TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД до Приштина: Заборавете на укинувањето на Специјалниот суд

+инфо - 12.01.2018

Денеска и ЕУ ги повика косовските пратеници да се откажат од укинувањето на Специјалниот суд. Официјален Вашингтон уште еднаш упати апел до властите во Косово да се откажат од идејата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства.

Косово ќе потроши 3 милиони долари за лобирање во САД

А1 On - 12.01.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи ангажирал американска лоби конпанија која треба да му помогне во подобрувањето на односите со САД. Медиумите информираат дека компанијата е блиска до американскиот претседател Доналд Трамп, а косовската држава ...

САД бараат од Косово да го почитува Специјалниот суд

Макфакс - 12.01.2018

САД уште еднаш упатија апел до властите во Косово во целост да го почитуваат Специјалниот Суд. Вашингтон бара итно да престанат активностите за стопирање на активноста на овој суд, пренесува приштинскиот весник „Зери инфо“.

Запад со закани до Рамуш Харадинај: Или Специјален суд за злосторства или...!

Вечер - 12.01.2018

Харадинај , рекол дека поништување на законот за Специјален суд е праведно но и дека тој како премиер, ќе ја почитува одлуката на косовските пратеници. И покрај низа средби со меѓународни дипломати, вклучувајќи ја француско-германската делегациј, ...

ЕУ: Косово да се откаже од укинувањето на Специјалниот суд

Р.С.Европа - 12.01.2018

Европската унија денеска ги повика косовските пратеници да се откажат од иницијативата за отповикување на одлуката за формирање на Специјален суд за воени злосторства на ОВК. Канцеларијата на ЕУ во Косово соопшти дека е „исклучително загрижена“ ...

ЕУ го повика Косово да се откаже од укинувањето на специјалниот суд

Стандард - 12.01.2018

Канцеларијата на ЕУ во Косово ги повика косовските парламентарци денес да ја отфрлат иницијативата за укинување на законот за специјален трибунал за воени злосторства. Иницијативата за укинување на законот за специјален трибунал и канцеларија на ...

Менувањето на ставот на косовските лидери за специјалниот суд е самоуништувачко

Призма - 11.01.2018

Кренар Гаши, Приштина Наместо студена балканска зима, неодамнешната празнична сезона на Косово му донесе политичка жештина. Неочекувано, највисоките политичари во земјата одлучија да му го свртат грбот на Запад и се обидoa да ги анулираат обврските ...

Косово: Критики поради обидот да се спречи работата на специјалниот суд

Призма - 11.01.2018

Здруженијата на жртви од војната и активисти за човекови права со седиште во Приштина, упатија критики поради последните обиди на пратениците да го укинат законот со кој се овозможува функционирањето на новите Специјализирани совети на Косово, во ...

Тачи: Koсово не било, не е и нема да биде против системот на правдата

Алсат-М - 11.01.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи во интервју за „Гласот на Америка“ рече дека одлуката за формирање на Специјален Суд е на сила и ги нарече непотребни, претерувањата по ова прашање создавајќи паника кај граѓаните во оваа земја.

Хашим Тачи ќе потпише укинување на Специјалниот суд

Глас на Америка - 11.01.2018

Не е јасно зошто поранешниот лидер на ОВК ја промени својата позиција Косовскиот претседател Хашим Тачи, инсистира дека ќе ја потпише легислативата за укинување на специјален суд што ќе треба ги суди поранешните припадници на Ослободителната војска ...

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Алсат-М - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Како што јави дописникот ...

Расте притисокот врз Косово да го одобри Специјалниот суд

Канал5 - 11.01.2018

Расте ли американскиот притисок врз косовските власти во однос на двете клучни реформи, за кои е неизвесно дали ќе бидат изгласани во косовското собрание. Откако одби да му издаде американска виза на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, Вашингтон ...

Харадинај доби албански пасош

+инфо - 11.01.2018

Албанскиот претседател Метса оцени дека тоа може негативно да влијае на албанските државјани. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза.

Харадинај доби албански пасош

Макфакс - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош. Според албанскиот весник „Дита“, Харадинај кој пред неколку дена не доби американсдка виза, станал албански државјанин и притоа добил пасош.

САД до Косово: Заборавете на укинувањето на Специјалниот суд

Локално - 13.01.2018

Официјален Вашингтон уште еднаш упати апел до властите во Косово да се откажат од идејата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства. – Заборавете на идејата за укинување на Специјалнот суд и под итно престанете со активностите за ...

Тачи ќе потроши милион долари за да му се допадне на Трамп

+инфо - 12.01.2018

Американска лоби компанија за овие услуги ќе наплаќа по 52.000 долари месечно од Косово. Косовскиот претседател Хашим Тачи постигнал договор со американска лоби компанија која треба да му помогне во подобрување на односите со САД.

САД бараат од Косово да го почитува Специјалниот суд

Вечер - 12.01.2018

САД уште еднаш упатија апел до властите во Косово во целост да го почитуваат Специјалниот Суд. Вашингтон бара итно да престанат активностите за стопирање на активноста на овој суд, пренесува приштинскиот весник „Зери инфо“.

ЕУ: Косовските пратеници да се откажат од укинувањето на Специјалниот суд

Алсат-М - 12.01.2018

Европската унија денеска ги повика косовските пратеници да се откажат од иницијативата за отповикување на одлуката за формирање Специјален суд за воени злосторства на ОВК. Канцеларијата на ЕУ во Косово соопшти дека е „исклучително загрижена“ поради ...

Хашим Тачи ќе потпише укинување на Специјалниот суд

Нетпрес - 11.01.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, инсистира дека ќе ја потпише легислативата за укинување на специјален суд за поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК) за воени злосторства, ако такво нешто усвои Парламентот.

Откако не му беше издадена виза за во САД: Харадинај доби албански пасош

Телевизија Нова - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Како што јави дописникот на МИА, пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена ...

Харадинај доби албански пасош

Вечер - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош. Според албанскиот весник „Дита“, Харадинај кој пред неколку дена не доби американсдка виза, станал албански државјанин и притоа добил пасош.

САД до Косово: Заборавете на укинувањето на Специјалниот суд...

Н.Македонија - 13.01.2018

САД до Косово: Заборавете на укинувањето на Специјалниот суд Официјален Вашингтон уште еднаш упати апел до властите во Косово да се откажат од идејата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства.

Хашим Тачи ангажирал лоби компанија за да ги подобри односите со САД

Нова ТВ - 12.01.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи постигнал договор со американска лоби компанија која треба да му помогне во подобрување на односите со САД. Овие услуги за компанијата, за која се смета дека е блиска до американскиот претседател Доналд Трамп, ...

САД бараат од Косово да го почитува Специјалниот суд

А1 On - 12.01.2018

САД уште еднаш упатија апел до властите во Косово во целост да го почитуваат Специјалниот Суд. Вашингтон бара итно да престанат активностите за стопирање на активноста на овој суд, пренесува приштинскиот весник „Зери инфо“.

Хашим Тачи ќе потпише укинување на Специјалниот суд

Точка - 11.01.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, инсистира дека ќе ја потпише легислативата за укинување на специјален суд за поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК) за воени злосторства, ако такво нешто усвои Парламентот.

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Локално - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Како што јави дописникот на МИА, пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена ...

Харадинај доби албански пасош

Sky - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош. Според албанскиот весник „Дита“, Харадинај, кој пред неколку дена не доби американсдка виза, станал албански државјанин и притоа добил пасош.

Тачи ќе потроши милион долари за подобрување на односите со САД

Сител - 12.01.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи постигнал договор со амерканска лоби компанија која треба да му помогне во подобрување на односите со САД. Овие услуги за компанијата, за која се смета дека е блиска на американскиот претседател Доналд Трамп, ...

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Алфа - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска ...

Харадинај доби албански пасош

Точка - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош. Според албанскиот весник „Дита“, Харадинај, кој пред неколку дена не доби американсдка виза, станал албански државјанин и притоа добил пасош.

Тачи ќе потроши милион долари за подобрување на односите со САД...

Н.Македонија - 13.01.2018

Тачи ќе потроши милион долари за подобрување на односите со САД Косовскиот претседател Хашим Тачи постигнал договор со амерканска лоби компанија која треба да му помогне во подобрување на односите со САД.

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Канал5 - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена посета и веќе оствари средба со шефот ...

Харадинај доби албански пасош

А1 On - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош. Според албанскиот весник „Дита“, Харадинај, кој пред неколку дена не доби американсдка виза, станал албански државјанин и притоа добил пасош.

Харадинај доби албански пасош

Р.С.Европа - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена американска виза. Медиумите пренесуваат дека пасошот најверојатно ќе му биде предаден денеска во Тирана, каде допатува на ненајавена посета ...

Харадинај: Благодарен сум за албанското државјанство и пасош

А1 On - 11.01.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај денеска потврди дека тој и неговата сопруга минатата година добиле албанско државјанство, од тогашниот албански претседател Бујар Нишани. – Благодарен сум за албанското државјанство и имам исклучителна чест што ...

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Сител - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Како што јави дописникот на МИА, пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена ...

Харадинај: Благодарен сум за албанското државјанство и пасош

Локално - 11.01.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај денеска потврди дека тој и неговата сопруга минатата година добиле албанско државјанство, од тогашниот албански претседател Бујар Нишани. – Благодарен сум за албанското државјанство и имам исклучителна чест што ...

Рамуш Харадинај доби албански пасош

Република - 11.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај доби албански пасош по итна постапка, откако деновиве не му беше издадена амерканска виза. Како што јави дописникот на МИА, пасошот најверојатно ќе биде предаден денеска во Тирана, каде допатува во ненајавена ...