TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Овие ексклузивни карактеристики доаѓаат на iPhone 16

USB - 20.11.2023

Новите извештаи сугерираат дека серијата iPhone 16 ќе пристигне следната година со ексклузивни функции за генеративна вештачка интелигенција. Извештајот на аналитичарот Марк Гурман сугерира дека Apple полека ја развива верзијата на софтверот iOS 18 ...

„Халуцинира“ е Збор на годината според речникот на Кембриџ

Радио МОФ - 20.11.2023

Речникот „Кембриџ“ го избра „Халуцинира“ за Збор на годината 2023 – глагол кој годинава се здоби со дополнително значење. Оригиналната дефиниција на избраниот збор значи „ да гледаш, слушаш, чувствуваш или мирисаш“ нешто што не постои, најчесто ...

Гејтс најави нова ера на вештачката интелигенција: Како ВИ агентите ќе го променат начинот на кој живеат луѓето?

Слободен Печат - 20.11.2023

Милијардерот Бил Гејтс замислува иднина во која луѓето ќе имаат ВИ агенти, кои би биле тип на софтвер кој ќе може да обработува и да одговори на природниот јазик и да исполнува различни задачи.

YouTube развива алатка за клонирање на гласовите на познати личности

Иновативност - 20.11.2023

Видео платформата YouTube неодамна најави нов потфат во примената на вештачката интелигенција во сферата на музиката, лансирајќи две експериментални алатки: Dream Track и Music AI . Овие функции, развиени во соработка со Google DeepMind , веројатно ...

Германија, Франција и Италија постигнаа договор како да ја регулираат вештачката интелигенција

Пари - 20.11.2023

Франција, Германија и Италија постигнаа договор за тоа како треба да се регулира вештачката интелигенција, се наведува во заедничкиот труд што го видел Ројтерс, а кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво.

Препознавате ли кој е кој? Лицата што ги создаде вештачката интелигенција повеќе личат на луѓе од вистински луѓе/ФОТО

Вечер Прес - 20.11.2023

Вештачката интелигенција (АИ) сега е толку софистицирана што не можеме да разликуваме лажни лица на фотографии од вистински луѓе, предупредува новата студија од Австралискиот национален универзитет (ANU) во Канбера објавена во списанието ...

Франција, Германија и Италија заеднички ќе ја регулираат вештачката интелигенција

Фокус - 19.11.2023

Франција, Германија и Италија постигнаа договор за заедничко регулирање на вештачката интелигенција (ВИ), покажува заеднички документ до кој дојде Ројтерс, а кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво.

Скарлет Јохансон ги тужеше развивачите на вештачка интелигенција

USB - 19.11.2023

Актерката Скарлет Јохансон поднесе тужба против развивач на апликација за вештачка интелигенција поради користење на нејзината сличност во реклама без дозвола. Како што објави Variety , нејзиниот глас во траење од 22 секунди промовирал AI editor ...

„Доаѓа најголемата револуција“: Бил Гејтс го опишува следниот ден на вештачката интелигенција

Во Центар - 19.11.2023

Вештачката интелегенција целосно го менувам начинот на кој ги користиме компјутерите“, вели 68-годишниот основач на Мајкрософт, кој останува активен на полето на идеи за сегашноста и иднината на технологијата.

Три земји постигнаа договор за регулирање на вештачката интелигенција

Порта - 19.11.2023

Германија, Франција и Италија постигнаа договор за тоа како треба да се регулира вештачката интелигенција во иднина, се вели во заеднички документ, кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво.

Зошто вештачката интелигенција никогаш нема да постигне свесност?

Факултети - 19.11.2023

Психологот Мич Аблет, кој долго време практикува медитација, неодамна напиша текст за вештачката интелигенција и можноста оваа технологија да стане свесна. Вештачката интелигенција веќе ги заменува луѓето во многу професии, а доколку таа може да ...

5 знаци дека некој е исклучително интелигентен! Дали сте меѓу нив?

Во Центар - 18.11.2023

Интелигенцијата е способност да се справите со новите ситуации. Тоа е најчестата дефиниција за оваа човечка способност. Самиот збор доаѓа од латинскиот збор „intelligere“ што значи да се разбере или да се сфати, но идентификувањето на поединци со ...

Бил Гејтс за ВИ: Доаѓа најголемата револуција

МКД - 19.11.2023

За извршување на која било задача на компјутер, треба да му кажете на вашиот уред која апликација да ја користи. Во следните пет години, тоа целосно ќе се промени. Нема да треба да користите различни апликации за различни задачи.

„Доаѓа најголемата револуција“: Бил Гејтс го опишува следниот ден на вештачката интелигенција

Zoom - 19.11.2023

Вештачката интелегенција целосно го менувам начинот на кој ги користиме компјутерите“, вели 68-годишниот основач на Мајкрософт, кој останува активен на полето на идеи за сегашноста и иднината на технологијата.

Бил Гејтс за вештачката интелигенција: Доаѓа најголемата револуција

Канал5 - 19.11.2023

Вештачката интелегенција целосно го менувам начинот на кој ги користиме компјутерите“, вели 68-годишниот основач на Мајкрософт, кој останува активен на полето на идеи за сегашноста и иднината на технологијата.

Германија, Франција и Италија договорија заеднички регулативи за вештачката интелигенција

Канал5 - 19.11.2023

Франција, Германија и Италија постигнаа договор за заедничко регулирање на вештачката интелигенција (ВИ), покажува заедничкиот документ до кој дојде Ројтерс, а кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво.

„Доаѓа најголемата револуција“: Бил Гејтс го опишува „The next day“ на вештачката интелигенција

MakPress - 19.11.2023

Вештачката интелегенција целосно го менувам начинот на кој ги користиме компјутерите“, вели 68-годишниот основач на Мајкрософт, кој останува активен на полето на идеи за сегашноста и иднината на технологијата.