TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Свети Трифун“ – ден на лозарите

24 Вести - 14.02.2018

Новата лозарска сезона започна со старите проблеми, неисплатените пари за предаденото грозје. Лозарите од Тикевишијата денеска симболично ги закроија лозјата, оти дождливото време не им дозволи да влезат меѓу лозовите насади.

ФОТО Заев и Иванов си наздравија во Кавадарци: Сите се согласивме дека нашите вина се најубави

Фокус - 14.02.2018

Денес по повод празникот Свети Трифун, премиерот Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски беа гости во Неготино, на свечената манифестација, каде се одржа чинот со закројување на виновата лоза.

ФОТО: Кавадарци со богата програма го одбележа големиот празник Св. Трифун

Курир - 14.02.2018

Денес во Тиквешијата на големо се празнува големиот празник св.Трифун. Во Кавадарци оваа година прославата за овој празник беше организирана на високо ниво со богата програма и многу гости.

Се слави св.Трифун

Тера - 14.02.2018

Секоја година на 14 февруари православните христијани го слават свети Трифун. Се верува дека свети Трифун е чувар на лозјата и гостилниците, но и на брачната љубов и верност. На 14 февруари винарите првпат одат на лозјата во новата календарска ...

Закроена виновата лоза- надеж за плодна година и добро вино

МРТ - 14.02.2018

Се празнува Свети Трифун, заштитникот на лозарите. Државниот врв во Тиквешијата на традиционално закројување на винова лоза. Надлежните најавија повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството...

Свети Валентин- светла точка за заљубените и трговците

МРТ - 14.02.2018

Буќет цвеќиња и плишани мечиња. Свети Валентин- светла точка за заљубените и трговците. За едните- можност за добра заработка, за другите повод за повеќе љубов. Присвоениот празник омилен меѓу младите. Повозрасните верни на чашата вино...

Денес се е во знакот на црвената боја

ТВМ - 14.02.2018

Денес се слават Св.Трифун и Св.Валентин и се е во знакот на црвената боја. Со црвено вино и црвени срцa се одбележуваат овие два празници од кои едниот е православен, а другиот католички. Некои граѓани го слават едниот, некои другиот, некои наоѓаат ...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Макфакс - 14.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

(Фото) Вакво нешто во времето на Груевски не можеше ни да се замисли: премиерот Заев, градоначалникот Јанчев и ...

Sky - 14.02.2018

– Здравица за св.Трифун. Со желби за успешна и плодна година. За многу години празникот, напиша градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев на својата фејсбук страница, објавувајќи фотографија од денешната посета на премиерот Зоран Заев и ...

Најдоброто од Твитер: Св. Трифун или Валентајн?

Кајгана - 14.02.2018

Без разлика дали денеска ќе го славите Св. Трифун или Валентајн, твитерџиите секогаш имаат досетливи и скокотливи коментари за кој празник треба да се одбележува. Трифун или Валентајн? Вино или чоколади? Или ...

Св.Трифун или Св. Валентин, прашање е сега!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Додека православните верници го прославуваат заштитникот на лозјата и овошките, Св. Трифун, католиците денеска го слават Св. Валентин, заштитникот на вљубените. На Св. Трифун, согласно обичаите и традицијата, се попрскуваат лозјата со светена вода и ...

Во Илинден ќе се одбележи празникот Свети Трифун...

Н.Македонија - 14.02.2018

Во Илинден ќе се одбележи празникот Свети Трифун Денес по повод верскиот празник Свети Трифун, традиционално ќе се одржи закројување на лозјата во населеното место Ајватовци во општината Илинден.

Најдоброто од Твитер - Свети Трифун или Валентин (фото)

Press24 - 14.02.2018

Секоја година на 14 февруари истата дилема, дали Свети Трифун или Свети Валентин? И оваа година шегите и интересните твитови не изостанаа. Еве неколку од нив, кои ги споделија досетливи луѓе на социјалната мрежа ...

Лозарите го празнуваат Св. Трифун, вљубените Св. Валентин

24 Вести - 14.02.2018

Со закројување на лозите почна празнувањето на Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата ...

Кој празник повеќе го празнуваме: Свети Трифун или Свети Валентин?

Фактор - 14.02.2018

Двата светители, кои живееле во исто време, со појавата на западната мода, повторно по 18 века се обединети и во православниот свет се слават во ист ден, кога луѓето љубовта ја чествуваат со убаво вино.

„Свети Трифун“ одбележан во земјоделското училиште „Киро Бурназ“

Kumanovo News - 14.02.2018

„Сакам да го честитам празникот Свети Трифун. Заедно со менаџерскиот тим на училиштето го закроивме лозјето, со надеж дека ова ќе биде просперитена и бериќетна година. На сите млади кои го прославуваат денот на љубовта им го честитам празникот ...

Свети Трифун, Свети Валентин или Ден на вљубените: Како да го прославите 14-ти февруари?

Кафе пауза - 14.02.2018

14-ти февруари е денот кога се прославува Свети Трифун во православието, Свети Валентин во римкотилицизмот, а индустријата пак го слави Денот на вљубените. Сигурно се прашувате дали на овој ден треба да му оддадете почит на Свети Трифун или свети ...

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Курир - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Неколку занимливости за Свети Трифун, славата на лозарите и гостилниците

МакМода - 14.02.2018

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници.

Се празнува Св.Трифун – традиционално закројување на лозјата

Денар - 14.02.2018

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски.

Лоза ќе се закројува во Кучково и Ајватовци – приградските општини традиционално го одбележуваат Св.Трифун

Скопје инфо - 14.02.2018

Денеска е Свети Труфун, денот кога се закројуваат лозјата. Приградските скопски општини секоја година традиционално и во организација на црковните одбори го одбележуваат овој верски празник, а централната манифестација и оваа година се очекува да се ...

Заев и Николовски на закројување на лозја во Тиквешијата

Сител - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Свети Трифун и Свети Валентин - ден на виното и љубовта

Скопје инфо - 14.02.2018

На 14 февруари, според новиот календар, или први февруари, според стариот, кој се уште е во официјална употреба во Македонската православна црква, верниците го празнуваат светиот маченик Трифун.

Имиња во чест на виното и љубовта: Во Македонија 11 девојчиња крстени Љубов, а 206 момчиња Трифун

еМагазин - 14.02.2018

Македонските граѓани денеска ги слават Свети Трифун како ден на виното, и Свети Валентајн како ден на љубовта. Интересно е што, кај голем број македонски семејства овие празници имаат големо значење, а најдобар показател за тоа е што во текот на ...

Традиционално закројување на лозовите насади

Канал5 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Св. маченик Трифун ли или Св. Валентин?

Локално - 14.02.2018

Од верските календари ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 февруари. Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија.

ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Курир - 13.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Го празнуваме Свети Трифун - направете го ова за да ве следи среќа

Press24 - 13.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Недела на традицијата ,,Свети Трифун 2018,, – Демир Капија

iPortal - 13.02.2018

14.Февруари 2018 од 10:00 до 16:00 Плоштад Демир капија. По 8 пат оваа година централната прослава на Свети Трифун ќе се одвива во Демир капија. За забава на посетителите ќе се погрижат Brass Brothers, Ефто Пупиновски, Андријана Алачки, Ориентал ...

Виц: Свети Валентин и Свети Трифун

Таратур - 13.02.2018

Сопругата на мажот: Срце, утре е 14 февруари. Каде ќе ме носиш? На лозје, срце. ...

Фото: Кавадарци со богата програма го одбележа големиот празник Св. Трифун

Press24 - 14.02.2018

Денес во Тиквешијата на големо се празнува големиот празник св.Трифун. Во Кавадарци оваа година прославата за овој празник беше организирана на високо ниво со богата програма и многу гости.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Вечер - 14.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Свети Трифун или Свети Валентин, кој празник повеќе се празнува и како?

Press24 - 14.02.2018

Во голем број земји во светот на 14-ти февруари се празнува свети Трифун или свети Валентин, но во последно време на овој ден најчесто се прославуваат двата празника истовремено. Иако свети Трифун и свети Валентин се прилично познати и ...

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Сител - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Заев на закројување на лозјето во Тиквешијата - средба со земјоделци и градоначалниците

Press24 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Традиционално закројување на виновите лози за Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Свети Трифун – заштитникот на лозарите

Press24 - 14.02.2018

Денеска е Свети маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

ХИТОТ КОЈ НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАБОРАВИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Маркукуле - 14.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Денес е св.Трифун: Направете го ова за да ве следи среќа цела година

Пулс24 - 14.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Курир - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци. На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци ...

Кој празник повеќе го празнуваме: Свети Трифун или Свети Валентин?

Шеталиште - 14.02.2018

Двата светители, кои живееле во исто време, со појавата на западната мода, повторно по 18 века се обединети и во православниот свет се слават во ист ден, кога луѓето љубовта ја чествуваат со убаво вино.

Денеска е Св. Трифун, ова се обичаите

Нетпрес - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Денеска е Свети Трифун: На овој ден се закројуваат лозовите насади

Сител - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Св. маченик Трифун, заштитник на градинарите и лозарите

Курир - 14.02.2018

Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Скопје24 - 14.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Канал5 - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци. На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци ...

Обичаи кои луѓето низ Македонија ги прават по повод големиот празник Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Традиционално закројување на лозовите насади

А1 On - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска се празнува Свети Трифун – заштитник на лозарите, за многу години

Маркукуле - 14.02.2018

Денеска е Свети маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

А1 On - 14.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.