TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пенс одби да го отстрани Трамп, кому републиканците му вртат грб, почнува отповикувањето

МКД - 13.01.2021

Долниот дом на Парламентот на САД, Претставничкиот дом, донесе резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс да покрене процес за отстранување на претседателот Доналд Трамп од власта, врз основа на 25-тиот амандман на Уставот.

Претставничкиот дом го повика Пенс да го започен процесот за отстранување на Трамп од должноста

Нетпрес

ВИДЕО | Андоновиќ: САД се подготвуваат во исто време за инаугурација на нов и за импичмент на стариот претседател

Слободен Печат

Почна постапката за импичмент на претседателот Трамп

Тера

Драма на полноќ во Америка! Конгресот покрена смена на Трамп. Пенс одби да учествува. Наредните 24 часа се клучни

Во Центар

Демократите во Конгресот на САД почнуваат процес на импичмент на Трамп

Алсат-М

Историско гласање во Претставничкиот дом: Само Сенатот може да спречи Трамп да биде сменет седум дена пред истекот на мандатот

360 степени

Expres Локално Опсервер Локално Канал5 Независен Либертас OhridNews

Што стои зад постапката за отповикување на Трамп?

Deutsche Welle - 13.01.2021

За околу една недела на американскиот претседател му истекува мандатот. Зошто тогаш Демократската партија планира почнување постапка за отповикување на претседателот Трамп - импичмент? Експертите гледаат две причини На многу Американци уште им се во ...

Републиканците го блокираа разрешувањето на Трамп, денеска втор импичмент

Канал5

Трамп: Најавите за отповикување предизвикуваат гнев во земјата (ВИДЕО)

МКД

За Трамп обидот да биде отповикан предизвикува голем гнев но не сака насилство, ги осуди технолошките компании

Нетпрес

Трамп ја отфрли одговорноста за упадот во Конгресот и кажа дека негово отповикување може да создаде гнев во земјата

Сакам да кажам

Трамп: Обидот за мое отповикување е смешен, ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката

ТВ21

ВИДЕО I Трамп: Ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката, обидот на Конгресот да ме разреши е смешен

Слободен Печат

Локално МКД Нетпрес Во Центар Локално Точка Либертас Алсат-М

Трамп со обвинение кон политичките противници за упадот во Конгресот

Слободен Печат - 12.01.2021

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп во приватен разговор со лидерот на републиканското малцинство во Претставничкиот дом на Конгресот, Кевин Макарти, го обвини лево ориентираното движење Антифа за минатонеделниот упад во зградата на ...

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

+инфо

Трамп ги обвини Антифа за упад во зградата на Капитол Хил, Макарти му возвратил – тоа беа приврзаници на МАГА

Frontline

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

Либертас

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

24Инфо

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

Опсервер

Трамп ги обвини политичките противници за упадот во Конгресот

А1 On

Вечер Точка 24Инфо MakPress МКД Макфакс Курир

Омилените банки му го свртеа грбот на Трамп

Пари - 12.01.2021

По само неколку дена „ Дојче банка ” за да избегне кривична постапка под обвинение дека биле дел од меѓународна корупциска шема , прифати да плати казни над 124 милиони американски долари пред американскиот суд.

Две големи банки го откачуваат презадолжениот Трамп

МКД

И Дојче Банк ќе му затвори врата на Трамп

Независен

Дојче банка подготвува удар врз Трамп

Бизнис Вести

Остана без најголемиот доверител: Дојче банк веќе нема да соработува со Трамп

Локално

Компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи

Независен - 12.01.2021

Не само социјалните мрежи Фејсбук, Твитер или Јутјуб, туку и се поголем број компании и институции објавија бојкот на претседателот Доналд Трамп, поради повикот на толпата демонстранти минатата недела насилно да навлезе во Конгресот на САД.

Се зголемува бројот на компании и институции кои го бојкотираат Трамп

Слободен Печат

Компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи

Опсервер

Компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи

Нова ТВ

Kомпаниите го бојкотираат Трамп

Република

Компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи

Фокус

Компаниите масовно го бојкотираат Трамп и неговите републикански поддржувачи

А1 On

Кајгана MakPress OhridNews Либертас