TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај: Ако продолжи вака, Србија и Русија ќе победат, а Косово ќе мора да се спои со Албанија

Во Центар - 25.01.2021

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај и кандидатот на таа партија за претседател на Косово, денеска одржа три одделни средби со поранешни борци на ОВК, на кои им ја презентираше програмата АБК 2021-2025 и ги повика да ја ...

Реакција од руската амбасада во Тирана по изјавата на Харадинај за обединување на Косово со Албанија

Алсат-М - 24.01.2021

По изјавите на Рамуш Харадинај за референдум за обединување на Косово со Албанија, реагираше руската амбасада во Албанија, нарекувајќи ги овие изјави провокација. „Ова е уште една провокација, вмешана во идеологијата за Голема Албанија, која ...

Русија реагираше на заканите на Харадинај за референдум

Канал5 - 23.01.2021

Русија реагираше на заканите на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај дека ќе иницира референдум за обединување на Косово и Албанија. „Ова е уште една во низата провокации поттикнати од големоалбанската идеологија, која во последно време ...

Реакција од руската амбасада во Тирана по изјавата на Харадинај за обединување на Косово со Албанија

Нетпрес - 24.01.2021

По изјавите на Рамуш Харадинај за референдум за обединување на Косово со Албанија, реагираше руската амбасада во Албанија, нарекувајќи ги овие изјави провокација. „Ова е уште една провокација, вмешана во идеологијата за Голема Албанија, која ...

РУСКОТО МНР СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ХАРАДИНАЈ - големоалбанската идеологија е закана за балканските држави

Фактор - 23.01.2021

Пропагандата на големоалбанската идеологија е политичка уцена и закана за територијалниот интегритет на балканските држави, соопшти руското министерство за надворешни работи. Соопштението е објавено како реакција на изјавата на поранешниот косовски ...