TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими со отчет за новата еврообврзница

Алсат-М - 04.03.2021

Издавањето на седмата еврообврзница тешка 700 милиони евра ќе се намени за да се вратат стари долгови. 500 милиони ќе отидат за враќање на еврообрзницата земена од 2014 година. Со останатите 200 милиони ќе се купуваат вакцини, лекови или други ...

Владата се задолжи со 700 милиони евра со еврообврзница

Канал5

Со осмата еврообврзница ќе се затвора долгот од третата и буџетските дупки

Скопско Ехо

На домашниот пазар ќе се задолжиме со уште 300 милиони евра

Слободен Печат

Бесими: Со вчерашната еврообврзница ќе се плати долг од 2014-та

Р.С.Европа

Бесими: Еврообврзницата покажа дека финансиските пазари веруваат во нашите политики

Независен

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

Фактор

Независен Press24 Локално Фактор Expres Телма Алсат-М Пари

Со новата еврообврзница од 700 милиони евра ќе се враќа стара од 500 милиони, ќе се купуваат вакцини, ќе се помага ...

Вечер Прес - 04.03.2021

Со 700 милиони евра од осмата по ред издадена обврзница со историски најниската камата од 1,625 проценти ќе се вратат 500 милиони евра од третата издадена обврзницата од 2014 година. Останатите 200 милиони евра ќе се користат за предвидените ...

Со новата еврообврзница ќе вратиме стар долг и ќе ни останат 200 милиони евра за закрепнување од ковид-кризата, најави Бесими

ММС

Бесими: Интересот за еврообврзницата 2,3 пати поголем, што покажува дека сме попривлечни за инвеститорите од многу економии во регионот

Слободен Печат

Бесими: Еврообврзницата што вчера се издаде е со рекордно најниска камата

Слободен Печат

Бесими: Голема каматна заштеда од 82,2 милиони евра поради довербата од инвесторите во нашата економија

24Инфо

Бесими: Интересот за еврообврзницата 2,3 пати поголем, што покажува дека сме попривлечни за инвеститорите од многу економии во регионот

Бизнис Вести

Бесими: Интересот за еврообврзницата 2,3 пати поголем, што покажува дека сме попривлечни за инвеститорите од многу економии во регионот

ТВ21

24Инфо Канал5 Frontline Press24 Опсервер iPortal Сител CivilMedia

Осма еврообврзница за рефинансирање на третата и за покривање на буџетскиот дефицит

360 степени - 03.03.2021

Вредноста е 700 милиони евра, со рок од седум години и со каматна стапка од 1,625% Детали ќе соопшти министерот Фатмир Бесими утре на прес конференција Министерството за финансии денеска објави дека е издадена осмата по ред еврообврзница, со што ...

Издадена осмата еврообврзница по историски најниска каматна стапка од 1,625 %

Слободен Печат

Издадена осмата еврообврзница по историски најниска каматна стапка од 1,625 %

24Инфо

МФ:Издадена осмата еврообврзница на 700 милиони евра со најниска каматна стапка од 1,625 %

Канал5

Издадена осмата еврообврзница од 700 милиони евра по досега најниска каматна стапка од 1,625 отсто

Сител

Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто

+инфо

Издадена осмата еврообврзница од 700 милиони евра по досега најниска каматна стапка од 1,625 отсто

Опсервер

ТВ21 Frontline Вечер Прес МКД Нетпрес Press24 ММС Либертас

С. Македонија издава седумгодишна обврзница

+инфо - 03.03.2021

Северна Македонија е во процес на издавање на нова седумгодишна обврзница, пишува Блумберг , повикувајќи се на анонимен извор кој е запознаен со зделката. „Северна Македонија нуди обврзница што треба да се исплати во март 2028 година, на околу 230 ...

Македонија издава нова седумгодишна еврообврзница

Независен

„Блумберг“: Македонија издава нова 7-годишна еврообврзница

Локално

Македонија издава седумгодишна обврзница

Нетпрес