми.

Харадинај ги извести за оставката парламентарните партии, но не и Српската листа

Независен - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај објави дека за својата оставка денеска ги известил написмено челниците на државните институции и лидерите на парламентарните партии на Албанците, како на оние од владејачката коалиција, така и на ...

Албанскиот претседател Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

Независен - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

24Инфо - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Локално - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

Локално - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Харадинај поднесе оставка, но денес дојде на работа

Вечер - 21.07.2019

Рамуш Харадинај, иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој, сепак, продолжува да ја извршува функцијата. Денес тој продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац.

Харадинај во среда ќе излезе пред судот во Хаг

Слободен Печат - 22.07.2019

Истиот ден ќе биде испрашан и поранешниот портпарол на Главниот штаб и поранешен претседател на косовското собрание, Јакуп Красниќи. Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, утре ќе замине во Хаг за во својство на осомничен да даде изјава пред ...

Харадинај ги извести за оставката парламентарните партии, но не и Српската листа

24Инфо - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај објави дека за својата оставка денеска ги известил написмено челниците на државните институции и лидерите на парламентарните партии на Албанците, како на оние од владејачката коалиција, така и на ...

Албанскиот претседател Мета се сретна со Харадинај во Приштина

А1 On - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

Опсервер - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

На 8 септември вонредни избори во Косово

+инфо - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

Вечер - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Харадинај ги извести за оставката парламентарните партии, но не и Српската листа

ТВ21 - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај објави дека за својата оставка денеска ги известил написмено челниците на државните институции и лидерите на парламентарните партии на Албанците, како на оние од владејачката коалиција, така и на ...