TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнисмените од Влада бараат финансиска помош, не нови кредити, експертите велат мерките се коректни но имаат доста ...

Денар - 09.04.2020

Власта со контра удар до угостителите. Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека од Угостителската комора излегле со паушална анализа и имаат намера да предизвикаат паника во јавноста и во приватниот сектор.

Угостителите до Бектеши: Лесно е да се каже помошта е добра и ќе заврши работа, а многу е тешко во реалноста истото да ...

Курир - 08.04.2020

Никој не сака да ги отпушти вработените, и да не продуцира приход како фирма, вработените знаат во каква ситуација сме, лесно е да се каже помошта е добра и ќе заврши работа, а многу е тешко во реалноста истото да се спроведе, истакна Анѓеловски од ...

Бектеши дрско контра Групацијата на угостители: Мерките биле доволни и важеле за сите

Курир - 08.04.2020

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма телевизија, дебата помеѓу Мартин Анѓеловски од Групацијата за угостителство и министерот за економија Бектеши Анѓеловски истакна дека не е лажна бројката на отпуштени работници, тоа се податоците со коишто ...

Ќе се формира фонд за туризам за помош на секторот по завршување на кризата

+инфо - 08.04.2020

Државата во наредните денови ќе формира фонд за туризам кој ќе работи во рамки на Министерството за економија и ќе има над два милиони евра на располагање за да им излезе во пресрет на угостителите, хотелиерите и туристичките агенции за надминување ...

Бектеши: Моментално стоиме одлично со снабдувањето на основите производи кои се потребни, нема основ за паника

Слободен Печат - 08.04.2020

Владата на Република Северна Македонија ги информираше граѓаните и медиумите за сите детали поврзани со новите рестрикции на движењето на граѓаните на ниво на целата територија, кои почнаа да важат од денеска во 16 часот попладне.

Дел од угостителите се огласија на социјалните мрежи: Нема да ги отпуштиме вработените

24 Вести - 08.04.2020

Најавите за отпуштање на работници во угостителството се уцена и ширење паника, вели министерот за економија Бектеши, откако угостителите вчера јавно кажаа дека дале отказ на близу 15.000 работници, а трендот на отпуштање ќе продолжи и понатаму, ...

Бектеши: Најавите за отпуштање на работници се уцена и ширење паника

Алсат-М - 08.04.2020

Поплаките на угостителите и бизнисмените од малите и микро претпријатија за владата се само ширење паника и класична уцена. Вака министерот за економија Крешник Бектеши ги коментира негодувањата на дел од бизнис секторот во земјава за понудените ...

Угостителите и министерот за економија во вербална војна

Телма - 08.04.2020

Угостителите и министерот за економија влегоа во вербална војна. Тие тврдат дека 15 илјади вработени во угостителскиот сектор се веќе отпуштени поради пандемијата, Бектеши негира. Изјавија и дека илјадници угостители ги одбиваат владините мерки како ...

Бектеши контра угостителите - ВМРО-ДПМНЕ со 8 предлог мерки за нив

Сител - 08.04.2020

Министерот Бектеши контра угостителите. Тврди дека не се точни нивните тврдења дека не им требаат владините мерки за поддршка затоа што ќе ги отпуштат работниците. Бектеши вели дека за мерките на Владата има голем интерес и затоа фондот на средстна ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог мерки за помош на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Субвенции за платите, ослободување од кирии и давачки кон државата се дел од мерките кои ги предлага ВМРО ДПМНЕ до Владата. За да му се помогне на угостителскиот сектор кој што е најпогоден од коронакризата и каде околу 30 илјади вработени се во ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките

Канал5 - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши контра угостителите. Вели дека не е време за уцени и сите мора да го понесат товарот од кризата. Откако угостителите вчера јавно кажаа оти нема да ги користат мерките од Владата бидејќи се селективни и ...

Нелоски: Предлагаме осум мерки за решение на проблемите на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата, која и онака беше слаба и не втурна во економска криза.

Бектеши: Неточни се бројките на комората, голем е интересот на угостителите за бескаматни кредити

МКД - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес- конференција во Владата ги демантираше информациите на туристичко - угостителската комора при Сојузот на стопанско комори кои што беа презентирани вчера.

Угостителите бараат вистинска помош, Владата ги обвинува за уцени

Нетпрес - 08.04.2020

Над 30 илјади работни места во угостителскиот сектор се под закана поради коронакризата. Угостителите велат принудени се да ги отпуштат вработени бидејќи не се во можност да им исплатат плати и да ги подмират давачките кон државата.

ВМРО-ДПМНЕ со свои мерки за угостителите: Прифатете ги за да спасиме работни места

360 степени - 08.04.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција уште еднаш обвини дека владините мерки за справување со економските последици од коронавирусот нема да дадат ефект. Велат бројот на отказни решенија расте и тврдат дека 160 000 отпуштени граѓани се ...

Бектеши до угостителите: Не е време за уцени и нереални бројки за отпуштени работници (ВИДЕО)

360 степени - 08.04.2020

Ова не е време за уцени, многу е јасно дека сите по нешто ќе изгубиме во оваа криза. Работниците од платата, а угостителите од профитот. Државата исто ќе има големи загуби, но важно е сите да го пребродиме ова заеднички.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

24 Вести - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: угостителите да не уценуваат, да ги искористат мерките

Алфа - 08.04.2020

Наместо помош, добија обвинувања. Откако вчера угостителите алармираа дека поради финансиски проблеми отпуштиле 15 илјади работници за неполн месец, министерот за економија ги демантира. Информацијата не била точна, а нивните анализи ги оквалификува ...

Бектеши: Ова не е време за уцени, јасно е дека сите по нешто ќе изгубиме од оваа криза!

Фокус - 08.04.2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, уште 8 милиони евра за поддршка

Независен - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши денес на прес конференција ги оцени како невистинити бројките кои вчера ги кажа претставникот на Угостителско- туристичката комора при Сојузот на стопански комори дека без работа ќе останат 15 илјади вработени ...

Бектеши до угостителите: Не е време за уцени, опфатени сте со првиот и вториот пакет економски мерки, ама не плаќавте ...

+инфо - 08.04.2020

Не е време за уцени, јасно е дека сите ќе изгубиме по нешто во оваа криза. Работниците нешто од нивната платата, угостителите дел од профитот, а ќе изгуби и државата и нејзините институции. Но важно е сите да го пребродиме овој период.

Бектеши: Не е точно дека се отпуштени 15.000 работници, угостителите веќе ги користат мерките од Владата

Вечер - 08.04.2020

Укажувањата на угостителите дека не ги користат мерките од Владата за помош на овој сектор не се точни, бидејќи од Развојната банка добивме информации дека постои голем интерес на компаниите од овој сектор за користење на бескаматните кредити, ...

Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши (во живо)

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – ВО ЖИВО – Прес-конференција на министерот за економија, Крешник ...

(Видео) Прес на министерот за економија Бектеши

Независен - 19.05.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши, утре (вторник) со почеток во 10 часот, ќе одржи прес-конференција. Проследете ја во ...

Бектеши влезе во војна со угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци, инспекциите ќе продолжат

Фактор - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши влезе во војна со угостителите по вчерашната прес-конференција на која тие порачаа дека нема да ги користат државните мерки за помош . Им порача да плаќаат даноци, да не бараат начин да работат на црно и дека ...

Бектеши: Нереални и неточни се бројките на Туристичко-угостителската комора при ССК

Frontline - 08.04.2020

Голем е интересот и апликациите од угостителите за бескаматни ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши

Frontline - 19.05.2020

Прес конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши, од медиа центарот на ...

Вклучување во живо: Прес-конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши

Точка - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска 08.04.2020 (среда) со почеток во 12:30 часот, ќе одржи прес-конференција. Крешник Бектеши Министерство за економија Влада на ...

Угостителите нема да ги користат мерките – ќе отпуштат вработени, па државата нека се грижи за нив

ТВ21 - 07.04.2020

Угостителите се собраа заедно. Носеа маски и ја запазија мерката за одржување растојание. Иако на оваа прес конференција ги почитуваа препораките и мерките на здравствените власти, сепак велат дека владините економски мерки нема да ги користат.

Угостителите нема да ги користат мерките на владата, велат одјавени се 15.000 работници

Скопје1 - 07.04.2020

Околу 15.000 работници од угостителството се веќе одјавени од работа. Тоа е 60% од сите вработени во овој сектор. Угостителите велат дека веќе не бараат помош од Владата затоа што според нив тие мерки што им се понудени не им се од корист и ...

(ВO ЖИВО) Прес на министерот за економија Бектеши

iPortal - 08.04.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска со почеток во 12.30 часот, ќе одржи ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Сител - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Канал5 - 08.04.2020

„Свесни сме дека голем број од компаниите од овие сектори се директно опфатени со кризата и од тие причини Владата во вториот пакет на мерки истите ги дополни со нови мерки“. Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се ...

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ...

Слободен Печат - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

ММС - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

(ВИДЕО) Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

А1 On - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Press24 - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Телма - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Угостителите ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Локално - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

24Инфо - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

ТВ21 - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките

Фокус - 08.04.2020

Министерот за економија, Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Нелоски: Предлагаме осум мерки за решение на проблемите на угостителите

24Инфо - 08.04.2020

Интегрален текст од прес конференција на Владимир Нелоски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ „Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и ...

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги ...

Бектеши ги обвини угостителите дека лажат: Има голем интерес за кредитите

Република - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

Бектеши контра угостителите: Заради нивниот интерес фондот е зголемен за 8 милиони евра

Р.С.Европа - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека сега не е време за уцени туку за конструктивни предлози и дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од ...

Бектеши: Ова не е време за уцени, јасно е дека сите по нешто ќе изгубиме од оваа криза

Press24 - 08.04.2020

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција порача дека вчерашните укажувања на угостителите не се точни, посочувајќи дека ова не е време за уцени. „Владата имаше целосно разбирање за туризмот, транспортот.

Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

4NEWS - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

(ВИДЕО) Бектеши: Не е вистина дека угостителите не ги користат мерките, фондот дополнет со уште 8 милиони евра

Либертас - 08.04.2020

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните субјекти од угостителските дејности нема да ги користат мерките за поддршка, ...

50 посто бруто плата, помали кирии: ВМРО-ДПМНЕ со конкретни мерки за помош на угостителите

Република - 08.04.2020

Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата, која и онака беше слаба и не втурна во економска криза.Ситуацијата во стопанството ...