TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ето нема дилеми: Се знае кој е најдобриот на светот

Дерби - 25.09.2018

Во текот на вчерашниот ден во организација на Светската фудбалска федерација (ФИФА) се одржа свечена церемонија на која беа избрани најдобрите за изминатава година со тоа што најпрестижното признание заврши во рацете на хрватскиот репрезентативец ...

ВИДЕО: Од овчар до најдобар фудбалер на светот – Лука Модриќ, тема на разговор во Студио 1

1tv - 25.09.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ е избран за најдобар играч на светот за 2018-та година. Ѕвездата на Реал Мадрид во потесната конкуренција во гласањето при ФИФА доби повеќе гласови од играчот на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој е веднаш зад него, и ...

„Момчето на кое му шепнав неколку одговори за двојка сега испиша историја“…

Спортски - 25.09.2018

Oние кои го познаваат секако не можеа да останат рамнодушни на големиот успех на Лука Модриќ кој вчера беше прогласен за најдобар фудбалер од страна на ФИФА. Една од најемотивните пораки до Модриќ ја испрати писателот Јуре Карамарко.

Иско итно на операција, го чека пауза од еден месец

24Фудбал - 25.09.2018

Хулен Лопетеги во следниот период нема да може да смета на Иско, фудбалерот од средниот ред денеска итно е опериран поради воспаление на слепото црево Лоши вести за „Кралевите“ пред незгодното гостување кај Севиља, Иско нема да може да помогне на ...

Хајдук: Честитаме само на поединци и групи кои се поврзани со клубот и со Сплит!

Sport 1 - 25.09.2018

Сплитски Хајдук повторно се најде на „столбот на срамот“ во хрватската јавност, откако медиумите објавија дека само тие не му честитале на Лука Модриќ за синоќешното освојување на титулата најдобар светски фудбалер за 2018 година на ...

Слика која го опишува патот на Модриќ врвот на светот (ФОТО)

Спортски - 25.09.2018

Лука Модриќ вчера беше прогласен за најдобар фудбалер во светот според ФИФА и за оваа година му останува уште „Златната топка“ од најголемите индивидуални награди. Модриќ како што е познато кариерата ја започна во Динамо Загреб за кој може да се ...

ФОТО: Честитка за Модриќ стигна и од Ѓоковиќ

Спортклуб - 25.09.2018

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација Лука Модриќ вчера од страна на ФИФА беше прогласен за фудбалер на годината. Модриќ добива честитки од сите страни, најчесто од фудбалските колеги и поранешни мајстори, но има и од останатиот спортски ...

Паника во Мадрид: Иско итно префрлен во болница

Спортклуб - 25.09.2018

Тренерот на Реал Мадрид Хулен Лопетеги во следниот период нема да може да смета на еден од најдобрите свои играчи. „Кралскиот клуб“ потврди дека на играчот за врска на Реал и шпанската репрезентација, Иско, му е дијагностицирано воспалние на слепото ...

Горди на нивниот сосед: Разговор со соседите на најдобриот фудбалер во светот! (ВИДЕО)

Спортски - 25.09.2018

Лука Модриќ вчера ја освои наградата за најдобар фудбалер, а денес хрватските медиуми се одлучија да ја посетат неговата куќа и да разговараат со неговите соседи во Хрватска. Првите пет години од животот Модриќ ги поминал во малото село под Велебити.

Ѕвезда на Реал мора итно на операција!

Sport 1 - 25.09.2018

Реал Мадрид е соочен со сериозен хендикеп, бидејќи во периодов кој следува нема да може да смета на Иско. Хулен Лопетеги ќе мора да крпи и да преправа во составот, затоа што Иско ќе оди на операција.

Лука Модриќ – од сиромашниот Велебит до светскиот врв

Екипа - 25.09.2018

Сиромаштијата го напушти домот на семејтвото Модриќ. Херојот на приказната, Лука го покори светот. Ова е кратката верзија на животот на Лука Модриќ. Долгата вели дека најдобриот во светот за 2018 година имал и подеми и падови во кариерата, а многу ...

„Момчето на кое му шепкав на час по историја, сега влезе во историјата!“

Sport 1 - 25.09.2018

Изборот на Лука Модриќ за најдобар фудбалер на светот, според ФИФА, не ги остави рамнодушни Хрватите, особено оние кои лично го познаваат или го познавале во минатото. Таков е писателот Јуре Карамарко, кој со емотивен текст на својот профил на ...

Ангеловски со најдобриот фудбалер на светот

SportMedia - 25.09.2018

Потсетување, дека фудбалерот на Реал Мадрид вчера беше прогласен за најдобар фудбалер на ФИФА гала свечената церемонија. Лука Модриќ, хрватскиот репрезентативец успеа да ги победи останатите двајца во најтесниот круг кои беа исто така номинирани за ...

Голем минус за Реал: Иско има здравствени проблеми, ќе пропушти многу важни дуели

Дерби - 25.09.2018

Шпанскиот гигант и актуелен европски шампион, Реал Мадрид во наредниот период нема да може да смета на услугите на Иско Аларкон. Еден од најдобрите играчи на „кралевите“ има здравствени проблеми и ќе мора да оди на операција на слепото црево.

Проблеми за Реал Мадрид – Иско мора на операција!

Спортски - 25.09.2018

Утрово шпанските медиуми пренесоа дека Иско ќе го пропушти утрешниот меч против Севиља поради повреда, но неколку часа потоа стигнаа нови лоши вести за Реал Мадрид. Имено, шпанските медиуми пренесуваат дека Иско мора веднаш на операција поради ...

Слика која кажува сè: Патот на Лука Модриќ до светскиот врв (ФОТО)

Sport 1 - 25.09.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ од синоќа е најдобриот светски фудбалер, кој успеа да си го исполни сонот и преку фудбалот да стане фудбалска суперѕвезда со највредната титула на себе – најдобар играч на светот.

Ѓоковиќ пак ја воодушеви Хрватска со честитката за Лука Модриќ

Sport 1 - 25.09.2018

Хрватската суперѕвезда Лука Модриќ од синоќа е најдобриот светски фудбалер откако на гала-церемонијата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја доби престижната награда „Бест“, по што еден куп честитки од целиот свет дојдоа на адреса на ...

Најскапиот светски фудбалер доби неверојатна шлаканица во изборот на ФИФА!

Sport 1 - 25.09.2018

Најскапиот светски фудбалер Нејмар е еден од најдобрите фудбалери на светот во моментов, но ѕвездата на ПСЖ, кој лани за 222 милиони евра дојде од Барселона, но во изборот за најдобар светски фудбалер на гала-церемонијата на ФИФА не доби ниту еден ...

Модриќ ја освои наградата, но за Ето ова е најдобриот играч

Спортски - 25.09.2018

Легендарниот камерунски фудбалер, Самуел Ето го коментраше изборот за најдобар фудбалер на годината кој беше одржан во Лондон. Наградата, како што веќе знаете ја доби Лука Модриќ , кој во борбата за ова големо признание славеше пред Роналдо и Салах .

Сите заборавија на Нејмар: Ѕвездата на ПСЖ доби НУЛА ГЛАСОВИ за наградата „The Best“

Gol.mk - 25.09.2018

Вчерашниот избор на ФИФА е само потврда дека Нејмар не се наоѓа во најдобриот момент од својата професионална кариера. Фудбалскиот свет во изминатата година ги запамети неговите симулации и реакции на фаулите, наместо триковите и головите за ПСЖ и ...

Ето: Нема врска наградата, Модриќ за мене не е најдобар на светот

Точка - 25.09.2018

Легендарниот камерунски напаѓач Самуел Ето даде свој коментар за вчерашниот избор за најдобар фудбалер на годината кој што се одржа во Лондон. Наградата за најдобар играч на годината ја доби Лука Модриќ кој што признанието го доби славејќи пред ...

Неочекуван проблем: Иско оди на операција на слепо црево

Екипа - 25.09.2018

Реал Мадрид ќе биде без Иско во следниот месец. Клубот објави дека играчот од средниот ред ќе оди на операција на слепото црево. Тој се пожалил на болки за време на денешниот тренинг и лекарскиот тим констатирал дека се работи за акутно воспаление ...

Најголемиот шок во изборот за најдобар играч во годината го дожвеа Нејмар

Спортски - 25.09.2018

Во Лондон синоќа беше одржана ФИФА церемонијата „The Best“ на која се избираше најдобриот фудбалер во светот. Во конкуренција за оваа награда беа Роналдо, Модриќ и Салах , а на крајот наградата беше доделена на Модриќ.

Од Хајдук одбија да му честитаат на Лука Модриќ

TopSport - 25.09.2018

Откако беа „прозвани“ во хрватските медиуми за „недостатокот на честитка“ за најдобриот фудбалер според ФИФА, Лука Модриќ, од Хајдук се јавија со бизарно соопштение во кое велат дека тие честитаат само на луѓе кои се поврзани со клубот.

Како гласаа Меси и Роналдо во изборот за најдобар играч на светот?

Кајгана - 25.09.2018

Лука Модриќ синоќа во Лондон го доби најпрестижното признание во кариерата - наградата за најдобар играч на светот. Во конкуренција за оваа награда, покрај капитенот на хрватската репрезентација, се најдоа уште и Кристијано Роналдо и Мохамед Салах.

Двете лица на Лука Модриќ

Deutsche Welle - 25.09.2018

Лука Модриќ конечно се искачи на светскиот фудбалски Олимп. Хрватскиот фудбалер кој игра за Реал Мадрид беше прогласен за најдобар во светот во избор на ФИФА. Но, во својата татковина тој не е омилен кај сите.

Модриќ од Лондон испрати порака до Интер

24Фудбал - 25.09.2018

Лука Модриќ откако беше прогласен за најдобар фудбалер во годината истакна дека сака да се пензионира во Реал Мадрид и дека никогаш сериозно не размислувал за заминување од Бернабеу По одличниот настап на мундијалот во Русија, Лука Модриќ се најде ...

Цел свет му честита на Модриќ, ама не и еден хрватски великан!?

Sport 1 - 25.09.2018

Откако вчера хрватската суперѕвезда Лука Модриќ ја доби наградата за најдобар светски фудбалер за 2018 година во изборот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), буквално целиот свет му честита на извонредниот фудбалер за врска, но таква честитка ...

Каталонските медиуми јасни: Каков Модриќ, Меси е најдобар...и точка!

SportMedia - 25.09.2018

Хрватскиот репрезентативец во понеделникот беше прогласен за најдобар фудбалер на светот. Капитенот на „коцкестите" убедливо славеше пред Кристијано Роналдо и Мохамед Салах и таја ја прекина 10.

Најголем шок во изборот за најдобар играч во светот го доживеа – Нејмар!

СуперСпорт - 25.09.2018

Синоќа во Лондон беше одржана гала-церемонијата на ФИФА на која Лука Модриќ беше избран за најдобар играч во светот. Во конкуренција за наградата беа Кристијано Роналдо, Модриќ и Мохамед Салах, а многумина ги изненади тоа што Лионел Меси заврши на ...

(ФОТО) Просто да не верувате – ова е родната куќа на Модриќ: Сега е туристичка атракција

Спортклуб - 25.09.2018

Во време на најголемиот успех на Хрватска за време на Мундијалот во Русија, куќата во која пораснал денес најдобриот фудбалер во светот, Лука Модриќ стана туристичка атракција. Првите пет години од живото, Лука Модриќ го поминал во малот место ...

Модриќ: Сакав Меси и Роналдо да дојдеа на доделувањето на наградата

Независен - 25.09.2018

Ден после добивањето на наградата за најдобар светски фудбалер, Лука Модриќ се појави на тренингот на Реал Мадрид, имајќи предвид дека веќе утре гостуваат во Севилја. „Никогаш не сум се гледал надвор од Реал.

„Никогаш не сум сакал да заминам, сакам тука да ја завршам кариерата“

TopSport - 25.09.2018

Најдобриот светски фудбалер, во изборот на ФИФА, Лука Модриќ, истакнал дека никогаш не сакал да го напушти Реал, односно дека сака кариерата да ја заврши на „Сантијаго Бернабеу“. Модриќ денес, заедно со ооиграчите, Серхио Рамос, Тибо Куртоа, Марсело ...

Модриќ се изненади кога дозна дека добил пет бода од Меси: Го ценам неговиот глас, тој е најдобар во светот!

МКД - 25.09.2018

Лука Модриќ вчера беше прогласен за најдобар фудбалер во годината во изборот на ФИФА, Хрватот ги освои симпатиите на капитените, селекторите, новинарите и фановите, а пет бода доби дури и од Лео Меси.

Лопетеги пред самиот натпревар ќе одлучи дали Иско ќе игра против Севиља

Курир - 25.09.2018

Тренерот на Реал Мадрид, Хулен Лопетеги се уште не знае дали играчот од средниот ред Иско ќе биде во составот за утрешниот дуел со Севиља. 26-годишниот шпански репрезентативец одвоено од своите клупски колеги се подготвуваше за средбата на стадионот ...

Како е тоа можно: Во ФИФАПро тимот нема место за третиот најдобар фудбалер и најдобриот голман

Gol.mk - 25.09.2018

Изборот на Лука Модриќ за најдобар фудбалер според ФИФА не донесе никаква дискусија, но затоа нелогичен беше изгледот на најдобриот тим во светот. Тибо Куртоа беше изоставен, иако ја доби наградата за најдобар голман, а Мохамед Салах не се најде ...

Модриќ: Среќен сум во Реал… Италијанците: Престани да лажеш!

СуперСпорт - 25.09.2018

Синоќа се одржа гала-церемонијата на ФИФА, а Лука Модриќ ја доби наградата за најдобар играч во светот. По доделувањето на наградата, Хрватот откри како се чувствува во Реал Мадрид. „Среќен сум во својот клуб, никогаш не сум помислил да го напуштам ...

Меси гласал и за Роналдо

Вечер - 25.09.2018

Најголемата ѕвезда во дресот на каталонскиот гигант Барселона, Лионел Меси, уште еднаш покажа дека е поголем човек од Кристијано Роналдо. И покрај големото ривалство, капитенот на аргентинската репрезентација еден поен му додели на португалскиот ...

Ангеловски и Пандев одлични прогнозери

Вечер - 25.09.2018

Добитникот на наградата за најдобар фудбалер во 2018 година, Лука Модриќ, најмногу поени, вкупно пет, доби и од селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, и капитенот на националниот тим, Горан Пандев.

Модриќ: Мило ми е што Меси гласаше за мене, тој е еден од најдобрите во историјата, жално е...

24Фудбал - 25.09.2018

Лука Модриќ му се заблагодари на Лео Меси за петте бода во изборот за најдобар фудбалер во годината, вели дека го цени гласот на Аргнетинецот кој е еден од најдобрите во историјата По десет години доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо, ново ...

Модриќ со емотивен говор го расплака – Звонимир Бобан (ВИДЕО)

СуперСпорт - 25.09.2018

Вчера се одржа гала-цермонијата на ФИФА за доделување на наградите, а за најдобар играч во светот беше прогласен Лука Модриќ, кој беше подобар од својата конкуренција, односно Кристијано Роналдо и Мохамед Салах.

ВИДЕО: Реал ја откри тактиката на играчите од финалето во ЛШ – Рамос како зборува за фаулите..

Спортклуб - 25.09.2018

Реал Мадрид објави видео од соблекувалните, односно разговор на Карвахал, Модриќ и Рамос околу тактиката за мечот со Ливерпул во финалето од ЛШ. Како што може да се забележи, планот им бил сличен како и против Јувентус една година порано, кога ...

Модриќ пред шест години беше промашување, а сега е на врвот! (ФОТО)

Sport 1 - 25.09.2018

Играчот на Реал Мадрид, Лука Модриќ, вчера ја прекина доминацијата на Лионел Меси и Кристијано Роналдо во изборот за најдобар играч во светот. Хрватскиот капитен и најдобар играч на Светското првенство во Русија ја освои наградата со 29,5% од ...

Видео: Говорот со кој Модриќ го расплака својот идол!

Спортски - 25.09.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ ја прекина доминацијата на Меси и Роналдо и синоќа беше избран за најдобар фудбалер на светот според ФИФА. Модриќ кога ја доби наградата најпрво им се заблагодари на соиграчоте на Реал Мадрид и ...

ФОТО: Колку гласови доби Лука Модриќ? Меси едвај во Топ 5 …

Sport M - 25.09.2018

Вчера вечер, во Лондон, беа доделени наградите на ФИФА за најдобрите во изминатава сезона, а најпрестижната награда за најдобар играч, замина на рацете на Лука Модриќ. Лука Модриќ освои најголем број гласови од селекторите и капитените на ...

Лука Модриќ го расплака својот идол од неговите почетоци

Friday.mk - 25.09.2018

Лука Модриќ конечно ја прекина серијата на Роналдо и Меси кои секоја година освојуваа трофеи за најдобри фудбалери на светот. Тој оваа година е прогласен за најдобар фудбалер на светот и за најдобар играч на последното Светското првенство во Русија.

Хрватите се чудат зошто Крстајиќ и Коларов не гласале за Модриќ

TopSport - 25.09.2018

Хрватите не можат да разберат како од целиот регион само за селекторот и капитенот на Србија, Лука Модриќ, не е најдобар во светот. Модриќ, синоќа, ја доби наградата на ФИФА за играч на годината, а конкуренти му беа Кристијано Роналдо и Мохамед ...

Каталонците не се сложуваат: „Меси е најдобар... и точка!“ (ФОТО)

Sport 1 - 25.09.2018

Вчера беше одржана гала-цермонијата на ФИФА во Лондон, а во изборот за најдобар играч во светот победи Лука Модриќ, кој беше подобар од Кристијано Роналдо и Мохамед Салах. Хрватскиот капитен ја прекина доминацијата на Роналдо и Лионел Меси, која ...

Фото: Најдобрите фудбалери на црвениот тепих со своите поубави половина

Канал5 - 25.09.2018

Лондон синоќа беше центарот на светиот фудбал. Куќата на светиот фудбал синоќа го избра најдобриот светски фудбалер . Престижното признание заслужено заврши во рацете на капитенот на Хрватска, членот на кралскиот Реал Мадрид Лука Модриќ.

Како гласаше Балканот во изборот за најдобар играч во светот

Sport 1 - 25.09.2018

Лука Модриќ синоќа ја освои наградата за најдобар играч во светот, а интересно е да се види како гласаа и останатите земји од регионот, како што се Словенија, Црна Гора, БиХ и Србија, додека ние гласавме токму за победникот.