TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На американските корисници од овој викенд треба да им бидат забранети апликациите TikTok и WeChat

Иновативност - 18.09.2020

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп од викендов на американските корисници ќе им забрани да ги користат апликациите TikTok и WeChat, затоа што официјално стапуваат на сила наредбите на Трамп за забрана на двете платформи во ...

Од недела две кинески мобилни апликации забранети во САД

Нетпрес - 18.09.2020

Американското министерство за трговија во петокот соопшти дека во недела во САД стапува на сила забраната за преземање на кинеските апликации за допишување и трансфер на пари и за видео материјали WeChat и TikTok, наведувајќи ја како причина за тоа ...

САД официјално ги забранија TikTok и WeChat

USB - 18.09.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, одлучи да преземе радикален потег против кинеските апликации. Министерството за трговија на САД објави дека од недела ќе ги забрани бизнис-трансакциите помеѓу САД и апликациите TikTok и WeChat.

YouTube ја пушти првата бета верзија од нивниот TikTok конкурент YouTube Shorts

Smartportal - 18.09.2020

YouTube Shorts првично им е достапен на корисниците во Индија, по што постепено ќе биде пуштан во остатокот од светот Популарноста на TikTok е толку голема што се очекува да многу други компании ќе се обидат да извадат свој конкурент.

YouTube ја пушти првата бета верзија од нивниот TikTok конкурент YouTube Shorts

Скопје24 - 18.09.2020

Популарноста на TikTok е толку голема што се очекува да многу други компании ќе се обидат да извадат свој конкурент. Покрај тоа што Instagram е мрежа на која се објавуваат голем број на TikTok видеа, па затоа имаше логика за пуштањето на Instagram ...