TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роботот Оптимус на „Тесла“ може да оди и да мавта, но не и да извршува комплексни задачи

Сакам да кажам - 01.10.2022

Раниот прототип на хуманоидниот робот Оптимус на „Тесла“ полека и незгодно се качи на сцената, се сврте и мавташе кон навивачката публика на вчерашниот настан за вештачка интелигенција на компанијата.

Роботот „Оптимус“ на Тесла, претставен на „Денот на вештачката интелигенција“ (ВИДЕО)

Фактор - 01.10.2022

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, го прикажа својот хуманоиден робот „Optimus“ на настанот „Ai Day“ на производителот на електрични возила во петокот. Милијардерот рече дека бизнисот со роботи ќе вреди повеќе од неговите автомобили, надевајќи ...

Наука и технологија: Илон Маск претстави робот кој полева цвеќиња и носи кутии

Денар - 01.10.2022

Милијардерот Илон Маск го претстави најновиот прототип на хуманоиден робот развиен од Tesla. Оптимус се појави на сцената на настан во Силиконската долина, каде што им мавташе на толпата и ги крена колената.

ВИДЕО| Илон Маск претстави хуманоиден робот: Може да наводнува цвеќиња и да носи кутии

Слободен Печат - 01.10.2022

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, промовираше прототип на хуманоидниот робот „Optimus“, предвидувајќи дека производителот на електрични возила ќе може да произведе милиони примероци и да ги продаде за помалку од 20.000 долари.

ТВИТЕР ТВРДИ: Дата-експертите на Илон Маск не можеа да пронајдат многу ботови на платформата

Пари - 01.10.2022

Сопствените научници за податоци на Илон Маск не успеаја да пронајдат многу „ботови“ на Твитер, и секако далеку под јавните проценки на милијардерот, според адвокатите на компанијата за социјални медиуми.

Пораките откриваат како Маск и шефот на Твитер се скарале

Во Центар - 01.10.2022

Пораките меѓу Илон Маск и шефот на Твитер Параг Агравал се објавени во судска пријава . Тие откриваат како врската на парот, по добриот почеток, отишла драматично на југ. Кон крајот на март, стана јасно дека Елон Маск е заинтересиран за купување ...

Tesla го претстави работниот прототип на својот робот

Телефони.мк - 01.10.2022

На “ AI Day 2022 ” Маск го прикажал напредокот што го оствариле со роботот во последната година. На сцената се појави прототип со Optimus роботот (т.е. Tesla Bot ), кој се прошета и ги поздрави присутните.

Tesla Cybertruck ќе може да се користи и како брод на вода

Телефони.мк - 01.10.2022

Tesla Cybertruck привлекува големо внимание уште од првиот ден кога се појави. Самиот дизајн на возилото предизвикува голем интерес, поради неговата несекојдневност. Оваа недела Илон Маск објави на Twitter дека Cybertruck ќе може да се користи и ...

Илон Маск претстави робот: Може да наводнува цвеќиња и да носи кутии (ВИДЕО)

Локално - 01.10.2022

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, покажа прототип на хуманоидниот робот „Optimus“, предвидувајќи дека производителот на електрични возила ќе може да произведе милиони примероци и да ги продаде за помалку од 20.000 долари, помалку од една ...

И по копно и по море: Cybertruck на Tesla може да се користи и како брод

Денар - 01.10.2022

Откако Илон Маск го претстави Cybertruck, возилото на Tesla привлекува големо внимание во јавноста. Самата презентација се покажа како спектакуларен неуспех бидејќи на крајот ги искрши наводните неуништливи прозорци.

Илон Маск ги поместува границите: „Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да служи како брод“

Додај Гас - 30.09.2022

Извршниот директор на Tesla најави дека Cybertruck ќе може да плови околу десет километри Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, објави дека новиот модел Cybertruck ќе биде „доволно водоотпорен за накратко да послужи како чамец што може да поминува ...