TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Северна” е спротивна на идејата на Гоце за слободна Македонија

Пулс24 - 04.02.2023

Делегација на Родина денеска положи свежо цвеќе на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата Свети Спас. Колонијата која носи име на туѓа држава “Северна” е спротивна на идејата на Гоце за слободна Македонија, велат од Родина од ...

Тензично, но без инциденти на гробот на Делчев-изостанаа пораките од македонските политичари

Телма

151 година од раѓањето на Гоце Делчев – пред црквата силно полициско обезбедување, барикади и контроли

ТВ21

Зад затворени врати му се оддаде почит на Гоце Делчев, на новинарите им беше забранет влез

Канал5

(ФОТО) Полицијата почна да пушта граѓани во црквата „Св. Спас“

360 степени

Македонскиот државен врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев под силно полициско обезбедување

Р.С.Европа

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев, ситуацијата мирна (Галерија)

Независен

360 степени Скопје инфо Мета А1 On Република Либертас Бизнис Вести Опсервер

Барикади, специјалци, контроли: Тензично одбележување на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Глас на Америка - 04.02.2023

На граничниот премин „Деве баир“ за влез во државата дошло до нарушување на јавниот ред и мир, при што тројца бугарски државјани од групата која имаше намера да дојде во Скопје, биле приведени од македонските полициски службеници Тензично, со ...

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Скопје инфо

Македонија во грч: дали Гоце Делчев ќе нѐ обедини или ќе го продлабочи јазот со Бугарија?

Deutsche Welle

Св. Спас под полициска опсада, пристап само за најавени делегации, негатори и провокатори нема да влезат во државата

Пулс24

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Сител

Бројни делегации најавени на чествувањето на Делчев, провокатори нема да влезат во Македонија

Н.Македонија

24 Вести OhridNews MakPress CivilMedia

Груби не се поклони на Гоце Делчев

Република - 04.02.2023

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ реагира што Вицепремиерот Артан Груби не се поклони на одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев. На фотографијата од црквата Св.Спас убаво се гледа дека само Груби не му оддава чест на македонскиот револуционер.

Само Груби не се поклони на Гоце Делчев

PressingTV

Полицијата со барикади го ограничи пристапот до црквата Св. Спас, по државните делегации и граѓаните добија можност да ...

Сител - 04.02.2023

Мирна и без посериозни тензии во текот на целиот ден беше атмосферата на последната точка до која полицијата утрово дозволи да се доближат граѓаните кои сакаат да се поклонат пред гробот на Гоце Делчев.

Откако завршија строгите протоколи, полицијата им дозволи на граѓаните влез во „Свети Спас“

Канал5

Силно полициско обезбедување во пресрет на чествувањето на Гоце Делчев

Р.С.Европа

Црквата Свети Спас се чува и од копно и од воздух

24 Вести

Вмровската колона запрена под Кале, само делегација може да оди во „Свети Спас“

Независен

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Макфакс

(ВО ЖИВО) Чествување на роденденот на Гоце Делчев во Свети Спас

еМагазин

Скопје1 Н.Македонија +инфо MTM Точка

Чествување на 151-та годишнина од раѓањето Гоце Делчев

24 Вести - 04.02.2023

Под силно полициско озбезбедување, оквалификуван како настан од висок ризик се чествува 151 -та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев. Многу униформирани лица околу црквата „Свети Спас“. Ковачевски и Пендаровски ги избегнаа новинарите.

Се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, строго ограничен пристапот до црквата „Св. Спас“

Сакам да кажам

Зад затворени врати се одбележува 151- годишнина на Гоце Делчев, доаѓа и бугарската делегација

Канал5

(Видео) Чествувањето почна само со македонските делегации, бугарските се уште не се пристигнати во Св. Спас

Макфакс

(ФОТО) МВР на висина на задачата

Бриф

ФОТО: Полициски проверки пред црквата Свети Спас, влез само за акредитираните медиуми

Слободен Печат

ДОЈДОА КОВАЧЕВСКИ И ПЕНДАРОВСКИ Почна чествувањето на 151-та годишнината од раѓањето на Делчев ВО ЖИВО

+инфо

МКД Канал5 Курир 4NEWS ТВ21 Опсервер MakPress Нова ТВ

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани пристигна во Свети Спас

24 Вести - 04.02.2023

И делегација од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе положи цвеќе на гробот на великанот на македонската револуционерна борба во црквата „Свети спас“ во Скопје. Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и ...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани се упатија кон Свети Спас

Сител

(ВО ЖИВО) Мицкоски и партиската делегација пристигнаа во црквата „Св. Спас“

360 степени

ФОТО+ВИДЕО: Мицкоски со сопартијците пристигнаа во црквата Св. Спас

Слободен Печат

Мицкоски ја предводи бројната партиска делегација: Ја поделија Македонија (Во живо)

Канал5

Мицкоски се поклони пред гробот на Гоце Делчев, надвор останаа стотици граѓани

Република

Членови на ВМРО-ДПМНЕ се упатија кон црквата „Свети Спас“

Н.Македонија

Курир Локално Lider Телма Нетпрес Опсервер ТВ21 4NEWS

Мицкоски: Срамота е да бидеме робови во својата држава

Р.С.Европа - 04.02.2023

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со партиска делегација од пет члена оддадоа почит на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Со нив на Кале пристигнаа и стотици поддржувачи и симпатизери на партијата со транспаренти ...

БУГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ СЕ ПОКЛОНИ ВО 13 ЧАСОТ: Сакале заедно со македонската, но не добиле одговор

Фактор

Стотина граѓани бараат полицијата да ги пушти до црквата Св. Спас

Р.С.Европа

ВИДЕО: Македонскиот државен врв и политичарите му се поклонија на Гоце Делчев, се очекува бугарската делегација

А1 On

СКАНДАЛ: Тотална новинарска цензура на денешното одбележување на роденденот на Гоце Делчев!

Канал5

ВО ЖИВО: Почна чествувањето на 151-годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Слободен Печат

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Макфакс

CivilMedia 24Инфо Точка Бизнис Вести ТВ21 Опсервер 4NEWS MakPress

Мицкоски револтиран од барикадите и протоколите – „Наместо зближување, денеска сме поделени“

ТВ21 - 04.02.2023

Иако имаше најави дека поради строги безбедносни протоколи, ќе се пропуштаат најавени делегации, сепак ВМРО-ДПМНЕ одлучи поинаку да се организира. Поголема група на членови на оваа партија, на чело со раководството, се собраа пред партиското седиште ...

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Макфакс

По повод роденденот на Гоце Делчев - полиција, барикади, хеликоптери..

МКД

БАРИКАДИ-ЗАБРАНЕТО ЗА ГРАЃАНИТЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ? Социјалните мрежи зовреа

Фактор

До гробот на Гоце Делчев во Скопје: Ограден простор, контролен пункт и метални огради

4NEWS

Полиција наоружана до заби не им дозволува на Македонците да го посетат гробот на Гоце Делчев

Република

ПРИСТАПОТ КОН СВ. СПАС ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН: Педесетина граѓани спречени од полицијата да дојдат до гробот на Гоце

Денешен

Курир Lider MakPress Фокус MTM Либертас Точка Н.Македонија

Полициски сили од утрово се распоредени во поширокиот реон околу црквата „Свети Спас“

Канал5 - 04.02.2023

Пред црквата Свети Спас, која со денови беше под полициска опсада е Дејан Трајковски.. Дејан, како што веќе информиравме утринава можност да се приближат до црквата имаа само акредитираните лица од делегациите, но од пред неколку часа им беше ...

Полициски сили се распоредени во поширокиот реон околу црквата „Свети Спас“

Канал5

Полициски сили се околу црквата „Свети Спас“, пристап имаат само лица со дозволи

Канал5

И навивачката група Комити стигна пред црквата Свети Спас

МКД - 04.02.2023

Стотина членови на навивачката група Комити веќе се пред платото на црквата Свети Спас во Скопје. „Македонско име нема да загине“, пеат навивачите и чекаат да им биде дозволен влезот во дворот на црквата каде што е гробот на македонскиот ...

ДОАЃААТ И „КОМИТИТЕ“ Нека разберат клетите Татари…

+инфо

Пристигна навивачката група Комити - чекаат да бидат пуштени од обезбедувањето

Press24

Членовите на навивачката група Комити ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Сител

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Макфакс - 04.02.2023

Членовите на бугарските здруженија и граѓаните кои сакаат да се поклонат на гробот на Гоце Делев на 151-годишнината од неговото раѓање, тргнаа кон Скопје по неколкучасовен застој на македонско – бугарската граница.

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Точка

Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

24Инфо

Бугари тргнаа кон Скопје со полициска придружба

Локално

(ВИДЕО) Политичарите без проблем ги поминаа полицајците: Дојдоа делегациите да го чествуваат Гоце Делчев

Макфакс - 04.02.2023

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски беше првиот кој пристигна пред платото на црквата Свети Спас. По него пристигна дел од делегацијата на Владата односно министерките Славјанка Петровска и Бисера Костадиновска-Стојчевска, а по нив дојде собраниската ...

(ФОТО) Дел од владината делегација пристигнува на гробот на Гоце Делчев

Фокус

(ВИДЕО) Политичарите без проблем ги поминаа полицајците: Дојдоа делегациите да го чествуваат Гоце Делчев

MTM

Македонските делегации му оддаваат почит на Гоце Делчев

Н.Македонија

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Слободен Печат - 04.02.2023

Негаторите на македонскиот народ и македонската држава нема да влезат во државата, рече вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со денешното чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што практично најави дека европратеникот и ...

Ковачевски крие дека нема пријавено бугарски делегации за оддавање почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Курир

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Lider

ЧЕСТВУВАЊЕ НА ГОЦЕ: Стоп за сите негатори на македонскиот народ и држава, нема да влезат во Македонија и во црквата Св. Спас

Денешен

ВИДЕО | Тодор Петров: Ова сценарио ќе го гледаме 365 дена на сите гробишта и сите споменици во државата

Слободен Печат - 04.02.2023

Тодор Петров, претседателот на Светскиот Македонски конгрес со делегација пристигна на чествувањето на Гоце Делчев, пред црквата Св. Спас и изрази стравување дека доколку не се внесат етничките Бугари во Уставот, провокациите од Бугарија ќе продожат ...

Тодор Петров: Ова сценарио ќе го гледаме 365 дена на сите гробишта и сите споменици во државата

Телма

Ковачки до премиерот: Не е првпат Груби да не се поклонува при оддавање почит

Скопје1 - 04.02.2023

Ковачевски, кога веќе лажно оддаваш почит на тој со кој правиш пазар со Бугарите, внимавај на изборот на делегацијата што ја водиш, вели Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ. “Ова не е првпат првиот ви вицепремиер Артан Груби да не се поклонува при оддавање ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Граѓани почнаа со ноќната стража, утре се чествува Гоце Делчев

Фактор - 03.02.2023

ГРАЃАНИТЕ ПОЧНАА СО НОЌНА СТРАЖА Ноќна стража има кај гробот на револуционерот Гоце Делчев, каде граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат дo утре. Група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон црквата Свети Спас.

Граѓаните со македонски знамиња кои се собраа на ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, спречени од полициски кордон

Нетпрес

НОЌНАТА СТРАЖА НЕ СТАСА ДО ДЕЛЧЕВ Полициски кордон го чува гробот

+инфо

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Макфакс

Граѓани излегоа на ноќна стража кај гробот на Делчев

Фактор

(ВИДЕО) Почнува ноќната стража на гробот на Гоце – народ се упати кон црквата Св. Спас

А1 On

Обид за ноќна стража на гробот на Гоце Делчев, полицијата постави кордон

Локално

Н.Македонија Фокус Точка Либертас

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Канал5 - 03.02.2023

Неколку десетици лица вечерва, како што рекоа, самоораганизирани од плоштадот Македонија дојдоа до скопското Кале во намера да го посетат гробот на Гоце Делчев. Таму беа дочекани од кордон полиција и барикади и не им беше дозволено да се доболижат ...

Засилено полициско присуство околу „Свети Спас“, забрана за возила и луѓе

Фокус

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас – полицијата ги спречи!

4NEWS

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Либертас

Група граѓани вечерва се обидоа да дојдат во црквата Свети Спас

Во Центар