TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

А1 On - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес- конференција изјави дека почнал да разговара и се труди да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ - Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Заев прво ќе ги убедува независните за законот за ЈО, утре ќе се договара темпото на разговори со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прво ќе се обиде да ги договори осумте независни пратеници исклучени од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за да гласаат за Законот за јавно обвинителство. Негови и претставници на Христијан Мицкоски, пак, утре ќе се сретнат да ...

Утре средба Маричиќ - Муцунски да се договорат како ќе се договараат за Законот за ЈО

24 Вести - 20.01.2020

Бојан Маричиќ и Тимчо Мицунски утре на средба за Законот за ЈО, ќе ја договараат динамиката на преговорите, потврдуваат за ТВ 24 од двете партии. Од СДСМ велат дека тие биле подготвени за средба уште денеска, но од ВМРО-ДПМНЕ им кажале дека се уште ...

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Слободен Печат - 20.01.2020

Пропадна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски за Законот за јавно обвинителство. По вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека не сака да се гледа со Заев се додека нема конкретни резултати од работните групи, ...

Заев разговара за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција во партиското седиште рече дека почнал да разговара и се трудел да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Милошоски: Денеска нема да има средба на работните групи за Законот за обвинителство

МКД - 20.01.2020

Нема ништо договорено од работни средби за денес, изјави за МКД.мк Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на работната група на за преговори за измените во Законот за обвинителство.

Заев собира двотретинско мнозинство за Законот за обвинителство, во игра се независните пратеници

+инфо - 20.01.2020

„Се надевам дека ќе успееме да го донесеме законот до распуштањето на парламентот, што ќе значи силен аргумент за земјава пред идните состаници на ЕУ“, рече лидерот на СДСМ Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, почнал консултации со политичките партии ...

Заев: Мицкоски ни се води ни се гони за лидерската средба за законот за ЈО

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски да седнат да разговараат и да се договорат околу законот за ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвнителство

Локално - 20.01.2020

Работните групи на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги почнат усогласувањата на ставовите поврзани со Законот за Јавно обвинителство. Фото: Борче Поповски По неколкумесечен молк, по ставот на еврокомесарот за проширување, ...

Мицкоски не ја прифаќа поканата на Заев за лидерска: „Закон кој штити криминални структури“

ТВ21 - 19.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев очекува до распуштањето на парламентот да биде донесен Законот за Јавно обвинителство. Изрази надеж дека опозициската со ВМРО-ДПМНЕ ќе биде постигнато конечно решение и дека заедно и со независната пратеничка ...

Ќе има ли лидерска средба? Спасовски ги повика ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на одговорно однесување

Сител - 19.01.2020

Нема лидерска средба се додека работните групи не ги доближат ставовите за Законот за јавно обвинителство. лидерот на опозициската партија вели дека нема намера да присуствува на средба која нема да има никаков ефект без претходно усогласување.

Мицкоски одбива да се сретне со Заев за Законот за обвинителство

Алсат-М - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја одби поканата на неговиот политички противник Зоран Заев за лидерска средба со цел да се постигне консензус за Законот за јавно обвинителство.

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство

Телма - 19.01.2020

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство. Заев очекува аргументите да ги соочат наредната недела. Мицковски му одговори – лидерска ДА, но откако работните групи ќе ги усогласат ставовите и обвини дека државниот обвинител Јовески добивал ...

Реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата на Христијан Мицкоски

Опсервер - 19.01.2020

На Заев му е поважно да се спаси од одговорност за криминалите, од закон за Јавно обвинителство СДСМ се радува да нема решение или ако има да биде во целосна функција на заштита на криминалот на власта. На тоа работи и тоа го посакува Заев.

Мицкоски: Оваа година да биде година на победи, да биде година на обнова

Канал5 - 19.01.2020

Денеска сме овде во Охрид, ќе ми дозволите од мое име од името на ВМРО-ДПМНЕ да им го честитам овој ден на православните христијани Бог се јави, Навистина се јави, да им посакам многу здравје среќа, бериќет, за нив и нивните семејства.

Мицкоски: Ако треба да се одржи лидерска средба, колку ради ред, немам намера да го губам времето на господинот Заев

24 Вести - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски днеска од охрид порача дека нема намера да го губи времето на господинот Заев ако треба да се одржи лидерска средба колку да се одржи. - законот за јавно обвинителство е многу често коментиран, работните ...

Мицкоски против лидерска додека работните групи не ги приближат ставовите

Алсат-М - 19.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Охрид изјави дека ако има лидерска средба со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски, тоа би било наредната недела за да има време потоа да се донесе законот за Јавно обвинителство во собранието, за кој очекува ...

(Видео) Мицкоски: Не одам на лидерски средби на кои СДСМ предлага закон за заштита на своите криминали

Макфакс - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод празникот Водици приуствуваше на чинот на положување на светиот крст во водите на Охридското езеро, исто како и претседателот на владејачката СДСМ, Зоран Заев.

Заев оптимист дека ќе се донесе законот за јавно обвинителство, Мицкоски бара прво реформски закон

OhridNews - 19.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е оптимист дека до 12 февруари, во парламентот ќе се донесат сите неопходни законски решенија, меѓу кои и законот за јавно обвинителство. Во таа насока очекува дека во текот на следната недела, ќе се одржи и ...

Заев спремен за средба со Мицкоски за Законот за обвинителство

Алсат-М - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека е подготвен да се сретне со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за да се најде решение за Законот за јавно обвинителство. Заев инсистира текстот на законот да се прилагоди на преговори меѓу власта ...

Можна лидерска средба Мицкоски- Заев

Сител - 18.01.2020

Законот за јавно обвинитеслтво повтроно ќе ги седне на маса Заев и Мицкоски. Власта и опозицијата не ја исклучуваат можноста за нова лидерска средба, но потенцираат дека ова ќе се случи само ако работните групи ги доближат ставовите.

Заев повика на одговорност од партиите за законот за Јавно обвинителство

Макфакс - 18.01.2020

„Да седнеме како одговорни политичари и да преземеме одговорност за системско решение за Законот за Јавно обвинителство, бидејќи тоа е аргумент плус за европската интеграција“, порача претседателот Зоран Заев во одговори на новинарски прашања.

Ќе ги седне ли Законот за Јавно обвинителство на преговарачка маса Заев и Мицкоски пред изборите?

Локално - 18.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев нема ништо против да се сретне со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а во врска со Законот за Јавно обвинителство, кој треба да биде донесен со дво-третинско мнозинство.

По апелите на Вархеј, политичките партии со поместени позиции за новиот закон за ЈО

Независен - 18.01.2020

СДСМ и ДУИ испорачаа до ВМРО-ДПМНЕ нов предлог-закон за Јавно обвинителство, што најголемата опозициска партија ќе го анализара деновиве. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, истакна дека неговата партија и коалицијата се подготвени за тој чекор, а ...

Средба Заев-Мицкоски за Законот за јавно обвинителство?

Алфа - 18.01.2020

Заев е подготвен да разговара со Мицкоски за надминување на разликите за законот за јавно обвинителство. Лидерот на СДСМ ги повика сите политички партии да се однесуваат одговорно за законот кој е од суштинска важност за македонската европерспектива.

Заев: Имаме европско решение за избор за обвинител, подготвен сум за разговор со Мицкоски

360 степени - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за медиумите за законот за јавно обвинителство го коментирајќи го предлогот опозицијата да го избира јавниот обвинител, истакна дека нема никакви предрасуди во однос на тоа, но оти верува дека ниту еден ...

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

Либертас - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Заев: Ако треба ќе седнам и со Мицкоски за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Нетпрес - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

Заев: Ако треба да седнам со Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство, ќе седнам!

Република - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава од денешниот хуманитарен базар порача дека би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

Frontline - 18.01.2020

– Имаме убаво европско решение – Советот на јавни обвинители. Подготвен сум да разговарам за сето она што не ги поминува црвените линии, рече Заев. Претседателот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде ...

Заев е спремен за средба со Мицкоски, повика на одговорност од партиите за Законот за ЈО

Слободен Печат - 18.01.2020

Тој нагласи дека овој закон е еден од последните структурни закони во делот на реформите во правосудството и додаде дека е подготвен да разговара со сите политички субјекти. Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ...

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

Опсервер - 18.01.2020

– Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели ...

Заев: Ако треба ќе седнам и со Мицкоски за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Точка - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

ЗАЕВ: Подготвен сум да разговарам со Мицкоски за се што не ги поминува црвените линии

Денешен - 18.01.2020

Бившиот премиер и актуелен претседател на СДСМ Зоран Заев бил подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за да се најде решение за Законот за јавното обвинителство.

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

Сител - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Заев сака да седне на маса со Мицкоски за Законот за ЈО

PressingTV - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава од денешниот хуманитарен базар порача дека би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

24 Вести - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицкоски

МКД - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Заев повика на одговорност од партиите за законот за ЈО, подготвен е да разговара со Мицковски

Вечер - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Заев: Ќе седнам и со Мицкоски ако треба за да го донесеме Законот за Јавно обвинителство

Магазин - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

Заев ги повика на одговорност партиите за законот за Јавно обвинителство

CivilMedia - 18.01.2020

Зоран Заев е подготвен да разговара со Христијан Мицкоски за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може да се донесе ...

Заев подготвен да разговара со Мицковски за законот за ЈО

Р.С.Европа - 18.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази ...

Заев: Сите политичари да преземеме одговорност за системско решение за Законот за ЈО

24Инфо - 18.01.2020

Да седнеме како одговорни политичари и да преземеме одговорност за системско решение за Законот за Јавно обвинителство, бидејќи тоа е аргумент плус за европската интеграција, порача претседателот Зоран Заев во одговори на новинарски прашања.

Заев повика на одговорност од партиите за законот за Јавно обвинителство

Н.Македонија - 18.01.2020

Да седнеме како одговорни политичари и да преземеме одговорност за системско решение за Законот за Јавно обвинителство, бидејќи тоа е аргумент плус за европската интеграција – порача Зоран Заев во одговори на новинарски прашања.

Можна лидерска средба Мицкоски- Заев

Курир - 18.01.2020

Законот за јавно обвинитеслтво повтроно ќе ги седне на маса Заев и Мицкоски. Власта и опозицијата не ја исклучуваат можноста за нова лидерска средба, но потенцираат дека ова ќе се случи само ако работните групи ги доближат ставовите.

Можна лидерска средба Мицкоски- Заев

4NEWS - 18.01.2020

Законот за јавно обвинитеслтво повтроно ќе ги седне на маса Заев и Мицкоски. Власта и опозицијата не ја исклучуваат можноста за нова лидерска средба, но потенцираат дека ова ќе се случи само ако работните групи ги доближат ставовите.

Можна лидерска средба Заев – Мицкоски

А1 On - 18.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев нема ништо против да се сретне со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а во врска со Законот за Јавно обвинителство, кој треба да биде донесен со двотретинско мнозинство.

Заев: Ако треба да седнам со Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство, ќе седнам!

365 - 18.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев нема ништо против да се сретне со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а во врска со Законот за Јавно обвинителство, кој треба да биде донесен со дво-третинско мнозинство.