TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО истражува добивање тендер за ископ од Суводол...

Н.Македонија - 01.03.2017

СЈО истражува добивање тендер за ископ од Суводол Три лица и исто толку фирми се осомничени во новата истрага на специјалното јавно обвинителство (СЈО), која е поврзана со тендер за ископ на јаловина и јаглен од Суводол, Битола.

ДОСИЕ КОЧАН: Градител, медиумски газда, СЈО!

Фактор - 01.03.2017

Од тендери за ископ на јаглен до тендeри за изградба на булевари, делници, чистење на канали, барокни фасади – компанијата „Трансмет“ чиј поранешен сопственик Сеад Кочан е првоосмничен во најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство, важи ...

СЈО отвори нова истрага „Труст“- осомничени управителите на „Трансмет“ и „Силекс“

24 Вести - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори нов случај под името „Труст“, во кој осомничени се пет физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на формите „Силекс“ и „Трансмет“, „Вато“ ДООЕЛ Студеничани Скопје.

Труст е нова истрага на СЈО

Телма - 28.02.2017

Тројца раководители со нивните три приватни фирми се осомничени во новата истрага на СЈО, Труст. Конзорциумот формиран од компаниите „Транс Мет“ од Скопје, „Силекс Неметали“ од Кратово и „ВАТО“ од скопско Студненичани, фалсификувал документи за ...

СЈО го отвори „Труст“ – тежок 17 милиони евра

Глас на Америка - 28.02.2017

Станува збор за тендер на државната ЕЛЕМ за ископ на јаглен и јаловина кој бил доделен на конзорциум со помош на невистинита документација, беше речено на конференцијата за новинарите Скопје - Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори нова ...

Труст, нова истражна постапка на СЈО

Алсат-М - 28.02.2017

Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финансиски криминал и именувана „Труст“, соопшти денеска СЈО. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да ...

СЈО отвори нова истрага „Труст“

Р.С.Европа - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори нова истрага „Труст“. Обвинителките соопштија дека со фалсификувани документи добивале тендери фирмите „Трансмет“, Силекс, и „Вато ДООЕЛ од Скопје“.

Нов случај „Труст“: три фирми со лажна документација добиле тендер на ЕЛЕМ

МКД - 28.02.2017

Три лица и три компании се предмет на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство, во случајот „Труст“, кој се однесува на лажни информации за учество на тендер за ископ на јаловина.

СЈО: Труст од РЕК Битола пумпал пари во приватни џебови

Deutsche Welle - 28.02.2017

Три физички и три правни лица се осомничени во случајот „Труст“ кој денеска на прес-конференција го објави Специјалното јавно обвинителство. Осомничените прибавиле протиправна корист од една милијарда денари.

Новата истрага на СЈО се вика „Труст“

+инфо - 28.02.2017

Првоосомничен е управител на Трансмет, второосомничен е управител на Силекс, а третоосомничен е управител на Вато ДОО Студеничани Скопје. Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финански криминал и именувана „Труст“, ...

Сите детали за предметот „Труст“ на СЈО

+инфо - 28.02.2017

Јанева истакна дека ќе поднесат тужби до одредени лица кои ќе направат штета на обвинителите од СЈО, а беше објавен и случајот „Труст“. Дозволете да ви се обратам на оваа прес конференција и да ја известам јавноста дека за секоја нерегуларност и ...

СЈО отвори нов предмет со работен наслов „Труст“

Академик - 28.02.2017

Предистражната постапка е отпочната врз основа на содржината на три разговори од прислушуваните разговори доставени во СЈО од кои два не се објавени во јавноста, чија содржина упатува на сомнение за законитоста на јавната набавка за ископ на ...

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Идивиди - 28.02.2017

Скопје, 28 февруари 2017 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни ...

Новата истрага на СЈО се вика „Труст“

Тера - 28.02.2017

Најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство е поврзана со финансиски криминал и именувана е „Труст“, соопшти денеска СЈО. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да ...

„Труст“: Нова истрага на СЈО

Кајгана - 28.02.2017

Со фалсификат документација конзорциум добил јавна набавка вредна повеќе од 17.200.000 евра, а Специјалното јавно обвинителство врз основа на три прислушувани разговори, во вторник, отвори нова истрага под назив „Труст“, против три физички и три ...

Труст: Нова истрага на СЈО

Таратур - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО, нан која СЈО работело подолго време. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација три лица, раководители во фирмите Трансмет, Силекс и Ваго, добиле тендер и ансекс со што се заработени ...

„ Труст“ за тендер за ископување јаловина во рудникот Суводов

Тера - 28.02.2017

Станува збор за тендер на државната ЕЛЕМ за ископ на јаглен и јаловина кој бил доделен на конзорциум со помош на невистинита документација, беше речено на конференцијата за новинарите Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори нова истрага со ...

СЈО со истраги против Трансмет, Силекс Неметали и ВАТО за тендер во ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори истрага против правните лица Трансмет, Силекс Неметали и ВАТО од Студеничани за фалсификувани документи за учество на тендер на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ).

„Труст“ – нова финансиска истрага на СЈО

ТВ21 - 28.02.2017

Финансиска истрага под наслов „Труст“ е најновиот предмет на Специјалното јавно обвинителство. „Се работи за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да добие тендер и заработил 1 милијарда и 60 милиони ...

АУДИО: Бомбата за која СЈО денеска ќе побара притвор

А1 On - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори предмет за незаконски тендери на фирмите „Трансмет“ и „Силекс неметали“. Обвинителката Фатиме Фетаи во презентирањето на случајот „Труст“ истакна дека еден од трите прислушуваните разговори беше презентиран од ...

„Труст“ е новата истрага на СЈО, осомничени се три лица и три фирми

Фокус - 28.02.2017

„Труст“ е новата истрага на СЈО, а која се однесува на злоупотреби сторени во тендерската документација за ископ и транспорт на јаглен од рудникот „Суводол“, Битола. Три физички и три правни лица се осомничени во случајот „Труст“ при што, како што ...

Фетаи: За „Трансмет“ и „Силекс-неметали“ незаконска корист од 1 милијарда и 60 милиони денари

А1 On - 28.02.2017

„Труст“ е новата истрага на СЈО, нан која СЈО работело подолго време. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација три лица, раководители во фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Ваго“, добиле тендер и ансекс со што се заработени ...

СЈО: „Труст“, за 17 милиони евра злоупотреба на буџетот преку тендери

Радио МОФ - 28.02.2017

Невистинита документација со која се склучувале договори за ископ на јаловина и јаглен од рудникот Суводол, Битола, е најновата истражна постапка „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО отвори нов случај „ТРУСТ“ – Во РЕК Битола проневерени милиони евра

ТВ21 - 28.02.2017

„Тешко е на тоа место таму , не е јаловина, туку е испорака на јаглен. И таму не може еден да биде, туку мора да биде некој поздрав конзорциум. Јас разговарав со Горан му објаснив се. Јас му дадов некои решенија, а тој ми вика да ми помогнеш.

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Вест - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Канал5 - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.

(Обновено) Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер...

Н.Македонија - 28.02.2017

(Обновено) Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер „Труст“ е насловена новата финансиска истрага на Специјалното јавно обвинителство во кое се осомничени три физички и три правни лица, кои со фалсификувана ...

Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер...

Н.Македонија - 28.02.2017

Со лажна документација три фирми добиле 1,6 милијарди денари на тендер „Труст“ е насловена новата финансиска истрага на Специјалното јавно обвинителство во кое се осомничени три физички и три правни лица, кои со фалсификувана документација на ...

НОВ ПРЕДМЕТ „ТРУСТ“: СЈО отвори истрага за финансиски криминал

Телеграф - 28.02.2017

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска рече дека денеска до Основниот суд Скопје 1 ќе поднесат барање за определување притвор за двајца од осомничените Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отворило нова финансиска истрага под името ...

СЈО отвара нова истрага – „Труст“

Слободен Печат - 28.02.2017

Предметот е оформен од снимени разговори од 2011-та и станува збор за добивање тендери со фалсификувани документи. – Во предметот станува збор за добивање тендери и за тоа како еден конзорициум со фалсификувани документи успеал да добие тендер и ...

(ВИДЕО) СЈО со нова истрага „Труст“: осомничени управителите на „Трансмет“ и „Силекс“

Локално - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори нов случај под името „Труст“, во кој осомничени се пет физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на формите „Силекс“ и „Трансмет“, „Вато“ ДООЕЛ Студеничани Скопје.

АУДИО: Бомбата за која СЈО денеска ќе побара притвор

Репортер - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори предмет за незаконски тендери на фирмите „Трансмет“ и „Силекс неметали“. Обвинителката Фатиме Фетаи во презентирањето на случајот „Труст“ истакна дека еден од трите прислушуваните разговори беше презентиран од ...

Што сè ќе опфаќа предметот „Труст“?

Слободен Печат - 28.02.2017

Специјалната обвинителка Катица Јанева ги откри деталите за најновиот предмет на СЈО, што го носи името „Труст“. Го пренесуваме обраќањето на СЈО од денешната прес-конференција: „Дозволете да ви се обратам на оваа прес конференција и да ја известам ...

„Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ во најновиот случај на СЈО -„Труст“ – заработени повеќе од милјарда денари со изигрување ...

Бриф - 28.02.2017

Сјо отвори случај под името ТРУСТ во кој обвинителката Фатиме Фетаи ги осомничи компанијата „Трансмет“, „Силекс неметали“ и „Вато“ДОО од Студеничани доставиле невистинита документација на конкурсот на АД Елем Скопје и го добивале бизнисот со ископ ...

СЈО со нова истрага „Труст“- осомничени три физички и три правни лица

МРТ - 28.02.2017

Истрагата се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол. Како што беше соопштено, биле проневерени нешто повеќе од 17 милиони евра. Специјалното јавно обвинителство со нова истрага „Труст“.

„ТРУСТ“ нов случај на СЈО- Милионски тендери со ЕЛЕМ!

Локално - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори нова истражна постапка „Труст“, од која, како што соопшти на прес-конференција јавната обвинителка Фатиме Фетаи, може да се види „до каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер“.

АУДИО: Бомбата за која СЈО денеска ќе побара притвор

Либертас - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори предмет за незаконски тендери на фирмите „Трансмет“ и „Силекс неметали“. Обвинителката Фатиме Фетаи во презентирањето на случајот „Труст“ истакна дека еден од трите прислушуваните разговори беше презентиран од ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СЈО со нова финансиска истрага- „Труст“

Фактор - 28.02.2017

СЈО денеска соопшти дека тимот на специјални јавни обвинители „Труст“-финансиска истрага. Истрагата ја најави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева а обвинителката Фатиме ја образложи.

СЈО: Трансмет, Силекс и Вато заработиле повеќе од милјарда денари со изигрување на тендерите

Репортер - 28.02.2017

Сјо отвори случај насловен Труст во кој обвинителката Фатиме Фетаи ги осомничи компанијата Трансмет, Силекс неметали и Вато ДОО од Студеничани доставиле невистинита документација на конкурсот на АД Елем Скопје и го добивале бизнисот со ископ на ...

„Труст“ : СЈО открива како со фалсификувана документација се добивале тендери

Бриф - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација е добиен тендер и ансекс со што се заработени незаконски 1.6 милијарда денари, информира порталот ФАКТОР.

СЈО: Осомничените во „Труст“ свесно го изиграле законот и оштетиле Буџетот

Фактор - 28.02.2017

Уште една истрага на буквата „Т“ покренува Специјалното јавно обвинителство. Според она што го кажа обвинителката Фатиме Фетаи, се работи за голема злоупотреба на системот за јавни набавки, конкретно за ископ на јаглен во Суводол-Битола, при ...

Бомбата бр.14 на СДСМ во која Груевски споменува „кратовчанец“ и „Сеат Ибица“

Стандард - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори случај со работен назив „Труст“ во кој сопственикот на фирмата „Транс Мет“ е прво осомничен, а втор и трет осомничени се директорот на „Силекс неметали“ и управителот на фирмата „Вато“.

„Труст“ : СЈО открива како со фалсификувана документација се добивале тендери

Фактор - 28.02.2017

Труст е новата истрага на СЈО. Обвинителката Фатиме Фетаи, вели дека со фалсификувана документација е добиен тендер и ансекс со што се заработени незаконски 1.6 милијарда денари. Се работи за јавна набавка за ископување во Суводол.

Истрага „Труст“: СЈО ги истражува Трансмет, Силекс неметали и Вато за финансиски криминал

Стандард - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска презентираше нова истрага со работен назив „Труст“ а кој е поврзана со финансиски криминал. Прво осомничен е управител на Трансмет, второ осомничен е управител на Силекс неметали СТ од Кратово, а трето ...

„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство

Нетпрес - 28.02.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се однесува на добивање тендер за ископ на јаловина и јаглен во Суводол, а во која се сомничат три физички и три правни лица.