TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американците полудеа по руската апликација – половина милион нови корисници за 4 дена

Слободен Печат - 13.01.2021

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Телеграм за само 4 дена, од минатата среда до неделата, по гасењето на налогот на Доналд Трамп на Твитер и отстранувањето на апликацијата Парлер.

Signal и Telegram нагло станаа популарни по непопуларните најави на WhatsApp

USB - 13.01.2021

Многу корисници на апликацијата WhatsApp се одлучија да ги избришат своите профили, а најмногу „благодарение“ на новите правила за податоците кои ги донесе Facebook. Да потсетиме, WhatsApp пред неколку дена ги извести корисниците дека наскоро ќе ...

550.000 нови корисници за само 4 дена: Луѓето „полудеа“ по руската апликација

Точка - 13.01.2021

„Телеграм“ за кратко време стана втора најбарана апликација во САД, а во последните 72 часа добила дури 25 милиони нови корисници. Повеќе од половина од Американците ја презеле руската апликација „Телеграм“ за само четири денови, од минатата среда ...

25 милиони нови корисници на Телеграм за само 72 часа

Оff.net - 13.01.2021

И покрај тоа што Сигнал благодарејќи на објавата на Маск го собра кајмакот, актуелниот егзодус на луѓе од Вотсап за само три дена донесе 25 милиони нови корисници на Телеграм. Во 2020 апликацијата имаше просек од околу 1,5 милиони нови корисници на ...

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Кајгана - 13.01.2021

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Telegram за само четири дена, од минатата среда до неделата, по отстранувањето на апликацијата Parler. Telegram со тоа стана втора најбарана апликација во САД, затоа што ...

„WhatsApp“ си даде автогол: Конкуренцијата „цвета“ поради новите правила

Денар - 13.01.2021

Многу корисници на апликацијата „WhatsApp“ се одлучија да ги избришат своите профили, а најмногу „благодарение“ на новите правила за податоците кои ги донесе „Facebook“. Потсетуваме, „WhatsApp“ пред неколку дена ги извести корисниците за тоа дека ...

Руски „Телеграм“ втора најбарана апликација во САД

Локално - 13.01.2021

„Телеграм“, социјалната мрежа и услугата за безбедно испраќање пораки, кои потекнуваат од Русија, била преземена 545.000 пати во периодот помеѓу среда, 6 јануари и недела, 9 јануари, трипати повеќе отколку во истиот период минатата недела, пренесува ...

WhatsApp си даде автогол: Конкуренцијата процуте поради новите правила

Кумановски м. - 13.01.2021

Многу корисници на WhatsApp одлучија да ги избришат своите профили, најмногу „благодарение“ на новите правила за податоци донесени од Facebook. Да потсетиме, WhatsApp ги информираше корисниците пред неколку дена за тоа дека наскоро ќе има промена во ...

550.000 нови корисници за само 4 дена: Американците „полудеа“ по руската апликација

Press24 - 13.01.2021

„Телеграм“ за кратко време стана втора најбарана апликација во САД, а во последните 72 часа добила дури 25 милиони нови корисници. Повеќе од половина од Американците ја презеле руската апликација „Телеграм“ за само четири денови, од минатата среда ...

Апликацијата „Signal“ доби над 810.000 нови корисници кои „побегнаа“ од „WhatsApp“

Слободен Печат - 12.01.2021

Бројот на нови корисници на апликацијата за пораки „Signal“ нагло се зголеми во последните денови, откако „WhatsApp“ ја ажурираше политиката за приватност на податоците. Во неделата, апликацијата „Signal“ била инсталирана од околу 810.000 луѓе ширум ...

Преземањата на Signal скокнаа за 4.200 oтсто откако WhatsApp објави дека ќе ги натера корисниците да споделуваат лични ...

Фактор - 12.01.2021

Ривалите на WhatsApp добија огромен поттик откако апликацијата за пораки објави дека ќе ги натера корисниците да споделат некои лични податоци со нејзината матична компанија Фејсбук. WhatsApp им соопшти на корисниците дека ќе мораат да се согласат ...

Турција ги истражува Facebook и WhatsApp за собирање лични податоци

Акцент - 12.01.2021

Во понеделникот, турските регулатори започнаа истрага за гигантот на социјалните медиуми Фејсбук и неговата апликација за месинџер WhatsApp за собирање кориснички податоци од апликацијата.