TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Момче од Сирија се снимало со мобилен под урнатините: „Не знам дали ќе умрам“

Макфакс - 08.02.2023

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ги погодија долж границата меѓу Турција и Сирија. Бројот на загинати постојано се зголемува и сега се искачи на повеќе од 9.500.

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Макфакс

ВИДЕО: Тригодишно дете извлечено живо од урнатините по 43 часа

А1 On

Осумгодишно дете извлечено од урнатините по 52 часа

Независен

Од урнатините во Сирија спасена мајка со три деца (ВИДЕО)

ТВ21

(ВИДЕО) ПРЕЖИВЕАЛА ПО НЕКОЕ ЧУДО – ДЕВОЈЧЕ ПОМИНАЛО ПОВЕЌЕ ОД 40 ЧАСИ ВО УРНАТИНИ ВО СИРИЈА: Потоа дошле спасувачите, снимена НЕВЕРОЈАТНА СЦЕНА!

Екран

Видео кое ќе ве расплаче: Мајка со три дечиња извлечени од рушевините по земјотресот

Хитпортал

Телма Кумановски м. Курир Кумановски м. 4NEWS Канал5 МКД 360 степени

ВИДЕО: Двегодишно дете заглавено 44 часа, му даваат вода од капаче – очите полни со солзи, но не се предава

А1 On - 08.02.2023

По разорниот земјотрес што се случи на границата на Турција и Сирија, во кој според последните процени загинаа повеќе од 9.400 луѓе, од овие две земји доаѓаат болни и шокантни сцени од спасување на преживеаните.

(Видео) Мало дете заглавено во урнатините пие вода од капаче пред да го извлечат спасувачите

Макфакс

(ВИДЕО) ИСТОШЕН, НО САКАЛ ДА ЖИВЕЕ! ВИДЕО НА МОМЧЕ (2) ОД УРНАТИНИТЕ ГО ОБИКОЛУВА СВЕТОТ: Бил заглавен 44 часа, му дале вода од КАПАЧЕ! Очи полни со солзи, но тој НЕ СЕ ОТКАЖАЛ!

Екран

Спасувачите од капаче му даваат вода на момче кое поминало 45 часа во урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

Видео од мало момче го обиколи светот: Било заглавено 44 часа, му дале вода од капаче - Очи полни со солзи, но не се предаде

Фактор

ЌЕ ВИ СЕ РАСПАРЧИ СРЦЕТО – двегодишно дете пие вода од капаче додека чека да биде спасено по 44 часа поминати под урнатините (ВИДЕО)

Курир

(Видео) Спасено двегодишно дете – поминало 44 часа под урнатините

Фокус

Либертас MTM 24Инфо Канал5

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

Макфакс - 08.02.2023

Спасувањето на преживеаните, кои останаа заробени под урнатините по страшниот земјотрес што пред два дена опустоши делови од Турција и Сирија, сè уште е во тек. Повеќе од 9.500 луѓе загинаа, а околу 40.000 се повредени, но се стравува дека овие ...

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

MTM

Турците бесни: Каде сте? Каде се парите?

Фокус - 08.02.2023

Граѓаните на Турција се бесни поради, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на владата на разорните земјотреси што ја погодија земјата во понеделникот и вторникот. Според сегашните податоци, повеќе од 8.400 луѓе загинале, илјадници се ...

Во Турција револт поради бавната реакција на властите: Во некои место спасувачите пристигнаа по 12 часа

А1 On

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Макфакс

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Скопје1

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

MTM

Граѓаните на Турција бесни на властите: Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините

Република

Граѓаните на Турција гневни поради бавната реакција на властите: „Спасувачите пристигнаа по 12 часа“

Кумановски м.

Либертас

Снимка од дрон во Хатај ги покажува размерите на деструктивноста на земјотресот

Независен - 08.02.2023

Нова снимка направена од дрон над турската провинција Хатај, го покажува целиот ужас и деструктивноста на силните земјотреси во Турција. Градот е разорен по силниот земјотрес од 7,8 степени според Рихтер и последувателните кои надминуваат и пет ...

Ѕвездите од турските серии со лелеци и пораки по земјотресот: „Роднини ни лежат под урнатините“,„Болката е толку голема!“

Еспресо

Во Турција и Сирија се копа и со голи раце во потрага по преживеани

Независен

Дронски снимки од хоророт во Турција и Сирија – сè е срамнето со земја! Морничави сцени по земјотресот: „Како воена зона“

Точка

Бројот на загинати надмина 5.000 лица во земјотресот во Турција и Сирија

Радио МОФ

ПИСТАТА Е ПРЕПОЛОВЕНА НА ДВА ДЕЛА – ваква апокалипстична глетка има само во филмовите, аеродромот во Хатај по земјотресот тешко да се врати во нормала (ВИДЕО)

Курир

Видео од кое и срцето пука, спасувачите тешат девојче заробено под урнатините во Турција

Zoom

Р.С.Европа 4NEWS Независен Локално Кумановски м. 4NEWS Слободен Печат 24 Вести

Мајка со нејзиното 6-месечно бебе спасени од под урнатините во Турција 29 часа по земјотресот

Пулс24 - 08.02.2023

Околу 29 часа по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер, Хулја Јилмаз и нејзината ќерка Ајше Вера беа живи извлечени од страна на спасувачите. Видеа и фотографии од моментот на спасување на 30-годишната мајка и 6-месечното ...

ПОТРЕСНИ СЦЕНИ: Бебе спасено по 48 часа под урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

ЕМОТИВНО ВИДЕО: Две бебиња спасени од урнатините

Локално

Новороденче спасено од урнатините на зграда уништена во земјотресот во Сирија

Сакам да кажам

ПОТРЕСНА СЦЕНА: Се породи, па почина под урнатините (ВИДЕО)

Мастило

Мајка и бебе по 29 часа живи извлечени од урнатините во Хатај

ММС

Еве го бебето кое реши да се роди под урнатините од земјотресот, мајката почина

Независен

4NEWS Фактор Мастило Курир Скопје1 Пулс24 Таратур Скопје24

ДВЕГОДИШНО МОМЧЕ ПРЕЖИВЕАЛО 44 ЧАСА ПОД РУШЕВИНИТЕ Спасувачите му даваа вода од капаче (ВИДЕО)

+инфо - 08.02.2023

Снимка од двегодишниот Мухамед заробен под рушевини во Туркије на кој спасувачите му даваат вода од капаче од шише го обиколи Твиер. Мухамед, инаку Сириец, преживеал 44 часа заробен. Спасувачите се борат со ладното време за да ги спасат луѓето.

ВИДЕО: Апокалиптични снимки – Десно спасуваат луѓе од под рушевини, лево паѓаат згради

Курир

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

еМагазин - 08.02.2023

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Алепо, Сирија го обиколи ...

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

4NEWS

Потресни фотографии од Турција: Мајка и две ќерки преживеале 33 часа под урнатините, ги вратиле во живот со реанимација

Либертас

ПОСЛЕДНАТА ПРЕГРАТКА ПРЕД СМРТТА Неверојатни сцени од борбата за живот во Турција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо

Ова девојче во земјотресот го загуби целото семејство, нејзиниот тажен поглед го кине срцето/ВИДЕО

Вечер Прес

НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА! ЖЕНА СЕ ПОРОДИ ПОД урнатините ВО СИРИЈА: Чудо сред СТРАШЕН земјотрес, бебето остана сирак (ВИДЕО)

Во Центар

СЕ СРУШИ НА ЗЕМЈАТА КОГА ГО ВИДЕ – татко си го гушка и бакнува мртвото бебе штотуку извадено од урнатините (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Курир

Независен Еспресо Макфакс Сител Кумановски м. 4NEWS MakPress MakPress

Поставени над 50.000 големи шатори за сместување на жртвите од земјотресот во Турција

Кумановски м. - 08.02.2023

Управата за вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека е завршено поставувањето на станбени шатори во подрачјата погодени од земјотресите во Турција, јавува Анадолија. Досега се поставени вкупно 50.818 големи семејни шатори за сместување на жртвите од ...

ФОТО: Стадионите во Турција станаа населби, поставени над 50.000 шатори за сместување на жртвите од земјотресот

Курир

Во Турција поставени речиси 51.000 шатори за загрозените од земјотресот

Локално

Емотивна глетка: Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под рушевините

Фокус - 07.02.2023

Спасувачите од текот на вчерашниот ден интензивно трагаат по преживеани по разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Бројките на загинати, но и на спасени, растат, а на социјалните медиуми се појавуваат шокантни фотографии од местото на настанот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

ТВ21

(Фото) Татко ја држи за рака својата почината ќерка затрупана под урнатините: И камен би заплакал на овие сцени од Турција

Точка

Татко ја држи раката на мртвата 15-годишна ќерка затрупана под урнатините

Независен

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

4NEWS

ПОТРЕСНО ДО БОЛКА- Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под урнатините

Вечер Прес

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Татко ја држи за рака својата мртва ќерка заглавена под урнатините во Турција

А1 On

Република Lider Денешен Либертас Канал5

(Видео) Расплакани спасители: „Слушајте ги, живи се, нѐ викаат, децата се исто така долу но не можеме да ги извадиме“

Макфакс - 07.02.2023

„Ројтерс“ објави видео од маж кој стои пред урнатините и слуша затрупана жена која го моли да и помогне. Удира во нешто метално. Тој е очаен бидејќи не може да и помогне. Кажува и дека децата се долу.

Целиот ужас во Турција сумиран во зборовите на овој човек: „Ни викаат, но не можеме да помогнеме. Молете се, нема никој овде“.

А1 On

ДОЛУ НИ СЕ ДЕЦАТА, ЖИВИ СЕ, НО НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ДО НИВ - Шокантни сцени по разорниот земјотрес

Фактор

Целиот ужас на Турција во зборовите на еден човек: „Нѐ викаат, а ние не можеме да им помогнеме“

Независен

Во Сирија бавно пристигнува потребната помош – луѓето од под урнатините викаат, но нема кој да ги спаси

Телма

Расплакани спасители: „Слушајте ги, живи се, нѐ викаат, децата се исто така долу но не можеме да ги извадиме“

Centar

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Н.Македонија - 07.02.2023

Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави Анадолија. Девојчето со сириско потекло било спасено од петкатница во Хатај, една од 10-те провинции тешко погодени од ...

10-годишно девојче извлечено живо од урнатините после 37 часа

Фокус

ЧУДО ПО ЦЕЛИ 39 ЧАСА: 10-годишно девојче спасено од под урнатините од силниот земјотрес што ја погоди Турција

Курир

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Zoom

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Опсервер

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во Турција

А1 On

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Сител

Кајгана Lider Во Центар Press24 24Инфо +инфо Вечер Прес MakPress

Видео: Мајка и три деца спасени од урнатините 28 часа по земјотресот

Канал5 - 07.02.2023

Мајка и три деца се спасени од урнатините 28 часа по разорниот земјотрес што ја погоди јужна Турција, јавува Анадолија. Како што јави репортерот на Анадолија, во населбата Низип во Газиантеп, мајката Дона Озкилик била спасена од под урнатините на ...

Мајка и три деца спасени од урнатините 28 часа по земјотресот во Турција

Кумановски м.

МАЈКА И ТРИ ДЕЦА ИЗВЛЕЧЕНИ ОД УРНАТИНИТЕ Останале заробени 28 часа (ВИДЕО)

+инфо

Чудо во Турција: Мајка и три деца се спасени од урнатините 28 часа по земјотресот

Фактор

Потресни сцени во Турција: Објавено ВИДЕО од потрагата по исчезнатиот фудбалер Атсу

Локално - 07.02.2023

Кристијан Атсу, поранешен фудбалер на Челзи и Њукасл и репрезентативец на Гана, кој настапува за Хатајспор од истоимениот турски град и Танер Савут, спортски директор на овој клуб, исчезнаа под урнатините по земјотресот што ја погоди Турција.