TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Постапката за одобрување на Спутник V е на чекање

Канал5 - 13.10.2021

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека постапката за одобрување на вакцината Спутник V против ковид-19 за итна употреба е „во тек“ поради нецелосни податоци и законски процедури.

СЗО ЈА ЗАПРЕ ПОСТАПКАТА ЗА СПУТНИК V Не било до вакцината, фалеле документи од Русија

+инфо

СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник В

Либертас

Експерт на СЗО: „Спутник V“ е многу добра вакцина, ќе се одобри до крајот на годината

Република - 13.10.2021

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно ќе ја одобри вакцината против коронавирус „Спутник V“ до крајот на годината, доколку потпишувањето на потребните правни документи биде завршено во наредните денови, вели научниот експерт на СЗО, ...

Експерт на СЗО: „Спутник V“ е многу добра вакцина, ќе се одобри до крајот на годината

Lider

„Спутник В“ е многу добра вакцина, ќе се одобри до крајот на годината, тврдат од СЗО

Zoom

СЗО: Се препорачува дополнителна доза вакцина за лица со ослабен имунитет

Република - 12.10.2021

Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) препорачаа на лицата со умерено и значително ослабен имунитет да им се даде дополнителна доза вакцина против Ковид-19 одобрена од организацијата.