TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски прифаќа само тет-а-тет средба со Kовачевски

Канал5 - 03.06.2023

Продолжува битката за позиции меѓу власта и опозцијата пред најавената лидерска средба Kовачевски-Mицкоски. Една недела по јавниот повик на премиерот Ковачевски за лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, се уште не е познато кога ...

(ИНТЕРВЈУ) Марковска: Подобро за ВМРО е на купче да гласа за уставни измени отколку да се појават поединци!

Фокус

ЕКСКЛУЗИВНО: Лидерска средба најверојатно во среда

4NEWS

Ковачевски -Уставните измени ќе и стават крај на тезата „еден народ, две држави“

Р.С.Европа

Нема детали кога точно и во кој формат ќе биде средбата Ковачевски-Мицковски

Бизнис Вести

СРЕДБА МИЦКОСКИ – КОВАЧЕВСКИ: Нема датум, ниту во кој формат ќе биде, тема уставни измени и што ако се неуспешни?

Денешен

Нема детали кога точно и во кој формат ќе биде средбата Ковачевски-Мицковски

Опсервер

Слободен Печат Zoom Lider Сител Во Центар Бриф Курир OhridNews

Мицкоски: Не ни треба лидерска средба за ПР, туку суштинска – што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Макфакс - 03.06.2023

Не е суштината форматот, суштината е што ќе биде резултатот од евентуална лидерска средба. Првата би рекол неофицијална понуда од страна на луѓето и кабинетот на Ковачевски беше да биде лидерска средба односно претседателите на двете партии да ...

Мицкоски: Не ни треба лидерска за ПР, туку суштинска средба за што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Република

Мицкоски: Не ни треба лидерска средба за ПР, туку суштинска – што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Точка

Мицкоски: Не ни треба лидерска за ПР, туку суштинска средба за што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Lider

Мицкоски: Не ни треба лидерска за ПР, туку суштинска средба за што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Курир

Мицкоски: Не ни треба лидерска за ПР, туку суштинска средба за што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Нетпрес

Мицкоски: Не ни треба лидерска за ПР, туку суштинска средба за што да се прави откако ќе пропаднат уставните измени

Press24

MakPress Centar

Зошто ВМРО-ДПМНЕ не се ангажира сега да се сменат околностите за уставни измени – одговара лидерот Мицкоски

360 степени - 02.06.2023

Во интервју за емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ одговара на серија прашања поврзани со неговите изјави дека не поддржуваат уставни измени под овие околности 360° : Што се околностите за коишто зборувате дека сега се ...

Лидерска средба со не (извесен) епилог, можен ли е договор?

Канал5

Ќе има ли уставни измени?

24 Вести

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 година

360 степени

Ковачевски - Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 та- година

Р.С.Европа

Лидерската потврдена, се чека датум и формат - темите различни за двајцата лидери

Сител

Ковачевски: Без уставните измени, Македонија ќе добие изолација наместо интеграција

Телма

Слободен Печат Фактор Денешен Фактор Фокус Либертас еМагазин

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, нам таква нова ...

Курир - 02.06.2023

-Моето искуство за лидерските средби со Димитар Ковачевски се темели на два настана, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во емисијата 360 Степени на телевизија АЛСАТ М кој ја коментираше најавената лидерска средба за ...

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, нам таква нова парада не ни треба

Република

Мицкоски: На последната лидерска Ковачевски читаше текст напишан на хартија пред Ахмети, средби без суштина не се потребни

MakPress

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од напишаното на хартија пред Ахмети, нам таква нова парада не ни треба, подобро да нема таква средба

Нетпрес

МИЦКОСКИ ОТКРИВА КАКВИ БИЛЕ ПРЕТХОДНИТЕ СРЕДБИ: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, ако сакаат пак таква лидерска, подобро и да ја нема

Денешен

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети

PressingTV

Гласно ДА од СДСМ и категорично НЕ од ВМРО-ДПМНЕ – партиските ставови за уставните измени се јасни и кончени

Телма - 02.06.2023

Датум и место за средбата нема, ставовите се веќе познати, резултатот извесен, но партиските тимови упорно калкулираат со тоа што јавноста ќе го дознае откако Ковачевски и Мицкоски ќе испијат заедно кафе.

Мицкоски нема да разговара со Ковачевски за уставни измени, туку за избори?!

Телма

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќањето на бугарските диктати

360 степени

И Ковачевски и Мицкоски ги кажаа ставовите пред средбата за која се уште не е соопштен термин

Бизнис Вести

Се најавува лидерска средба, Ковачевски и Мицкоски со сосема различни ставови

МКД

И Ковачевски и Мицкоски ги кажаа ставовите пред средбата за која се уште не е соопштен термин

Либертас

И Ковачевски и Мицкоски ги кажаа ставовите пред средбата за која се уште не е соопштен термин

Слободен Печат

Сител Опсервер Денешен Бриф ТВ21 Курир 24Инфо Во Центар

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската, ако ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

24Инфо - 02.06.2023

Соопштение до јавноста, реакција На лидерската доколку СДС престане со детските игри и воопшто ја има, ќе стане појасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не. Ако СДС мисли дека некој во земјава верува дека Артан и Талат се европјани и за европски ...

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерска СДС ќе престане со детските игри, па ќе стане појасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Н.Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Zoom

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

MakPress

ТВ21 Lider PressingTV

Попов за ТВ 24: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

24 Вести - 01.06.2023

Сергеј Попов од Младите сили на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 Отворено рече дека партијата има јасно дефиниран став, дека уставни измени под овие услови не може да се случат и остануваат на тој став.

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Курир

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Република

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Lider

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

PressingTV

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Press24

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Нетпрес

Без конкретен датум, следните денови лидерска средба

24 Вести - 01.06.2023

Ковачевски со порака, Мицкоски со одговор, што ќе реши лидерската средба која опозицијата однапред ја осудува на неуспех? Откако премиерот фрли ракавица за разговор со главниот опозиционер во државата, Мицкоски вели дека покана не добил, партијата ...

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана

Канал5

Мицковски: Не може да ја заклучиме државата, на лидерската треба да зборуваме што по неуспехот за измена на Уставот

Фокус

Мицкоски: Сè уште немаме добиено официјална покана од Ковачевски за лидерска средба – не е познат ниту дневниот ред ниту форматот

360 степени

Мицкоски уште чека покана за лидерска средба од премиерот Ковачевски

МКД

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана, на евентуалната лидерска треба да се разговара што по неуспехот на уставните измени

Курир

Христијан Мицкоски: “До овој момент нема официјална покана, на евентуалната лидерска треба да се разговара што по неуспехот на уставните измени“

Во Центар

Либертас MakPress Lider Република PressingTV

Анализа - Каде се движи Македонија кон уставни измени или предвремени избори?

Сител - 01.06.2023

Дали уставните измени стануваат извесни бидејки се нужни за преговори со ЕУ или пак, откако агендата на власта и опозицијата за најавената лидерска средба не се поклопува, избори се насоката во која ќе се движи државата на есен? За власта дилема ...

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Опсервер

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Курир

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Zoom

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Lider

Ковачевски: Изборите ќе се одржат во редовниот термин

Република

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Вечер Прес

Слободен Печат Независен Нетпрес Во Центар ТВ21 360 степени 24Инфо еМагазин

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

А1 On - 01.06.2023

Сега е моментот којшто Северна Македонија треба да го искористи и да ги донесе потребните одлуки за да продолжи интегрирањето во ЕУ, нема појасна порака од ова, потребна ни е интеграција а не изолација, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар ...

Ковачевски од Молдавија: Сега е моментот, потребна ни е интеграција, а не изолација каква што имавме од 2006 до 2016 година

24Инфо

Ковачевски од Молдавија: Сега е моментот, потребна ни е интеграција а не изолација

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќањето на бугарските диктати

Република - 01.06.2023

Проблемот на Владата е, тоа што Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ. Така изгледа уценет премиер кој по принципот купи ден помини се задржува на функција, реагираат преку соопштение од најголемата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќање на бугарските диктати

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ

Слободен Печат

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Бриф - 01.06.2023

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, ...

Ковачевски: На С. Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Локално

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Макфакс

Ковачевски: Потребна ни е интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Frontline

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Точка

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Centar

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Вести плус

Нова ТВ CivilMedia