TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот на над 40 степени

Н.Македонија - 29.07.2021

Македонија деновиве е зафатена од топлотен бран со температури што ќе го надминуваат 40-от степен. Од четврток, па до недела времето ќе биде многу топло со натпросечни температури дури и за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ...

Трудниците и постарите да не одат на работа, негувателките да не ги изнесуваат децата надвор од 11 до 17 часот

Алсат-М

Пеколни температури до крајот на неделата

Канал5

Топлотен бран во следните денови – Македонија влезе во портокалова фаза

Скопје24

Македонија влегува во портокалова фаза, температури ќе се искачат над 40 степени целзиусови

Алфа

Наредните денови се очекуваат пеколни горештини на Балканот, температури до 45 степени Целзиусови

Точка

Топлотен бран го нокаутира Балканот, доаѓа облак сахарска прашина

Кајгана

Фактор Слободен Печат Радио МОФ +инфо МКД Press24 Кумановски м. Факултети

Препораки на Владата за заштита од топлото време

Р.С.Европа - 29.07.2021

Македонската влада донесе препораки за заштита од топлото време, бидејќи неколку региони од денеска до недела се наоѓаат во топлотната портокалова фаза. Според препораките, се ослободуваат од работните обврски најранливите групи на населението, како ...

Живот на 40 степени, топлотна портокалова фаза, препораки за заштита од топлото време

МКД

Владини препораки за топлотниот бран

Нова ТВ

Од денес земјата во портокалова фаза – донесени препораки, некои лица ќе се ослободат од работа

4NEWS

Македонија од утре под топлотен бран - работодавачите добија препорака да ги ослободат најранливите групи од работа

Сител

Градежните работници секојдневно изложени на жештините што ја зафатија земјава

Алсат-М

ПО НАЈАВАТА ЗА ТОПЛОТЕН БРАН: Донесени нови мерки, овие лица се ослободуваат од работа од утре

Курир

Нетпрес Либертас 24Инфо Опсервер Независен Н.Македонија 360 степени Нова ТВ

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

Независен - 29.07.2021

Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени од високи температури во портокалова фаза.

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

Бизнис Вести

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

Слободен Печат

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

24Инфо

Македонија во портокалова фаза поради високи температури, од денеска нови мерки

Курир

Трудниците и постарите да не одат на работа, негователките да не ги изнесуваат децата надвор од 11 до 17 часот

360 степени

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

Опсервер

Press24 Кајгана Нетпрес ММС Lider +инфо 24 Вести Сител

Фотографија на денот: Топлотен бран

Deutsche Welle - 29.07.2021

Сонцето пржи, сокријте се под сенка! Северна Македонија од денеска е во т.н. портокалова фаза, со температури до 41 степен. Поради топлотниот бран, Владата објави препораки, меѓу кои и ослободување од работните обврски на најранливите групи на ...

Метео аларм, од утре портокалова фаза

24 Вести

Топлотен бран во следните денови – Македонија влезе во портокалова фаза

Телма

Македонија од утре во портокалова фаза

Канал5

Владата со препорака приватниот сектор да ги заштити работниците од топлотниот бран, трудниците и лицата над 60 години да бидат ослободени од работа

еМагазин

Од денес температури над 40 степени, бремените жени ослободени од работа, работниците не треба да бидат на отворено од 11 до 17 часот

Сакам да кажам

Портокалов метео-аларм, Владата со препораки за заштита

OhridNews

Lider Скопје24 Академик Zoom

МТСП повикува на почитување на заштитните мерки од топлотен бран во градинките, Центрите за социјална работа и Црвениот ...

Кумановски м. - 28.07.2021

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за здравство, за заштита ...

МТСП ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за здравство, за заштита на здравјето

24Инфо

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето од топлите бранови

Нова ТВ

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови

Слободен Печат

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови

Бизнис Вести

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови

Сител

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови

Телма

Либертас Независен Опсервер Бриф +инфо ММС Алсат-М МКД