TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО вели дека е „премногу рано“ да се прогласи глобална вонредна состојба за коронавирусот

МКД - 23.01.2020

Коронавирусот во Кина од кој заболеа стотици луѓе сè уште не е глобална здравствена вонредна состојба, соопшти денес Светската здравствена организација, пренесе АП . СЗО ја изнесе својата проценка откако кинеските власти во обид да се спречи ...

Британец бил ставен во карантин поради коронавирусот : Ме одвлекоа доктори во скафандери

Канал5 - 23.01.2020

Британец кој ги добил симптомите на инфекција со коронавирус и кој бил ставен во карантин на почетокот од оваа недела, ракажа како е да се биде во изолација. Крег Дилон од Лондон поминал 12 часа во болница откако се вратил дома од Австралија преку ...

Вухан, една година подоцна: Од центар на светската кошарка, до епицентар на вирус

Точка - 24.01.2020

Кинескиот град Вухан претходните неколку дена е во центарот на светската јавност поради коронавирусот кој веќе однел неколку животи и продолжува да се шири надвор од границите на Кина. Имено, висурот од семејството САРС се појавил минатиот месец во ...

Стејт департментот со предупредување за оние кои патуваат во Кина

Локално - 23.01.2020

Американскиот Стејт департмент денеска повика сите кои патуваат за Кина да бидат особено внимателни поради епидемијата од коронавирусот, јави Гласот на Америка. Во повеќе земји во светот веќе се преземаат мерки за запирање на оваа болест да не се ...

Корона вирусот најверојатно пристигна и во Европа , расте бројот на загинати

Канал5 - 23.01.2020

Кинеските власти во средата го прогласија најголемиот карантин во историјата за да го спречат ширење на новиот коронавирус за кој во моментов нема лек или вакцина. Досега болеста однесе 18 животи, а повеќе од 660 луѓе се заразени .Вистинските бројки ...

СЗО: Сеуште е рано да се прогласи меѓународна вонредна ситуација за корона вирусот

Канал5 - 23.01.2020

Светската здравствена организација по дводневното заседавање, сепак не прогласи вонредна ситуација на меѓународно ниво, заради коронавирусот. Од таму велат дека се уште е рано за такво нешто, како и дека дел од случаите за кои имало индиции дека се ...

Повеќе градови во Кина во изолација, во обид да се спречи ширењето на вирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Градовите во централната кинеска провинција Хубеи преземаат мерки за изолација, во обид да го контролираат ширењето на новиот вирус од кој досега починаа 17 луѓе, а повеќе од 600 се заболени.

СЗО - Прерано е за прогласување вонредна состојба за кинескиот вирус

Р.С.Европа - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека смртоносниот вирус во Кина од кој заболеа стотици луѓе сè уште не е глобална здравствена закана. Организацијата одржуваше итен состанок, откако кинеските власти ставија во карантин неколку градови ...

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Макфакс - 23.01.2020

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина од која заболеја стотици луѓе, се уште не е вонредна глобална здравствена ситуација.

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Ужасни сцени од Кина: Од вирусот паѓаат луѓе по улици

А1 On - 23.01.2020

Новиот вирус за кој официјалнит власти во Кина велат дека усмртил над 20 луѓе има способност да се адаптира и да мутира поради што е тешко да се држи под контрола. Генералиот директор на Кинескиот центар за контрола и превенција од болестите, Гао ...

Три повеќемилионски градови во Кина се во карантин поради заразниот коронавирус

AKO - 23.01.2020

По изолираниот град Вухану во кој почна се’, од денеска кинеските власти забранија влез и излез уште во два града во кои живеат блиску 12 милиони жители. Коронавирусот најверојатно е раширен од локален пазар во градот Вухану каде веќ 26 луѓе ...

Шокантни сцени од пазарот од каде се појавил вирусот: Јадат змии, коали и скорпии, а работат во несанитарни услови

Точка - 23.01.2020

Коронавирусот, кој избил во кинескиот град Вухан, се проширил на неколку други држави, а убил најмалку 25 луѓе. Се смета дека епидемијата започнала на еден рибен пазар кој во меѓувреме е затворен, а целиот град е во карантин.

Втор град во Кина го прекина целиот јавен транспорт поради новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

По кинескиот град Вухан, кој со своите 11 милиони жители е ставен во карантин како жариште на новиот смртоносен коронавирус, и во градот Хуанганг е прекинат целиот јавен превоз. Би-би-си јавува дека кинеските власти донеле одлука и Хуанганг да се ...

Четири лица во Шкотска се тестираат за коронавирусот, сите имаат респираторни проблеми

МКД - 23.01.2020

Министерот за здравство им рече на пратениците дека властите се добро подготвени за да се справат со евентуални случаи. Четири лица во Шкотска се тестираат за новиот коронавирус откако допатувале во земјата од кинески Вухан, според шефот на Одделот ...

Кина воведе карантин во уште два милионски градови

Канал5 - 23.01.2020

Уште два кинески градови презедоа вонредни мерки за да се спречи понатамошното ширење на коронавирусот, што веќе доведе до слични мерки во Вухан, градот од каде започна епидемијата. Железничкиот сообраќај во Хуангганг, град со 7,5 милиони луѓе ...

Стравот од корона-вирусот го претвори Вухан во град на духови

Deutsche Welle - 23.01.2020

Кина посегна во остри мерки за заштита од белодробната болест предизвикана од корона-вирусот - во карантин се ставени милионски градови. Се закануваат ли повеќе од 6000 инфекции? Вухан, метропола со 11 милиони жители, е претворен во забранета зона ...

ШОКАНТНА ГЛЕТКА ОД ПАЗАРОТ ОТКАДЕ И НАСТАНА ВИРУСОТ: Јадат змии, коали и скорпии, и работат во невидена нечистотија

Магазин - 23.01.2020

Коронавирусот, кој изби во кинескиот град Вухан, се рашири и во неколку други држави, при што починаа најмалку 25 лица. Се смета дека епидемијата потекнува од рибниот пазар што во меѓувреме е затворен , а целиот град е во карантин.

Забранетиот град во Кина затворен за туристи поради короно вирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Туристичката атракција Забранет град кој се наоѓа во Пекинг ќе биде затворен за посетители од сабота во обид да се спречи ширењето на новиот короно вирус. Мината година 19 милиони луѓе го посетиле овој дворец кој се наоѓа на листата на светско ...

СЗО: Новиот коронавирус засега нема да биде прогласен за глобална здравствена закана

Курир - 23.01.2020

Комитет за итни случаи при Светската здравствената организација (СЗО) соопшти дека нема да ја прогласи новата епидемија на коронавирус за глобална закана за здравјето, но дека членовите на комисијата ќе се сретнат повторно во случај на натамошно ...

СЗО : Коронавирусот се шири многу полесно од очекувањата

Канал5 - 23.01.2020

Коронавирусот, кој започна да се шири од кинескиот град Вухан, и веќе уби 25 лица, е многу полесно да се пренесе од човек на човек отколку што се очекуваше, вели официјален претставник на Светската здравствена организација.

Научниците го открија изворот на новиот коронавирус од Кина

Нетпрес - 23.01.2020

Научниците спровеле генетска анализа на новиот коронавирус од Кина и го откриваат неговиот најверојатен извор, а резултатите од студијата се објавени во научното списание Journal of Medical Virology.

Кина стави во карантин речиси 20 милиони луѓе поради коронавирусот

Глас на Америка - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) има состанок и денес, со цел да одлучи дали да прогласи генерална вонредна состојба ВАШИНГТОН — Кинеската влада стави во карантин три градови, кои се дом на речиси 20 милиони луѓе, по појавата на смртоносниот ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската нова година поради коронавирусот

24 Вести - 23.01.2020

Властите во кинескиот град Вухан, каде што беше регистриран првиот случај на новиот тип на коронавирус, прогласија карантин, најголем во историјата на земјата. Освен сите летови и железнички линии, властите ги суспендираа јавните автобуси и метрото, ...

СЗО го почна состанокот на кој одлучува за вонредна состојба поради коронавирусот

Канал5 - 23.01.2020

Долги редици во маркетите и испразнети рафтови, е сликата во градот Вухан, кој од синоќа е во целосен карантин. Во епицентарот на корона вирусот, со 11 милиони жители, се поголеми се стравувањата дека градот може да остане без храна.

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

ТВ21 - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Коронавирусот потврден уште во три држави

Опсервер - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Кина ќе стави во карантин над 18 милиони луѓе поради новиот вирус

Сакам да кажам - 23.01.2020

Кинеските власти објавија дека ќе затворат уште два града, во досега невидени обиди да се спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, од кој досега починале најмалку 17 луѓе. Откако денеска беше запрен целиот јавен превоз во Вухан, кој важи за ...

Лондон: Очекуваме ширење на епидемијата на коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска оцени дека бројот на случаи на новиот коронавирус веројатно ќе биде многу поголем од досега потврдените. Сите жртви досега беа од континентална Кина.

Во Кина вирусот те претвора во Папа

Оff.net - 23.01.2020

Во деновите кога целиот свет стравува од можна епидемија на корона вирусот кој се појави во Кина, на аеродромот во Шангај наоѓаат човек со јака треска. Решаваат да го транспортираат до надлежна установа со геслото „што е сигурно, сигурно е.

Две лица со симптоми на корона вирусот примени во болница во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Двајца кинески државјани итно биле примени во болница во Глазгов, Шкотска, кога им биле дијагностицирани симптоми што може да укажуваат дека се заболени од корона вирус, пренесуваат шкотските медиуми.

Страв се шири низ Вухан по блокирањето на пристапот до градот

Телма - 23.01.2020

Чувство на вознемиреност и нервоза се шири во Вухан, откако кинеските власти ги затворија сите приоди кон градот од над 11 милиони жители, во досега незапаметен обид да го спречат ширењето на смртоносниот нов вирус кој инфицираше стотици луѓе и се ...

Смртоносниот вирус пристигна во Европа? Патниците од Кина задржани во карантин во Шкотска! Симптоми како кај корона ...

Точка - 23.01.2020

Британските медиуми пренеле дека најверојатно корона вирусот пристигнал во Велика Британија, бидејќи двајца кинески патници биле сместени во болница во Шкотска со симптоми на грип. Се верува дека неименуваните патници дошле од Вухан, градот од каде ...

СЗО: Корона вирусот се шири многу полесно од очекуваното

Слободен Печат - 23.01.2020

Засега нема докази оти вирусот се шири преку воздух како грипот. Корона вирусот, чиј прв случај беше забележан во кинескиот град Вухан и од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се мислеше, ...

Уште еден кинески град оди во карантин поради коронавирусот: Зошто СЗО не реагира?

360 степени - 23.01.2020

Градот Хуанганг, кој се наоѓа на околу 70 километри од жариштето на коронавирусот, Вухан, е вториот град во Кина кој ќе биде ставен во карантин за да се спречи ширењето на новооткриениот смртоносен вирус.

Апокалиптични сцени: 11 милиони луѓе во карантин, дезинфекција на градот, грабање храна, маски (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Кина го затвори градот Вухан, жариштето на смртоносната зараза, која ја предизвикува нов вид коронавирус. На жителите на 11-милионскиот град не им се препорачува да ја напуштаат територијата на Вухан.

СЗО за коронавирусот: Веќе гледаме ширење на вторатa и третата генерација

Локално - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус

Факултети - 23.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Во Пекинг откажани големите новогодишни собири поради вирусот

Макфакс - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучувајќи ги двата познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот корона вирус, објавија држаните медиуми.

Пекинг ја откажа прославата на кинеската Нова година, стравуваат од корона вирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

„За да ја контролираме епидемијата и да ги заштитиме животите и здравјето на нашите граѓани, нема да дозволиме масовни собири. Затоа е донесена одлуката дека нема да има прослава, како и дека се откажуваат сите поголеми настани“, соопштија властите ...

СЗО го почна состанокот на кој одлучува за вонредна состојба поради коронавирусот

Телма - 23.01.2020

Во седиштето на Светската здравствена организација во Женева почна состанок на експерти на кој ќе се одлучи дали СЗО ќе прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на епидемијата на новиот коронавирус, што се шири од Кина.

Уште еден кинески град во карантин: Бројот на жртви од Корона вирусот се зголеми на 25

Точка - 23.01.2020

Слични мерки кои претходно беа воведени во градот Вухан поради најновиот Корона вирус се воведени во уште еден кинески град - Хуанганг. Во градот со шест милиони жители е стопиран автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните содржини како ...

Пекинг ги откажа новогодишните собири поради смртоносниот вирус

Локално - 23.01.2020

Кинескиот главен град во Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучително и два добро познати новогодишни саеми, бидејќи властите се обидуваат да го спречат ширењето на смртоносниот коронавирус, јавуваат државните медиуми.

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Макфакс - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментов нема лек или вакцина . Властите воведоа ограничувања за патувања во и надвор од дури три големи градови во ...

Под набљудување 16 лица во САД кои биле во контакт со носител на корна вирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата смртност, откако за малку повеќе од еден ден дојде до драматично, речиси двојно, зголемување на смртните случаи, од девет на 17 лица.

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 17 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

Во Пекинг откажани големи новогодишни собири: Властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на Корона вирусот!

Точка - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг откажал големи јавни настани, вклучувајќи два познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот Корона вирус, објавиле државните медиуми.

Кина го запечати градот каде што се појави коронавирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Кина го стави градот каде што се појави смртоносниот коронавирус во карантин. Станува збор за драстичен чекор со цел да се спречи ширењето на заразната болест од која досега починале 17 луѓе, додека неколку стотици се заразени.

Паника во Вухан, се празнат продавници и бензински, жителите се кријат дома (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Жителите на Вухан ги обзеде паника откако властите го затворија овој кинески град, кој е во центарот на епидемијата на новиот коронавирус, забранувајќи ги сите начини на превоз и советувајќи ги луѓето да не заминуваат, освен ако не станува збор за ...