TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска тврди дека навреме го информирала МВР за Мијалков

Алсат-М - 23.02.2021

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција во емисијата „360 степени“ на Алсат посочи дека уште во саботата на пладне му кажала на министерот Спасовски дека има информација оти Сашо Мијалков се подготвува да бега.

Oд што избега Мијалков?

Призма

Русковска: На Мијалков му е одземен македонскиот пасош, не знам дали има други

Р.С.Европа

Обвинителите два дена паничеле во полиција да побрзаат оти Мијалков ќе им избега

Сакам да кажам

Случај Мијалков: скандалозни 24 часа пинг-понг

Либертас

(ИНТЕГРАЛНО) Интервју на обвинителката Вилма Русковска за бегството на Сашо Мијалков за „360 степени“

360 степени

Нема крт во обвинителството, страшно е што бегствата ни се повторуваат, рече Вилма Русковска, шефицата на ОЈО

ММС

Глас на Америка Точка 365 360 степени Сител Локално Алсат-М 360 степени

Фетаи барала притвор за „Монструм“, а Русковска за Мијалков не

Нетпрес - 23.02.2021

Македонските обвинители како да учеле од различни учебници, може да се претпостави откако имаме две различни постапки во двата големи случаи, особено во барањето на притвор како мерка за обезбедување и спречување бегство на обвинетите.

ВИДЕО | Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дали има и други патни исправи

Слободен Печат

Русковска објаснува зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

ТВ21

Обвинителството побарало Мијалков да биде притворен во Шутка поради сознанија за можно бегство, од Кривичен велат дека експресно реагирале со куќниот притвор

365

Русковска за Канал 5: Веднаш штом добивме сознанија за можно бегство, побаравме притвор

Нетпрес

Русковска за Канал 5: Веднаш штом добивме сознанија за можно бегство, побаравме притвор

Курир

Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дека има и други

Курир

Press24 PressingTV Локално Вечер Прес iPortal Centar Телма

Русковска за „360 степени“: „Пропусти има и мене апсолутно ми е страшно што ова нѝ се повтори“

Точка - 23.02.2021

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, од завчера попладне е недостапен и полицијата не успеа да му го врачи решението за куќен притвор, што како мерка на претпазливост, на барање на обвинителството викендот го донел Кривичниот суд.

За Русковска е страшно што се повтори сценариото: Признава дека има пропусти

Фактор

Русковска: Не сме сигурни дека Сашо Мијалков ја напуштил државата

ТВ21

Русковска: ОЈО нема вина, но страшно е што бегствата ни се повторуваат

360 степени

Русковска: За мене како човек и обвинител е страшно што бегствата се повторуваат

Press24

Русковска: Не сме сигурни дека Мијалков ја напуштил државата, последно е виден со сопругата

Фокус

Русковска: Побаравме притвор за Мијалков веднаш штом добивме сознанија за можно бегство

Press24

Курир Локално Локално Press24 Press24 Нетпрес Либертас Centar

Русковска уште во саботата го предупредила министерот Спасовски дека е можно бегство на Мијалков

Скопско Ехо - 23.02.2021

Јас во саботата некаде после 12,30 на пладне, откако добив информација дека е можно бегство на обвинетиот Сашо Мијалков, остварив контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при што тој ми кажа дека ќе ги провери сознанијата кои јас ...

Русковска: Јас се јавив кај Спасовски со сознание дека Мијалков може да бега

360 степени

„АНБ немаше информација дека Мијалков ќе бега, а јас имав од мој извор“, вели Русковска

ТВ21

Русковска: Информација за бегство добив од мој извор, директорот на АНА немаше сознанија

Фокус

Русковска за а1 он-Имав информација и алармирав дека Мијалков ке избега преку зелениот појас кај Куманово

Либертас

Рускоска: АНБ немаше информации за бегство на Мијалков, а јас добив оперативна информација од мој извор

Република

Русковска: Побаравме притвор за Мијалков веднаш штом добивме сознанија за можно бегство

Фокус

Скопје1 24Инфо МКД 24Инфо Нетпрес Centar Мак. Весник

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Независен - 23.02.2021

Сашо Мијалков не може да помине граница, затоа што му е одземена патната исправа. Дали има уште некоја патна исправа не ми е познато, изјави шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал Вилма Русковска, во „Утрински ...

Русковска: Мијалков не може да помине граница затоа што му е одземен пасошот

Фокус

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Алсат-М

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Кајгана

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Бизнис Вести

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

24Инфо

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Опсервер

Frontline ММС Нова ТВ +инфо CivilMedia еМагазин Денешен Нетпрес

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

ТВ21 - 22.02.2021

Обвинетиот Сашо Мијалков редовно се јавуваше на сите рочишта, доколку во петокот, по завршување на рочиштето, Обвинителството побараше притвор, ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата, изјави вечерва шефицата на Јавното обвинителство за ...

Рускоска отфрла одговорност на обвинителството за бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Русковска: Ако Обвинителството веднаш побараше притвор, ќе значеше прејудицирање на пресуда

Фокус

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

Бриф

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

24Инфо

Русковска објасни зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

Press24

Русковска: Мијалков ги почитуваше мерките, а ако во петокот имаше притвор ќе беше прејудицирање на пресудата

+инфо

Слободен Печат Вечер Прес MakPress Frontline Република iPortal

Полицијата го бара со потерница Сашо Мијалков, и ги повика неговите најблиски на распит

24 Вести - 22.02.2021

Обвинителството немало индиции за бегство на Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков на денот на изрекувањето на завршните зборови на предметот „Таргет-Тврдина“ појаснуваат во денешното соопштение до јавноста.

Обвинителството за организиран криминал и корупција со соопштение во врска со Сашо Мијалков

ТВ21

ОЈО: Можно е Мијалков да имал информација дека му се подготвува решение за притвор

Алсат-М

ОБВИНИТЕЛСТВО: Полицијата цело време ни кажуваше дека Мијалков не е избеган и имаат визуелен контакт со обвинетиот

Фактор

Полицајци ги известувале обвинителите дека го имаат на око Мијалков, а на крај им кажале дека побегнал

МКД

ОЈО: Немаше индиции дека Мијалков ќе побегне, но сепак презедовме превентивни мерки

+инфо

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Сител

Frontline 24Инфо Канал5 Локално MakPress Слободен Печат Опсервер iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Frontline - 22.02.2021

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска во изјава за телевизија „Сител“ вечерва негираше дека информацијата за притворот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков протекла од кај нив.

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Опсервер

Рускоска: Исклучувам можност дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Слободен Печат

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

24Инфо

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Либертас

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

МКД

+инфо Press24 ТВ21 Република Локално Нетпрес еМагазин Фокус

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма - 22.02.2021

По бегството на Сашо Мијалков, обвинет за масовното прислушување во предметот „Таргет Тврдина“, за Топ Тема на Телма, адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, смета дека одговорноста треба да се бара кај обвинителството кое побарало уште во петокот мерки за ...

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството промаши

Локално

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Либертас - 22.02.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Кривичен: Барањето за притвор беше доставено вчера во 15 часот – во 18.30 часот МВР го доби решението

Нова ТВ

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Бизнис Вести

Кривичен суд: Мијалков има право на жалба за куќниот притвор

Press24

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Сител

Кривичен достави предлог за притвор, Мијалков има уште неколку часа право на жалба

24Инфо

Се огласи Кривичниот суд за барањето куќен притвор за Мијалков

Тера

Нетпрес еМагазин Бриф MakPress

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

iPortal - 22.02.2021

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Република

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

+инфо

Решението за куќен притвор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Курир

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Вечер Прес

Барањето за куќен притвор и 24 часовен надзор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Независен

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Опсервер