TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во првите два круга гласање Уставен суд не избра нов претседател

Телма - 30.05.2024

Уставен суд денеска бира нов претседател кој ќе дојде на местото на Добрила Кацарска чиј тригодишен мандат завршува на 2-ри јуни и нема право на реизбор. До сега се одржале два круга на гласање, но ниту една од двете кандидатки не ги добила ...

Во Уставен суд избор на нов претседател

Фокус

Завршува мандатот на Кацарска како претседател на Уставен суд, денеска се избира нејзиниот наследник

Слободен Печат

И по две гласања Уставен не успеал да избере нов претседател

360 степени

Во Уставен суд избор на нов претседател

Телма

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за ...

Фактор - 30.05.2024

Никола Груевски реагираше на изјавата на досегашната уставна судијка Добрила Кацарска и на нејзината изјава дека некој од нив ја удрил на плажа во Грција. „ ОТКАКО СДСМ ГИ ЗАГУБИ ИЗБОРИТЕ МОНСТРУМОТ ДОБРИЛА КАЦАРСКА ВО ОБИД ДА СЕ ПРИКАЖЕ КАКО ЖРТВА, ...

Груевски реагираше на изјавата на Кацарска

Скопје1

Груевски распали за Кацарска, еве што вели

Во Центар

Груевски: Откако СДСМ ги загуби изборите монструмот Добрила Кацарска во обид да се прикаже како жртва

Сител

„БОЖЈА КЛОЦА“ ДОБИЛА КАЦАРСКА Груевски ја нарече „монструм“ и дека додека е жива ќе ја гризе совеста за злоделата што ги направила

+инфо

Груевски за Кацарска: Не знам дали навистина некој и удрил клоца на плажа во Грција, или станува збор за „Божја клоца”

ТВ21

Груевски за Кацарска: Товарот на совеста е тежок, не ме чуди да почнат да и се присторуваат и чавки да ја напаѓаат и мачки да ја гребат и комарци по нарачка да ја касаат

4NEWS

Денес ќе се избира претседател на Уставниот суд

Скопје инфо - 30.05.2024

Денеска во 10 часот е закажана седница за избор на претседател на Уставниот суд. Според член 7 од Деловникот, со тајно гласање и со двотретинско мнозинство се избира претседателот од редот на судиите.

Кој ќе ја наследи претседателката на Уставен, Кацарска

еМагазин

Денеска се очекува да биде избран наследникот на Кацарска на претседателското место во Уставен

360 степени

Топ Тема интервју со претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска 29.05.2024

Телма

Претседателката на Уставниот суд ги отфрли обвинувањата за одлуката за работното време за изградбата на автопатите

Телма

Кацарска: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

ТВ21

Заминувањето на Кацарска: ЖЕНА која беше инструмент во спроведувањето на политички наредби и драконски казни за политички противници, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Lider

Слободен Печат 24 Вести Сител Алсат-М Телма 360 степени Канал5 Сакам да кажам

Кацарска била нападната во Грција по пресудата за „мерцедесот на Груевски“

Локално - 30.05.2024

Претседателката на Уставниот суд во заминување, Добрила Кацарска синоќа зборувајќи за заканите што ги добива, обелодени дека се соочила со непријатна ситуација додека била на одмор во Грција пред неколку години.

Добив клоца во нога на плажа во Грција откако објавив пресуда за Груевски – обзнани судијката Кацарска

360 степени

Добив клоца во нога на плажа во Грција откако објавив пресуда за Груевски – обзнани судијката Кацарска

365

Добив клоца во нога на плажа во Грција откако ја објавив пресудата за Груевски, објави Кацарска

Фокус

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Press24

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Либертас

Кацарска: Откако ја објавив пресудата за Груевски бев удрена во ногата, имав голем оток

Локално

Фактор Независен Пулс24

Кацарска: Нема да предложам и да фаворизирам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

360 степени - 29.05.2024

Кацарска вели дека гласањето е тајно, а за кого таа ќе гласа не може да каже. Но, секако дека, рече таа, ќе гласа за колега за кој смета дека ќе продолжи да го раководи судот на чесен, професионален, домаќински начин Нема да предложам ниту еден ...

Кацарска: Не се чувствувам безбедна затоа што ова постојано се случува

Телма

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за тоа да не биде сфатено дека пренесувам нечија порака

Телма

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Фокус

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Курир

Кацарска нема да предложи свој наследник за да не се сфати дека лобира за некој

Press24

„Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд“, вели Кацарска

ТВ21

4NEWS Нетпрес Н.Македонија Република

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Либертас - 29.05.2024

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска вечерва изјави дека нема да предложи ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд, за тоа да не биде сфатено дека пренесува нечија порака.

Кацарска: Јас сум убедена дека не постои Македонец кој е среќен со промената на името, но реалноста е таа

365

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Вечер Прес

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Frontline

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

24Инфо

Кацарскa не се чувствува безбедна и нема да предложи никого за нејзин наследник

МКД

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Zoom

ММС Во Центар Пулс24 +инфо Бриф Press24 MakPress

Кацарска пред крајот на мандатот: Неколку години трпев закани и напади

Deutsche Welle - 29.05.2024

На крајот на тригодишниот мандат претседателката на Уставниот суд обелоденува пред јавноста дека трпела закани речиси секој ден, но дека дури неодамна се одлучила за тоа да ја алармира полицијата.

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Мета

На Кацарска и завршува мандатот, многу лобирања за нејзиниот наследник, изборот е утре

Скопје1

До крајот на месецов ќе се знае наследникот на Кацарска, ќе даде осврт за својот мандат

Скопје инфо

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен

Press24

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Независен

Кацарска ќе даде осврт за претседателскиот мандат во Уставен, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Бриф

Слободен Печат +инфо 24 Вести Сител MakPress Бизнис Вести CivilMedia 24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ...

Курир - 29.05.2024

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, се вели во соопштението на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, се вели во соопштението на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Така ...

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата

Локално

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Република

Фокус Нетпрес +инфо Макфакс Опсервер Н.Македонија Zoom 365

Кацарска рече дека закани добивала на секои два-три дена, а била и физички нападната

Макфакс - 29.05.2024

Претседателката на Уставниот суд во заминување, Добрила Кацарска која неодамна во полицијата пријави закани, рече дека тоа станало премногу често. „Закани трпам неколку години наназад. Немало недела да помине, а да нема некоја закани.

Кацарска се жали: Нема недела да помине без закана, зачести, имав и физички напад

Скопје1

Кацарска вели дека постојано трпи закани, имала и физички напад!

Zoom

Кацарска постојано добива закани: Бев и физички нападната, но никогаш не пријавував

Локално

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Либертас

Кацарска на отчетната прес: Трпам закани години наназад, доживеав и физички напад

Рацин

Кацарска: Трпам закани години наназад, имав и физички напад

Press24

Опсервер Независен OhridNews ТВ21 PressingTV 365 Пулс24 Алсат-М

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде ...

24 Вести - 29.05.2024

Акт што ја регулира работата на Уставен суд и начинот на кој граѓаните може да се обратат, зголемен буџет, намалување на бројот на старите предмети, полн капацитет на Уставен суд и зголемена транспаренетност, се дел од активностите кои ...

Кацарска: Го завршувам мандатот исполнета, очекувам наследникот да продолжи каде што застанав јас

ТВ21

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

Курир

Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

Пулс24

Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, вели Кацарска, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

Нетпрес

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

365

Кацарска: Го завршувам мандатот со чувство на исполнетост, водејќи се од идејата дека правдата секогаш ќе биде императив

CivilMedia

Либертас Канал5 Zoom Press24 Н.Македонија 24Инфо Frontline Фактор

Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина, ѝ порача германската амбасадорка на Кацарска

360 степени - 28.05.2024

Германската амасадорка и даде и поддршка на Кацарска, по последните инциденти и закани кои лично и беа упатени Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина. Ова денеска и го порача германската амбасадорка во земјава Петра Дрекслер ...

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина“

Макфакс

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: “Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Скопје1

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина“

Опсервер

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Мета

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

24Инфо

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина

Press24

Либертас Точка