TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев упати порака до Грција

Press24 - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска ќе бидат објавени во Службен весник на РМ, по што според премиерот Зоран Заев на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ќе ...

Заев: Не е потребен потпис од Иванов

Press24 - 12.01.2019

Зоран Заев денеска на прес-конференција истакна дека не е потребен потпис од претседателот Иванов за уставните измени. – Да, спомнав, за да сфатат граѓаните, првин од устата на премиерот, за сериознаоста на одлуката што е донесена во нашиот ...

Заев: Не е потребен потпис на Иванов – одлуките денеска во „Службен весник“

Нова ТВ - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Курир - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Од денес нашата земја во светот е Република Северна Македонија

Скопје1 - 12.01.2019

Од денеска, нашата земја во светот и официјално е Република Северна Македонија. „Договорот стапува на сила откако ќе биде ратификуван и во грчкиот парламент. Примената е јасно опишана внатре. За меѓународна употреба стапува веднаш.

Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

еМагазин - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото се менува името на Македонија во Северна Македонија, неколку пати ...

Вчерашните одлуки од Собранието, денеска ќе бидат објавени во Службен весник

ТВ21 - 12.01.2019

Одлуките кои вчера беа донесени со 81 глас ЗА во Собранието, денеска ќе бидат објавени во Служен весник по што стапуваат на сила, најави денеска премиерот Зоран Заев. Како што истакна Заев, за овие одлуки не е потребен потписот на Претседателот на ...

Заев: Фала богу не треба потпис од Иванов за вчерашните одлуки кои ги донесе Собранието

ТВ21 - 12.01.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов“, рече Зоран Заев од Владата на Република Северна Македонија.

Заев: Фала Богу за новите одлуки од уставните измени не треба потпис од Иванов

Фактор - 12.01.2019

Шефот на државата најави дека нема да стави потпис на новата одлука а од тоа според она што го кажа премиерот на првото обраќање денеска по донесените уставни измени нема ни потреба да се случи.

Уставните измени денес ќе се објават во службен весник, не е потребен потпис на Иванов

Фокус - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Не е потребен потпис на Иванов – одлуките денеска во „Службен весник“

Нетпрес - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидат објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Прво од устата на премиерот: Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

Вечер - 12.01.2019

На денешното прво обраќање пред јавноста на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, откако синоќа во Собранието беа изгласани уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото се менува името на Македонија ...

Вчерашните одлуки од Собранието, денеска ќе бидат објавени во Службен весник

4NEWS - 12.01.2019

Одлуките кои вчера беа донесени со 81 глас ЗА во Собранието, денеска ќе бидат објавени во Служен весник по што стапуваат на сила, најави денеска премиерот Зоран Заев. Како што истакна Заев, за овие одлуки не е потребен потписот на Претседателот на ...

Заев: Фала богу не е потребен потпис од Иванов за вчерашните одлуки во Собранието

Скопје1 - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов. Вчера парламентот донесе одлука за прогласување на амадманите и законите и за ...

Заев: Фала Богу за новите одлуки од уставните измени не треба потпис од Иванов

Бриф - 12.01.2019

Шефот на државата најави дека нема да стави потпис на новата одлука а од тоа според она што го кажа премиерот на првото обраќање денеска по донесените уставни измени нема ни потреба да се случи.

Заев: За уставните измени, фала Богу, не треба потпис на Иванов

Либертас - 12.01.2019

Одлуките за уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа и за измените на Уставниот закон денеска ќе бидта објавени во „Службен весник“, со што тие стапуваат на сила. Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

24Инфо - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Фала богу не треба потпис од Иванов за вчерашните одлуки кои ги донесе Собранието

4NEWS - 12.01.2019

Премиерот Заев на денешната прес конференција рече дека не е потребен потписот на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. „Фала богу не е потребен потпис од Иванов“, рече Зоран Заев од Владата на Република Северна Македонија.

Заев: Еве, прво од устата на премиерот излезе „Република Северна Македонија“

+инфо - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

24 Вести - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Сител - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник

Република - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Н.Македонија - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, не е потребен потпис на Иванов

1tv - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Либертас - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Уставните измени денеска во Службен весник

Press24 - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

MTM - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Вечер - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Името Република Северна Македонија влегува во меѓународна употреба веднаш, за домашна во следните 5 години

еМагазин - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото се менува името на Македонија во Северна Македонија, рече дека ...

Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Слободен Печат - 12.01.2019

Тој во неколку наврати го користеше името Република Северна Македонија иако уште не е стапен во сила Договорот, а причина за тоа, како што рече, е да укаже на сериозноста на одлуката што е донесена во македонскиот Парламент.

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

iPortal - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник, следи известување до грчкото МНР

Опсервер - 12.01.2019

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран Заев, на почетокот на следната недела македонското Министерство за надворешни работи ...

Уставните измени денес во Службен весник, следната недела нота до грчкото МНР

Пулс24 - 12.01.2019

Иако се уште не е стапен на сила Договорот од Преспа македонскиот премиер Зоран Заев во неколку наврати веќе го користеше името Република Северна Македонија. Причина за тоа, како што рече, е да укаже на сериозноста на одлуката што е донесена во ...