TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЦБ на Косово со тримесечен план за укинување на динарот, Курти вели не можеме да ја промениме одлуката

Слободен Печат - 12.02.2024

Централната банка на Косово објави нов план за имплементација на одлуката за укинување на користењето на српскиот динар за готовинско плаќање, според кој преодната фаза за имплементација на новата регулатива, која стапи во сила на 1 февруари, ќе ...

Централната банка на Косово објави тримесечен план за укинување на плаќањето со динари

Бриф

Србите во Северна Митровица протестираа против забраната на динарот

24 Вести

Курти: Не можеме да ја промениме одлуката за српскиот динар

Р.С.Европа

Србите во Северна Митровица протестираат против забраната на динарот

Р.С.Европа

ВИДЕО | Масовен протест во Косовска Митровица против забраната на динарот

Слободен Печат

Србите во Северна Митровица протестираат против забраната на динарот

Република

Бизнис Вести Рацин Сител Фактор Фактор

Мирен протест на Србите од Косово

А1 On - 12.02.2024

Србите од Косово денеска напладне во Северна Митровица одржаа голем јавен протестен состанок на кој сакаат да го свртат вниманието на целиот свет и на меѓународната заедница на нивната лишена положба, особено поради одлуката на Приштина и премиерот ...

Протест на косовските Срби во Северна Митровица против забраната на динарот

Бизнис Вести

Масовен протест на Србите во Косовска Митровица: Светот нека ги види нашите маки

Република

Протест на косовските Срби во Северна Митровица против забраната на динарот

Слободен Печат

Протест на косовските Срби против забраната на динарот

Курир

Протест на косовските Срби во Северна Митровица против забраната на динарот

Сител

Протест на косовските Срби против забраната на динарот

Lider

Press24 24Инфо Либертас Канал5 Н.Македонија Република Бриф Денешен

(Видео) Протест на Србите во Косово: „Властите во Приштина да овозможат динарски исплати од Белград“

Макфакс - 12.02.2024

Во северниот дел на Косовска Митровица, Србите протестираа и побараа од косовските власти да овозможат исплата на пензиите и другите надоместоци во динари. Беше оценето дека одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) со која тоа е невозможно е ...

(Видео) Протест на Србите во Косово: „Властите во Приштина да овозможат динарски исплати од Белград“

Опсервер

(Видео) Србите во Косово бараат Приштина да овозможи динарски исплати на пензиите од Белград

24Инфо

„НЕ МУ ЈА ДАВАМ ПЕНЗИЈАТА НА КУРТИ“: Протест на Србите во Косовска Митровица

Вечер Прес

Протест на Србите во Косово: „Властите во Приштина да овозможат динарски исплати од Белград“

Точка

Протест на Србите во Косово: „Властите во Приштина да овозможат динарски исплати од Белград“

Centar

Албански медиуми: Србите во Северна Митровица протестираат за динарот; про-воени графити на северот на Косово; ...

CivilMedia - 12.02.2024

Граѓаните од српско етничко потекло заедно со Српска Листа денеска на пладне ќе протестираат против регулативата на Централната банка на Косово за прекин на оптекот на динарот во земјата. На северот на Косово се појавија графити „Кад се војска на ...

(ПРЕГЛЕД НА ЦИВИЛ) Албански медиуми: Србите во Северна Митровица протестираат за динарот; про-воени графити на северот на Косово; Албанците највеќе му веруваат на СПАК

Нова ТВ

(ПРЕГЛЕД НА ЦИВИЛ) Албански медиуми: Србите во Северна Митровица протестираат за динарот; про-воени графити на северот на Косово; Албанците највеќе му веруваат на СПАК

Frontline

Албански медиуми: Србите во Северна Митровица протестираат за динарот; про-воени графити на северот на Косово; Албанците највеќе му веруваат на СПАК

Рацин