TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Корита за дезинфекција се поставуваат на влезовите во Битола

Телма - 26.03.2020

Со цел да се спречи ширење на коронавирусот, Општина Битола поставува дезинфекциони корита на влезовите од градот. „Со ова ќе се врши дезинфекција на сите возила кои влегуваат во нашата општина.

Во Прилеп се затвора Градскиот пазар

А1 On - 26.03.2020

Дезинфекција на јавните површини, установите и станбените згради, на четирите влеза во градот и на автомобилите, како и затворање на Градскиот пазар, еден од најголемите во регионот, се најновите мерки што се спроведуваат во Прилеп по препорака на ...

Поделени заштитни маски и ракавици во Општина Шуто Оризари

Press24 - 26.03.2020

Општина Шуто Оризари денеска соопшти дека во интерес на здравјето на граѓаните и како заштита од коронавирусот се поделени две илјади заштитни маски во оваа локална самоуправа. Од Општина Шуто Оризари потсетуваат дека на 19 март годинава набавиле ...

Извршена дезинфекција на затворени и јавни површини во Шуто Оризари

Макфакс - 26.03.2020

Денeска по спроведената набавка на потребниот дезинфекционен материјал,започна со реализација акциониот план за дезинфекција на затворени и јавни површини на територија на општина Шуто Оризари.

Вотката и ракијата не се замена за дезинфекциските средства

А1 On - 26.03.2020

Новиот коронавирус ги поттикна луѓето почесто да мијат раце, но предизвика и „тепачка“ за дезинфекциски средства, тоалетна хартија, влажни марамчиња… А, некаде има и недостиг од сѐ тоа. Немајќи соодветен гел за дезинфекција, луѓето преоѓаат кон ...

Општина Кочани ќе помага на компаниите да ги дезинфицираат производните хали

Слободен Печат - 26.03.2020

Нова акција за дезинфекција на производните хали во кочанскиот стопански сектор денеска иницира градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, со цел спречување на можноста за ширење на болеста КОВИД-19.

Еве како правилно да го исчистите и дезинфицирате ентериерот на автомобилот

Точка - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот натера многумина посериозно да размислат за хигиената и чистењето на просториите во кои престојуваат. Но, и кабината на автомобилот не е исклучок... Веќе нѝ е добро познат фактот дека воланот е 4 пати повалкан од ВЦ ...

(ФОТО) На влезовите во Битола се направија корита за дезинфекција на возилата

360 степени - 26.03.2020

На влезовите на Битола се поставија корита за дезинфекција на возилата кои влегуваат во градот, а на влезовите на пазарите, пак, ќе се постават сунѓери полни со средства за дезинфекција. Таа порача дека ќе се продолжи со вакви акции за превенција, ...

Места во автомобилот кои забораваме да ги чистиме: Домашни методи за дезинфекција

Женски магазин - 26.03.2020

За да го заштитиме нашето здравје од КОВИД-19, се фокусираме на миење на рацете и дезинфекција на домот, заборавајќи дека автомобилот е исто така многу често место кое може да биде подложнона вируси и бактерии.

На сообраќајните влезови во Битола поставени дезинфекциони „корита” за автомобили

ММС - 26.03.2020

Градоначалникот на Битола Наташа Петровска изврши увид на градежните активности и поставувањето на т.н. дезинфекциони корита за моторните возила кои влегуваат во градот Битола. Во изјава за јавноста, Петровска порача дека акциите на дезинфекција ќе ...

„Дезинфекциони корита“ на влезовите во Битола

Н.Македонија - 26.03.2020

Во настојувањата да се спречат или ублажат причините и последиците од пандемијата на вирусот ковид-19, Општината Битола со јавното претпријатие „Нискоградба“ почна со изградба на „дезинфекциони корита“ на влезовите од градот.

Дезинфекциони корита на влезовите во Битола

Тера - 26.03.2020

Денес, завршуваат градежните активности за поставување на дезинфекциони корита на влезовите во Општина Битола, со цел превенција од ширење на корона ...

Општинскиот кризен штаб на Куманово бара зголемување на бројот на епидемиолози

Либертас - 26.03.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово повторно бара од Министерство за здраство и Комисија за здраство да го засили човечкиот капацитет во Ц ентарот за ј авно з дравје- Куманово, да го зголем и бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на ...

Како правилно да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Вистина.мк - 26.03.2020

Меѓу повеќето основни препораки за заштита од корона вирусот кои е потребно да ги следиме со цел запирање на неговото проширување, спаѓа и дезинфекцијата на мобилниот телефон. Токму мобилниот го поставуваме на разни повшини и често го допираме со ...

Средства за чистење и дезинфекција кои НЕ СМЕЕТЕ да ги мешате

Локално - 26.03.2020

Препораките за миење раце и дезинфекција во домот треба да се почитуваат, но добро е да знаете и кои средства во вакви услови смеете да ги комбинирате, а кои не. Генерално земено, хемиските супстанци за чистење не треба да ги мешате бидејќи нема да ...

Совети за дезинфекција на возилата

Фокус - 26.03.2020

Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да ги миеме рацете и да ги чистиме површините во домот, така е неопходно да се врши ...

Автоматите за кафе во Куманово да се исклучат од употреба

+инфо - 26.03.2020

Стопанствениците и дистрибутерите на автомати за кафе на територија на Општина Куманово да се исклучат од употреба, е една од препораките од денешниот состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки ...

Дезинфекциски прагови во битолскиот зелен Пазар

Либертас - 26.03.2020

– Јавното претпријатие „Пазари“ чиј основач е Општина Битола денеска внесе уште една превентивна мерка за заштита од Ковид-19. Менаџментот на претпријатието одлучи на влезовите да постави, и постави дезинфекциски прагови со кои се врши дезинфекција ...

Продолжува дезинфекцијата на училиштата во Гази Баба

Вечер - 26.03.2020

Општина Гази Баба информира дека Центарот за јавно здравје извршил дезинфекција на основните училишта на „Григор Прличев“ во Железара, „Вера Јоциќ“ во Хиподром, „Крум Тошев” во Трубарево и „Његош” во Јурумлери.

Дезинфекција на влезовите на пазарот во Битола

Тера - 26.03.2020

Превентивна дезинфекција на влезовите на градскиот пазар, како дел од превентивните мерки за заштита од корона вирусот. Со оглед на зголемената опасност ширењето на коронавирусот, ЈП Пазари ги затвори двата влезови во долниот влез на пазарот и ...

ВНИМАНИЕ, рацете на бебето не чистете ги со средство за дезинфекција

Pedijatar.mk - 26.03.2020

На доенчињата, рацете не треба да им се чистат со средство за дезинфекција, оти бебето може рацете да ги стави во уста или да ги истрие рачињата, па може да дојде до нескана реакција, предупредува педијатарката Џована Армано.

Аеродром подели заштитни маски и ракавици во Пензионерскиот дом и СВР – Скопје

MakPress - 26.03.2020

Мобилни тимови на Општина Аеродром и Црвен крст денеска им поделија заштитни маски и ракавици на станарите на Домот за стари „Аеродром“, како и на дежурните вработени во СВР – Скопје. Исто така, во Домот за стари беше поставен и држач со средство за ...

(ВИДЕО) НЕДОСТИЖНИТЕ КИНЕЗИ-пронајдоа најефикасен начин за дезинфекција

Фактор - 26.03.2020

Една од многуте кинески компании во градот Чонгинг произведе и постави тунели за дезинфекција, кои се наменети за стерилизација на работниците кои мора да одат на работа, со цел спречување на појава и ширење на смртоносниот вирус.

Кинезите имаат тунели за дезинфекција: Ништо не се остава на случајот/ВИДЕО

Вечер - 25.03.2020

Во борбата со КОВИД-19, компанија во Кина во градот Чонггинг постави „дезинфекциони тунели“, кои служат за стерилизација на работниците кои одат на работа. Во тунелите се вградени инфрацрвени детектори кои активираат спреј во моментот кога лицето ќе ...

Направете сами: Дезинфекциско средство со алое вера

Вечер - 25.03.2020

Здравствените стручњаци советуваат редовно миење на рацете со обичен сапун и вода како најдобар начин за борба против вируси и зарази, вклучително со вирусот корона. Ама, за ситуациите кога водата и сапунот не ви се достапни, гелот на основа на ...

Градоначалникот на Кавадарци со нов изум: Автоматска дезинфекција на возила ВИДЕО

+инфо - 25.03.2020

Од денеска дезинфекцијата на сите три влеза во Кавадарци е автоматска, без ниту денар општински средства, објави КТВ-Телевизија. „Градоначалникот Митко Јанчев со својот тим успеа да направи уред за дезинфекцијата да се врши без луѓе со цел да се ...

Прилеп ги заострува мерките: Дезинфекција на секое возило и затворање на градскиот пазар

360 степени - 25.03.2020

Во Прилеп денеска се регистрираа првите случаи на коронавирус, а градските власти соопштија дека ги заоструваат превентивните мерки. Од утре, најави тој, се затвора и градскиот пазар, а продолжува и забраната за јавниот градски превоз.

(Видео) Градоначалникот на Куманово бара целосен карантин на градот

Макфакс - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, рече дека општината останува на барањето во Куманово да се прогласи карантинска зона со контролиран влез и излез од градот и дополнително вршење дезинфекција на тие пунктови.

Димитриевски не отстапува од барањето за целосен карантин на Куманово

ММС - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски и денеска побара Владата да го стави Куманово во целосен карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во градот, но и надвор од него.

Пазарење за време на епидемија на коронавирус: 8 мерки на заштита кои ќе ја држат заразата подалеку од вас!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Откриваме како треба да ги миете намирниците и дали треба да ги дезинфицирате сите амбалажи Се’ уште постојат бројни прашања во врска со купувањето намирници за време на пандемија на коронавирус.

Нема заболени во Битола, но нема ниту опуштање

Н.Македонија - 25.03.2020

Засега, според официјалните информации, општина Битола нема пријавен случај на заболени од коронавирусот. Но ваквата состојба во никој случај не смее да ги опушти битолчани, кои досега со одредени исклучоци ги почитуваат мерките и препораките на ...

Димитриевски бара Владата да го стави Куманово во карантин

24Инфо - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски бара Владата да прогласи карантин на територијата на целата општина, откако денеска добиле информација за нови случаи на заразени со коронавирусот.

Димитриевски: Целосен карантин за Куманово и повеќе епидемиолози во Центарот за јавно здравје ВИДЕО

+инфо - 25.03.2020

Министерство за здраство и Комисија за здраство да го засили човечкиот капацитет во ЦЈЗ Куманово со зголемување на бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на непречено работење и спроведување на интензивни тестирања на територија на ...

Продолжи дезинфекцијата на градските населби

Вечер - 25.03.2020

Општина Битола продолжи со дезинфекција на градските населби. Во текот на денов екипите на битолските јавни претпријатија „Комуналец“, „Водовод“, „Нискоградба“ и „Пазари“, извршија дезинфекција во станбените објекти и паркинзи, пешачките патеки и ...

Општинскиот кризен штаб Куманово бара дополнителен број епидемиолози

Слободен Печат - 25.03.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово бара од Министерство за здравство и Комисија за здра в ство да го засили човечкиот капацитет во ЦЈЗ Куманово со зголемување на бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на непречено работење и ...

Целосен карантин и поголема стручна и медицинска помош, побара Димитриевски

Kumanovo News - 25.03.2020

Тој истовремено ги информираше граѓаните дека сите пациенти кои не се со симптоми на вирусот Ковид-19, туку само со покачена температура и слично, ќе бидат упатени на Одделението за уво, грло и нос, во Општата болница Куманово.

Нема потреба од постојано перење: Како најдобро да ги дезинфицирате платнените маски по носењето?

Хаштаг - 25.03.2020

Пеглата на пареа е одлично дезинфекциско средство... Поради недостатокот на маски за заштита во аптеките, многу луѓе беа креативни и започнаа да прават сопствени. Меѓутоа, веднаш се јави и прашањето колку маски треба да направите за после секое ...

Се дезинфицираат маркетите и влезовите во зградите во Центар

Вечер - 25.03.2020

По препорака на Општина Центар, прехранбените маркети на нејзината територија ќе имаат обврска да извршат дезинфекција и заштита на внатрешноста на маркетот, вработените и потрошувачите. – Со цел зголемување на безбедноста и почитување на ...

Ако редовно ги чистите овие 10 работи, немате зошто да се грижите за зараза: Евтин рецепт за најефикасното средство!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Нема да се заразите дома, ако овие работи секогаш се чисти Топлата вода и сапунот или детергент со леснотија ги отстрануваат нечистотиите и доволни се за отстранување на повеќето микроби. Меѓутоа, во време на епидемија или ако во домот имате членови ...

Дезинфекција на училиштата, градинките и домот за стари во Аеродром

Вечер - 25.03.2020

Деновиве почна да се врши дезинфекција на сите објекти на основните училишта и на градинките на територијата на Општина Аеродром, а беа дезинфицирани и сите влезови на домот за стари „Аеродром“.

Нема потреба да ги перете по секое носење: Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Курир - 25.03.2020

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои. Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат безбедни за носење, а да не се перат секој ден? Експертите дадоа едноставен ...

Дезинфекција во основните училишта

Вечер - 25.03.2020

Екипи на Центарот за јавно здравје од вторникот започна дезинфекција на основните училишта на територијата на општина Гази Бабa: „Кирил и Методиј“ во Стајковци и подрачното училиште во Страчинци, „Наум Охридски“ во Булачани и подрачните училишта во ...

Сè додека редовно ги чистите овие 10 работи, немате причини за грижа од зараза

Точка - 25.03.2020

Топлата вода и сапунот или детергентот со леснотија ја отстрануваат нечистотијата и се доволни за отстранување на поголемиот дел микроби. Меѓутоа, во вакво време на пандемија или доколку во домот живеете со лица со слаб имунитет, сигурно ќе сакате ...

Општина Ѓорче Петров побара дезинфекција на училиштата и градинките

Скопје инфо - 25.03.2020

Општина Ѓорче Петров побара да се изврши вонредна дезинфекција во објектите на сите училишта и градинки што се наоѓаат на нејзина територија. Од вработените во училиштата побара да си организираат дежурства.

Совети за безбедно пазарување во време на коронавирус

Pedijatar.mk - 25.03.2020

Ви се чини ли дека децата, откако се дома, јадат повеќе од вообичаено? Залихите храна се трошат, треба да се надополнат, но како тоа да го направите на безбеден начин. Не заборавајте дека вирусот на картон живее 24 часа, во пластика три дена, а во ...

Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Gotvi.mk - 25.03.2020

Многу е важно при Корона пандемијата да одржуваме хигиена, да миеме раце и да ги дезинфицираме, кога излегуваме да носиме маска и ракавици. Можете сами да си направите средство за дезинфекција на рацете, ако нема во аптеките.

Дезинформациите за лукот како чудесен лек сè уште се шират

Мета - 25.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести , што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик , „ Мета.мк “ редовно пренесува што е ...

Портпарол на ЈСП: Детална дезинфекција на автобусите, возачите со маски и ракавици се одделени во кабините

Слободен Печат - 25.03.2020

Откако се воведени рестриктивните владини мерки за борба против Ковид 19, линиите градските автобуски линии „Сити турс“, како и 25, 25А и 25Б кои се обраќаат до Водно се укинати. Во меѓувреме, редуцирани се неколку лини, информираше утрово во ...

Кои места во домот треба први да ги дезинфицирате?

Црнобело - 25.03.2020

Кои површини во домот се „најризични“, од каде да започнете со чистење? Кога пристапувате кон дезинфекција на домот клучно е да знаете со кои површини да започнете. Нема потреба од паника и стрес, само со добра организација и соодветни одлуки ќе ...

Škoda советува: Како да патуваме безбедно со автомобил за време на пандемијата

CARClub - 24.03.2020

Од Škoda пристигнаа неколку важни совети, за тоа како безбедно да патуваме со нашиот автомобил за време на коронавирус пандемијата. Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус.