TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата бара пролонгирање на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за јазиците

ТВ21 - 09.10.2019

Владата побарала да се пролонгира објавувањето на конечниот став на Венецијанската комисија. Премиерот Заев рече дека такво нешто побарале поради потребното време за анализа на аргументите на Венецијанската комисија.

Владата бара одложување на објавувањето на извештајот на Венецијанската комисија

Алсат-М - 09.10.2019

Владата потврди дека побарала одложување на носењето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците. Премиерот изјави дека власта има потреба да подготви контрааргументи за критиките за потенцијалните пречки за ...

Венециска комисија: Законот за јазици го забавува функционирањето на судскиот систем

МКД - 09.10.2019

По објавувањето на првичните неофицијални забелешки на Венециската комисија за Законот за употреба на јазиците, македонската Влада побара одложување на објавувањето на извештајот до декември. Премиерот Заев ветува целосна примена на препораките.

Одложено мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Канал5 - 09.10.2019

Иако најавено да се објави идната недела, мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците е одложено, без од таму да ја сооопштат причината за тоа. Што е спорно во Законот за јазици? За одговор на ова прашање ќе треба да ...

Што по препораките на Венецијанската комисија за законот за јазици?

24 Вести - 09.10.2019

Власта купува време од Венецијанската комисија за да ги разгледа забелешките за законот за јазици, пред официјално да бидат усвоени. Премиерот Заев ја потврди информацијата на Тв24 дека Владата побарала одложување на заклучоците и повеќе време за ...

Македонската влада побарала одлагање на финалното мислење на Венецијанската комисија

Сител - 09.10.2019

Владата не можела да стигне со контра одговор на нацрт мислењето на Венецијанската комисија за законот за јазици, па поради тоа побарала одложување на расправата во Комсијата по која треба да се изготви и официјалното мислење на странските екперти ...

Владата побарала одложување на мислењето на Венециската комисија, Заев ветува дека препораките ќе бидат применети

МКД - 09.10.2019

Венециската комисија извештајот за Законот за употребата на јазиците во Македонија ќе го поднесе во декември, а не во октомври како што првично беше најавено. По објавувањето на дел од забелешките на експертите на Венециската комисија, Владата ...

Венецијанската комисија ќе се изјасни до декември

Телма - 09.10.2019

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазици се очекува до крајот на годината и потоа ќе се имплементира. Ќе се настојува обезбедувањето на правото за употреба на јазик да не го загрози правото на правда, како што рече премиерот Заев.

Дескоска потврди: Владата побарала одложување на мислењето на Венецијанската комисија, немала ресурси

Фактор - 09.10.2019

Рената Дескоска, министерката за правда, денеска потврди дека Владата побарала одложување на финалното мислење на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците, затоа што како што вели таа, во моментов нема човечки ресурси за да ги ...

Заев купува време за Законот за јазици!?

Нетпрес - 09.10.2019

Владата побарала одложување на конечното мислење на Венецијанската комисија во врска со Законот за употреба на јазиците, потврди денеска премиерот Зоран Заев. Според него, ова одложување на конечниот извештај, кој што требаше да биде објавен за една ...

Ќе ги скара ли Венецијанската комисија владините партнери?

Р.С.Европа - 09.10.2019

Дел од аналитичарите не ја исклучуваат можноста дека мислењето на Венецијанската комисија може да ги разниша односите во владината коалиција. Други пак велат дека препукувањата на оваа тема се само дел од секојдневната политичка реторика и нема ...

Владата бара одложување на објавувањето на извештајот на Венецијанската комисија до декември

Скопје1 - 09.10.2019

По објавувањето на првичните неофицијални забелешки на Венециската комисија за Законот за употреба на јазиците, македонската Влада побара одложување на објавувањето на извештајот до декември.

Владата побарала одложување на мислењето на Венецијанската комисија за да ги анализира драфт забелешките

24Инфо - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека Владата побара одложување на конечното мислење на Венецијанската комисија во врска со Законот за употреба, за да имаат време да ги анализираат забелешките на Комисијата изнесени во драфт верзијата и да одговорат на ...

Ги заборави ли Уставниот суд претставките за Законот за употреба на јазиците

Н.Македонија - 09.10.2019

Нацрт-извештајот на Венецијанската комисија, со правна оцена и сериозни забелешки за Законот за употреба на јазиците, повторно ја врати на голема врата темата што ја брануваше политичката дебата во Македонија, која изминатиов период се туркаше под ...

Мицкоски за Венецијанската Комисија: Предупредувавме за ова

Press24 - 09.10.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, се огласи на социјалната мрежа Твитер и напиша дека после одлуката на Европскиот совет во насока на тоа дали Македонија ќе добие или нема да добие датум за преговори треба да се организираат парламентарни ...

Потребно е и Бадентерово мнозинство: Во Собрание тешко ќе се имплементираат забелешките на Венецијанската комисија за ...

еМагазин - 09.10.2019

Мислењето за Законот за употребата на јазиците на Венецијанска комисија е одложено, информираше прес-службата на Комисијата. Истото требаше да биде соопштено на 17. октомври. Од таму не ги откриваат причините за одлагањето, а дел од медиумите ...

Мислењето на Венецијанската комисија ќе се имплементира, но преку собраниска процедура, се чека конечната верзија

Локално - 09.10.2019

Мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазицит за едни ќе биде имлементирано во Законот, а за други пак последниот збор го дава Собранието. Државниот врв со став дека треба да се почека конечната верзија па да се коментира ...

Пратеник од владеачкото мнозинство: Законот за јазици и Рамковниот се нефункционални!

Курир - 09.10.2019

Во текот на вчерашното интервју за порталот Лидер , пратеникот од коалицијата на СДСМ, Рубин Земон говореше за актуелни политички прашања и теми. Меѓу другото тој се осврна и на актуелното прашање за Законот за јазици и се согласи со Венецијанската ...

Имплементацијата на Законот за јазиците нема само симболична цена без оглед на стандардите на Груби

Окно - 09.10.2019

По кои стандарди Груби оценува дека функционирање на правната држава, недостапноста до брза и фер правда или тешката имплементацијата на Законот за употреба на јазиците во здравството, на пример, има симболична цена? Артан Груби, пратеник од ДУИ ...

Заев: Препораките мора да се почитуваат

Алсат-М - 08.10.2019

Доколку забелешките на Венецијанската комисија за спроведувањето на законот за јазици се официјализираат тие ќе мора да се спроведат, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој истакна дека забелешките кои беа објавени во објавија не се конечни и дека ...

Зибери: Пристапот на Венецијанската Комисија е погрешен

Алсат-М - 08.10.2019

Критичкиот пристап на Венецијанската комисија според Насер Зибери се базира на погрешна проценка. Според него, на Венецијанската комисија и се испратени само членовите кои ја уредуваат двојазичноста на банкнотите и на униформите, членови кои се уште ...

Одложен ставот на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Р.С.Европа - 08.10.2019

Венецијанската комисија го одложува донесувањето мислење за Законот за јазиците, соопштуваат од Комисијата, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Мислењето за Законот за употребата на јазиците требаше да се разгледува на 120-та пленарна сесија на ...

Заев VS Груби: Какофонија меѓу владините партнери за Законот за јазици

Нова ТВ - 08.10.2019

Премиерот Зоран Заев и пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска влегоа во вербален дуел, убедувајќи се на јавна сцена кој што рекол во врска со Законот за јазици, откако во јавноста се појавија нацрт заклочоците на Венецијанската комисија.

Тв24 дознава: Владата барала одложување на официјалниот извештај на Венецијанската комисија

24 Вести - 08.10.2019

Владата побарала од Венецијанската комисија да го одложи кончениот став за Законот за јазици, дознава Тв24. Извори од владата брифираат дека освен одложување на заклучоците, побарани се и дополнителни консултации за законот, кој според ...

По барање на Владата, Венецијанската комисија го одложува конечниот став за Законот за јазици

365 - 08.10.2019

Откако побара Венецијанската комисија да го оценува Законот за јазици, сега Владата бара истата таа Венецијанска комисија да го одложи конечниот заклучок за Законот, дознава „тв24“ . Освен одложување, побарани се и дополнителни консултации.

Законот за јазиците ги подели владеачките партии, Владата најавува почитување на мислењето на Венецијанската комисија

Сител - 08.10.2019

Владата ќе ги почитува сите забелешки и препораки за измени на законот за јазици што ќе бидат содржани во официјалното мислење на Венецијанската комисија, ветува премиерот Зоран Заев откако во јавност беше објавена драфт мислењето на странските ...

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците е одложено

Локално - 08.10.2019

Мислењето за Законот за употребата на јазиците во Република Северна Македонија на Венецијанска комисија е одложено, информира прес-службата на Комисијата, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Пендаровски предупредува да се почека конечната оценка на венецијанската комисија

Телма - 08.10.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски предупредува да се почека конечната оценка на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците па дури потоа да се коментира. Премиерот Заев смета дека сите препораки од Венецијанската Комисија ...

Наскоро се очекува официјалалната верзија на документот од Венецијанската комисија

Канал5 - 08.10.2019

Официјалните забелешки за Законот за јазици ќе бидат имплементирани – тврди премиерот Заев кој вели дека ќе се почитува конечното мислење на Венецијанската комисија за подобрување на законот за албанскиот јазик.

Алфа ексклузивно: Под притисок на Власта одложен извештајот на Венeцијанската комисија

Алфа - 08.10.2019

Македонските власти побарале од најважната европска експертска институција да ја одложи расправата за мислењето за македонскиот закон за јазици, дознава Алфа. Во прелиминарниот извештај на венецијанската комисија кој беше објавен завчера се вели ...

Владата бега од нов проблем: Побара од Венецијанската коисија да ги одложи заклучоците

Фактор - 08.10.2019

Владата сака да избегне нов проблем, овој пат во меќувладината коалиција, со барање до Венецијанската комисија да ги одложи заклучоците за примената на Законот за јазиците иако самата го побара тоа од ова тело на ЕУ за потоа да ги имплементира ...

Забелешките на Венециската комисија за Законот за јазици не се конечна верзија, кажа Заев

Сакам да кажам - 08.10.2019

Премиерот Зоран Заев при денешниот престој во фабриката „Маркарт“ близу Велес кажа дека забелешките на Венециската комисија за Законот за јазици се само драфт верзија, не и конечна. Во следниот период, Комисијата ќе ги собира реакциите од ...

Мицкоски: Законот и тогаш и денес тврдам дека е противуставен, дека има пречки потврдува и Венецијанската комисија

Курир - 08.10.2019

Мицкоски потенцираше дека овие грешки на СДСМ се провлекуваат долго време, иако за истите биле предупредувани. Исто така додаде дека секое насилие над правото на крајот завршува како со одлуката на Венецијанската комисија.

Коалиционите партнери се скараа – Заев и Груби во вербална војна за Законот за јазици

Алфа - 08.10.2019

Двојазичноста повторно ги судри коалиционите партнери СДСМ и ДУИ. Сериозните закани од портпаролот на интегративците Артан Груби дека ниту една цена за имплементација на законот за двојазичност не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички ...

Законот за јазиците повторно ја загрева политиката во Македонија

МКД - 08.10.2019

По објавувањето на дел од сѐ уште неофицијалните препораки на експертите на Венециската комисија на Законот за употребата на јазиците во Македонија, од Министерството за правда соопштија дека нема ништо да коментираат сѐ додека не го добијат ...

Глас за Македонија: Законот за јазиците мора да се повлече по укажувањата на Венециската комисија

Макфакс - 08.10.2019

По укажувањата на Венецијанската комисија, последниот Закон за употреба на јазиците мора да се повлече, велат од партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева. Од таму додаваат дека во земјава не се зборува за многу посериозни проблеми кои ги имаат ...

(видео) Заев: Препораките од Венецијанската комисија треба да се почитуваат

Телма - 08.10.2019

Откако вчера во јавноста се појави драфт верзија од заклучоците на Венецијанската комисија, во кои се вели дека законот наметнува нереални и скапи обврски на јавните институции, денеска премиерот Заев е дециден дека мора да се имлепентираат ...

Се претера со законот за двојазичност

Н.Македонија - 08.10.2019

Две години по започнување на процесот за имплементација на Законот за употреба на јазиците (т.е. откако влезе во собраниска процедура со европско знаменце), Венецијанската комисија прелиминарно оцени дека „во одредени области законот оди премногу ...

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазиците

А1 On - 08.10.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во врска со Законот за јазиците треба да се почека Венецијанската комисија да излезе со конечен извештај, по што ќе се види што од тоа може да одговара на нашиот политички контекст, ...

Судството ќе се изгуби во преводот на албански

Слободен Печат - 08.10.2019

Законот за употреба на јазиците значително ќе го забави функционирањето на целиот судски систем, со што ќе се доведе во опасност правото на фер судење кое е загарантирано со Европската конвенција за човекови права, наведува Венецијанската комисија.

Заев: Подготвени сме да го имплементираме мислењето на Венецијаската комисија

Независен - 08.10.2019

Како институција сме подготвени да го имплементираме мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на фабриката за производство на ...

Законот за јазици отишол предалеку

Независен - 08.10.2019

Многу одредби од Законот за јазици од 2018 година ги надминуваат европските стандарди дефинирани во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и во Европската повелба за регионални и малцински јазици, стои во извештајот на ...

Заев vs. Османи: Ќе ги имплементираме сите укажувања од Венецијанската комисија

365 - 08.10.2019

„Законот е право, човечко право кое произлегува од правото на употреба на јазици. Јазикот е средство да се разбереме, да го направиме животот да ни биде полесен, покомуникативен и слично. Оттука доаѓа потребата, буквално, на употребата на јазиците.

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазици

CivilMedia - 08.10.2019

„Не е точно дека Венецијанска комисија дала некаков извештај. Тоа се работни верзии во моментот, кои даваат размислување на известувачите по однос на впечатокот што го добиле од еднодневната посета овде на 7 септември и тоа треба дополнително да се ...

Попрво Венецијанската комисија ќе се изјасни за Законот за јазиците отколку Уставниот суд

Република - 08.10.2019

Венецијанската комисија за неколку дена треба да ја даде конечната оценка за контроверзниот Закон за јазици откако излезе првична верзија во која имаше бројни забелешки. Комисијата посочи на бројни недостатоци и побара измени во Собранието но без ...

Уставен молчи, Венецијанска комисија најде бројни забелешки за Законот за јазици

PressingTV - 08.10.2019

Венецијанската комисија за неколку дена треба да ја даде конечната оценка за контроверзниот Закон за јазици откако излезе првична верзија во која имаше бројни забелешки. Комисијата посочи на бројни недостатоци и побара измени во Собранието но без ...

Османи за Законот за јазици: Ќе се земе предвид Венецијанска, но одлуките ги носат Собранието

+инфо - 08.10.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во врска со Законот за јазиците треба да се почека Венецијанската комисија да излезе со конечен извештај, по што ќе се види што од тоа може да одговара на нашиот политички контекст, ...

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Слободен Печат - 08.10.2019

На новинарско прашање за забелешките од страна на Венецијанската комисија за Законот за јазици, Османи посочи дека комисијата е советодавно тело, кое дава мислења по однос на законски решенија за кои ние бараме мислења, но, нагласи, не е точно дека ...

Османи: Венецијанската комисија без конечен извештај - Секое враќање значи отворање на Рамковниот

Press24 - 08.10.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во врска со Законот за јазиците треба да се почека Венецијанската комисија да излезе со конечен извештај, по што ќе се види што од тоа може да одговара на нашиот политички контекст, ...