TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ханс Клуге од СЗО: Без паника за коронавирусот, да се следат препораките за заштита

Фокус - 27.02.2020

Нема потреба од паника од тревога и паника за коронавирусот, граѓаните треба да ги почитуваат сите нормални мерки за заштита од болести, а државните власти да бидат во состојба на приправност, порача денеска регионалниот директор на Светската ...

Јапонка по втор пат позитивна на коронавирус

МКД - 27.02.2020

Јапонка која работи како туристички водич во Јапонија, по вторпат е позитивна на тестот за коронавирус, во прв ваков случај како што велат надлежните, јави Гардијан . Жена во 40 години, жителка на Осака во западна Јапонија, во средата е тестирана ...

Патниците сакаа да ја линчуваат мама – раскажува Хрват чија мајка се враќала од Верона со автобус!

Фокус - 27.02.2020

-Мајка ми Нада Ј. беше навредувана, без малку линчувана од патниците во автобусот, откако кажала дека се враќа од Верона, Италија. Ја обвинувале дека можеби има коронавирус, дека може да им ја пренесе заразата – вака за Jutarnj.hr раскажува синот на ...

Kаде да читате релевантни информации за коронавирусот

Факултети - 27.02.2020

Можете и сами, полесно отколку што мислите, многу прецизно да се информирате за напредувањето на коронавирусот. Ако не им верувате на медиумите, пречесто сте биле измамени и се сомневате во политичките објави на социјални мрежи, ви препорачуваме ...

Прв случај на фудбалер во Италија заболен од коронавирусот

Спортманија - 27.02.2020

Се работи за играч од Серија Ц. Италијанскиот медиум „Ла национе“ го потврди првиот случај на фудбалер заболен од коронавирусот. Идентитетот на фудбалерот не е откриен, но се знае дека игра во третата италијанска лига за тимот на Пијанесе.

Коронавирус: Кога епидемијата станува пандемија?

Deutsche Welle - 27.02.2020

Со ширењето на коронавирусот низ светот, се поставува прашањето што значи неговото дефинирање за светските здравствени системи во обидот да се справат со болеста? Светската здравствена организација (СЗО) се уште не ја означила појавата на болеста, ...

Дигитална паника: Како СЗО ја прогласи првата инфодемија во историјата

Локално - 27.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште нема прогласено глобална епидемија на коронавирус, но има прогласено – инфодемија. За првпат во човечката историја се шират толку многу дезинформации за некоја болест, што започна да се загрозува ...

Паниката од корона го клекнува бизнисот на колена, никој не може да ги процени штетите

+инфо - 27.02.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска, пак, вчера изјави дека сѐ уште е рано да се зборува за последиците на нашата економија од коронавирусот. Колкави ќе бидат штетите врз бизнисите поради состојбите со коронавирусот не може да се предвиди, ...

Скандалозно: Министрите на ДУИ со прес за корона вирус во партиското седиште

Frontline - 27.02.2020

ДУИ донеле одлука за редуцирање на партиските активности во неопределен период заради спречување на ширењето на корона вирусот, извести портпаролот на оваа партија, Бујар Османи. Но, истовремено државните функционери на оваа партија, министерот за ...

Пандемија би можела да убие 65 милиони луѓе

Н.Македонија - 27.02.2020

Коронавирусот може да се прошири низ целиот свет и само една година подоцна да убие 65 милиони луѓе. Такви резултати дала симулацијата на глобална пандемија предизвикана од коронавирус што ја организирал Ерик Тонер, научник од универзитетот „Џонс ...

Ситуацијата со корона-вирусот е најлоша во Италија: Дијагностицирани се 374 лицa

Нова ТВ - 27.02.2020

Ситуацијата со случаите на КОВИД-19 е најлоша во Италија потврдија европските институции при тоа отфрлајќи ги критиките дека италијанските власти сториле нешто што не е во склад со процедурите.

Грција ги откажа сите карневали по три случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 27.02.2020

Грција ги откажа сите карневалски манифестации во земјата откако бројката заразени од коронавирусот се зголеми на три во последните 24 часа. Министерството за здравство објави дека коронавирус има уште еден жител на Солун, роднина на 38-годишната ...

Папата Франциск не се чувствува добро

Фокус - 27.02.2020

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица. Ватикан информира дека 83-годишниот папа не се чувствува добро и оти одлучил да остане во близина ...

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Кајгана - 27.02.2020

Играч на третолигашот Пјанезе е првиот фудбалер заразен со корона вирусот кој во Европа најголем замав зема токму во Италија. Фудбалерот, чие име не е обелоденето, се разболел во саботата и наредниот ден не играл на гостувањето кај Јувентус У23 кој ...

„ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, ситуацијата е под контрола“

Centar - 27.02.2020

Најдобрата помош што може да ја даде ВМРО-ДПМНЕ е да престане да шири и предизвикува неоснован страв и паника меѓу граѓаните, реагираат од СДСМ на прес- конференција на Дафина Стојаноска од ВМРО- ДПМНЕ.

Јапонија ќе ги затвори сите училишта во март поради коронавирусот

Макфакс - 27.02.2020

Јапонија ќе ги затвори сите училишта во обид да го спречи ширењето на коронавирусот. Премиерот Шинзо Абе ги замоли сите јапонски училишта да бидат затворени еден месец за да помогнат да се спречи ширењето на вирусот.

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Фокус - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Грција

Макфакс - 27.02.2020

Во Грција во изминатите 24 часа потврдени се два нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени изнесува три лица, пренесе грчкиот весник „Катимерини“. Во едниот од случаите се работи за роднина на 38-годишната жена од Солун, која во ...

Резултатите негативни – нема нов случај на коронавирус во Македонија

ТВ21 - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека реултатите на пациентката за која постоеше сомнеж за коронавирус, штотуку пристигнале и се ...

Најверојатно ќе се заразите со коронавирус

Н.Македонија - 27.02.2020

Во мај 1997 година, едно тригодишно момче разви нешто што во почетокот изгледаше како обична настинка. Откако симптомите му се задржаа шест дена, детето беше однесено во болница во Хонгконг. Таму детето почна да се бори за воздух и на крајот почина.

Нема простор за паника: Препораки за заштита од коронавирусот

Хаштаг - 27.02.2020

Во овие моменти треба да се внимава, да не се паничи и да се почитуваат препораките за заштита од вируси. На сево ова особено треба да внимаваат најмладите и тинејџерите, односно учениците, бидејќи тие секојдневно се помеѓу поголем број луѓе.

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

А1 On - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Војводата и војвотката не се плашат од корона: Џорџ и Шарлот реовно одат во училиште

Локално - 27.02.2020

Четири ученици од школото Томас Батерс во Лондон се дома во карантин додека ги чекаат резултатите од тестовите на коронавирусот. Како што пишуваат странските медиуми, наводно децата сами донеле одлука за изолација откако се вратиле од патување.

Уште два потврдени случаи на заболени од новиот коронавирус во Грција

А1 On - 27.02.2020

Потврдени се уште два случаја на заболени од новиот коронавирус во Грција, еден кај детето на 38-годишната жена од Солун, другиот кај лице во Атина, со што бројката на случаи во Грција се искачи на три, јави дописничката на МИА од Атина.

Еди Рама: Во Албанија нема ниту еден случај на коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Во Комисијата за национална безбедност, премиерот на Албанија Еди Рама, изјави дека во земјата не е регистриран ниту еден случај на коронавирус. -Уште немаме ниту еден регистриран случај, но во соработка со СЗО, ги направивме сите чекори за да се ...

Уште двајца заболени од коронавирус во Грција, се откажува карневалот во Патра

+инфо - 27.02.2020

Еден е кај детето на 38-годишната жена од Солун, другиот кај лице во Атина, со што бројката на случаи во Грција се искачи на три, јави дописничката на МИА од ...

Саемот во Женева ќе се одржи и покрај коронавирусот

Авто Плус - 27.02.2020

И покрај најавите за можното одложување или откажување на годинешниот Саем за автомобили во Женева поради епидемијата, потврдено е дека истиот ќе се одржи Првиот случај на коронавирус регистриран во Швајцарија, како и генералната состојба со ...

[Инфографик] Препораки на СЗО

Радио МОФ - 27.02.2020

Светската здравствена организација објави неколку препораки за граѓаните како да се справат со стресот предизвикан од епидемијата на Ковид-19 коронавирусот. Овој тип вирус вчера за првпат беше регистриран во С.

Коронавирус: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

А1 On - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

Макфакс - 27.02.2020

Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера била забележана најмала смртност од новиот вирус во претходниот месец.

Јапонија ќе ги затвора училиштата поради Ковид-19

А1 On - 27.02.2020

Јапонскиот премиер, Шинѕо Абе денеска соопшти дека Владата ќе бара затворање на сите основни и средни училишта од 2 март и заклучно со пролетната пауза на крајот на март. Јапонскиот премиер ова ко кажал на состанокот на кризната група за борба со ...

Расте стравот од пандемија, САД потврдија случај на зараза со непознато потекло

МКД - 27.02.2020

Брзото ширење на новиот коронавирус го зголеми стравот од глобална пандемија, додека владите ги засилуваат вонредните мерки, а финансиските пазари денеска повторно паднаа, и покрај знаците дека епидемијата може да стивнува во Кина, објави Вашингтон ...

Грчките медиуми пишуваат за првиот случај на коронавирус во нашата држава

Слободен Печат - 27.02.2020

Пренесена е изјавата на министерот за здравство, Венко Филипче, како и информацијата дека 50-годишната жена, со комбе се вратила од Италија. Првиот регистриран случај со коронавирус во Северна Македонија беше соопштен само неколку часа откако ...

Расте бројот починати од коронавирус во Иран, гувернерот на Ломбардија во карантин

Р.С.Европа - 27.02.2020

Бројот на починати од последици од коронавирусот во Иран се искачи на 22 лица, јавуваат иранските медиуми. Според нивните извештаи 141 лице се заболени во 20 од 31 провинција во Иран. Таа земја има најмногу заболени на Блискиот исток од каде што ...

Мал е ризикот за САД од коронавирусот

Р.С.Европа - 27.02.2020

Претседателот на САД вели дека здравјето на Американците е број 1 приоритет и дека се работи забрзано на откривање на вакцина против коронавирусот. Во случај на понатамошно ширење на болеста во САД, Трамп го назначи потпретседателот Мајк Пенс да ...

Мери Попова од МРТВ: Нема најава од ЕБУ за одложување на Евросонг

ММС - 27.02.2020

Ќе се одржи ли Изборот за песна на Евровизија или не? Ова прашање деновиве си го поставуваат фановите на оваа најголема музичка манифестација во Европа, по ширењето на корона вирусот, поради која се откажани многу други спортски и културни ...

Џорџ и Шарлот ќе продолжат да одат во училиште и покрај коронавирусот

Репортер - 27.02.2020

Принцот Џорџ и неговата помала сестра принцезата Шарлот ќе продолжат да одат во училиште и покрај паниката што се рашири во јавноста за коронавирусот. Британските медиуми пренесуваат дека во училиштето каде што одат децата на принцот Вилијам и Кејт ...

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да заболите од коронавирус!

Точка - 27.02.2020

Молекуларниот биолог Игор Штагљар, еден од најугледните хрватски научници кој работи во Универзитет во Торонто, на Фејсбук објави статус за коронавирусот, во кој објаснува колку всушност е опасен и заразен.

Јапонка по вторпат се заразила со коронавирус

Сакам да кажам - 27.02.2020

Ј апонка во 40-ти повторно се заразила со коронавирусот откако била отпуштена од болница, објавија официјални лица на регионот Осака, додавајќи дека ова е прв ваков случај во земјата . Таа работела како водич на кинески туристи во Осака и првпат ...

Кинеската економија пред пропаст поради коронавирусот?

Н.Македонија - 27.02.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина се соочува со голем тест за економска издржливост поради епидемијата на коронавирусот. Кинеските власти побараа од банките да понудат повеќе кредити за економијата, додека неодамнешната анализа ...

Жена од Јапонија, возач на туристички автобус, двапати заразена со новиот коронавирус

+инфо - 27.02.2020

Откако ќе добиете инфекција, таа може да остане во состојба на мирување и со минимални симптоми, а потоа може да дојде до влошување на ако се најде во белите дробови, објасни професор на факултетот за медицина на Универзитетот во Њујорк.

Реакцијата на овој дедо кога сфати дека нема паста во супермаркет го изнамеа светот: Па ваква паника немаше ни за ...

Точка - 27.02.2020

Во Италија постои страв дека вирусот би можел да ја турне земјата во економска рецесија, бројни хотелски резервации се откажани, а рестораните се празни. Жариштето на коронавирусот во Европа е во Италија, а таму луѓето во паника ги испразнија ...

Жена во Јапонија два пати заболела од коронавирусот- професор објасни како е тоа можно

Press24 - 27.02.2020

Една жена која работи како возач во туристичка агенција во Осака, по втор пат е позитивна на корона вирусот, што е прв таков случај во Јапонија. Жената е тестирана на коронавирусот во среда, откако почувствувала болки во градите и грлото, јавува ...

Она што нема да те убие ќе ти остави залихи од брашно, зејтин и конзерви

Р.С.Европа - 27.02.2020

Полни колички брашно, зејтин и конзерви и празни рафтови во маркетите. По првиот случај на коронавирус во земјава, граѓаните се спремаат за армагедон. По регистрирањето на првиот случај со коронавирус во земјава, македонските граѓани ги испразнија ...

Коронавирус: Разбивање на митовите

360 степени - 27.02.2020

Коронавирусот, кој вчера официјално беше потврден кај пациентка во Скопје, досега се има проширено низ 40 земји во светот, а регистрирани се повеќе од 81 000 заболени лица. Во отсуство на лек или вакцина, на социјалните мрежи се шират различни ...

Децата на Вилијам и Кејт Мидлтон не одат на училиште, стравот од корона вирусот не го одмина и кралското семејство

ММС - 27.02.2020

Приватното училиште во кое одат Шринцот Џорџ и принцезата Шарлот ги испрати учениците дома, поради сомневање за корона вирусот. Дејли Меил пишува дека се чекаат наоди за четири ученика . “Како и сите училишта, потенцијалното ширење на корона вирусот ...

Коронавирусот се шири низ цела Европа

Тера - 27.02.2020

Регистрирани први случај на зараза пријавија Естонија, Данска, Финска, Норвешка и Романија, објавуваат медиумите. Во Италија досега има над 400 заразени и 12 починати. Во Кина вчера починале 29 луѓе, а има и 433 нови случаи.

Ученици од училиштето на принцот Џорџ и принцезата Шарлота се во карантин

Н.Македонија - 27.02.2020

Четворица ученици, кои учат во училиштето на принцот Џорџ и принцезата Шарлота, членови на кралското семејство, биле на патувања во северна Италија. Двајца од нив се вратиле со симптоми на грип и затоа се пратени во домашна изолација додека не ...

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

Макфакс - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Жена во Јапонија два пати заболела од коронавирус: Еве кога е можно болеста да се врати

Точка - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по втор пат е позитивна на коронавирусот, што е прв таков случај во Јапонија. Жената била тестирана позитивно на коронавирусот во среда, откако почувствувала болки во грлото и градите.