TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со фалсификуван потпис на Костовски се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК

Фокус - 14.03.2019

На денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ беше презентиран доказ, односно документ со кој се барало да се уништи опремата за прислушување во УБК. Документот, бил потпишан од тогашниот инженер во УБК, Звонко Костовски, а испратен до Горан ...

На Костовски му го фалсификувале потписот за да се уништи опремата за прислушување

Макфакс - 14.03.2019

На инженерот Звонко Костовски во МВР, сведокот на СЈО, на денешното судење му беше предочен допис, кој наводно тој го испратил до петтата управа во УБК, со кој наводно бара од неговиот шеф, Горан Груејевски, да биде расходена, т.е.

ПРИСЛУШНИТЕ УРЕДИ ВО УБК БИЛЕ ПОВРЗАНИ СО СТАНБЕНА ЗГРАДА КАЈ ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА ВО СКОПЈЕ, СВЕДОЧЕШЕ ЗВОНКО ...

Сакам да кажам - 14.03.2019

Во стан во жолтата зграда до Железничката станица во Скопје, позната како функционерска зграда или Парламентарка, биле репродуцирани и вадени како транскрипти незаконските прислушувани материјали во УБК, го продолжи денеска сведочењето во случајот ...

Таргет-Тврдина: Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За

Нова ТВ - 14.03.2019

Во Кривичниот суд на судењето за „Таргет – Тврдина“ беше презентиран хард диск со нелегални прислушувани разговори од Зоран Заев. Од овој хард диск Звонко Костовски, кој заедно со Ѓорѓи Лазаревски го обелоденија прислушувањето, ги преснимувал ...

Прислушените уреди во УБК биле поврзани со стан во зграда кај железничката станица, Заев бил прислушуван под ...

ТВ21 - 14.03.2019

Уредите за прислушување од УБК биле поврзани со стан во жолтата зграда до железничката станица, позната како „функционерска“ зграда. Ова го сведочеше денеска клучниот сведок Звонко Костовски во сведочењето „Тврдина-Таргет“, кој ги сними на хард-диск ...

СВИРКАЧОТ ОТКРИ:Се прислушувал и Заев под псевдонимот “Зо Зa”

Вечер - 14.03.2019

Сведокот на масовното прислушување на СЈО, Звонко Костовски, кој ги сними телефонските разговори на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина”, рече дека надвор од простриите на УБК се прислушувало и во зградата позната во јавноста како ...

Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За

Фокус - 14.03.2019

Хард диск на кој има нелегални прислушувани разговори од Зоран Заев, денеска беше презентиран во Кривичниот суд на судењето за „Таргет-Тврдина“. Овој хард диск СЈО го зело од канцеларијата на Звонко Костовски во УБК, а од кој Костовски на 5-6 цедеа ...

Хард дискот на Костовски презентиран пред судот

24Инфо - 14.03.2019

Во продолжение, по кратката пауза, во Кривичен суд на „Таргет-Тврдина”, денеска се презентираа докази од хард дискот одземен од службениот комјутер на сведокот Звонко Костовски во кој има логови со снимени разговори од каде Костовски ги вадел ...

Заев го присушувале под псевдонимот „Зо За“

+инфо - 14.03.2019

Псевдонимот под кој се водел Зоран Заев при нелегалното прислушување бил „Зо За”, откри во текот на денешното сведочење во Кривичниот суд Зоран Костовски во случајот Таргет-Тврдина додека тој појаснуваше како изгледа лог за одреден таргет во еден од ...

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Макфакс - 14.03.2019

Во кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. На големи два екрани во судницата, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и ...

Се прислушувало и во стан надвор од УБК, а во истата зграда имало и гласачи од Пустец

Фокус - 14.03.2019

Нелегално се прислушувало и се правеле транскрипти и од компјутер кој бил надвор од УБК. Поточно, по барање на Горан Грујевски, еден компјутер бил сместен и во стан во зграда кај Железничка.

Грујевски наредил шема за прислушување и во стан во зградата „парламентарка“

+инфо - 14.03.2019

Во стан во зградата кај новата Железничка станица во Скопје, позната како „парламентарка“ имало инсталирано посебен компјутер кој бил поврзан со компјутер од зградата на оперативна техника во МВР, а тоа било направено по барање на поранешниот ...

ВИДЕО: Во стан во „парламентарката“ надвор од УБК, се обработувале прислушуваните материјали

А1 On - 14.03.2019

Сведокот за масовното прислушување на СЈО, Звонко Костовски кој ги сними телефонските разговори на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“, на прашање на обвинителите рече дека на посебен компјутер, надвор од УБК, биле репродуцирани, ...

Експлозијата се направила со помалку од 5% „бомби“

+инфо - 14.03.2019

Извадивме нешто можеби под 5 отсто од нелегално прислушуваните таргети, мислам од вкупно нелегално прислушуваните таргети, рече свиркачот Костовски. Еден од свиркачите во МВР, Звонко Костовски, и денеска сведочи на судското рочиште за масовното ...

Костовски и Лазаревски од УБК успеале да изнесат само 5% од „бомбите“

Фокус - 14.03.2019

Звонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски од УБК изнеле само околу 5% од вкупниот број на нелегално прислушуваните материјали. Овие материјали потоа му ги дале на Зоран Верушевски, кој пак ги даде на лидерот на тогашниот лидер на СДСМ, Зоран Заев.

Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните материјали во УБК

1tv - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Либертас - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на ...

Само пет отсто од „потенцијалот на бомбите“ извлечен од УБК

Фактор - 14.03.2019

Разузнавачот Звонко Костовски на денешното рочиште за случајот познат како „Таргет-Тврдина“ во своето сведочење откри дека само околу пет отсто од илегално прислушкуваните материјали биле извлечени од Управата за безбедност и контраразузнавање пред ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

Локално - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За

1tv - 14.03.2019

Хард диск на кој има нелегални прислушувани разговори од Зоран Заев, денеска беше презентиран во Кривичниот суд на судењето за „Таргет-Тврдина“. Овој хард диск СЈО го зело од канцеларијата на Звонко Костовски во УБК, а од кој Костовски на 5-6 цедеа ...

Tаргет-Тврдина: Хард дискот на Костовски презентиран на рочиште

Локално - 14.03.2019

Во продолжение, по кратката пауза, во Кривичен суд на „Таргет-Тврдина“, денеска се презентираа докази од хард дискот одземен од службениот комјутер на сведокот Звонко Костовски во кој има логови со снимени разговори од каде Костовски ги вадел ...

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

А1 On - 14.03.2019

Во Кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите, во случајот за масовното прислушување, „Таргет Тврдина“. На големи два екрани во сусницата, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска и ...

УБK прислушувала и од стан во висококатницата кај железничката станица

Либертас - 14.03.2019

Нелегално се прислушувало и се правеле транскрипти и од компјутер кој бил надвор од УБК. Поточно, по барање на Горан Грујевски, еден компјутер бил сместен и во стан во зграда кај Железничка.

(Видео) Во стан во „парламентарката“ надвор од УБК се обработувале прислушуваните материјали

Макфакс - 14.03.2019

Сведокот на специјалното јавно обвинителство, за масовното прислушување, Звонко Костовски кој ги сними телефонските разговори, на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“, на прашање на обвинителите рече дека на посебен компјутер, надвор од ...

Костовски и Лазаревски од УБК успеале да изнесат само 5% од „бомбите“

Канал5 - 14.03.2019

Само 5 отсто од прислушуваните таргети во УБК успеале да изнесат свиркачите Звонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски. Така денеска на судењето за случајот Тврдина – Таргет кој се однесува на масовното прислушување сведочеше Костовски.

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Телма - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Опсервер - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

Опсервер - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За

Независен - 14.03.2019

Псевдонимот под кој се водел Зоран Заев при нелегалното прислушување бил „Зо За”, откри во текот на денешното сведочење во Кривичниот суд Зоран Костовски во случајот Таргет-Тврдина. Хард-дискот СЈО го зело од канцеларијата на Звонко Костовски во ...

Хард дискот на Костовски презентиран пред судот

Независен - 14.03.2019

Во продолжение, по кратката пауза, во Кривичен суд на „Таргет-Тврдина“, денеска се презентираа докази од хард дискот одземен од службениот комјутер на сведокот Звонко Костовски во кој има логови со снимени разговори од каде Костовски ги вадел ...

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

24Инфо - 14.03.2019

Во кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. Во меморискиот уред каде што се содржеле информации за прислушувањето ...

Во фамозна зграда живееле Чавков и гласачи од Пустец, а имало и компјутер поврзан со УБК

Фактор - 14.03.2019

Во стан од фамозната зграда кај скопската Железничка станица бил сместен компјутер кој служел за правење транскрипти од илегално прислушкуваните разговори од страна на УБК, а истото место е познато по тоа што служело за сместување на дури 28 жители ...

Во стан во „парламентарката“ надвор од УБК се обработувале прислушуваните материјали

Точка - 14.03.2019

Сведокот на специјалното јавно обвинителство, за масовното прислушување, Звонко Костовски кој ги сними телефонските разговори, на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“, на прашање на обвинителите рече дека на посебен компјутер, надвор од ...

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Сител - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

Независен - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

Под кој псевдоним е прислушуван Заев?

Фактор - 14.03.2019

Премиерот Зоран Заев при нелегалното прислушување бил воден под псевдонимот „Зо За”. Ова го откри на денешното сведочење во Кривичниот суд Зоран Костовски во случајот „Таргет-Тврдина“. Овој хард диск СЈО го зело од канцеларијата на Звонко Костовски ...

Костовски: УБК го прислушувала Заев под псевдонимот „Зо За“

МКД - 14.03.2019

Псевдонимот под кој се водел Зоран Заев при нелегалното прислушување бил „Зо За", истакна сведокот Звонко Костовски во текот на денешното сведочење во Кривичниот суд за случајот Таргет-Тврдина додека објаснуваше што значат кратенките и логовите во ...

Заев го прислушувале во УБК како „Зо За“

Точка - 14.03.2019

Во Кривичниот суд беше изведен доказ, меморискиот уред на кој сведокот Звонко Костовски ги преснимил материјалите од УБК во случајот за масовното прислушување „Таргет – Тврдина“. Во меморискиот уред каде што се содржеле информации за прислушувањето ...

Во стан надвор од УБК, се обработувале прислушуваните материјали

Press24 - 14.03.2019

Сведокот за масовното прислушување на СЈО, Звонко Костовски кој ги сними телефонските разговори на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“, на прашање на обвинителите рече дека на посебен компјутер, надвор од УБК, биле репродуцирани, ...

Слушнавме само 5% од „бомбите“, толку успеал да изнесе Костовски од прислушуваните материјали во УБК

Бриф - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

Канческа и Мијалков на суд: Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

еМагазин - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник ...

Еве под кој псевдоним бил прислушкуван Зоран Заев

iPortal - 14.03.2019

Хард диск на кој има нелегални прислушувани разговори од Зоран Заев, денеска беше презентиран во Кривичниот суд на судењето за „Таргет-Тврдина“. Овој хард диск СЈО го зело од канцеларијата на Звонко Костовски во УБК, а од кој Костовски на 5-6 цедеа ...

Хард дискот на Костовски презентиран пред судот

ММС - 14.03.2019

Во продолжение, по кратката пауза, во Кривичен суд на „Таргет-Тврдина”, денеска се презентираа докази од хард дискот одземен од службениот комјутер на сведокот Звонко Костовски во кој има логови со снимени разговори од каде Костовски ги вадел ...

Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само пет отсто од „бомбите“

Н.Македонија - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина" и „Тендери"

Канал5 - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина" и „Тендери" на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина" на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Локално - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

Алфа - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

Во зградата кај Железничка Грујевски имал компјутер за следење на прислушувањето

Нова ТВ - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...

Продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“

А1 On - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“ и „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на ...

„Таргет – Тврдина“: Свиркачот Костовски на Верушевски му предал само околу пет отсто од вкупно прислушуваните ...

Независен - 14.03.2019

Со сведочење на свиркачот Звонко Костовски во Кривичниот суд денеска на пладне продолжи рочиштето за предметот Таргет-Тврдина на СЈО. Во предметот Таргет-Тврдина обвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешните ...