TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пораките од Берлин

Глас на Америка - 29.08.2014

Како власта и опозицијата во Македонија ја толкуваат завршната декларација на Самитот за Западен Балкан? Земјите од Западниот Балкан, заедно со Германија и Европската комисија, се согласија во ...

Аналитичари: ЕУ сака да го неутрализира руското влијание на Балканот

24 Вести - 29.08.2014

Германија сака да ги неутрализира влијанието на Русија на Балканот, но и турската експанзија. Сепак, доколку една од најмоќните светски економии сака видливи ефекти од состанокот на канцеларката ...

Интегрален текст од заклучоците на самитот во Берлин

Нова ТВ - 29.08.2014

Берлин, 28 Август 2014 Сто години по почетокот на Првата светска војна, претседателите на владите, министрите за надворешни работи и за економија на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, ...

Балканските лидери задоволни од самитот во Берлин

Тера - 29.08.2014

На списокот на заклучоци повторени се проблемите со плурализам во медиумите, со независноста на судството, со нулта толеранцијата на корупцијата, со независните синдикати, со политичкото влијание врз ...

ГЕРМАНСКИ МЕДИУМИ: Привилегирано партнерство за Западен Балкан?

Телеграф - 29.08.2014

„Импулсот беше цел“, е насловот на текстот во весникот „Зидојче цајтунг“, во кој се наведува дека „на конференцијата за Западен Балкан имало многу реторика, а речиси никакви резултати“ Кога некого ќе ...

Берлин и дувна ветер во грб на Македонија

Вечер Прес - 29.08.2014

Реториката на Меркел дека Берлин сака процесот на евроинтеграција да постигне брз напредок, Балканот буквално ја впива како лек против замореноста од проширувањето Берлин ни даде ветер во грб и ...

Кој е интересот на Германија во Западниот Балкан?

Deutsche Welle - 29.08.2014

Прегратката од Берлин на земјите од поранешна Југославија и Албанија, меѓу другото е и од стратешки интерес пишува „Ди Цајт“. За ветените „перспективи“ и интересите на Германија и ЕУ пишуваат и „ФАЦ“ ...

На фазан кај Меркел

Вест - 29.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел прексиноќа приреди вечера за лидерите од земјите на Западен Балкан и за другите учесници на конференцијата, во седиштето на германската Влада во Берлин.

Нова надеж за Западниот Балкан

Deutsche Welle - 29.08.2014

Kанцеларката Ангела Меркел им рaзбуди надеж на земјите од Западен Балкан за скорешен прием во ЕУ. Од интерес на Германија, и покрај сите проблеми, тоа не би требало да остане само привидна понуда, ...

Меркел бара реален реформски прогрес

Deutsche Welle - 29.08.2014

Средбата во Берлин му дава оптимизам на регионот. Реториката на Меркел која сега говори за “брз“ пристапен процес според дел од експертите значи позитивен импулс, исто така и најавата за следна ...

Четиригодишни задачи за Западен Балкан

Deutsche Welle - 29.08.2014

Со завршната декларација се предвидува до 2018, на годишни конференции да се следи како се одвиваат реформите и колкав е напредокот на секоја од земјите.

Балканските лидери задоволни од Меркел, регионот сé поблиску до ЕУ

Макфакс - 29.08.2014

Балканските лидери се задоволни од најавите на Германија и германската канцеларка Ангела Меркел околу европската перспектива на земјите од западен Балкан, велат ова е позитивен сигнал за регионот и ...

Ѓукановиќ: Конференцијата за Западен Балкан ги исполни очекувањата

+инфо - 29.08.2014

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ предложи во Берлин дека Европската комисија треба да креира поширок инвестициски пакет за земјите од Западен Балкан, кој ќе помогне за подобро инфраструктурно ...

Меркел: Проширување на ЕУ да се одвива брзо

Канал 77 - 29.08.2014

Проширувањето на ЕУ нема да запре, но иако нема да се одвива во наредните четири години. Приближувањето до Унијата ќе зависи од интензитетот на реформите на земјите, Ова е главната порака од ...

Меркел му кажа на Груевски -Ургенто решавање на името!

Локално - 29.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел, и лидерите од западниот Балкан на состанокот во Берлин донесоа заклучоци за следниот четиригодишен период, за регионотот Станува збор за нов процес кој ќе го ...

(Интегрален текст) Ова го потпишаа лидерите од Западен Балкан,Германија и ЕУ

Локално - 29.08.2014

Сто години по почетокот на Првата светска војна, претседателите на владите, министрите за надворешни работи и за економија на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, поранешната ...

Братушек повика на конечна стабилизација на западен Балкан

Макфакс - 29.08.2014

Словенечката премиерка во заминување, Аленка Братушек, во четвртокот на конференцијата за западен Балкан која се одржа во Берлин, повика на конечна стабилизација на земјите од регионот и на ...

Ѓукановиќ: Конференцијата за Западен Балкан ги исполни очекувањата

Бриф - 29.08.2014

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ предложи во Берлин дека Европската комисија треба да креира поширок инвестициски пакет за земјите од Западен Балкан, кој ќе помогне за подобро инфраструктурно ...

Меркел ги собра балканските лидери, му испрати порака на Путин

Дневник - 28.08.2014

Сама, без речиси никој од протоколот и мошне самоуверена на црвениот килим пред зградата на германската влада во Берлин, најмоќниот европски лидер изминативе три децении, канцеларката Ангела Меркел, ...

Меркел со 4-годишен план за Балканот

Р.С.Европа - 28.08.2014

Македонија и Грција ургентно да го решат спорот за името покажувајќи готовност за скомпромис. Германската канцеларка Ангела Меркел, и лидерите од западниот Балкан на состанокот во Берлин донесоа ...

Меркел: Сакаме брз напредок на процесот на евроинтеграција

Алсат-М - 28.08.2014

Отворените билатерални прашања во регионот треба да се решат што е можно побрзо во интерес на добрососедските односи и зголемената стабилноста во регионот.

Во Берлин дефинирана е заедничката стратегија за Балканот и сè по старо за името

МКД - 28.08.2014

Земјите од Балканот треба да бидат поунифицирани, покоординирани во делот на економијата и да настапат со заедничка стратегија за да бидат поатрактивни како пазар.

Меркел ни даде задачи за четири години

Утрински - 28.08.2014

Во овој период се визира нов процес за да остане вербата дека членството не е изгубена опција за земјите од западниот Балкан Берлин - По средбата зад херметички затворена врата, германската ...

Меркел бара итен компромис за името, слобода за медиумите, судство и простор за опозицијата!

Локално - 28.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел на Конференцијата во Берлин, наведе дека сака процесот на проширување на ЕУ со Западен Балкан да тече брзо, но дека тоа зависи од самите земји.

Интегрален текст од заклучоците на самитот во Берлин

Либертас - 29.08.2014

Сто години по почетокот на Првата светска војна, претседателите на владите, министрите за надворешни работи и за економија на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, поранешната ...

Меркел: Влезот во ЕУ зависи од брзината на реформите на секоја земја

А1 On - 28.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел на Конференцијата во Берлин, наведе дека сака процесот на проширување на ЕУ со Западен Балкан да тече брзо, но дека тоа зависи од самите земји.

Меркел: Сакаме брз напредок на процесот на евроинтеграција

Алфа - 28.08.2014

Да се забрза процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан преку развивање на регионална соработка - ова е пораката од самитот „Германија-ЕУ-Западен Балкан“ што денеска се одржа во Берлин, ...

Сакаме брз напредок на процесот на евроинтеграција

Тера - 28.08.2014

Забрзување на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан преку развивање на регионална соработка е пораката од самитот „Германија-ЕУ-Западен Балкан" што се одржа денеска во Берлин ...

Меркел и Баросо-Потребен е економски развој на Западен Балкан

Р.С.Европа - 28.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел и претставниците на ЕУ на самитот во Берлин ветија дека ќе продолжат да го промовираат економскиот развој на регионот.

Берлин: Самит за европската иднина на Западен Балкан

24 Вести - 28.08.2014

Русија може да биде партнер, но не и монопол во енергијата. Во ЕУ, Путин треба да игра по правилата на Унијата. Ова е главната порака од економскиот дел од Конференцијата на земјите од Западен Балкан ...

Германија може да направи многу за Македонија, неопходни се добри рамковни услови

Deutsche Welle - 28.08.2014

На Економската конференција која е дел од берлинскиот самит за Западен Балкан е подвлечено дека Германија ги поддржува регионалните енергетски и инфраструктурни проекти од кои ќе профитираат земјите, ...

Македонија ја смета Германија за пријател добредојден на Балканот

Сител - 28.08.2014

Од Самитот Германија – Западен Балкан на кој присуствуваше Премиерот Груевски, Германскиот канцелар Ангела Меркел, претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо и претседавачот со ПСЈИЕ албанскиот премиер ...

Самит во Берлин-Македонија ќе бара поактивна улога од Германија

Р.С.Европа - 28.08.2014

Германија треба да биде поприсутна во регионот и на политички и на економски план, а предизвиците и нерешените прашања на регионот треба да се предизвици и нерешни прашања на Европа и на Европската ...

Меркел: Сакаме брз напредок на процесот на евроинтеграција

Lider - 28.08.2014

Забрзување на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан преку развивање на регионална соработка е пораката од самитот „Германија-ЕУ-Западен Балкан“ што се одржа денеска во Берлин ...

Балканските земји со порака за засилена политичка и економска соработка

МРТ - 28.08.2014

Најмоќната жена во 2014 година, според магазинот Форбс, ги собра на иста маса премиерите на балканските земји. Целта на средбата на која присуствува и шефот на Европската кмисија, Баросо е да ги ...

Средба на Меркел со премиерите од Западен Балкан

Канал5 - 28.08.2014

Има ли Меркел план за западниот Балкан. Лидерите од регионот побара членство во Европската унија. Германија е за повеќе инвестиции за западниот Балкан.

Македонија ја смета Германија за пријател добредојден на Балканот

Вечер Прес - 28.08.2014

Како што информираат извори од македонската Влада, Германија, како една од клучните и носечки земји на ЕУ, кон која се стремат сите земји од регионот, би можела да помогне во надмнување на проблемите ...

ФОТО: Меркел го пречека Груевски

Курир - 28.08.2014

Германската кацеларка Ангела Меркел го пречека претседателот на македонската Влада Никола Груевски кој учествува на Самитот Германија-ЕУ-Западен Балкан, чија цел е реафирмирање на поддршката на ...

Груевски и Меркел се сретнаа

Пулс24 - 28.08.2014

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, присуствува на Самитот Германија- ЕУ- Западен Балкан, каде што беше пречекан од германската канцеларка Ангела Меркел.

Германија да биде поактивна во надминување на регионалните предизвици

Република - 28.08.2014

Германија треба да биде поприсутна во регионот и на политички и на економски план, а предизвиците и нерешените прашања на регионот треба да се предизвици и нерешни прашања на Европа и на Европската ...

Берлин-Балканот да настапи со заедничка економска стратегија

Р.С.Европа - 28.08.2014

На денешната панел дискусија во Берлин беше донесен заклучок дека земјите од Балканот треба да бидат поунифицирани, покоординирани во делот на економијата и да настапат со заедничка стратегија за да ...

Со економски приоритети за Западен Балкан почна Конференцијата во Берлин

Сител - 28.08.2014

Со економската конференција за Западен Балкан денеска почна конференцијата Германија – Западен Балкан, на која учествуваат премиерите на земјите од југоисточна Европа, придружувани од министрите за ...

ГАЛЕРИЈА: Меркел го пречека Груевски

Lider - 28.08.2014

Политичкиот дел од самитот Германија-ЕУ- Западен Балкан, кој се одржува на иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел почна во 15:30 часот. Македонскиот премиер Никола Груевски, заедно со ...

Берлин: Балканот со заедничка стратегија за да биде поатрактивен како пазар

Н.Македонија - 28.08.2014

Земјите од Балканот треба да бидат поунифицирани, покоординирани во делот на економијата и да настапат со заедничка стратегија за да бидат поатрактивни како пазар.

Берлин: Балканот со заедничка стратегија за да биде поатрактивен како пазар

Република - 28.08.2014

Земјите од Балканот треба да бидат поунифицирани, покоординирани во делот на економијата и да настапат со заедничка стратегија за да бидат поатрактивни како пазар.

Ѓукановиќ: Конференцијата за Западен Балкан ги исполни очекувањата

Сител - 29.08.2014

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ предложи во Берлин дека Европската комисија треба да креира поширок инвестициски пакет за земјите од Западен Балкан, кој ќе помогне за подобро инфраструктурно ...

Почна конференцијата Германија - Западен Балкан

Телма - 28.08.2014

Денешната конференција на лидерите на земјите од Западен Балкан во Берлин, според аналитичарите, е сигнал дека Германија ја презема водечката улога во промоцијата на европската интеграција на ...

Меркел: Влезот во ЕУ зависи од брзината на реформите во секоја земја

+инфо - 28.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел на Конференцијата во Берлин, наведе дека сака процесот на проширување на ЕУ со Западен Балкан да тече брзо, но дека тоа зависи од самите земји.

Меркел и Баросо побараа од земјите на Западен Балкан инвестиции во инфраструктурата

Локално - 28.08.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел и претставниците на ЕУ на самитот во Берлин ветија дека ќе продолжат да го промовираат економскиот развој на регионот.