TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Слободен Печат - 10.07.2024

Американскиот претседател Џо Бајден одржа моќен говор на отворањето на Самитот на НАТО во Вашингтон. Бајден во неговиот говор пред светот ја истакна својата решеност да ја поддржи Украина и ја нагласи обновената сила на Алијансата под негово водство.

📽 ИМА РАЗЛИКА, ГОВОРЕШЕ ЈАСНО 13 МИНУТИ Алијансата е помоќна од кога било, им рече Бајден на сојузниците

+инфо

[ВИДЕО] Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Точка

Повеќе противвоздушна одбрана: Самитот на НАТО започна со сигнал до Украина

Deutsche Welle

Бајден го отвори самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го запре Путин

МКД

Се соочуваме со клучен момент во војната во Украина, кажа Бајден на стартот на самитот на НАТО во Вашингтон

Сакам да кажам

ВИДЕО: Клучен самит на НАТО, Бајден порача дека Русија нема да победи

А1 On

еМагазин Мета Локално MakPress Глас на Америка Макфакс Вечер Прес Точка

Не гледајте трошоци, сега е време за слобода и демократија, а местото е Украина – пораки од НАТО самитот во Вашингтон

Телма - 10.07.2024

Украина останува клучна тема на самитот на НАТО, како и во претходните три години. Меѓу главните теми во Вашингтон ќе бидат и зајакнување на одбраната и глобалните партнерства. Американскиот претседател Џо Бајден во својот 13-минутен говор на ...

Летонците и Литванците се најзагрижени за безбедноста на нивните земји, Македонците најмалку за сопствената – НАТО самит во Вашингтон

Телма

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат воената алијанса кај американските гласачи

Независен

Самит во Вашингтон: НАТО ќе му даде на Киев 40 милијарди € помош?

Кумановски м.

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

А1 On

Киев нема да добие „пропусница“ за влез во НАТО на самитот во Вашингтон, изјави словачкиот претседател

Нетпрес

Почнува самитот на НАТО во Вашингтон

Канал5

Слободен Печат Р.С.Европа Точка Zoom Независен MakPress 24Инфо Канал5

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

ТВ21 - 10.07.2024

Критичната одлуката за проширувањето на НАТО по Студената војна, како ретко која друга во модерната историја ја промени Европа, бидејќи ја обедини на начин кој претходно беше незамислив, го отвори патот за интеграција во ЕУ и донесе мир и ...

Гаши во Вашингтон: Премиерот при заклетвата го изговори уставното име и тоа е апсолвирано прашање

Глас на Америка

Кина: НАТО ја загрозува глобалната безбедност

А1 On

Столтенберг на почетокот на НАТО самитот во Вашингтон: Ќе донесеме важни одлуки за иднината

Канал5

Почнува самитот во Вашингтон: НАТО Алијансата пред голем предизвик, поделбите меѓу членките очигледни

Вечер Прес

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Zoom

Кина го критикува однесувањето на НАТО пред самитот во Вашингтон

Р.С.Европа

Телма Н.Македонија Р.С.Европа Deutsche Welle Макфакс Кумановски м. Либертас Глас на Америка

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

А1 On - 09.07.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Германија и САД се двете главни земји кои се противат на влезот на Украина во НАТО. „Постои силно противење од САД и Германија во однос на целта на Украина да се приклучи на НАТО.

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

Либертас

Макрон: Германија и САД се главните кои се противат на зачленувањето на Украина во НАТО

ТВ21

Макрон тврди дека САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

ММС

Макрон: САД и Германија се главните противници на членството на Украина во НАТО

365

Макрон: Германија и САД се главни противници на членството на Украина во НАТО

Телма

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

MakPress

Либертас

Песков: Русија со максимално внимание го следи Самитот на НАТО

Канал5 - 09.07.2024

Кремљ соопшти дека со „максимално внимание“ го следи Самитот на НАТО, што денеска почнува во Вашингтон. Тоа е сојуз, кој Русија ја смета за свој непријател, свој противник. Алијанса која постојано отворено изјавува дека нејзината цел е да и нанесе ...

Песков: Русија со максимално внимание го следи Самитот на НАТО

Бизнис Вести

Од Кремљ велат дека со „максимално внимание“ го следат Самитот на НАТО

Слободен Печат

Песков: Русија со максимално внимание го следи Самитот на НАТО

MakPress

НАТО го губи трпението со Канада, ќе биде уште полошо ако се врати Трамп

Кајгана - 09.07.2024

Канада не ја покажа својата посветеност на НАТО во однос на трошоците за одбрана веќе една деценија, но можеби нема да може да издржи уште долго како што растат притисоците во алијансата, пишува Politico во својата анализа.

НАТО го губи трпението со една од своите членки – Канада

Во Центар

НАТО го губи трпението со една од своите членки – Канада

Пулс24

Гутереш ги осуди руските напади врз Украина

Тера - 09.07.2024

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш остро ги осуди вчерашните руски ракетни напади низ Украина, во кои загинаа голем број луѓе, а беше оштетена станбена и цивилна инфраструктура.

Блокирани улици, стопиран сообраќај и затворени метро станици: Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

Република - 08.07.2024

Блокирани улици во централниот дел на американската престолнина, стопиран сообраќај и затворени метро станици, безбедноста на највисоко ниво, но и привремено затворени продавници и ресторани – Вашингтон е подготвen за пречекот на високите делегации ...

ЗАТВОРЕНИ МЕТРО СТАНИЦИ И РЕСТОРАНИ, БЛОКИРАНИ УЛИЦИ Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

+инфо

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Н.Македонија

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

ТВ21

Зголемени безбедносни мерки во Вашингтон во пресрет на историскиот самит на НАТО

Слободен Печат

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Либертас

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

MakPress